Βαλένθια - Ολυμπιακός 68-71

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα. Με τον Βασίλη Σπανούλη σε καταπληκτική βραδιά, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς νίκησε 71-68 τη Βαλένθια επί ισπανικού εδάφους και έφερε εις πέρας μια δύσκολη αποστολή.

Η εξέλιξη

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε πέντε λεπτά για να μπει στο πνεύμα του αγώνα, αλλά από τη στιγμή που ισοφάρισε 12-12 άρχισε να νιώθει καλύτερα στο παρκέ. Χάρη στον έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν 20-18 (10') και δεν άφησαν τη Βαλένθια να επιβληθεί στο παρκέ.

Τα σχήματα με τρεις χειριστές, για να ξεκουραστεί ο Λοτζέσκι, μπέρδεψαν την άμυνα των γηπεδούχων, ο Σπανούλης έφτασε τους 12 πόντους ευστοχώντας από μακριά και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με πέντε (38-33) δίνοντας τον τόνο. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κάπως το ποσοστό τους από το τρίποντο και πλησίασαν (43-45), αλλά η ελληνική ομάδα κράτησε το κουμάντο. Τουλάχιστον ως το 56-51.

Ο Μπάικς είχε ήδη αρχίσει να κάνει ζημιά και παίζοντας ταυτόχρονα καλή άμυνα στον Σπανούλη άλλαξε τις ισορροπίες. Η Βαλένθια ολοκλήρωσε σερί 7-0 και προκάλεσε την ομάδα του Τόμιτς ν' αντέξει στην πίεση. Το αντίδοτο ήταν ο... Σπανούλης που έδωσε πρώτα πόντους (πέντε σερί) και μετά ασίστ (σε Χάντερ, Λοτζέσκι). Μάλιστα ο Ολυμπιακός πήγε στο 66-62 με δικό του 8-0.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν ισοφαρίζοντας ο Λοτζέσκι έβαλε ένα μεγάλο καλάθι και ο Λόντσαρ δύο βολές στα 44''. Ο Ολυμπιακός κέρδισε δύο ευκαιρίες για τους πόντους της νίκης, τις έχασε, αλλά ο Σλούκας ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής. Με 1/2 βολές, επιθετικό ριμπάουντ (από τα χέρια του Σάτο) και 2/2 από τη γραμμή υπέγραψε τη νίκη της ελληνικής ομάδας στο Λεβάντε, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος επωμίστηκε όλες τις ευθύνες και με 21 πόντους, 5 ασίστ ολοκλήρωσε μια ηγετική εμφάνιση.

2. Ο Κώστας Σλούκας, σκοράροντας τους τρεις τελευταίους πόντους που έκαναν τη διαφορά, έχοντας επιθετικό ριμπάουντ στο μεσοδιάστημα.

3. Ο Ματ Λοτζέσκι γιατί παρά τα 0/4 τρίποντα είχε 7/10 δίποντα, το ένα εκ των οποίων πολύ κρίσιμο.

4. Ο Οθέλο Χάντερ που με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, κάλυψε την κάκιστη εμφάνιση του Ντάνστον.

5. Ο Λουκ Αρανγκόντι, ένας "τίμιος", πολύ χρήσιμος, φόργουορντ που θα τον ήθελαν πολλές ελληνικές ομάδες.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός προσπαθεί ν' αντέξει στους κραδασμούς που έφερε η ήττα-αποκλεισμός από τον Παναθηναϊκό και χωρίς τον Γιώργο Μπαρτζώκα δείχνει να έχει το σθένος να τα καταφέρει. Πέρασε νικηφόρα από την πιο σκληρή έδρα του ομίλου του και κέρδισε χρόνο για να δουλέψει πιο ήρεμος στη συνέχεια, με ή χωρίς τον Τόμιτς στο τιμόνι του. Σίγουρα ο Σέρβος κέρδισε πόντους μετά το διπλό στην Ισπανία και έδειξε ότι μπορεί να διαχειριστεί δύσκολες καταστάσεις έστω κι αν λίγο έλειψε να του κοστίσει στο φινάλε η επιμονή στο σύστημα με τους τρεις κοντούς. Δεν είχε βέβαια πολλές επιλογές.

Το live της αναμέτρησης

21:30
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Βαλένθια, για την πρεμιέρα της Euroleague.
21:52
Οι ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανσή τους, λίγο πριν την έναρξη της παρουσίασης.
21:52
Ο Γιώργος Πρίντεζης είναι εκτός μάχης για τον Ολυμπιακό, λόγω τραυματισμού. Το αυτό ισχύει και για τους Τρεμέλ Ντάρντεν - Ιωάννη Παπαπέτρου.
21:56
Ξεκίνησε η παρουσίαση.
21:57
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση του Ολυμπιακού.
21:58
Η σειρά της Βαλένθια.
21:59
Ολοκληρώθηκε και η παρουσίαση των "νυχτερίδων".
22:00
Σε ένα λεπτό ξεκινά το παιχνίδι.
22:02
Ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει με τους: Σπανούλη Μάντζαρη - Λοτζέσκι - Πέτγουεϊ - Χάντερ.
22:03
Η Βαλένθια με τους: Βαν Ρόσομ - Λίστσουκ - Χαρανγκόντι - Σάτο - Μαρτίνεθ .
22:04
Η Βαλένθια έχει την πρώτη επίθεση.
22:04
Καλάθι για τους γηπεδούχους, που ακούμπησαν τη μπάλα στο λόου ποστ. Ο Χαρανγκόντι σκοράρει (2-0).
22:05
Ο Πέτγουεϊ καρφώνει, αλλά είχε λήξει ο χρόνος επίθεσης του Ολυμπιακού.
22:05
Άστοχο τρίποντο του Βαν Ρόσομ. Ριμπάουντ ο Πέτγουεϊ.
22:05
Ο Σπανούλης διεισδύει και κερδίζει το φάουλ από τον Λίστσουκ.
22:06
Δύο βολές για τον αρχηγό του Ολυμπιακού.
22:06
1/2 από τον Σπανούλη (2-1 στο 2').
22:06
Ο Σάτο σκοράρει από το "ζωγραφιστό" (4-1).
22:07
Λάθος από τον Σπανούλη. Καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Χαρανγκόντι (6-1 στο 2').
22:08
Αστοχεί σε σουτ τριών πόντων ο Σπανούλης.
22:08
Φάουλ του Βαν Ρόσομ πάνω στον αρχηγό των Πειραιωτών.
22:09
Δεύτερο σερί επιθετικό ριμπάουντ για την ελληνική ομάδα και τρίποντο από τον Σπανούλη (6-4 στο 3').
22:09
Air Ball από τον Μαρτίνεθ και κάρφωμα του Χάντερ στον αιφνιδιασμό (6-6).
22:09

22:10
Καλάθι και φάουλ από τον Λίστσουκ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Σάτο.
22:10
Ευστοχεί και στη βολή (9-6 στο 4').
22:10
Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Χάντερ, που μειώνει (9-8).
22:11
Τρίποντο... με ταμπλό από τον Βαν Ρόσομ (12-8 στο 5').
22:11
Επιθετικό φάουλ από τον Σπανούλη.
22:12
Καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό, που σκοράρει στον αιφνιδιασμό (με τον Χάντερ). 12-10 το σκορ.
22:12
Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι.
22:13
Ισοφαρίζει ο Λοτζέσκι (12-12 στο 6').
22:13
Ο Σάτο ξαναδίνει προβάδισμα στη Βαλένθια, με φόλοου μετά το άστοχο σουτ του Λόντσαρ (14-12).
22:14
Τάιμ άουτ.
22:16
Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Λαφαγιέτ και Ντάνστον, αντί Μάντζαρη και Χάντερ.
22:16
Το σκορ, δεν αλλάζει. Δύο άστοχες επιθέσεις για Βαλένθια και Ολυμπιακό.
22:16
Βήματα από τον Λόντσαρ.
22:17
Ωραίο καλάθι από τον Λοτζέσκι (14-14) στο 8'.
22:17
Απαντά όμως, ο Σάτο (16-14).
22:17
Σκοράρει ο Λαφαγιέτ (16-16).
22:18
Τάπα του Ντάνστον στον Μπάικς, σε προσπάθεια του δεύτερου για τρίποντο.
22:18
Ο Λοτζέσκι σκοράρει στον αιφνιδιασμό και δίνει προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους" (16-18) στο 9'.
22:18
Τάιμ άουτ καλεί ο Περάσοβιτς.
22:19
Ο Ρίμπας σκοράρει από τα έξι μέτρα και ισοφαρίζει (18-18).
22:20
Νέο τάιμ άουτ.
22:21
Ο Σπανούλης ξαναδίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (18-20).
22:22
Οι φίλοι του Παναθηναϊκού στο Pabellon Fuente de San Luis
22:22
Άστοχος ο Λόντσαρ, τελευταία επίθεση στο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους.
22:22
Ο Σπανούλης κάνει λάθος, αλλά ο Ρίμπας αστοχεί από τα 6μ75 στην εκπνοή.
22:22
Τέλος πρώτης περιόδου: Βαλένθια - Ολυμπιακός 18-20
22:23
Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έχει 4 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο.
22:23
Άστοχες οι ομάδες από την περιφέρεια, αφού σουτάρουν με 2/11.
22:24
8/11 δίποντα έχει ο Ολυμπιακός, 7/11 η Βαλένθια.
22:24
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με άστοχο τρίποντο του Λαφαγιέτ.
22:25
Άλεϊ ουπ κάρφωμα του Λούσιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ κερδίζει και το φάουλ από τον Αγραβάνη.
22:25
Έμμεσο τρίποντο (21-20).
22:26
Ο Σλούκας διεισδύει στο καλάθι των "νυχτερίδων" και κερδίζει το φάουλ. Δύο βολές για τον Έλληνα γκαρντ.
22:26
2/2 από τον Σλούκα (21-22 στο 11').
22:27
Ο Μπάικς κλέβει τη μπάλα από τον Αγραβάνη.
22:27
Ο Αμερικανός κερδίζει το αντιαθλητικό φάουλ από τον νεαρό φόργουορντ.
22:27
Εύστοχος στις δύο βολές ο Μπάικς (23-22).
22:28
Τάπα του Ντάνστον στον Λούσιτς!
22:28
4'' έχει η Βαλένθια για την επίθεση.
22:28
Χάνει το σουτ τριών πόντων ο Μπάικς.
22:29
Άστοχο σουτ του Ντάνστον, που όμως κλέβει αμέσως τη μπάλα από τον Λίστσουκ.
22:29
Πέτγουεϊ άστοχος, Λούσιτς εύστοχος από τη γωνία (26-22 στο 13').
22:30
Μειώνει στους δύο ο Σλούκας (26-24).
22:30
Ο Μπάικς αστοχεί από τα τέσσερα μέτρα.
22:30
Ο Ντάνστον δεν εκμεταλλεύεται την πάσα του Μάντζαρη καθώς αστοχεί μετά το πικ εν ρολ.
22:31
Ο Λαφαγιέτ ισοφαρίζει (26-26).
22:31
Ο Λίστσουκ... κουτουλάει πάνω σε τρεις παίκτες του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα βγαίνει έξω από "ερυθρόλευκα" χέρια.
22:31
Ο Χάντερ επιστρέφει στο παρκέ, αντί του Ντάνστον.
22:32
Ο Χαρανγκόντι εκμεταλλεύεται την κακή άμυνα των Πειραιωτών και σκοράρει (28-26).
22:32
Σπανούλης για τρεις! Μπροστά ο Ολυμπιακός (28-29).
22:33
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ.
22:33
Οι "ερυθρόλευκοι" κυριαρχούν στα ριμπάουντ. Έχουν 16 έναντι 9 των γηπεδούχων.
22:34
Ο Σπανούλης έχει ήδη 9 πόντους.
22:35
Ο Αγκιλάρ αστοχεί από τα 6μ75.
22:35
Ξανά τρίποντο από τον Σπανούλη (28-32 στο 17').
22:36
Ο Χαρανγκόντι σκοράρει από τα 6 μέτρα (30-32).
22:36
Βήματα από τον Χάντερ.
22:37
Κλέψιμο του Πέτγουεϊ.
22:37
Δύο συνεχόμενα άστοχα σουτ τριών πόντων από τον Ολυμπιακό. Ο Μάντζαρης όμως... ευστοχεί στο τρίτο (30-35 στο 18').
22:39
Ο Λόντσαρ ποστάρει τον Σπανούλη, μετά τις περιστροφές της "ερυθρόλευκης" άμυνας. Φάουλ από τον αρχηγό του Ολυμπιακού.
22:39
Βήματα από τον Λόντσαρ στην επόμενη φάση.
22:40
Λάθος του Λοτζέσκι, ο Σάτο κλέβει.
22:40
Ο Βαν Ρόσομ σκοράρει από τα 6μ75 (33-35), αναγκάζοντας τον Μίλαν Τόμιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ένα λεπτό έμεινε για την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.
22:42
Κι άλλο τρίποντο από τον Μάντζαρη (33-38).
22:42
Επιθετικό φάουλ από τον Λόντσαρ. Ευκαιρία του Ολυμπιακού να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στο σκορ.
22:43
Βήματα και από τον Χάντερ.
22:44
Ο Σάτο σκοράρει για τρεις σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους.
22:44
Σκορ ημιχρόνου: Βαλένθια - Ολυμπιακός 36-38
22:45
Ο Ρομέιν Σάτο (9 πόντοι) και ο Λουκ Χαρανγκόντι (8 πόντοι) είναι οι κορυφαίοι των Ισπανών.
22:45
Για τον Ολυμπιακό, ο Σπανούλης έχει 12 πόντους και οι Λοτζέσκι, Μάντζαρης και Χάντερ από 6.
22:47
Στατιστικά πρώτου ημιχρόνου:
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Περάσοβιτς): 10/17 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): 10/17 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 3/4 βολές, 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη.
22:51
Στα παιχνίδια που προηγήθηκαν: η Εφές επικράτησε με 82-76 την Ούνιξ Καζάν και η Μάλαγα την Τσεντεβίτα 78-63. Επίσης η Μακάμπι επικράτησε της Λιμόζ με 92-76 . Το 5ο παιχνίδι είναι αυτό μεταξύ του Ερ. Αστέρα και της Γαλατάσαραϊ, με τους Σέρβους να κερδίζουν με 18 πόντους διαφορά.
22:53

22:54
Οι "βασικοί" του Ολυμπιακού έχουν πετύχει 30 πόντους, ενώ αυτή της Βαλένθια 26.
22:55
Ο Σάτο έχει το καλύτερο Ranking μέχρις στιγμής (14), με τον Σπανούλη να ακολουθεί (11).
22:56
"Τίποτα δεν έχει τελειώσει. Πρέπει να παίξουμε καλά στην άμυνα και να είμαστε έτοιμοι πνευματικά στο δεύτερο μέρος, αν θέλουμε να κερδίσουμε", δήλωσε ο Μίλαν Τόμιτς στην ανάπαυλα.
22:58
Σε δύο λεπτά ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες των ομάδων πήγαν στους πάγκους για να ακούσουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
22:59
Μάντζαρης - Σπανούλης - Λοτζέσκι - Πέτγουεϊ - Χάντερ ξεκινούν στο δεύτερο μέρος για τον Ολυμπιακό.
23:00
Λάθος από τον Σπανούλη στην πρώτη επίθεση.
23:00
Ο Λοτζέσκι βγάζει τη μπάλα εκτός παρκέ. 8'' επίθεσης έχουν ακόμα οι Ισπανοί.
23:01
Παρόλ' αυτά, θα σκοράρουν με τον Βαν Ρόσομ. Ξανά ισοπαλία (38-38 στο 21').
23:01
Άστοχα σουτ από Σάτο και Αγκιλάρ.
23:02
Φάουλ του Σάτο στον Λοτζέσκι.
23:02
Τεχνική ποινή στον Βαν Ρόσομ για διαμαρτυρία.
23:03
Χάνει τη βολή όμως ο Λοτζέσκι.
23:03
Step back τρίποντο από τον Σπανούλη. Στο +3 (38-41) οι Πειραιώτες στο 22ο λεπτό.
23:05
Ο Μάντζαρης χάνει το τρίποντο και ο Βαν Ρόσομ σκοράρει στον αιφνιδιασμό (40-41 στο 23').
23:05
Ο Έλληνας γκαρντ ευστοχεί όμως αυτή τη φορά από την περιφέρεια (40-44 στο 33').
23:05
Στο σίδερο το σουτ τριών πόντων του Σάτο.
23:06
Φάουλ πάνω στον Σπανούλη στο drive που επιχείρησε ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων". Θύτης ο Βαν Ρόσομ.
23:06
Ο Λαφαγιέτ επιστρέφει στο παρκέ. Στον πάγκο ο Μάντζαρης.
23:07
1/2 από τον Σπανούλη (40-45 στο 34').
23:07
Μειώνει ο Αγκιλάρ (43-45), αλλά ο Λοτζέσκι σκοράρει άμεσα (43-47 στο 25').
23:08
Τάπα του Πέτγουεϊ στον Μπάικς. Παραμένει το +4 για τον Ολυμπιακό στο 25'.
23:09
23:11
Πρόβλημα με το χρονόμετρο του γηπέδου.
23:12
Ο Λοτζέσκι αυξάνει το προβάδισμα της ομάδας του (43-49 στο 26').
23:12
Ο Μπάικς μειώνει (45-49).
23:13
Βήματα από τον Λαφαγιέτ.
23:13
Ο Μπάικς το... βιολί του. Νέα κακή επιλογή και άστοχο λέι απ.
23:14
Ο Σπανούλης χάνει δίποντο και τρίποντο στην ίδια επίθεση. Το +4 παραμένει (45-49) στο 27ο λεπτό.
23:16
Κλέψιμο από τον Σλούκα που σκοράρει στον αιφνιδιασμό (45-51 στο 28').
23:16
Τάιμ άουτ από τον Περάσοβιτς.
23:16
7 κλεψίματα έχουν ήδη οι Πειραιώτες.
23:17
Ο Λόντσαρ εκμεταλλεύεται το μις ματς και σκοράρει από το "ζωγραφιστό" (47-51).
23:18
Ο Χαρανγκόντι παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ (μετά το άστοχο σουτ του Σλούκα) και εν συνεχεία κερδίζει το φάουλ από τον Αγραβάνη.
23:18
Δύο βολές για τον Αμερικανό σέντερ.
23:19
2/2 βολές και η Βαλένθια πλησιάζει ακόμα περισσότερο (49-51 στο 28'), αναγκάζοντας τον Τόμιτς να καλέσει τάιμ άουτ.
23:20
Ο Σλούκας σκοράρει από τα 6μ75 (49-54 στο 29').
23:21
Βολές για τον Μπάικς, που κερδίζει το φάουλ από τον Μάντζαρη.
23:22
Ο Λούσιτς... στέλνει τον Σλούκα στη γραμμή των ελευθέρων βολών.
23:23
Μέσα και οι δύο (51-56 στο 29').
23:23
Μπάικς για τρεις! Στο -2 η Βαλένθια (54-56).
23:24
Ο Μάντζαρης χάνει την ευκαιρία να απαντήσει!
23:24
Τέλος τρίτης περιόδου: Βαλένθια - Ολυμπιακός 54-56
23:25
Συνεχίζεται η "ερυθρόλευκη" κυριαρχία στους αιθέρες (26-17 τα ριμπάουντ).
23:25
13/24 δίποντα, 8/21 τρίποντα και 6/9 βολές έχει ο Ολυμπιακός μέχρι το 30'.
23:25
14/26 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 8/8 βολές για τη Βαλένθια.
23:26
Ισοφαρίζει ο Μπάικς στην πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου (56-56).
23:27
Ο Χαρανγκόντι κλέβει και καρφώνει στον αιφνιδιασμό. Μπροστά η Βαλένθια (58-56 στο 31').
23:27
Τάπα του Λούσιτς στον Λοτζέσκι.
23:28
Ο Ολυμπιακός κάνει πολλά λάθη στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.
23:28
Άστοχο τρίποντο του Σπανούλη μπροστά στον Χαρανγκόντι. Ριμπάουντ από τον Λούσιτς.
23:29
Η Βαλένθια προηγείται (58-56) στο 32'.
23:29
Καλή άμυνα από τον Χάντερ πάνω στον Μπάικς.
23:30
Άστοχος για τρεις ο Πέτγουεϊ. Δεν αλλάζει το σκορ.
23:30
Χωρίς πόντο οι Πειραιώτες για τρία λεπτά.
23:31
Air ball από τον Σάτο, που κάνει αμέσως το φάουλ στον Σπανούλη.
23:31
Τάιμ άουτ από τον Τόμιτς.
23:33
Επιτέλους... σκορ για τον Ολυμπιακό, δια χειρός Σπανούλη (58-58 στο 34').
23:33
Καλάθι και φάουλ από τον Λόντσαρ.
23:33
Αστοχεί όμως στη βολή (60-58 στο 34').
23:35
Λάθος από τον Ολυμπιακό. Είχε λήξει ο χρόνος πριν το άστοχο σουτ του Χάντερ. Παραμένει το 60-58 στο 34'.
23:36
Ο Χαρανγκόντι βάζει μπροστά τη Βαλένθια με 4 πόντους (62-58).
23:36
Σύστημα με 4 κοντούς από τον Ολυμπιακό. Λαφαγιέτ αντί Πέτγουεϊ.
23:37
Ο Χάντερ χάνει... κάρφωμα.
23:37
Στο 36ο λεπτό και οι "νυχτερίδες" εξακολουθούν να προηγούνται με 4 (62-58).
23:38
Ο Λαφαγιέτ χάνει το λέι απ (υπό πίεση) στον αιφνιδιασμό, αλλά η μπάλα παραμένει στον Ολυμπιακό, αφού ο Βαν Ρόσομ πατάει την τελική γραμμή.
23:38
Καλάθι και φάουλ από τον Σπανούλη!
23:39
62-60 στο 36'
23:39
Εύστοχος και στη βολή! 62-61 με τον Σπανούλη να έχει 21 πόντους στο 36'.
23:40
Βήματα από τον Ρίμπας.
23:40
Από μία τεχνική σε Ρίμπας και Σπανούλη για έναν... διάλογο που άνοιξαν.
23:41
Αστοχεί για τρεις ο Λαφαγιέτ.
23:41
Τρία λεπτά ακόμη στο παιχνίδι.
23:42
Ο Χάντερ κερδίζει το φάουλ σε προσπάθεια για κάρφωμα. Δύο βολές για τον Αμερικανό σέντερ.
23:43
1/2 από τον Χάντερ και ισοπαλία στο 37' (62-62).
23:44
Κάρφωμα από τον Χάντερ στον αιφνιδιασμό! 62-64 στο 38'.
23:45
Air ball από τον Μπάικς, που καταστρέφει τις επιθέσεις της Βαλένθια στο τελευταίο λεπτό,.
23:45
Ο Λοτζέσκι σκοράρει στη λήξη της επίθεσης και δίνει προβάδισμα 4 πόντων στους Πειραιώτες (62-66) στο 38'.
23:46
8-0 σερί για τον Ολυμπιακό στα τελευταία τρία λεπτά.
23:47
Φάουλ του Μάντζαρη στον Σάτο, που θα εκτελέσει δύο βολές.
23:47
1'40'' πριν τη λήξη.
23:47
2/2 από τον Αφρικανό. 64-66 το σκορ.
23:48
Αμαρκάριστο τρίποντο για τον Μάντζαρη, που όμως αστοχεί!
23:48
Ο Λόντσαρ ισοφαρίζει στην επόμενη επίθεση.
23:48
1'07'' ακόμη στο παιχνίδι. Τάιμ άουτ από τον Τόμιτς.
23:50
Ο Λοτζέσκι σκοράρει μπροστά στον Λόντσαρ (66-68) στα 56''.
23:51
44'' μένουν ακόμα
23:51
Ο Σπανούλης αστοχεί, αλλά η μπάλα ξανά για τον Ολυμπιακό. 20.1'' απομένουν.
23:52
Τάιμ άουτ ζητά ο Τόμιτς.
23:53
Η μπάλα στα χέρια του Σπανούλη
23:53
Φάουλ του Λούσιτς πάνω στον Σλούκα στα 6.4''.
23:53
Δύο βολές για τον Έλληνα γκαρντ.
23:54
Μέσα η πρώτη (68-69).
23:54
Έξω η δεύτερη, αλλά ο Σλούκας παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ξαναπηγαίνει στη γραμμή των βολών.
23:55
Φάουλ του Σπανούλη στον Βαν Ρόσομ στα 2.4''.
23:56
Χάνει την πρώτη!
23:56
Χάνει τη δεύτερη, παίρνει ο ίδιος (Βαν Ρόσομ) το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν προλαβαίνει να σουτάρει για τρεις.
23:57
Τελικό σκορ: Βαλένθια - Ολυμπιακός 68-71
23:59
Συνολικά στατιστικά:
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 19/36 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 12/15 βολές, 25 ριμπάουντ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 15 ασίστ, 65 ranking.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 18/32 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 16 ασίστ, 81 ranking.
00:00
Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά δεν το πλήρωσε!
00:00
Κορυφαίος για τους "ερυθρόλευκους" ο Σπανούλης (21 πόντοι), με τον Σλούκα και  τον Λοτζέσκι να ακολουθούν (αμφότεροι είχαν από 14).
00:01
Μόλις 9 πόντους πέτυχαν οι ψηλοί του Ολυμπιακού! Όλοι από τον Χάντερ! Άποντοι έμειναν οι Πέτγουεϊ (0/4 τρίποντα), Ντάνστον (0/2 δίποντα) και Αγραβάνης.
00:02
Για τη Βαλένθια, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαρανγκόντι με 14 πόντους (6/7 δίποντα). Ο Μπάικς σημείωσε άλλους 11, αλλά με 3/11 εντός παιδιάς.
00:06
Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 16/25 από το "ζωγραφιστό", ενώ η Βαλένθια 13/23.
00:07
Η ομάδα του Τόμιτς κέρδισε το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Τα άλλα δύο ήρθαν ισόπαλα.
00:08
Οι "βασικοί" της Βαλένθια πέτυχαν 38 πόντους, ενώ αυτοί του Ολυμπιακού 53!
00:13
Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Αναντολού Εφές κέρδισε την Ούνιξ Καζάν (82-76), η Μακάμπι Τελ Αβίβ τη Λιμόζ (92-76), η Ουνικάχα Μάλαγα την Τσεντέβιτα (78-63) και ο Ερυθρός Αστέρας τη Γαλατάσαραϊ (76-68).
00:14
Την επόμενη εβδομάδα, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Λαμποράλ Κούτσα.
00:15
Οι Βάσκοι είχαν εύκολο έργο προχθές (15/10) το βράδυ, κερδίζοντας άνετα τη Νεπτούνας με 88-69.