Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 75-55

Αναπάντεχη συντριβή υπέστη ο Ολυμπιακός στο Κάουνας. Σ' ένα κάκιστο επιθετικά βράδυ και με μόλις δέκα πόντους (οκτώ από βολές) στην τέταρτη περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν 75-55 από τη Ζαλγκίρις που δεν είχε νίκη, δεχόμενοι νέο πλήγμα στον όμιλο του Top16.

Ζαλγκίρις Ολυμπιακός

Έτσι κρίθηκε

Το 8-3 της Ζαλγκίρις στο πρώτο δίλεπτο έδειξε ότι το έργο του Ολυμπιακού στο Κάουνας θα είναι περίπλοκο, αν δώσει δικαιώματα. Όπως και συνέβη. Οι "ερυθρόλευκοι", με τον Σπανούλη να μοιράζει καλά την μπάλα, επανήλθαν γρήγορα (12-10, 17-15), όταν όμως ο αρχηγός τους βγήκε από το ματς υπήρξε μπλέξιμο

Ο Χάκετ έδωσε σκορ από μέση απόσταση και οδήγησε ως το 24-19, αλλά με δέκα σερί τρίποντα στο σίδερο (από τα 2/3 στα 2/13) έπεσαν στην παγίδα των γηπεδούχων, των οποίων η άμυνα είχε κλείσει μέσα και έδινε όλα τα ανοικτά σουτ. Σε 7,5 λεπτά οι πρωταθλητές πήραν πόντους μόνο με τρεις βολές, έχοντας συνολικά 5/10 από τη γραμμή, και οι γηπεδούχοι, διαβάζοντας κάθε κατάσταση, έφτασαν στο 33-27 του 20'.

Η αποστολή των "ερυθρόλευκων" δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο όταν ο Λεκαβίτσιους έστειλε τη Ζαλγκίρις στο +11 (40-29). Με τρεις πόντους συγκομιδή στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, το επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν παραπάνω από εμφανές. Τα δύο σερί τρίποντα βελτίωσαν την κατάσταση (47-39), εκείνο πάντως που έψαχνε η ελληνική ομάδα ήταν η διάρκεια για ν' ανταπεξέλθει. Ο Όντομ πήρε ευθύνες και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την "ερυθρόλευκη" αντεπίθεση, δίνοντας λύσεις στις δύο πλευρές του παρκέ, και από το -8 του 30' (53-45) οι Πειραιώτες είχαν άπλετο μπασκετικό χρόνο για την επιστροφή.

Όχι όμως με τον... θολό τρόπο που αντιμετώπιζαν το ματς. Λάθη επί λαθών, έλλειψη συνεργασιών και χαμένα σουτ επέτρεψαν στη σκληρή Ζαλγκίρις το δικαίωμα να φτάσει στο 60-45 και να στήσει πάρτι στο παρκέ, ξεφεύγοντας ακόμη και 20 πόντους (67-47). Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν μόνο 4/4 βολές έως το 38' και η μάχη χάθηκε οριστικά.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Οι 18 πόντοι του Γιανκούνας είναι έως και αναμενόμενο, αφού η Ζαλγκίρις δεν έχει πολλές λύσεις. Αντίθετα η ζημιά από τον Ίαν Βουγιούκα αποτέλεσε τεράστιο πλήγμα. Ο Έλληνας σέντερ κέρδισε όλες τις μάχες από Χάντερ-Μιλουτίνοφ και έχοντας εξαιρετικές κινήσεις κοντά στο καλάθι τέλειωσε το ματς με 13 πόντους από 6/8 δίποντα.

Το φύλλο αγώνα

Στο Κάουνας εμφανίστηκε ο χειρότερος εφετινός Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα. Η άμυνα της Ζαλγκίρις προσαρμόστηκε στον Σπανούλη και τον ανάγκασε σε περισσότερα λάθη από ασίστ (4 έναντι 3) και προκαλώντας τους υπόλοιπους να σουτάρουν απ' έξω (είχαν όλοι μαζί 5/20) έφτασε όχι μόνο σε μια νίκη αλλά σ' έναν θρίαμβο. Οι Λιθουανοί αιχμαλώτισαν τους "ερυθρόλευκους" και δεν τους άφησαν σε κανένα σημείο, πλην ίσως μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου, να νιώσουν ότι ελέγχουν το ματς, αναγκάζοντάς τους να βγουν από το πλάνο τους, να χάνουν εύκολες φάσεις στην άμυνα και να μην επιστρέψουν ποτέ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-27, 53-45, 75-55

Ζαλγκίρις: Βένε, Λεκαβίτσιους 7, Πότσιους 2, Καλνιέτις 2(4ασ), Σεϊμπούτις 11(1) Μότουμ 9, Γιανκούνας 18(6ρ), Βουγιούκας 13(6/8δ,4ρ), Σάγιους, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 11(1τρ, 7ρ, 3κλ)

Ολυμπιακός: Όντομ 11(1), Χάντερ 8(9ρ), Παπαπέτρου 5(1), Σπανούλης 6(0/5τρ, 4λ), Στρόμπερι 3(1/4τρ), Μιλουτίνοφ 4(5ρ), Πρίντεζης 7(1/5τρ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4(1/4τρ), Χάκετ 7, Αθηναίου

Το LIVE του αγώνα

19:12
Καλησπέρα σας από το Κάουνας! Σε λίγη ώρα (19:45) θα έχουμε τζάμπολ στην αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει την Ζαλγκίρις, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του TOP-16 της Euroleague.
19:12
Δείτε σε βίντεο το καταπληκτικό γήπεδο της Ζαλγκίρις Κάουνας.
19:13
Η ομάδα του Ολυμπιακού έχει ξεκινήσει την προθέρμανση της για το παιχνίδι:
19:15
Ο Γιώργος Πρίντεζης θα αγωνιστεί κανονικά στην αναμέτρηση, έχοντας ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στους ραχιαίους.
19:17
Οι Πειραιώτες γνωστοποίησαν πως ο Αμερικανός σέντερ, Σον Τζέιμς, είναι εκτός 12άδας! Ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο. Στην θέση του ο Μιχάλης Τσαϊρέλης.
19:21
Ο Ολυμπιακός θέλει να αντιδράσει απόψε ύστερα από την ήττα του την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ.
19:23
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανση τους στο παρκέ.
19:27
Ακόμη ένα βίντεο από τις εξέδρες του γηπέδου:
19:30
Μία ώρα πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό (22/1, 19:45), η Ζάλγκιρις ανακοίνωσε ότι αποχαιρετά τον Μάντας Καλνιέτις. Στην Αρμάνι Μιλάνο θα συνεχίσει την καριέρα του ο 29χρονος πλεϊμέικερ.
19:33
Η Zalgirio Arena είναι το καλύτερο γήπεδο μπάσκετ στην Ευρώπη. Θυμίζει κάτι από... ΝΒΑ. Σύγχρονο και μοντέρνο. Είναι εντυπωσιακό και απολαυστικό.
19:36
H πεντάδα της Ζαλγκίρις: Λεκαβίτσιους, Σεϊμπούτις, Γιανκούνας, Σαγιούς, Ουλανόβας.
19:37
Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ.
19:38
Στο γήπεδο βρίσκονται και ορισμένοι φίλοι του Ολυμπιακού.
19:39
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων.
19:40
Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα και η παρουσίαση της Ζαλγκίρις. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Παρουσίαση επιπέδου... ΝΒΑ.
19:41
Υπάρχει και ένας Έλληνας παίκτης στο ρόστερ της Ζαλγκίρις, ο σέντερ Ίαν Βουγιούκας. Στον πάγκο της ομάδας ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.
19:41
Η παρουσίαση του Ολυμπιακού σε βίντεο.
19:45
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.
19:47
Τζάμπολ στην αναμέτρηση, η κατοχή στην Ζαλγκίρις.
19:48
1' (3-0) Ο Λεκαβίτσιους ευστόχησε στις τρεις βολές που κέρδισε.
19:48
1' (3-3) Τρίποντο με τον Παπαπέτρου.
19:49
2' (5-3) Γιανκούνας.
19:50
2' (8-3) Έβαλε τρεις βολές ο Σεϊμπούτις.
19:51
3' (8-5) Ο Σπανούλης έδωσε έξοχη ασίστ στον Πρίντεζη.
19:52
3' (10-5) Σκόρερ ο Λεκαβίτσιους.
19:52
4' (10-8) Τρίποντο από τον Πρίντεζη.
19:53
Μπήκε στο ματς ο Ίαν Βουγιούκας.
19:54
Αστόχησε σε τρίποντο ο Σπανούλης, αλλά ο Μιλουτίνοβ με φόλοου έβαλε την μπάλα στο καλάθι.
19:54
Άστοχο τρίποντο από τον Παπαπέτρου, αλλά και από τον Σεϊμπούτις.
19:55
Τάιμ-άουτ στο ματς.
19:57
Ο Στρόμπερι στο παρκέ στην θέση του Παπαπέτρου.
19:57
Δεύτερο φάουλ ο Μιλουτίνοβ, στην θέση του ο Χάντερ.
19:58
7' (10-12) Με τζαμπ-σουτ από μέση απόσταση ο Σπανούλης.
19:59
7' (12-12) Με βολές ο Γιανκούνας.
20:00
7' (12-14) Καλάθι από τον Σπανούλη με ντράιβ.
20:02
Η Ζαλγκίρις έχει 8/8 βολές, ενώ ο Ολυμπιακός δεν έχει σουτάρει καθόλου από αυτό το σημείο.
20:04
9' (13-15) Με 1/2 βολές ο Χάντερ.
20:05
10' (15-17) Έξοχο κάρφωμα από τον Χάντερ.
20:06
10' (17-18) Ο Σπανούλης με 1/2 βολές.
20:07
Τέλος πρώτης περιόδου, Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 17-18
20:08
Η Ζαλγκίρις στην πρώτη περίοδο μέτρησε 11/12 βολές.
20:09
Ξεκίνησε η 2η περίοδος.
20:10
12' (17-20) Ο Χάκετ από μέση απόσταση.
20:11
12' (17-22) Στο +5 για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός με τον Χάντερ.
20:12
13' (19-22) Σκόρερ ο Βουγιούκας.
20:13
13' (19-24) Και πάλι εύστοχος ο Ντάνιελ Χάκετ.
20:14
Άστοχο τρίποντο από τον Στρόμπερι.
20:15
Ο Ολυμπιακός πιέζει στην άμυνα και έχει σταματήσει το γρήγορο παιχνίδι της Ζαλγκίρις.
20:16
14' (22-24) Έμμεσο τρίποντο με τον Βουγιούκα.
20:17
15' Οι Λιθουανοί πιέζουν σε όλο το γήπεδο.
20:17
Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με Μάντζαρη, Αθηναίου, Στρόμπερι, Παπαπέτρου στο "4" και Χάντερ.
20:18
Επέστρεψαν στο παρκέ οι Σπανούλης και Πρίντεζης.
20:20
20:21
16' (24-24) Εντυπωσιακό ντράιβ από τον Πότσιους.
20:22
17' (26-24) Προβάδισμα για την Ζαλγκίρις με τον Γιανκούνας, με τον Ολυμπιακό να χάνει τα ριμπάουντ στην άμυνα. Πήρε τάιμ-άουτ ο Σφαιρόπουλος.
20:24
Ο Ολυμπιακός έχει 2/11 τρίποντα και η Ζαλγκίρις 0/2, στο 18'.
20:27
18' (26-25) Ο Σπανούλης με βολή.
20:27
19' (28-25) Κάρφωμα από τον Γιανκούνας.
20:29
20' (28-27) Με βολές ο Πρίντεζης.
20:29
20' (30-27) Σκόρερ ο Ουλανόβας.
20:30
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στο τάιμ-άουτ έβαλε τις φωνές στους παίκτες του.
20:31
20' (31-27) Έβαλα και την βολή ο Ουλανόβας.
20:32
Έχασε δύο βολές ο Χάντερ.
20:33
20' (33-27) Με διείσδυση ο Μότουμ.
20:34
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 33-27.
20:36
O Oλυμπιακός στο ημίχρονο έχει 8/15δ-53%, 2/13τρ-15%, 5/10β-50%, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 λάθη.
20:37
Η Ζαλγκίρις στο ημίχρονο έχει 10/21δ-47%, 0/3τρ-0%, 13/14β-92%, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 λάθη.
20:38
Ζαλγκίρις: Λεκαβίτσιους 5, Πότσιους 2, Καλνιέτις, Σεϊμπούτις 3, Μότουμ 4, Γιανκούνας 8, Βουγιούκας 7, Σαγιούς, Χάνλαν, Ουλανόβας 4.
20:39
Ολυμπιακός: Τζόνσον-Όντομ, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6, Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης, Μάντζαρης, Χάκετ 4, Αθηναίου.
20:49
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
20:50
21' (36-29) Πρώτο τρίποντο για την Ζαλγκίρις στο ματς (1/4). Στο +7 με το σουτ του Ουλανόβας.
20:51
Ο Χάκετ στην θέση του Μάντζαρη.
20:53
24' (40-29) Στο +11 η Ζαλγκίρις με τον Λεκαβίτσιους. Δεν πατάει καλά στο παρκέ ο Ολυμπιακός και πήρε τάιμ-άουτ ο Σφαιρόπουλος.
20:54
Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με Χάκετ, Στρόμπερι, Σπανούλης, Πρίντεζης και Χάντερ.
20:55
Ο Ολυμπιακός έχε πρόβλημα στην επίθεση στο ματς.
20:57
Νέο άστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη.
20:59
Ο Χάκετ κέρδισε φάουλ και πάει για βολές, έχει χάσει πολλά σουτ ο Ολυμπιακός.
21:00
Η Ζαλγκίρις παίζει σκληρή άμυνα και αναγκάζει τον Ολυμπιακό να κάνει λάθη.
21:00
Ο Ολυμπιακός έχει 2/17 τρίποντα στο ματς.
21:01
27' (42-31) Στο +11 η Ζαλγκίρις.
21:02
Ο Ολυμπιακός είναι διστακτικός στην επίθεση και δεν παίζει με αυτοπεποίθηση. Νευρικότητα βγάζουν στο παιχνίδι τους οι Πειραιώτες.
21:03
28' (44-31) Φόλοου κάρφωμα από τον Χάντερ.
21:03
Τρίτο φάουλ από τον Πρίντεζη.
21:03
28' (45-33) Στο +12 η Ζαλγκίρις με τον Μότουμ.
21:04
 28' (45-36) Τρίποντο από τον Στρόμπερι.
21:05
28' (47-39) Νέο τρίποντο από τον Μάντζαρη.
21:07
Μπλοκ από τον Μιλουτίνοβ και ο Τζόνσον-Όντομ στον αιφνιδιασμό κέρδισε το φάουλ.
21:07
29' (47-41) Μείωσε με βολές ο Τζόνσον-Όντομ.
21:07
29' (49-41) Βουγιούκας.
21:08
30' (49-42) Μάντζαρης βολή.
21:09
30' (51-42) Με βολές η Ζαλγκίρις.
21:09
30' (51-45) Τρίποντο από τον Τζόνσον-Όντομ.
21:10
30' (53-45) Και πάλι με βολές η Ζαλγκίρις.
21:12
Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρίσκει τον Ολυμπιακό οκτώ πόντους πίσω και χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο για να γυρίσει το ματς και να πάρει το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.
21:13
Βήματα από τη Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου.
21:14
Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη και στην επόμενη φάση διπλή χαμένη ευκαιρία από Όντομ και Στρόμπερι να βάλουν το καλάθι σε αιφνιδιασμό.
21:16
Άστοχο σουτ από τον Χάκετ από την περιφέρεια.
21:16
Παραμένει το 53-45, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.
21:17
33' (55'45) Δίποντο από τον Γιανκούνας.
21:18
Άποντος ακόμα ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο με πολύ κακές επιλογές στην επίθεση.
21:20
Τάιμ-άουτ και ενώ απομένουν 6' 30'' για το φινάλε. Ο Ολυμπιακός είναι εγκλωβισμένος στην άμυνα της Ζαλγκίρις και δεν έχει σημειώσει ακόμα καλάθι. Η διαφορά στους 10 πόντους.
21:21
21:21
35' (57-45) Δίποντο από τον Γιανκούνας.
21:22
Βήματα από τον Πρίντεζη. Νέα κακή επιλογή στην επίθεση για τους "ερυθρόλευκους".
21:23
35' (59-45) Καλάθι από τον Σεϊμπούτις κάτω από το καλάθι που παίρνει και φάουλ! Εύστοχη και η βολή και το σκορ πηγαίνει στο 60-45.
21:24
Τάιμ-άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Απομένουν 4' 49'' για το τέλος του αγώνα. Μπροστά στο φάσμα μίας τρομερά οδυνηρής ήττας βρίσκεται ο Ολυμπιακός.
21:26
36' (60-47) Εύστοχος σε δύο βολές ο Χάκετ.
21:27
36' (64-47) Ο Βουγιούκας εκτοξεύει τη διαφορά στους 17 πόντους με χουκ!
21:28
38' (67-47) Τρίποντο από τον Σεϊμπούτις και η διαφορά στο +20 για τη Ζαλγκίρις.
21:30
38' (67-49) Δύο εύστοχες βολές από τον Παπαπέτρου.
21:30
Απομένουν δύο ακριβώς λεπτά για το φινάλε με τη διαφορά να είναι στο +18 για τη Ζαλγκίρις. Τα πάντα έχουν κριθεί, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει μία πολύ βαριά ήττα.
21:31
Αποσύρεται ο Ίαν Βουγιούκας και κερδίζει το χειροκρότημα από το κοινό των γηπεδούχων.
21:31
39' (69-49) Δύο εύστοχες βολές από τον Ουλανόβας.
21:32
39' (69-51) Εύστοχος από τη γραμμή των βολών ο Όντομ.
21:33
39' (71-51) Εύστοχος σε δίποντο ο Γιανκούνας, επαναφέρει τη διαφορά στους 20 πόντους.
21:34
40' (73-51) Ο Σεϊμπούτις πετυχαίνει ένα απίστευτο καλάθι από τα 6 μέτρα και ανεβάζει τη διαφορά στους 22 πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.
21:34
40' (75-53) Εύστοχος από κοντά ο Γιανκούνας.
21:35
40' (75-55) Ο Όντομ διαμορφώνει το τελικό σκορ με καλάθι από κοντά.
21:37
Τελικό αποτέλεσμα: 75-55. Ο Ολυμπιακός γνωρίζει μία από τις πιο βαριές ήττες του τα τελευταία χρόνια στην Euroleague και ο δρόμος για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης γίνεται... ανηφορικός.
21:38
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν το Top-16 με δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές κόντρα σε Μπαρτσελόνα (εντός) και Λαμποράλ Κούτσα (εκτός), για να ακολουθήσουν όμως δύο ήττες εκτός προγράμματος με αντιπάλους την Μπάμπεργκ (εντός) και την Ζαλγκίρις Κάουνας (εκτός).
21:39
Πλέον, με ρεκόρ 2-2 μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές επιβάλλεται να βρει μία εκτός έδρας νίκη είτε σε Μαδρίτη με Ρεάλ (5η αγωνιστική), είτε σε Μόσχα με ΤΣΣΚΑ (7η αγωνιστική).