Ολυμπιακός - Μιλάνο 73-63

Ο Ολυμπιακός απέδειξε για άλλη μία φορά ότι δεν καταλαβαίνει από απουσίες. Παίζοντας χωρίς τον Σπανούλη και χάνοντας κατά τη διάρκεια του ματς τον Λοτζέσκι, ο πρωταθλητής επικράτησε με 73-63 της Μιλάνο στο ΣΕΦ.

Ετσι κρίθηκε

Αν κάτι έγινε σαφές στο πρώτο ημίχρονο, αυτό ήταν ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε εύκολο σκορ. Τα εξωτερικά σουτ, στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν μπήκαν, κίνηση χωρίς την μπάλα δεν υπήρχε και έτσι ο πρωταθλητής την περισσότερη ώρα κυνηγούσε την αντίπαλό του.

Εξαίρεση σ' αυτό το διάστημα αποτέλεσε ο επιθετικός οίστρος του Γιώργου Πρίντεζη ο οποίος μπαίνοντας ορεξάτος στο παρκέ έδωσε πολλές λύσεις έτσι ώστε ο Ολυμπιακός να προηγηθεί 16-13 ενώ έχανε με 8-13. Από εκεί και πέρα όμως η Μιλάνο (που έπαιξε χωρίς τον Τζεντίλε) κυριάρχησε με άξονα τα σουτ τριών πόντων (6/9 στο πρώτο μέρος) και τη διέξοδο που χάρισε με την ευστοχία του ο Τζένκινς. Η διαφορά για τους Ιταλούς έφτασε ακόμα και στο +8 (21-29) πριν μειωθεί στους 4 (25-29).

Για να ισορροπήσει και να περάσει εκ νέου μπροστά ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να πάρει πολλά πράγματα από τους ψηλούς του. Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ ο Πρίντεζης πρόσφερε τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία. Ακόμα και έτσι πάντως οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τεσσάρων πόντων που είχαν (41-37, 45-41). Οι Ιταλοί επέστρεψαν και εκμεταλλεύτηκαν τη σαστιμάρα του Ολυμπιακού από τον τραυματισμό του Λοτζέσκι στο 28. Με το τέλος της τρίτης περιόδου τίποτα δεν είχε ξεκαθαριστεί (48-48).

Η καλή, αποτελεσματική άμυνα στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου έγειρε οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά του Ολυμπιακού. Από το 49-49 οι Αθηναίου, Πρίντεζης και Στρόμπερι έφεραν το σκορ στο 54-49 και στο 60-51 με την Μιλάνο να πετυχαίνει μόλις 3 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου. Το εκτός ισορροπίας καλάθι του Αθηναίου για το 62-51 στο 36' ουσιοαστικά έβαλε τους τίτλους τέλους στο ματς και σηματοδότησε μία ακόμη νίκη του εφτάψυχου Ολυμπιακού. Την έβδομη συνεχόμενη παρακαλώ...

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 25-29, 48-48, 73-63

Ολυμπιακός: Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 16 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 8 (2).

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΛιν 11, Λαφαγιέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσιαρίνι 12 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ 7 (1), Μπάρατς 6, Σιμόν 9 (1).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ούτε κατάλαβε κανείς πως πλησίασε το τριπλ-νταμπλ ο Χάκετ. Και όμως ο Ιταλός, κόντρα στην πρώην ομάδα του, ήταν κάτι παραπάνω από πολύτιμος. Με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ ο τίτλος του MVP του αξίζει αν μην τι άλλο.

Το φύλλο αγώνα

Παίξε παιδί μου άμυνα. Ο Ολυμπιακός, χωρίς να αλλάξει το αμυντικό δόγμα του, νίκησε (και σχετικά εύκολα μάλιστα) ένα ακόμη ματς, κόντρα μάλιστα σε μία ομάδα που καιγόταν για το διπλό. Το σύνολο δούλεψε ιδανικά και στις δύο πλευρές του παρκέ και ο κόουτς Σφαιρόπουλος πήρε το καλύτερο σχεδόν από κάθε παίκτη του. Προς το παρόν ουδείς θυμάται ότι δεν παίζει ο Σπανούλης.

Το LIVE του αγώνα

21:29
Καλησπέρα σας από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ολυμπιακός απόψε αντιμετωπίζει την Αρμάνι Μιλάνο Τζινς, για την 8η αγωνιστική των ομίλων της Euroleague.
21:29
Οι δύο ομάδες μόλις βγήκαν στο παρκέ. Πρώτα ο Ολυμπιακός και μετά η Αρμάνι Μιλάνο.
21:30
Μικρή η προσέλευση του κόσμου μέχρι στιγμής. Περίπου 2.000 φίλαθλοι στις κερκίδες 30 λεπτά πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση.
21:31
Στην δωδεκάδα του Ολυμπιακού οι Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Μιλουτίνοβ. Οι τρεις παίκτες είχαν απουσιάσει από την αναμέτρηση απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα καθώς αντιμετώπισαν προβλήματα με θέματα υγείας.
21:37
Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στην αναμέτρηση χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Πάτρικ Γιανγκ. Ο αρχηγός των Πειραιωτών έχει υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στο δεξί πόδι, ενώ ο Αμερικανός σέντερ χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.
21:42
Όλο και αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου, αλλά υπάρχει λίγος κόσμος στις κερκίδες. Περίπου 2.500 οι φίλαθλοι στις εξέδρες. Μάλιστα, δίπλα μας έχει πάρει θέση ένας Ιταλός δημοσιογράφος, ο οποίος μας ρώτησε για ποιον λόγο το στάδιο δεν έχει γεμίσει.
21:45
Η Αρμάνι Μιλάνο θα αγωνιστεί απόψε χωρίς τον καλύτερο της παίκτης, δίχως τον Τζεντίλε, ο οποίος πραγματοποιεί φέτος καταπληκτική σεζόν.
21:48
Πέρα από τον Τζεντίλε, η Αρμάνι Μιλάνο δεν έχει στη διάθεση της ούτε τον Μάτσβαν.
21:50
Σε λίγο ξεκινά η παρουσίαση των δύο ομάδων στο ΣΕΦ.
21:51
Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ πήρε το χειροκρότημα του κόσμου.
21:51
Μέσα σε αποθέωση η παρουσίαση του Ολυμπιακού.
21:53
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης κάνει... πλάκα στον Όλιβερ Λαφαγιέτ.
21:54
Η 8η αγωνιστική είναι αφιερωμένη στην ONE-TEAM, στηρίζοντας τα Special Olympics. Όλοι οι παίκτες της Euroleague θα φορούν στις φανέλες τους το ONE TEAM και όχι τα ονόματα τους.
21:54
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε μία φανέλα με τις υπογραφές των παικτών του Ολυμπιακού.
21:55
Στα επίσημα και ο Πρόεδρος της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης Αγγελόπουλος.
21:56
Μόλις έκανε την εμφάνιση του και ο Γιώργος Αγγελόπουλος.
21:58
O Bασίλης Σπανούλης έκανε την εμφάνιση του στο γήπεδο, θα παρακολουθήσει την αναμέτρηση από τον πάγκο της ομάδας. Πήρε το χειροκρότημα από τον κόσμο.
21:59
Ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει στη πεντάδα με τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ.
22:00
Η Αρμάνι Μιλάνο με τους: Τσιντσιαρίνι, Σίμον, Τζένκινς, Μακλίν, Μπάρατς.
22:00
Τζάμπολ στην αναμέτρηση, η κατοχή στην Αρμάνι,
22:01
1' Άστοχος ο Μάντζαρης σε προσπάθεια του να ποστάρει.
22:01
1' (0-2) Πήρε το προβάδισμα η Αρμάνι.
22:02
2' Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη.
22:02
2' 'Αστοχο σουτ και από τον Λοτζέσκι.
22:03
2' Ο Μπάρατς δεν σκόραρε απέναντι στο Μιλουτίνοβ.
22:03
2' Νέο άστοχο σουτ, αυτή την φορά από τον Στρόμπερι.
22:04
3' Ο Μιλουτίνοβ σκόραρε παίζοντας με πλάτη (2-2).
22:04
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ σκοράρει τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στον αγώνα.
22:05
Ο Λοτζέσκι κερδίζει το φάουλ από τον Σιμόν.
22:06
Ο Αγραβάνης αστοχεί σε "νεκρό" χρόνο από τα 9 μέτρα.
22:07
Στο +6 (2-8) η Αρμάνι Μιλάνο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
22:09
Στο παρκέ ο Ντάνιελ Χάκετ.
22:09
Επίθεση για τους Πειραιώτες, στα 5'20" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
22:09
Ο Χάκετ αστοχεί από μακριά.
22:10
Ο Γιάννης Αθηναίου στο παρκέ, αντί του Λοτζέσκι.
22:10
Ο Σιμόν παίρνει τα βήματα όμως αστοχεί μπροστά στον Μιλουτίνοφ.
22:11
Εν συνεχεία ο Χάκετ σκοράρει στον αιφνιδιασμό και δίνει λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού (4-8, 5'44").
22:11
Ο Λαφαγιέτ αστοχεί από τα 7 μέτρα.
22:12
Στο παρκέ ο Γιώργος Πρίντεζης, μέσα σε αποθέωση.
22:13
Στο μεταξύ, ο Στρόμπερι μειώνει σε 6-8.
22:13
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ φέρνει το ματς στα ίσα (8-8). Ακόμα 2'45" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.
22:14
Ο Τσιντσιαρίνει δίνει ξανά το προβάδισμα στην Αρμάνι, 8-10.
22:15
Ο Τζένκινς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, στο +5 (8-13) η Αρμάνι.
22:15
0/3 τρίποντα για τον Ολυμπιακό, 3/4 για τους Ιταλούς.
22:17
O Πρίντεζης σκοράρει από κοντά για το 11-13.
22:18
Τέλος πρώτης περιόδου στο ΣΕΦ. Ο Πρίντεζης διαμορφώνει το 14-13 με τρίποντο.
22:22
Τα δεκάλεπτα: 14-13.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 5 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι, Αθηναίου.
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν, Λαφαγιέτ, Τσιντσιαρίνι 5 (1), Τζένκινς 6 (2), Χάμελ, Μπάρατς 2.
22:23
Στο μεταξύ, ο Πρίντεζης συνεχίζει να σκοράρει για τους Πειραιώτες (16-13, 11'32").
22:26
Ο Τζένκινς αστοχεί από την κορυφή.
22:28
Ο ΜακΛιν σκοράρει σε δύσκολη προσπάθεια για το 16-15. Ακόμα 6'10" για το ημίχρονο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
22:29
Ο Τζένκινς ισοφαρίζει σε 16-16 με 1/2 βολές. Ισόπαλες οι δυο ομάδες για τρίτη φορά απόψε.
22:29
Ο Λοτζέσκι αστοχεί πάνω σε άμυνα.
22:30
Ο Τζένκινς δίνει το προβάδισμα στην Αρμάνι Μιλάνο (16-18). Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο στα 4'36" για το ημίχρονο.
22:33
Ο Σιμόν σκοράρει υπό πίεση από τη γωνία, για το 16-21.
22:34
Ο Τζένκινς ευστοχεί σε τρίποντο και στέλνει τη διαφορά στο +8 για τους Ιταλούς (16-24)! Τάιμ άουτ.
22:36
Νέο άστοχο σουτ από τον Στρόμπερι.
22:36
Στο μεταξύ, ο Ολυμπιακός έχει σκοράρει μόλις 2 πόντους σε 7'19" στη δεύτερη περίοδο!!!
22:37
Ο Λοτζέσκι δίνει λύσεις στην επιθετική δυστοκία των "ερυθρόλευκων" (19-24).
22:37
Ο ΜακΛιν διαμορφώνει το 19-26.
22:37
Ο Λοτζέσκι σερβίρει στον Μιλουτίνοφ και ο Σέρβος κάνει το 21-26.
22:37
Ακόμα 1'33" για το ημίχρονο.
22:39
Λοτζέσκι ξανά, για το 23-29.
22:41
Ο Χάκετ διαμορφώνει το 25-29 με 2/2 βολές. Ακόμα 2.01" για το ημίχρονο και ο Γιασμίν Ρέπεσα καλεί τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση της Αρμάνι Μιλάνο.
22:42
Ο Τσερέλα αστοχεί από μακριά. Το ημίχρονο ολοκληρώνεται και η Αρμάνι Μιλάνο πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 25-29.
22:49
Στατιστική ημιχρόνου
Ολυμπιακός: 25 πόντοι, 3/4 βολές (75%), 8/22 δίποντα (36%), 2/10 τρίποντα (20%), 21 ριμπάουντ (13-8), 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 6 ασίστ, 1 κόψιμο, 10 κερδισμένα φάουλ, 30 ranking.
Αρμάνι Μιλάνο: 29 πόντοι, 1/2 βολές (50%), 5/20 δίποντα (25%), 6/9 τρίποντα (66%), 19 ριμπάουντ (15-4), 2 κλεψίματα, 6 λάθη, 8 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ, 29 ranking.

22:55

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 25-29 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 14-13,25-29.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Χάκετ 4, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου.
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 4, Λαφαγιέτ, Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσιαρίνι 8 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ, Μπάρατς 2, Σιμόν 3 (1).

22:57
Ο Λαφαγιέτ στέλνει τη διαφορά ξανά στους 7 (25-32, 20'34").
22:59
Ο Στρόμπερι κερδίζει φάουλ από τον Τζένκινς και μειώνει σε 26-32 με 1/2 βολές.
22:59
Ο Πρίντεζης φτάνει τους 9 προσωπικούς πόντους, κάνοντας το 28-32.
22:59
Ο Λαφαγιέτ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 28-35.
23:00
Αθηναίου για τρεις, και 31-35.
23:02
O Mιλουτίνοφ ρίχνει τη διαφορά στο 36-37.
23:02
Και ο Εστέμπαν Καμπιάσο στα επίσημα του ΣΕΦ για τον αγώνα με τους Ιταλούς.
23:04
Ο Λοτζέσκι δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό από τη γραμμή των βολών (38-37). Ακόμα 5'45" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
23:06
Ο Μάντζαρης σκοράρει μπροστά στον Λαφαγιέτ, κερδίζει φάουλ από τον γκαρντ της Αρμάνι και διαμορφώνει το 41-37 με έμμεσο τρίποντο.
23:07
O Nίκολα Μιλουτίνοφ μετράει ήδη 10 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/2 βολές, συν 5 ριμπάουντ σε 15'57" συμμετοχής.
23:08
Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν μειώνει σε 41-39.
23:09
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ συνεχίζει να δίνει λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού (43-39, 26'27").
23:10
Στο 45-41 οι Πειραιώτες με τον Χάντερ.
23:11
Ο Βασίλης Σπανούλης παρακολουθεί τις προσπάθειες των συμπαικτών του απέναντι στην Αρμάνι (45-44, 27'43").
23:13
Ο Λοτζέσκι αποχωρεί στο 29' για τα αποδυτήρια αφού φαίνεται να έχει πρόβλημα στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο!
Τα δεκάλεπτα: 14-13,25-29, 48-48.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 2, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 4, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 3 (1).
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 11, Λαφαγιέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσιαρίνι 8 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ 2, Μπάρατς 4, Σιμόν 5 (1).
23:19

23:20
O Xάκετ κάνει το 49-48 με 1/2 βολές.
23:22
Ο Ντάνιελ Χάκετ (7π., 2/3 δίπ.) δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (51-49, 31'27").
23:24
Ο μεγάλος άτυχος Ματ Λοτζέσκι ενώ αποχωρεί για τα αποδυτήρια του ΣΕΦ...
23:27
Τρίποντο από τον Αθηναίου, και 54-49.
23:31
Στο +9 (60-51) οι Πειραιώτες, με το κάρφωμα του Στρόμπερι στον αιφνιδιασμό! Τάιμ άουτ.
23:33
O Στρόμπερι μετράει ήδη 11 πόντους με 4/6 βολές, 2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα συν 7 ριμπάουντ σε 23'02" συμμετοχής.
23:34
"Τρελό" καλάθι από τον Αθηναίου, για το 62-51 στα 4'06" για το τέλος.
23:35
Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν μειώνει σε 62-53 από τη γραμμή.
23:37
Ο Χάκετ στέλνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα από τη γραμμή των βολών (64-53).
23:38
Ο Ρόμπι Χάμελ μειώνει σε 64-55. Απαντάει άμεσα ο Στρόμπερι (66-55).
23:39
Νέο τρίποντο από τον Στρόμπερι (69-57)!!!
23:39
Ακόμα 1'15" για το τέλος.
23:39
Ο Οθέλο Χάντερ κάνει το 71-57.
23:40
Ο Τσιντσιαρίνι μειώνει σε 71-58 με 1/2 βολές.
23:41
Ακόμα 39".
23:41
Τρίποντο από τον Χάμελ, για το 71-61.
23:42
Ο Τολιόπουλος σκοράρει τους πρώτους του πόντους από τη γραμμή των βολών (73-61).
23:42
Τέλος αγώνα στο ΣΕΦ.
23:43
Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 73-63 και έφτασε τις 12 σερί νίκες στην Euroleague και την Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
23:45
Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 73-63
Τα δεκάλεπτα: 14-13,25-29, 48-48, 73-63
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 16 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 8 (2).
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 11, Λαφαγιέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσιαρίνι 12 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ 7 (1), Μπάρατς 6, Σιμόν 9 (1).
23:49

Συνολική στατιστική
Αρμάνι Μιλάνο: 63 πόντοι, 6/9 βολές (66%), 15/37 δίποντα (40%), 9/18 τρίποντα (50%), 29 ριμπάουντ (23-6), 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 16 ασίστ, 1 κόψιμο, 17 κερδισμένα φάουλ, 57 ranking.