Πήρε... ρεβάνς η Εφές, πάει για την πρωτιά η Λοκομοτίβ, ήττα-έκπληξη η Μπαρτσελόνα

Διπλή... νίκη για την Εφές, κάλυψε και τη διαφορά απέναντι στην Μπασκόνια παίρνοντας αβαντάζ για τη δεύτερη θέση στον όμιλο του Ολυμπιακού. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν πέρασε νικηφόρα από τη Σμύρνη και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες πρωτιάς στον όμιλο του Παναθηναϊκού απέναντι στην Μπαρτσελόνα που υπέστη απρόσμενη εντός έδρας από τη Ζαλγκίρις. Ελπίζει ακόμη σε πρόκριση η Μακάμπι, η Μάλαγα απειλεί την πρωτιά της ΤΣΣΚΑ.

Εφές Μπασκόνια

Εφές - Μπασκόνια 95-86

Ισχυρό προβάδισμα στη μάχη για τη δεύτερη θέση στον Β' όμιλο απέκτησε η Εφές, αφού όχι μόνο ισοφάρισε την ήττα της στη Βιτόρια, αλλά κάλυψε και τη διαφορά αυτής. Μολονότι ο γρήγορος ρυθμός και το υψηλό σκορ βόλευε την Μπασκόνια, η ομάδα του Ίβκοβιτς ανταποκρίθηκε, ακόμη κι αν βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (46-35).

Επέστρεψε όμως και από το 53-52 του 23' όλα ήταν ανοικτά. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 36'30. Ήταν τότε που οι γηπεδούχοι έκαναν 8-0 και πήραν το μομέντουμ. Το ματς τελείωσε το τρίποντο του Ερτέλ, ο οποίος απέναντι στην πρώην ομάδα του είχε 25 πόντους και 9 ασίστ. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 9 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σταμάτησε στους 12 παίζοντας μόνο 20 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-46, 67-66 95-86

Εφές: Τάιους 9, Μπαλμπάι, Μπράουν 7(8ρ), Οσμάν 3, Μπατούκ 8(2), Σάριτς 12(2), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 9(6ρ, 4ασ), Ερτέλ 25(6/6δ, 3/5τρ, 9ασ, 5λ), Ντίμπλερ 8, Ντάνστον 4, Ντουβερίογλου 8

Μπασκόνια: Τζέιμς 14(4/13δ, 2/4τρ, 5ρ), Πλάνινιτς 8, Σενγκέλια 5(1), Χάνγκα 5, Μπουρούσης 12(1τρ, 5ρ, 3ασ), Μπλάζιτς 15(3/6τρ, 5ρ), Ιλ.Ντιόπ, Τιλί 7(1τρ, 7ρ), Άνταμς 20(6/11τρ, 4ασ), Κορμπάτσο

Καρσίγιακα - Λοκομοτίβ Κουμπάν 78-88

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη την προηγούμενη εβδομάδα η Λοκομοτίβ οδήγησε το παιχνίδι εκεί που αυτή ήθελε. Μπορεί το υπέρ της 20-10 να έγινε 27-27, ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 10/19 τρίποντα κατά το πρώτο μισό, πήγε στο 50-43 του 20' και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Όσα σουτ δεν έβαλαν οι φιλοξενούμενοι απέναντι στη Ζιελόνα Γκόρα τα πέτυχαν στο ματς της Σμύρνης, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 70-57 και 80-63 με 15/29 από τα 6μ75. Οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν περισσότερες ασίστ, υστέρησαν ωστόσο σε όλους τους υπόλοιπους τομείς. Ιδίως στις βολές σουτάροντας με 38% (5/13) εντός! Με τη νίκη αυτή η "Λόκο" εξακολουθεί να έχει ελπίδες για την πρωτιά του Γ' ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-50, 57-70, 78-88

Καρσίγιακα: Παλάσιος 8(6ρ), Μπαϊγκούλ 4, Γκιουβέν, Αλτιντίγκ 3(1), Τζάστιν Κάρτερ 25(5/8τρ, 5ρ, 4ασ), Γιονλούμ 5(1), Γκάμπριελ 15(3/6τρ), Τζος Κάρτερ 13(4/8τρ), Σιπάχι 2, Σεντούρκ 3(1)

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 7(1/6τρ, 11ασ), Σίνγκλετον 11(3/5τρ, 7ρ), Κλαβέρ 7(1τρ, 4ρ), Μπίκοφ 3, Κολιούσκιν, Βορόνοφ 14(3/6τρ), Ζούμπκοφ 3, Φεσένκο 17(6/7δ, 7ρ), Μπρόκχοφ 26(7/10τρ, 5ρ)

Μακάμπι - Μπάμπεργκ 85-65

Την καλύτερη εμφάνισή της στον Δ' όμιλο πραγματοποίησε η Μακάμπι και με την τρίτη νίκη της (επί της Μπάμπεργκ) ελπίζει ότι στο φινάλε θα προλάβει το τρένο της πρόκρισης (αρκεί να χάσει η Νταρουσάφακα στη Μόσχα). Η ομάδα του Τάμπακ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (23-10) με 5/7 τρίποντα και έβαλε το νερό στ' αυλάκι. Με Λάντεσμπεργκ και Ρότσεστι σ' εξαιρετική βραδιά και συνολικά 16 εύστοχα σουτ από τα 6μ75 (σε 25 προσπάθειες) έναντι μόλις 4/20 δεν κινδύνευσε ποτέ. Πήγε από το 40-27 στο 59-36 και από εκεί στο 64-42 δίχως στην τελευταία περίοδο να υπάρξει διαφοροποίηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 41-28, 70-50, 85-65

Μακάμπι: Μπέντερ 3(1τρ, 5ρ), Σμιθ 12(3/4τρ, 5ρ, 5ασ), Ραντλ 3(1), Σέγκεβ, Πνίνι 11(3/3τρ), Οχαγιόν 4(1τρ, 5ασ), Ζούσμαν, Λάντεσμπεργκ 19(5/7τρ), Ρότσεστι 16(2/7τρ, 7ασ), Εμπάκουε 11(9ρ), Ονουάκου 6

Μπάμπεργκ: Μέλι 2, Ζήσης 2, Νίκολις 3(1), Στάιγκερ 3(1/6τρ), Τέις 13(6ρ), Γουαναμέικερ 8, Στρέλνιεκς 9(1), Χάρις 6(6ρ), Μίλερ 11(1/5τρ), Χέκμαν 2, Ίντμπιχι, Ραντόσεβιτς 6(5ρ)

Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 88-92

Η Ζαλγκίρις έκανε την έκπληξη στη Βαρκελώνη και ανάγκασε την Μπαρτσελόνα να ψάξει τη νίκη στο Κράσνονταρ για να τερματίσει πρώτη στον Γ' όμιλο. Παίζοντας χωρίς άγχος οι πρωταθλητές Λιθουανίας, αφού είχαν ήδη προκριθεί, είχαν πολύ υψηλό ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς και έκαναν από την πρώτη περίοδο κουμάντο στο παρκέ. Στο 16' προηγήθηκαν 42-31 και με καθαρό μυαλό άντεξαν στην αντεπίθεση των "μπλαουγκράνα", οι οποίοι πλησίασαν στους 62-61, ποτέ όμως δεν προσπέρασαν. Το 76-64 έφερε σε θέση ισχύος τη Ζαλγκίρις και οι τίτλοι τέλους έπεσαν όταν ο Γιανκούνας έκανε το 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 38-45, 63-70, 88-92

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν 4, Ρίμπας 9(5ασ), Λαουάλ 5, Αμπρίνες 6, Ναβάρο, Σατοράνσκι 8, Βεζένκοφ 3(5ρ), Σάμιουελς, Όλεσον, Αρόγιο 15(3/7τρ), Περπέρογλου 10(1), Τόμιτς 28(11/11δ, 5ρ)

Ζαλγκίρις: Βένε, Λεκαβίτσιους 3(1), Πότσιους 12(2), Καλνιέτις 16(2/8τρ, 6ασ), Μότουμ 9, Γιανκούνας 17(1), Βουγιούκας 4(5ρ), Γιαφτόκας 10(5ρ), Χάνλαν 14(5/6δ, 6ρ), Ουλανόβας 7(7ρ)

Σάσαρι - Μάλαγα 65-77

Με την έβδομη νίκη της σε εννέα ματς του Δ' ομίλου η Μάλαγα επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας απέναντι στη Σάσαρι και θα παίξει εντός με την ΤΣΣΚΑ την πρωτιά. Η ομάδα του Πλάθα είχε 14 περισσότερα ριμπάουντ και παρά τα 16 λάθη μπόρεσε από τη δεύτερη περίοδο να έχει τα ηνία στο ματς. Σταδιακά μάλιστα ανέβασε την υπέρ της διαφορά πάνω από το φράγμα των δέκα πόντων (55-39) και την παγείωσε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 39-48, 51-63, 65-77

Σάσαρι: Χέινς 13(3/7τρ, 6ασ), Λόγκαν 2, Φορμέντι 2, Πελεγκρίνο, Ντεβέκι 3(1), Αλεξάντερ 19(3/7τρ, 5ρ), Ντ'Ερκόλ, Σακέτι 2, Στίπτσεβιτς, Εγενγκά 8, Βαρνάντο 16(5ρ)

Μάλαγα: Τζάκσον 7(1), Ούτα, Ντίαθ 2, Χέντριξ 16(7ρ), Μάρκοβιτς 7(1τρ, 4ασ), Τόμας 2, Ντιέθ 2, Σουάρεθ 3(1), Σμιθ 20(4/5τρ), Νέντοβιτς 2, Κουζμίνσκας 14(5ρ), Κούλι 2