Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 73-64

Με απόδοση αντιστρόφως ανάλογη εκείνης στη Λουμπλιάνα, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε καθαρά (73-64) από την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και υποχώρησε βαθμολογικά στον Α' όμιλο της Ευρωλίγκας.

Έτσι κρίθηκε

Αν και ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 42 πόντους από τη Φενέρ στα πρώτα 20 λεπτά, με τους μισούς να προέρχονται από τα 6μ75 (7/13), το πρόβλημα άρχιζε από την επίθεση. Κακές επιλογές, χαμένα λέι απ και πολλά, πάρα πολλά, λάθη -που έφεραν κι εκνευρισμό- ανάγκασαν την ελληνική ομάδα να κυνηγά σταθερά μετά το 17-17 και να μην... φτάνει τους γηπεδούχους.

Οι ψηλοί, πλην του Λάσμε, δεν βοήθησαν όσο χρειαζόταν, ο λαβωμένος (έκανε ένεση για να παίξει) Διαμαντίδης εγκλωβίστηκε από τις σύνθετες άμυνες του Πιανιτζιάνι, το ίδιο και ο Σχορτσανίτης, και η διαφορά από τα ανοικτά σουτ των Καραμάν, που έκανε απρόσμενη ζημιά, και Μπογκντάνοβιτς άρχισε ν' ανοίγει επικίνδυνα, φτάνοντας μετά το 15' σε διψήφιες τιμές (34-24, 39-26, 42-27).

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος για τρία και πλέον λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, πώς θα μπορούσε να επιστρέψει; Την ίδια ώρα στην εξίσωση του σκοραρίσματος για την τουρκική ομάδα μπήκαν οι Άντερσεν και Μπατίστ, με αποτέλεσμα το πρόβλημα να γίνει ακόμη πιο έντονο. Ακόμη κι όταν βγήκαν κάποιες άμυνες, χάθηκε το αμυντικό ριμπάουντ και μόνο μετά το 56-37 στο 28' άρχισε να... ξαναυπάρχει ο Παναθηναϊκός στο παρκέ.

Μείωσε 59-46 και 60-48, με τον Πάνκο να τελειώνει φάσεις. Ήταν όμως πολύ αργά, καθώς η Φενέρ, εκτός από το αβαντάζ των πόντων, είχε και το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Εξ ου και τα κάτω από δύσκολες προϋποθέσεις σουτ των Μπρέμερ και Μπογκντάνοβιτς βρήκαν στόχο, κρατώντας τη Φενέρ στο 10+ (66-50 στο 37') έως ότου εκλείψουν οι πιθανότητες επιστροφής της ελληνικής ομάδας.

Αστέρι

Βούτυρο στο ψωμί του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς τα μακρινά σουτ, πέτυχε ακόμη και αυτό που όρισε, μια και καλή, τη μοίρα του αγώνα. Ο Κροάτης περιφερειακός σκόραρε ουσιαστικά μόνο από τα 6μ75 τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Απογοήτευση

Με 23 χαμένες επιθέσεις από λάθη ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να διεκδικήσει το διπλό στην έδρα της Φενέρ. Πολλά εξ αυτών μάλιστα ήταν επαναλαμβανόμενα...

Ο Παναθηναϊκός που άρεσε στη Λουμπλιάνα έδωσε τη θέση του στον Παναθηναϊκό που απογοήτευσε στην Κωνσταντινούπολη. Λογικά τα σκαμπανεβάσματα για μια νέα ομάδα που τώρα σχηματίζεται και δένει, σαφέστατη όμως και η απαίτηση σ' ένα απαιτητικό τεστ να υπάρξει άλλη αντιμετώπιση. Φάνηκε ότι ο Διαμαντίδης δεν ήταν καλά και ταυτόχρονα η ανάγκη για παίκτες που θα προσδώσουν ποιότητα σε περιφέρεια και ρακέτα. Η Φενέρ δεν τρομάζει ως σύνολο και γι' αυτό η ήττα με εννέα πόντους δεν κολακεύει τους "πράσινους", που είχαν να αντιμετωπίζουν και μια εχθρική, έως ένα σημείο, διαιτησία.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41, 73-64

Φενέρμπαχτσε: ΜακΚάλεμπ 13(1), Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8(2), Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Καραμάν 12(2τρ, 7ρ), Μπογκντάνοβιτς 13(4/7τρ), Πρέλντζιτς 5

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Πάνκο 9(5ρ), Μασιούλις 14(1τρ, 10ρ), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11(3), Λάσμε 7(8ρ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 12(2τρ, 6λ), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 7(7/10β, 7ρ, 4ασ)

19:34
Καλησπέρα σας! Είναι το Live Blog για τον αγώνα της Φενέρμπαχτσε με τον Παναθηναϊκό.
19:35
Ο αγώνας ξεκινάει στις 8μ.μ. και περιλαμβάνεται στην 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
19:36
Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην κορυφή του Α' ομίλου με απολογισμό 2-1 νίκες και "συγκάτοικο" τη Ρεάλ Μαδρίτης.
19:39
Πρόκειται για ένα παιχνίδι με ιδιαιτερότητες, καθώς ο Μάικ Μπατίστ θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό, για πρώτη φορά. Να υπενθυμίσουμε ότι το περασμένο καλοκαίρι άλλαξε στρατόπεδο μετά από 9 χρόνια.
19:39
Κόντρα στις πρώην ομάδες τους θα αγωνιστούν επίσης οι Σάτο και Ούκιτς που άλλαξαν στρατόπεδα το περασμένο καλοκαίρι.
19:45
Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από δύο συνεχόμενες καλές εμφανίσεις με αντίπαλο την Ολίμπια Λιουμπλιάνας και το Ρέθυμνο κι επομένως θέλει να... τριτώσει το καλό.
19:46
Επέστρεψε στην 12άδα ο Ξανθόπουλος. Κανονικά και ο Σχορτσανίτης ο οποίος έκανε χαλαρά την Τρίτη λόγω κρυολογήματος.
19:47
Από τη Φενέρμπαχτσε οι Σάτο και ΜακΚάλεμπ ήταν τραυματίες αλλά θα παίξουν κανονικά.
19:49
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Πάνκο και Άρμστρονγκ θα ξεκινήσει το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός.
19:51
Με τους Μπρέμερ, Σάτο, Άντερσεν, Μπατίστ και Πρέλτζιτς θα ξεκινήσει η Φενέρ.
19:52
Με ένεση θα αγωνιστεί ο Διαμαντίδης. Πόνεσε στον προσαγωγό αλλά παίζει κανονικά
19:52
Ξεκίνησε το παιχνίδι!
19:52
Δίποντο από το Σάτο που ανοίγει το σκορ (2-0)
19:55
Κακή πάσα του Διαμαντίδη στον Άρμστρονγκ. Ο Μπρέμερ με τρίποντο γράφει το 6-2 στο 2'
19:55
Άστοχος ο Άρμστρονγκ για δύο
19:56
Τρίποντο από τον Διαμαντίδη από τα 8,5 μέτρα (6-5)
20:03

Καλό βράδυ και από εμάς. Είναι σαφές ότι ο Παναθηναϊκός είναι πιο έτοιμος ως ομάδα, πιο δουλεμένος ως σύνολο, αλλά υστερεί σε μονάδες. Εκεί θα κριθούν πολλά. Το σκορ δεν είναι τόσο χαμηλό και τα πάντα θα κριθούν από την άμυνα σε παίκτες που αλλάζουν το παιχνίδι με ατομικό μπάσκετ, όπως ο ΜακKάλεμπ.

20:07
Μειώνει με ατομική προσπάθεια ο Διαμαντίδης (17-14)
20:07
Αστόχησε ο Μπρέμερ
20:07

Ο Παναθηναϊκός ζητάει σκορ κι εδώ εμφανίζεται το πρόβλημα στο ρόστερ του Παναθηναϊκού στην θέση τέσσερα. Ο ρυθμός πάντως των πρασίνων είναι καλός. Πολύ καλό παιχνίδι από τον 3D  που αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να πάρει επιθέσεις.

20:08
Ωραία πάσα του Σχορτσανίτη στον Ούκιτς που ισοφαρίζει σε 17-17 στο 9'
20:09
Κερδίζει βολές ο ΜακΚάλεμπ. Μέσα και οι δύο (19-17)
20:10
Αστόχησε ο Μπράμος. Τέλος α' δεκαλέπτου στην Τουρκία. 19-17 μπροστά η Φενέρμπαχτσε
20:10

Πολύ καλή πρώτη περίοδο για τον Παναθηναϊκό. Αξιοποιεί την ομαδικότητά του και το γεγονός ότι είναι πιο γρήγορος απέναντι στην βαριά Φενέρ.

20:14
Αστοχεί ο Ούκιτς, όχι και ο ΜακΚάλεμπ όμως (23-19 στο 12')
20:15
Επιστρέφει ο Διαμαντίδης στο παρκέ. Δεν μπορεί ο Ούκιτς να τον αντικαταστήσει επάξια στην οργάνωση
20:16
Λάθος του Τσαρτσαρή
20:16
Στο 13' ο Πεδουλάκης καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
20:21

Το πρόβλημα είναι στην επίθεση. Κόλλησε ο Παναθηναϊκός και άρχισε να δέχεται τρίποντα στην άμυνα.

20:21
Αστοχεί ο Τσαρτσαρής για τρεις. Ριμπάουντ από το Λάσμε που βάζει το καλάθι, παίρνει και το φάουλ. Έκανε το 29-24
20:23
Φάουλ του Λάσμε στον Μπρέμερ. Κάνει το 34-24 με 2/2 και στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους
20:24
Στο 19΄ η Αρμάνι προηγείται με 50-47 της Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας με 11 πόντους του Φώτση
20:25
Ο Μπατίστ κάνει το φάουλ στο Λάσμε.
20:25
Ο Λάσμε με 2/2 βολές κάνει το 34-26
20:25

Ο Καραμάν έχει κάνει σπουδαία δουλειά, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να δέχεται δυο συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα. Ωστόσο το πρόβλημα των "πρασίνων" είναι ότι έχει "εύκολο" το λάθος (συνολικά 9) Πουλάει δηλαδη τη μπάλα. Τώρα ο Πεδουλάκης δοκιμάζει σχήμα με Πάνκο, Λάσμε και Σχορτσανίτη. Έχει ενδιαφέρον.

20:29
Στο ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σχορτσανίτης στις βολές. 1/2 και 39-27
20:30
Στα 37'' πριν το τέλος ο Μπογκντάνοβιτς γράφει το 42-27 με νέο τρίποντο. 3/4 έχει
20:31
Τάιμ άουτ ο Πεδουλάκης
20:31
Επιθετικό φάουλ του Τσαρτσαρή
20:33
Καρφώνει για το 42-29 ο Άρμστρονγκ στο τέλος του α' ημιχρόνου.
20:51
Κι άλλο καλάθι ο Μπατίστ. Κάνει το 46-29. Στους 17 η διαφορά. Τάιμ άουτ από τον Πεδουλάκη
20:53
Η μπάλα για την Φενέρ.
20:53
Ο Μπρέμερ θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων.
20:55
Λάθος από τον Λάσμε και η μπάλα για την Φενέρ.
20:55
Ο Ματσιούλις θα κάνει το 46-31 στο 14'.
20:56
Καλάθι του Μπατίστ, επιθετικό φάουλ του Τσαρτσαρή.
21:03
Ο Σχορτσανίτης με 2/2 βολές θα κάνει το 54-37 και ο Σάτο θα πετύχει το 56-37.
21:04
Τρίποντο από τον Ματσιούλις και 56-40.
21:05
1/2 βολές από τον Ματσιούλις και 56-41 στο 29'.
21:06
Άστοχος ο Τσαρτσαρής.
21:08
Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με την Φενέρ να είναι μπροστά στο σκορ του Παναθηναϊκού με 58-41.
21:09
Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο.
21:10
Ο Λάσμε θα κάνει το 58-43.
21:11
Βολές από τον Μπογκντάνοβιτς και 1/2 (59-43).
21:16

Δεν αλλάζει κάτι απ' όσα λέγαμε στο πρώτο ημίχρονο και γι' αυτό δεν χρειάζονται παρεμβάσεις. Με 46 πόντους σε 35 λεπτά δεν πας στην... Πόλη. Ό,τι και να λέμε για την άμυνα, η επίθεση σου δίνει νίκες και με 22 λάθη δεν νικάς ούτε τον Βας, Βας, Σαβάς.

21:17
Καλάθι από τον Πάνκο και 60-48. Τάιμ άουτ για τον Πιανιτζάνι.
21:19
Ο Μπρέμερ με τρίποντο θα σημειώσει το 63-48.
21:20
63-50 με τον Πάνκο στο 36'.
21:20
Λάθος από τον Σχορτσανίτη.
21:22
66-50 με τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς.
21:23

Συνολικά φαίνεται ότι παρά την καλή του άμυνα, ο Παναθηναϊκός έδωσε τρίποντα στην Φενέρ και αυτά τον τιμωρούν. Σε αυτό τον τομέα υπάρχει σαφώς λάθος αντιμετώπιση.

21:23
66-51 με 1/2 βολές του Σχορτσανίτη στο 37'.
21:28
1/2 βολές από τον Σχορτσανίτη και 67-57.
21:29
2/2 βολές από τον Ονάν και 69-57.
21:30
1/2 βολές από τον Πάνκο, κλέβει τη μπάλα ο Ματσιούλις και 69-60.
21:30

Ένα λάθος του Παναθηναϊκού ήταν ότι δεν άπλωσε την άμυνά του νωρίτερα. Δεν πίεσε περισσότερο πριν βρεθεί στο -19 ή στα τελευταία λεπτά.

21:33

Καλή είδηση για τον Ολυμπιακό η νίκη της Ζαλγκίρις επί του Μιλάνου. Βεβαίως αν δεν νικήσει ο ίδιος δεν τον βοηθάει κανείς, όμως δεν περιπλέχθηκε περισσότερο η κατάσταση.

21:34
2/2 βολές και 73-61.
21:35
Ο Ούκιτς θα διαμορφώσει το τελικό σκορ (73-64). Η Φενέρ θα νικήσει τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη.
21:36
Από εμάς καλό σας βράδυ!
21:38

Μέτριο παιχνίδι με καλό φινάλε για τον Παναθηναϊκό. Αυτό είναι το πρόβλημα όμως διότι συναντήθηκε με το... ταβάνι του. Απέναντι σε καλύτερους παίκτες, σε περισσότερες επιλογές σε ατομικό επίπεδο, έχασε εύκολα. Ο Πεδουλάκης πήγε τον αγώνα στην άμυνα, στον αργό ρυθμό και τελικά ίσως εκεί να ήταν το μυστικό αφού απέναντι στην βαριά Φενέρ μπορούσε να τρέξει περισσότερο. Ουσιαστικά είναι μία ήττα εντός προγράμματος, φαίνεται όμως ότι ακόμα υπάρχουν κενά στον Παναθηναϊκό διότι ο Άρμστρονγκ δεν βοηθά και το σχήμα με Σόφο-Λάσμε δημιουργεί συνωστισμό μέσα στην ρακέτα κι επιτρέπει στην αντίπαλη άμυνα να χρησιμοποιήσει βαριά κορμιά. Τα πολλά λάθη παρά τα έμπειρα γκαρντ είναι απόρροια της έλλειψης διαφορετικών επιλογών στην επίθεση.