Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 84-62 (VIDEO)

Αγωνιζόμενος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο έτσι και αλλιώς ελλιπής Παναθηναϊκός ηττήθηκε εύκολα από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη με 84-62.

Η εξέλιξη

Το εμφανές πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο αμυντικό ριμπάουντ αρχικά αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά με τον πρωταθλητή Ελλάδας να βρίσκει τις λύσεις επιθετικά από τον Ράιτ και τον Σλότερ. Ακόμα όμως και όταν η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να αποσπαστεί (31-22 με τρίποντο του Μαχμούτογλου), ο Παναθηναϊκός δεν πανικοβλήθηκε και με το όπλο των μακρινών σουτ έκλεισε την ψαλίδα πριν οι Τούρκοι προλάβουν να δημιουργήσουν μομέντουμ. Με τον Χαραλαμπόπουλο να προσφέρει ποιότητα στα λεπτά που αγωνίστηκε, ο πρωταθλητής Ελλάδας μείωσε σε 34-29 και 36-32.

Το ελαφρύ διάστρεμμα που υπέστη ο Δημήτρης Διαμαντίδης στο πρώτο δεκάλεπτο του στέρησε τη συμμετοχή στο υπόλοιπο του αγώνα με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να στερηθεί τον ηγέτη του. Το κυρίως πρόβλημα όμως αφορούσε τη ρακέτα όπου απόντων των Μαυροκεφαλίδη και Μπατίστα, ο Ερντέν έκανε πάρτι. Το 36-35 του 21' έγινε γρήγορα 48-37 και εν συνεχεία 58-41 αφού ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να εντοπίσει τις σωστές απαντήσεις στην άμυνά του. Οταν η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους ουδείς πλέον ασχολήθηκε με το παιχνίδι και οι πάντες περίμεναν την κόρνα της λήξης.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Αυτός ο Γκάουντλακ είναι σουτέρ από άλλο ανέκδοτο, αν αρχίσει δεν σταματάει με τίποτα. Είχε 4/5 τρίποντα και 18 πόντους.

2. Ο Ερντέν έμοιαζε με Τιμ Χάουαρντ κόντρα στις ημίψηλες πεντάδες του Παναθηναϊκού. Ανετα 14 πόντοι και 7 ριμπάουντ από τον Τούρκο ψηλό.

3. Καλή άμυνα και πολλή ενέργεια από τον Βέσελι ο οποίος είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

4. Ο Σλότερ πάλεψε όσο μπορούσε για τον Παναθηναϊκό με 20 πόντους.

5. Ο Χαραλαμπόπουλος θα έχει να λέει ότι σ' αυτό το ματς πέτυχε τους πρώτους πόντους του στην Ευρωλίγκα.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τα όπλα για να παλέψει στα ίσια αυτό το παιχνίδι και ο τραυματισμός του Διαμαντίδη ουσιαστικά τον αποτελείωσε. Δεν σημαίνει κάτι τρομερό αυτή η ήττα, προφανώς ο πρωταθλητής θα καταλάβει την 3η θέση του γκρουπ και...τέλος. Εκτός έδρας πάντως στην εφετινή Ευρωλίγκα η ομάδα του Ιβάνοβιτς δεν έχει πείσει, αυτό είναι μια πραγματικότητα.

19:30
Καλησπέρα...
19:31
Παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Φενέρμπαχτσε
19:33
Οι "πράσινοι" είναι απαλλαγμένοι από το άγχος, αφού την περασμένη εβδομάδα κέρδισαν τη Μπάγερν Μονάχου, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή τους στο Top 16 της Euroleague
19:45
Ο νικητής της αναμέτρησης, θα κάνει το πιο σημαντικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του τρίτου ομίλου. Αντίθετα, ο ηττημένος οδεύει προς την τρίτη θέση.
19:50
Την ίδια ώρα, έχει ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι Νίζνι - Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ρώσοι προηγούνται με δύο πόντους (41-39).
19:54
Ξεκίνησε η παρουσίαση των ομάδων
19:56
Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στον τρίτο όμιλο, έχοντας από πέντε νίκες σε εφτά αναμετρήσεις
19:56
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση
19:58
Εν τη απουσία των Εστέμπαν Μπατίστα και Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο Τζούλιαν Ράιτ με τον Γιώργο Διαμαντάκο είναι οι μόνοι "καθαροί" σέντερ των "πρασίνων".
20:02
Δύο χαμένες ευκαιρίες από τον Ερντέν, με τους διαιτητές να δίνουν "τζάμπολ" ανάμεσα στον Τούρκο σέντερ και τον Γκιστ
20:03
Το κερδίζει ο Τούρκος
20:03
Χαμένο φλόουτερ από τον Σιπάι, αλλά οι Τούρκοι ανανεώνουν ξανά την επίθεσή τους
20:04
Λάθος από τον Γκάουντλακ, με τον Ράιτ να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (0-4 στο 2')
20:04
Άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Μπιέλιτσα, με τον Ερντέν να μαζεύει (ξανά) το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει (2-4)
20:05
Χαμένο σουτ από τους "πράσινους"
20:05
Ο Πρέλντζιτς σκοράρει για τρεις (5-4 στο 3')
20:06
Κλέψιμο από τον Διαμαντίδη, που σκοράρει στον αιφνιδιασμό (5-6)
20:09
Αμέσως μετά ο Μποχωρίδης κάνει φάουλ, με τον Ερντέν να καρφώνει τη μπάλα μετά την επαναφορά (11-8 στο 4')
20:09
Εν τη απουσία των Μπατίστα - Μαυροκεφαλίδη, ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να ακουμπήσει τη μπάλα στο "ζωγραφιστό"
20:10
Λάθος του Σλότερ
20:10
Τάιμ άουτ στην Πόλη
20:11
Οι Τούρκοι έχουν ήδη πέντε επιθετικά ριμπάουντ (!), την ώρα που οι "πράσινοι" έχουν μόλις ένα ριμπάουντ
20:13
Ο Γιάνκοβιτς κερδίζει το φάουλ από τον Γκάουντλακ, σε προσπάθειά του να ποστάρει
20:13
Ο Μποχωρίδης σκοράρει για τρεις (12-11 στο 6')
20:14
Δύο σερί χαμένα τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Σλότερ
20:14
Εντυπωσιακή τάπα από τον Ράιτ στον Ουγκιουρλού
20:14
Ο Ζόριτς περνάει στο παρκέ (αντί του Ερντέν) και σκοράρει για δύο (14-11 στο 6')
20:15
Ωραίο καλάθι από τον Ράιτ (14-13 στο 7')
20:15
Ο Ουγκιουρλού αστοχεί από τη γραμμή των τριών πόντων. Η μπάλα ξανά στον Παναθηναϊκό.
20:16
Άστοχο fade away από τον Γιάνκοβιτς
20:17
Ο Ζόριτς χάνει το σουτ δύο πόντων από τα τέσσερα μέτρα. Ομοίως και ο Ράιτ.
20:19
Ανοίγει λογαριασμό ο Σλότερ (16-16 στο 8')
20:20
Ο Βέσελι σκοράρει από το "ζωγραφιστό", μετά τις αλλαγές στην άμυνα του Παναθηναϊκού
20:23
Μπλουμς και Σλότερ χάνουν διαδοχικά σουτ τριών πόντων (2/8 έχει ο Παναθηναϊκός απόψε).
20:24
Φάουλ στον Γκιστ. Επαναφορά κάτω από το τουρκικό καλάθι για το "τριφύλλι"
20:26
Ο Παππάς κερδίζει ένα ακόμη φάουλ (αυτή τη φορά από τον Βέσελι)
20:27
Κι ακόμα ένα. Τέσσερα φάουλ έχει κερδίσει ο 24χρονος γκαρντ στο δεύτερο δεκάλεπτο.
20:27
Ο Παππάς χάνει σουτ δύο πόντων (18-18 στο 13')
20:27
Βολές για τον Βέσελι, μετά από φάουλ του Μπλουμς
20:28
0/2 βολές από τον Βέσελι
20:28
Τα λάθη εκατέρωθεν συνεχίζονται. Αρχικά από τον Γιάνκοβιτς και αμέσως μετά από τον Χίκμαν.
20:29
Άστοχος και ο Γιάνκοβιτς
20:29
Ο Χίκμαν σκοράρει μετά από τρία λεπτά ανομβρίας στη δεύτερη περίοδο (20-18 στο 14')
20:29
Ισοφαρίζει ο Γκιστ (20-20 στο 14'), με τον Ομπράντοβιτς να καλεί τάιμ άουτ
20:30
Οι "πράσινοι" έχουν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, μιας και σουτάρουν με 42% στα δίποντα (6/14) και 25% στα τρίποντα (2/8)
20:31
Οι παίκτες επιστρέφουν στο παρκέ
20:32
Ο Μαχμούτογλου βάζει ξανά μπροστά τη Φενέρ (23-20 στο 15')
20:32
Λάθος από τον Μπλουμς
20:32
Νέο τρίποντο από τους Τούρκους, δια χειρός Χίκμαν (26-20 στο 15')
20:35
Κι αμέσως μετά κλέβουν τη μπάλα, με τον Βέσελι να καρφώνει στον αιφνιδιασμό (31-22 στο 16')
20:35
Ο Σλότερ δίνει... ανάσα στους "πράσινους" στην επίθεση με σουτ από τα έξι μέτρα (31-24)
20:36
Ωραίο καλάθι από τον Φώτση, μετά από ασίστ του Γκιστ (31-26)
20:37
1/2 βολές από τον Μπιέλιτσα για το +6 (32-26) στο 18ο λεπτό
20:38
Ο Βέσελι δίνει προβάδισμα οκτώ πόντων στους Τούρκους (34-26)
20:38
Νέο τρίποντο από τον Έι Τζέι Σλότερ (34-29 στο 18')
20:39
Ο Φώτσης αστοχεί από τα δέκα μέτρα
20:40
Χαμένο σουτ από τον Μαχμούτογλου, αλλά Φώτσης και Γκιστ δεν συνεννοούνται με αποτέλεσμα να βγάλουν τη μπάλα εκτός παρκέ
20:40
Δύσκολο καλάθι του Γκάουντλακ μπροστά στον Σλότερ (36-29 στο 19')
20:41
Τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο από τη γωνία (36-32 στο 19')
20:41
Τάιμ άουτ από τον Ομπράντοβιτς
20:42
28'' μένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
20:42
Φάουλ του Σλότερ στον Γκάουντλακ, αφού οι "πράσινοι" είχαν να δώσουν ένα ακόμη φάουλ
20:43
Λάθος από τη Φενέρμπαχτσε, στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου
20:43
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 36-32
20:46
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (10/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/8 βολές, 20 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 8 ασίστ): Γκάουντάκ 4, Χίκμαν 5 (1), Μπιέλιτσα 3, Ερντέν 5, Μαχμούτογλου 6 (2), Μπογκντάνοβιτς, Σαβάς, Ζόριτς 4, Ουγκιουρλού, Βέσελι 6, Σιπάι, Πρέλντζιτς 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (8/16 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 7 ασίστ, 1 τάπα): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 10 (2), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Παππάς 2, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 4, Διαμαντάκος, Μπλουμς, Ράιτ 6.
20:47
Το -4 του πρώτου ημιχρόνου επιτρέπει στο "τριφύλλι" να διεκδικήσει τη νίκη στην επανάληψη
20:47
Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έλεγξε τον ρυθμό και αν είχε αποφύγει κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, θα μπορούσε να είναι ακόμα και μπροστά στο σκορ
20:50
Ο Γκιστ (18'47'') με τον Σλότερ (17'29'') είναι οι παίκτες που έχουν αγωνιστεί περισσότερο από κάθε άλλον "πράσινο" στο πρώτο ημίχρονο
20:51
Το "τριφύλλι" δεν πηγαίνει... συχνά κοντά στο καλάθι, αλλά όταν το επιχειρεί είναι -ως επί το πλείστον- εύστοχο. 7/10 μέσα στο "ζωγραφιστό" έχουν οι παίκτες του Ιβάνοβιτς
20:59
"Απαντάει" με τον ίδιο τρόπο ο Γκάουντλακ (39-35)
21:02
Αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών ο παίκτης του "τριφυλλιού" (42-37 στο 23')
21:02
Νέο τρίποντο. Αυτή τη φορά από τον Χίκμαν (45-37 στο 23')
21:03
Τέταρτο σερί τρίποντο από τους Τούρκους (48-37 στο 24')
21:03
Γκολ φάουλ από τον Παππά
21:03
Χάνει όμως τη βολή (48-39 στο 24')
21:04
Κλέψιμο από τον Σλότερ, που σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (48-41 στο 24')
21:04
Εντυπωσιακό φόλοου του Ερντέν για το +9 (50-41) των γηπεδούχων
21:05
Οι Τούρκοι έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση, σκοράροντας ήδη τέσσερις φορές πίσω από τη γραμμή των 6μ75
21:07
Νέο καλάθι από τον Ερντέν (55-41 στο 26')
21:09
Στο +16 (57-41) οι Τούρκοι, που έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου
21:11
Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Χίκμαν σκοράρει για δύο (60-41)
21:11
Μειώνει ο Φώτσης (60-43)
21:12
Επιθετικό ριμπάουντ του Ερντέν, που καρφώνει στο "πράσινο" καλάθι (62-43 στο 28')
21:12
Σκοράρει ο Χαραλαμπόπουλος μετά από επιθετικό ριμπάουντ
21:13
Νέο τρίποντο από τον Γκάουντλακ (65-45 στο 29')
21:13
Τάπα του Χαραλαμπόπουλου στον Χίκμαν
21:14
Βολές για τον Μπογκντάνοβιτς, που κερδίζει το φάουλ
21:14
Ο Φώτσης σε θέση... σέντερ για τον Παναθηναϊκό, που έχει ως πάουερ φόργουορντ τον Γιάνκοβιτς
21:14
2/2 βολές από τον Σέρβο γκαρντ (67-45)
21:15
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει για πρώτη φορά απόψε (67-48 στο 29')
21:17
Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς σούταραν με 5/10 από τη γραμμή των τριών πόντων σε αυτό το δεκάλεπτο
21:17
Κάπως έτσι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, μεγαλώνοντας λεπτό με το λεπτό τη διαφορά
21:18
Από την πλευρά του, ο Ιβάνοβιτς προτιμά να προστατεύσει τον Διαμαντίδη, ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο στο πρώτο δεκάλεπτο
21:18
Ο Σλότερ χάνει δύο σερί σουτ τριών πόντων
21:19
Ο Βέσελι μεγαλώνει κι άλλο τη διαφορά (69-48 στο 31')
21:20
Ο Χαραλαμπόπουλος κερδίζει το φάουλ από τον Ζόριτς και θα εκτελέσει δύο βολές
21:20
Βάζει και τις δύο (69-50 στο 32')
21:22
Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους "πράσινους", αλλά ο Γιάνκοβιτς αστοχεί από τα 6μ75
21:22
Κάρφωμα του Ζόριτς (71-50 στο 32')
21:23
Η διαφορά στο +21 (71-50) για τη Φενέρμπαχτσε, με τον Ιβάνοβιτς να καλεί τάιμ άουτ
21:24
Οι "πράσινοι" σουτάρουν με μόλις 28% (6/21) από τη γραμμή των τριών πόντων
21:24
Την ίδια ώρα, η Φενέρ έχει δέκα περισσότερα ριμπάουντ από τον Παναθηναϊκό (35 έναντι 25)
21:29
Ο Σαβάς σκοράρει από το "ζωγραφιστό" (73-52 στο 36')
21:29
Τρίποντο του Σλότερ για το 73-55 του 36ου λεπτού
21:30

21:30
Ο Βέσελι πηγαίνει τη διαφορά στους είκοσι (75-55)
21:31
Νέο τρίποντο από τον Σλότερ (75-58 στο 37')
21:31
Λάθος από τον Διαμαντάκο, με τον Βέσελι να καρφώνει στο ανοιχτό γήπεδο
21:32
Ο Γκιστ στη θέση του Διαμαντάκου
21:32
Εύκολο καλάθι του Γκάουντλακ που κερδίζει στα πόδια τον Γκιστ (79-58 στο 38')
21:33
Πολύ ωραίο καλάθι από τον Μποχωρίδη που διεισδύει στο τουρκικό καλάθι (79-60)
21:33
Χάνει όμως την επόμενη επίθεση του "τριφυλλιού", με τον Σαβάς να σκοράρει σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό (81-60 στο 39')
21:34
Ωραίο καλάθι από τον Φώτση (81-62 στο 39')
21:40
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (23/40 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 8/12 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 17 ασίστ, 1 τάπα): Γκάουντλακ 18 (4), Χίκμαν 10 (2), Μπιέλιτσα 6, Ερντέν 14, Μαχμούτογλου 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 5 (1), Σαβάς 4, Ζόριτς 6, Ουγκιουρλού, Βέσελι 12, Σιπάι.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (14/30 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 10/11 βολές, 30 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 13 ασίστ, 5 τάπες): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Σλότερ 20 (4), Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 3 (1), Φώτσης 6, Παππάς 4, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 9 (1), Διαμαντάκος, Μπλουμς, Ράιτ 6.
21:41
Οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τα πέντε τρίποντα που πέτυχαν στο τρίτο δεκάλεπτο να τους βοηθούν σημαντικά να ξεφύγουν στο σκορ
21:42
Είναι ενδεικτικό πως ο Γκάουντλακ πέτυχε 12 από τους 18 πόντους του στην τρίτη περίοδο
21:42
Ο παίκτης που πάντως "πλήγωσε" όσο κανείς άλλος την άμυνα του "τριφυλλιού" ήταν ο Ερντέν. Ο Τούρκος σέντερ πέτυχε 14 πόντους (με 6/7 δίποντα), ενώ είχε 6 επιθετικά ριμπάουντ
21:43
Από πλευράς "τριφυλλιού", ο Ιβάνοβιτς θέλησε να προφυλάξει τον Διαμαντίδη, που τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο
21:43
Δεν κατάφερε πάντως να διαφυλάξει το +18, με το οποίο κέρδισε στο ΟΑΚΑ
21:44
Έτσι, η Φενέρ έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Παναθηναϊκό για τη δεύτερη θέση
21:44
Έτσι όπως έχουν τα πράγματα άλλωστε στον τρίτο όμιλο, μοιάζει πολύ δύσκολο να αλλάξουν τα δεδομένα. Λογικά, η Μπαρτσελόνα θα τερματίσει πρώτη, με τη Φενέρμπαχτσε να ακολουθεί και τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση
21:45
Αν η... λογική επιβεβαιωθεί, τότε δεν θα υπάρξει συναπάντημα των "αιωνίων" στο Top 16
21:46
Το παιχνίδι που θα ρίξει την αυλαία στον τρίτο όμιλο είναι το Τουρόφ - Μπαρτσελόνα
21:47
Ο Παναθηναϊκός θα τερματίσει (τουλάχιστον) τρίτος στον όμιλο εφόσον κερδίσει την Αρμάνι Μιλάνο την επόμενη εβδομάδα, ή διαφυλάξει το +27 (90-63) με το οποίο επικράτησε στο ΟΑΚΑ, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου