Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 72-70 παρ.

Ο συγκλονιστικός Παναθηναϊκός έφτασε μία ανάσα από το break στη Βαρκελώνη, αλλά λύγισε στην παράταση και άρχισε με ήττα την προημιτελική σειρά κόντρα στη Μπαρτσελόνα (72-70). Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο την Πέμπτη στις 21:45.

Ετσι κρίθηκε

Ο,τι είχε σχεδιάσει στο μπλοκάκι του ο Αργύρης Πεδουλάκης, βρήκε απόλυτη εφαρμογή πάνω στο παρκέ κατά το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Σχορτσανίτη να τραβά σαν μαγνήτης τους παίκτες πάνω του και να μοιράζει σωστά την μπάλα στην αδύνατη πλευρά ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να βρει ελεύθερα σουτ και να σκοράρει ενώ στην άμυνα εγκλώβισε τους περιφερειακούς της Μπαρτσελόνα και δεν απειλήθηκε. Ετσι προέκυψε το εντυπωσιακό 2-14 και το 11-21 αφού ο Πασκουάλ δεν μπορούσε να βρει λύσεις από τον πάγκο.

Το μομέντουμ του αγώνα το άλλαξε η είσοδος του Γιασικεβίτσιους και η...έξοδος (για τις απαραίτητες ανάσες) του Διαμαντίδη. Αίφνης, η Μπαρτσελόνα βρήκε το ρυθμό που χρειαζόταν στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός σάστισε βλέποντας την αντίπαλό του να περνάει πολύ γρήγορα μπροστά με 22-21. Τα προβλήματα επεκτάθηκαν και στην επίθεση όπου ο Λάσμε δεν μπορούσε να απειλήσει αλλά παρόλα αυτά η ομάδα του Πεδουλάκη βρήκε σκορ από τον Γκιστ για να παραμείνει όρθια και να αντέξει τον επιθετικό οίστρο του Τόμιτς (34-32).

Χρειαζόταν να μπει στην εξίσωση του αγώνα ο Λάσμε και αυτό έγινε κατά το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γκαμπονέζος κινήθηκε έξυπνα χωρίς την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Διαμαντίδη να του σερβίρει πάνω από το καλάθι και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε επίπεδα απόδοσης ανάλογα του ξεκινήματος (36-44). Τα διαδοχικά άστοχα τρίποντα του Χούερτας (τον οποίο οι πράσινοι άφηναν προκλητικά μόνο του) πλήγωσαν την ψυχολογία την Μπαρτσελόνα αλλά όταν στο παρκέ πάτησε ξανά ο Γιασικεβίτσιους το μομέντουμ άλλαξε και πάλι. Με δύο κολλητά τρίποντα του Σάρας και του Ναβάρο οι "μπλαουγκράνα" ισοφάρισαν ενώ ο Τόμιτς (την ώρα που ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε σφύριγμα ούτε για αστείο) έδωσε το προβάδισμα για το 64-61.

Ο αγώνας όμως πήγε στην παράταση χάρη στο εκπληκτικό τρίποντο του Διαμαντίδη και τη μεγάλη τάπα του Γκιστ στο τελευταίο σουτ του Τομιτς. Στον έξτρα χρόνο ήταν φανερό ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε ανάσες. Κόντρα σε αντίπαλο που είχε παίξει παράταση και την Κυριακή στο πρωτάθλημά του, οι "πράσινοι" εμφανίστηκαν αποκαμωμένοι (κυρίως ο Διαμαντίδης αλλά και ο Ούκιτς) αλλά παρόλα αυτά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Ναβάρο έκανε το 72-70, ο Γκιστ πήρε την ευθύνη για την τελευταία επίθεση και πήγε στη γραμμή (σε φάουλ που θα μπορούσε να δοθεί και αντιαθλητικό) αλλά η αστοχία του καταδίκασε τον Παναθηναϊκό. Το ότι έχασε και το δικό του ζευγάρι βολών ο Τόμιτς ουδόλως απασχόλησε διότι άλλος χρόνος δεν υπήρχε.

Αστέρι

Το σκοράρισμα των Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους ήταν μάλλον αναμενόμενο. Το ίδιο και η δραστηριότητα του Τόμιτς. Αυτό που προφανώς δεν περίμενε ο Πεδουλάκης ήταν η ζημιά που έκανε ο Σάδα στο τέλος του τετάρτου δεκαλέπτου και στην παράταση. Οι 13 πόντοι του Ισπανού ρολίστα (κόντρα στον κουρασμένο Διαμαντίδη) πλήγωσαν πολύ τον Παναθηναϊκό.

Απογοήτευση

Το ότι δεν ήρθε η νίκη σ' αυτό το πρώτο παιχνίδι στο οποίο η Μπαρτσελόνα είχε πολλούς παίκτες σε κακή μέρα (από τους ψηλούς έπαιξε αποτελεσματικά μόνο Τόμιτς) και στον οποίο ήρθε κουρασμένη και χτυπημένη από τους τραυματισμούς. Ο Παναθηναϊκός έκανε σπουδαία δουλειά αλλά η αστοχία στις βολές, η κούραση και κάποια φαλτσοσφυρίγματα στοίχισαν ακριβά.

Για τους λάτρεις των συμπτώσεων να πούμε ότι έτσι ακριβώς άρχισε και η σειρά του 2011, με ήττα του Παναθηναϊκού στα σημεία. Κάπου εδώ όμως οι συγκρίσεις τελειώνουν. Μ' ένα περιορισμένο ροτέισον και τον Διαμαντίδη δύο χρόνια μεγαλύτερο οι "πράσινοι" αναζητούν εναγωνίως φρεσκάδα ενόψει του αγώνα της Πέμπτης. Αν την βρουν, απέδειξαν ότι έχουν τον τρόπο να επιβάλλουν το δικό τους νόμο. Αν όχι... τα πράγματα θα γίνουν δύσκολα.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64, 72-70

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 13(1), Χουέρτας 8(1), Ναβάρο 14(4), Γιασικεβίτσιους 11(3), Γουάλας, Ίνγκλις 4, Λόρμπεκ, Τζαβάι 9, Τόμιτς 13.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Μασιούλις 6(1), Ούκιτς 9(2), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 10(3), Γκιστ 14(2), Μπανκς, Σχορτσανίτης 5.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

20:21
Καλησπέρα σας. Από εδώ θα παρακολουθήσετε live την εξέλιξη του αγώνα του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα.
20:23
Το πρώτο παιχνίδι μίας τέτοιας σειράς έχει πάντα ιδιαίτερη σημασία. Οπως και να έχει ο Παναθηναϊκός θέλει να επανάλαβει το κατόρθωμα του 2011 όταν είχε αποκλείσει την Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας.
20:25
H Mπαρτσελόνα, ως γνωστόν, θα παραταχθεί με την πολύ σημαντική απουσία του Πιτ Μάικλ. Απών θα είναι και ο ρολίστας Ραμπασέδα. Ο Παναθηναϊκός θα παραταχθεί πλήρης.
20:27
Η ετοιμότητα του Ναβάρο αποτελεί ένα μεγαλο ερωτηματικό.
20:29
Προφανώς θα παίξει, κανείς δεν ξέρει πόσο.
20:30
Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε φάση ζεστάματος.
20:31
Πρωτοτύπησε ο Μασιούλις ο οποίος βγήκε με τη φόρμα για το ζέσταμα.
20:36
Υπενθυμίζουμε: Η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες. Η σειρά των αγώνων: Δύο αγώνες στη Βαρκελώνη, άλλοι δύο στην Αθήνα (ο δεύτερος αν χρειαστεί) και πέμπτος, αν χρειαστεί, στη Βαρκελώνη και πάλι.
20:41
Στη Βαρκελώνη για το μεγάλο αγώνα βρίσκεται και ο διοικητικός ηγέτης του Παναθηναϊκού Δημήτρης Γιαννακόπουλος.
20:46
Ακόμα τρία λεπτά για το τζάμπολ του μεγάλου αγώνα.
20:46

Καλή αρχή να έχουμε και για τον Παναθηναϊκό και για τον Ολυμπιακό. Πρώτοι οι πράσινοι στην Βαρκελώνη. Ξεχάστε ότι έγινε το 2011. Δεν έχει καμία σχέση η σειρά όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα. Άλλες ομάδες κυρίως πολύ διαφορετικός Παναθηναϊκός αλλά αυτό το άγνωστο του δίνει και πιθανότητες. Πρώτη συνάντηση για τις ομάδες φέτος και αυτό είναι θετικό για τον Παναθηναϊκό. Λογικά ο ρυθμός θα είναι αργός και περιμένουμε να δούμε αν ο Παναθηναϊκός θα επιλέξει να επιτεθεί στην πιο αδύναμη περιφέρεια των Καταλανών. Αν και πότε.

20:47
Πολύ ωραία η εικόνα με τα δεκάδες παιδιά που βρίσκονται αυτήν την ώρα στο παρκέ.
20:48

Δίδυμο Τσαρτσαρή-Σόφο στην αρχή. Όχι πολύ...αμυντικό.

20:49
Δύο άστοχα σουτ για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα.
20:49
Ο Τόμιτς το 2-0
20:49
Ο Ούκιτς το 2-3!
20:50
Παράβαση για την Μπαρτσελόνα, κατοχήο Παναθηναϊκός.
20:50
Βήματα ο Σχορτσανίτης.
20:50
Σίδερο ο Σάδα.
20:51

Νταμπλ τιμ στον Σόφο νωρίς, άρα θα πρέπει να μπουν τα σουτ που αφήνει ο Πασκουάλ. Επίσης ο Πεδουλάκης ...αφήνει τα σουτ του Σάδα.

20:53

Καλό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό. Απόντες από την Μπαρτσελόνα Ραμπασέντα, Τοντόροβιτς, Αμπρίνες(τον έπιασε...κόψιμο) απουσίες που καταρχάς επηρεάζουν. Όλες οι επιθέσεις ξεκινούν από τον Σόφο και...μπουμ. 3/3 μακρινά σουτ.

20:57

Δικαίωση Πεδουλάκη για το δίδυμο Τσαρτσαρή-Σόφο. Οι άμυνες βγήκαν και από τους δύο, ενώ στην επίθεση και οι δύο παίρνουν άριστα. Μπήκε ο Τζαβάι αλλά φεύγει ο Σόφο. Να δούμε αν μπορεί ο Λάσμε να αντιμετωπίσει αυτόν τον τύπο που θυμίζει το κτίριο του ΟΤΕ σε όγκο.

20:58

Ο Πασκουάλ με τον Σάδα στην πεντάδα πήγε να κοντράρει σε άμυνα και αργό ρυθμό τον Παναθηναϊκό. Η είσοδος του Χουέρτας είναι...επικίνδυνη.

21:02
Ο Ούκιτς δεν σκοράρει η μπάλα στην Μπαρτσελόνα.
21:03

Νωρίς στο παρκέ ο Μπανκς. Μοιάζει λογική η κίνηση διότι ο Παναθηναϊκός έχει κολλήσει απέναντι στην πιο γρήγορη πια Μπαρτσελόνα.

21:03
Γκολ-φάουλ ο Μασιούλις, 7-16
21:03

21:04
Φόλοου του Λάσμε, 7-18
21:04

Τρομερή ηρεμία στη επίθεση και αυτή κάνει την διαφορά.

21:10

Η άμυνα είναι καλή αν και ο Παναθηναϊκός περισσότερο στηρίχθηκε στην λογική της...αργής Μπαρτσελόνα. Τρομερή προσήλωση στο πλάνο το οποίο βγαίνει με στοχευμένες επιθέσεις και σχετικά γρήγορες στο 5-5. Με την είσοδο του Σάρας αυτό θα αλλάξει, αλλά μπορεί να ...επιτεθεί πάνω του ο Παναθηναϊκός.

21:10
Ο Ναβάρο μετά από ντρίμπλα, 14-21
21:11
Αστοχεί ο Λάσμε αλλά κάνει φάουλ ο Ουάλας.
21:13

Δεν βοήθησε καθόλου ο Μπανκς. Μέτρια άμυνα και στην επίθεση ο Παναθηναϊκός έγινε πολύ διστακτικός. Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε πολύ γρήγορα. Αναμενόμενο μεν, όχι τόσο γρήγορα, δε.

21:18
Ερ μπολ ο Χουέρτας, φάουλ όμως του Λάσμε.
21:19
Λάθος πάσα του Διαμαντίδη.
21:20

Τώρα κόλλησε και ο Διαμαντίδης. Ο Παναθηναϊκός έχει 5 λάθη σε αυτή την περίοδο.

21:22
Η μπάλα μένει στα χέρια του Παναθηναϊκού.
21:22
Βρίσκει σίδερο ο Γιασικεβίτσιους αλλά κάνει φάουλ ο Διαμαντίδης.
21:25

Προσαρμόστηκε αμυντικά η Μπαρτσελόνα στα ποσταρίσματα. Επιθετικά είναι αρκετά καλύτερη με περισσότερη κίνηση χάρις στον Γιασικεβίτσιους.

21:29

Ο Παναθηναϊκός έριξε τον ρυθμό του στην επίθεση αλλά παράλληλα έχασε ταχύτητα στην άμυνα.

21:30
Ο Μπράμος σκοράρει με τη λήξη, 34-32
21:35

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό.  Κάποια στιγμή θα γινόταν διότι η επίθεση της Μπαρτσελόνα η οποία ξεκίνησε τον αγώνα πολύ φοβικά, βρίσκει ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός έχει συγκεκριμένο πλάνο το οποίο υπηρετεί από την αρχή έως το τέλος και αυτό τον οδηγεί σταθερά μεν αλλά δύσκολα το σκορ θα μείνει στους 65-70 πόντους. Ο Παναθηναϊκός θα χρειαστεί να ανεβάσει στροφές διότι είδαμε στην αρχή πως η γρήγορη επίθεση φέρνει και ταχύτητα στην άμυνα.

21:37
Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Γκιστ με 7 πόντους.
21:37
Για την Μπαρτσελόνα ο Τόμιτς έχει 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.
21:41
Στο Παλάου βρίσκονται 6195 θεατές όπως ανακοίνωσε η Μπαρτσελόνα.
21:45
Ολα έτοιμα για να αρχίσει το τρίτο δεκάλεπτο.
21:46

Είναι ενδιαφέρον να δούμε αν θα συνεχίσει η Μπαρτσελόνα να ακολουθεί τον Παναθηναϊκό στις αρχές όπως έκανε στο α μέρος οπότε ο Πεδουλάκης το αξιοποίησε διότι οι πράσινοι είναι καλύτεροι σε αυτό το στυλ.

21:49

Ανακάτεψε την τράπουλα ο Πεδουλάκης με Γκιστ-Λάσμε κάτι που μπερδεύει τον Τόμιτς.

21:53

Σπουδαίο αμυντικό βράδυ από τον Ούκιτς. Ανύπαρκτο το επιθετικό φάουλ στον Μπράμο. Κατά τα άλλα πολύ καλή η διαιτησία.

21:53
Ο Χούερτας δεν μπορεί από το τρίποντο. Καρφώνει ο Λάσμε.
21:53
Πάλι σίδερο ο Χουέρτας
21:54
Πάλι ο Λάσμε!!!
21:54
Αστοχεί ο Ναβάρο, παίρνει φάουλ ο Ούκιτς.
21:55

Πατάει το γκάζι ο 3D , δύο καρφώματα από τον Λάσμε. Φάσεις καρμπόν με άλει ουπ πάσες με τρομερή κίνηση του Λάσμε χωρίς την μπάλα. 11-2 το επιμέρους σκορ και ο Ούκιτς κρατάει γερά την ταυτότητα του Ναβάρο. Ο Παναθηναϊκός κάνει αυτό που...αρέσει στην Μπαρτσελόνα: επιτίθεται γρήγορα στο 5-5.

21:57
Λάθος του Γκιστ αλλά η μπάλα για τον Παναθηναϊκό.
21:57
Σίδερο ο Μπράμος.
21:58
Ο Ναβάρο αστοχεί
21:59
Δεν μπορεί ο Λάσμε από τα πέντε μέτρ αλλά ούτε ο Ινγκλις.
21:59
Ο Τζαβάι στις βολές.
21:59
Μέσα και οι δύο.
22:00
Αστοχος ο Τσαρτσαρής, λάθος η Μπαρτσελόνα.
22:00

Σε τί θυμίζει το παιχνίδι αυτά του 2010; Ο Παναθηναϊκος δίνει σουτ στην Μπαρτσελόνα και οι Καταλανοί τα χάνουν. Από εκεί και πέρα είναι πολύ σημαντικό να κρατηθεί αυτό το προβάδισμα. Θέλει επίθεση τώρα, να μπουν κάποια σουτ.

22:01
Δεν μπορεί και πάλι ο Τσαρτσαρής.
22:01
Τάιμ άουτ ο Πεδουλάκης.
22:02

Ίσως πρέπει να μπει ο Σόφο. Θέλει επίθεση τώρα.

22:03
Τρίποντο του Σάρας 41-44
22:03
Ναι ο Μπράμος 41-47
22:03

Πρέπει να τρέξει λίγο ο Παναθηναϊκός. Επιτέλους μία γρήγορη επίθεση.

22:09

Καλή περίοδος αλλα δεν λέει πολλά. Το σκορ θα ανέβει και πρέπει να σκοράρει ο Παναθηναϊκός.

22:09
Ο Ούκιτς το 47-53
22:09
Αλλο ένα άστοχο τρίποντο η Μπαρτσελόνα.
22:10

Η επιλογή του Παναθηναϊκό να δίνει τα τρίποντα από τις γωνίες, δικαιώνεται έως τώρα.

22:11

Πολύ ποστάρισμα πάλι. Μακάρι να λειτουργήσει. Μέσα και ο Σόφο απέναντι στον Τζαβάι. Όλα τα...κιλά στην πίστα.

22:14

Πω, πω, πω. Έβαλε στην πλάτη και τον Τζαβάι ο Σόφο. Πού πας ρε...μπουλντόζα από την Αυστραλία;

22:14
Σίδερο τώρα ο Σάδα.
22:15
Ο Διαμαντίδης κάνει φάουλ μετά το λάθος του Σχορτσανίτη.
22:16

Κτυπάει η Μπαρτσελόνα τον Διαμαντίδη στην άμυνα με τον Σάδα. Ίσως να πρέπει να βγει λίγο τώρα, για να είναι φρέσκος στο τέλος. Αλλά το ρισκάρεις; Ο Γκιστ είναι εκπληκτικός.

22:16
Χάνει την μπάλα ο Σόφο
22:17
Ο Σάρας ισοφαρίζει με νέο τρίποντο, 60-60
22:17

Ανάσες στον Διαμαντίδη. Ανάσες στον Διαμαντίδη. Ανάσες στον Διαμαντίδη. Ο αγώνας γύρισε γιατί κουράστηκε.

22:17

22:18
22:19
Επιθετικό φάουλ του Λάσμε.
22:19

Σωστό το επιθετικό φάουλ. Κόλλησε πάλι ο Παναθηναϊκός αλλά κρατάει η τρομερή άμυνα του Γκιστ και του Λάσμε.

22:20
Κλέβει ο Παναθηναϊκός αλλά κάνει φάουλ  ο Μπανκς.
22:20
Ρεφάρουν το λάθος οι διαιτητές με νέο σφύριγμα.
22:20

Ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ. Τώρα κι ένα στην Μπαρτσελόνα. Τριαλαρί, τριαλαρό η διαιτησία στην Ευρωλίγκα και φέτος.

22:21
Βήματα του Τσαρτσαρή, ακόμα 3:48
22:21
Πάτησε γραμμή ο Σάρας.
22:21

Έχει εκνευριστεί από την κούραση ο Διαμαντίδης. Μήπως να μπει λίγο ο Σόφο για κανένα γκολ;