Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 80-76 (VIDEO)

Μία ανάσα πριν από μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη βρέθηκε ο Παναθηναϊκός ο οποίος στο τέλος υπέκυψε από την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη με 80-76.

Η εξέλιξη

Η προσέγγιση του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι ήταν σχεδόν τέλεια κατά το πρώτο ημίχρονο. Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές κατόρθωσαν να παίξουν πολύ καλή άμυνα και να... ματαιώσουν τις συνεργασίες των παικτών της Μπαρτσελόνα αλλά και το εξωτερικό σουτ. Κάπως έτσι, και με τον Γκιστ να βάζει επιθετικά την υπογραφή του από τη γραμμή των 6.75μ, το 4-0 της Μπάρτσα έγινε 4-10 και 6-16 με συνοπτικές διαδικασίες.

Η είσοδος του εξαιρετικού Χεζόνια στο παρκέ βοήθησε την Μπαρτσελόνα να μαζέψει λίγο τα πράγματα, αποδείχθηκε όμως ότι το ξέσπασμα του Κροάτη ήταν μία συγκυρία. Οι "μπλαουγκράνα" αναγκάστηκαν σε πολλά λάθη από την άμυνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος βρήκε τον τρόπο να αποσπαστεί ακόμα και με 10 πόντους (25-35). Εκεί όμως η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήταν ακαριαία καθώς ένα γρήγορα 12-2 έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι. Για την ακρίβεια, ο Χουέρτας ήταν ο άνθρωπος που έκανε τη μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό καθώς με τέσσερα(!) συνεχόμενα τρίποντα, που ήταν ελεύθερα, έφερε την Μπαρτσελόνα στο +9 (51-42) και αργότερα στο +10 (54-44) με ένα ακόμη τρίποντο-φαρμάκι. Ηταν δύσκολο να υπάρξει αντίδραση ακόμη και από ψυχολογικής άποψης μετά από τέτοιο ορυμαγδό, ο Παναθηναϊκός ωστόσο έμεινε όρθιος και με την πολύτιμη βοήθεια του Νέλσον και του Γιάνκοβιτς συνέχιζε να παλεύει (56-51) μέχρι που ο Χουέρτας έβαλε ακόμη ένα (για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 6/6 τρίποντα!).

Η Μπαρτσελόνα ακούμπησε με ασφάλεια στο μικρό μαξιλάρι που της πρόσφεραν οι διαφορές των 6 και των 8 πόντων αλλά στο 35' ο Φώτσης με το τρίποντό του έφερε το χάντικαπ μετά από ώρα μόλις στο -2 (72-70). Εν συνεχεία, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι απέκτησαν πολύ νωρίς το μπόνους των βολών, οι Καταλανοί βρήκαν εύκολους πόντους για το 77-70 στο 38', όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά με πρωταγωνιστή τον Νέλσον για να μειώσει σε 77-76 στο 38'. Η παρτίδα κρίθηκε οριστικά στο γκολ-φάουλ του Ντόλμαν (για το 80-76) και το άστοχο τρίποντο του Σλότερ στην ακριβώς επόμενη επίθεση.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Χουέρτας μετέτρεψε σε εφιάλτη το όνειρο του Παναθηναϊκό για το διπλό με 22 πόντους και 6/6 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο.

2. Ο Ντόελμαν πέτυχε ίσως τους πιο κρίσιμους πόντους του ματς για το 80-76.

3. Εξαιρετικός ο Νέλσον σε άμυνα και επίθεση, τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 8/9 δίποντα.

4. Ο Χεζόνια απέδειξε ότι είναι ο παίκτης που έρχεται από το μέλλον. Είχε 11 πόντους σε 13 λεπτά.

5. Οσο έπαιξε, ο Μπατίστα έκανε ότι μπορούσε με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Για πρώτη φορά σε σοβαρό εκτός έδρας ματς, ο Παναθηναϊκός έπαιξε ανταγωνιστικά ως το τέλος. Και το έκανε γιατί διέθετε σχέδιο αλλά και τόλμη. Εν τέλει η μάχη χάθηκε σε κάποιες λεπτομέρειες οι οποίες πάντως είναι σημαντικές και συνήθως κρίνουν τα παιχνίδια στο υψηλό επίπεδο. Μερικά χαμένα ριμπάουντ, δύο-τρία λάθη, ένα βιαστικό σουτ. Αν μην τι άλλο όμως η ομάδα του Ιβάνοβιτς έδειξε τσαγανό και συγκεκριμένη ποιότητα. Εχει ακόμη δρόμο άλλωστε.

21:30
Καλησπέρα σας... Μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του Παναθηναϊκού μέσα στο Παλαού Μπλαουγκράνα κόντρα στην Μπαρτσελόνα
21:31
Οι "πράσινοι" μετά τη νίκη τους επί της Μακάμπι στην πρεμιέρα του ΤΟΡ 16 θέλουν απόψε να διπλασιάσουν τις νίκες τους απέναντι στην ομάδα της Καταλωνίας
21:39
Στην πρεμιέρα του ΤΟΡ 16 η Μπαρτσελόνα "έπεσε" θύμα έκπληξης, καθώς ηττήθηκε με 80-70 από την Άλμπα Βερολίνου κι έτσι κόντρα στον Παναθηναϊκό θα ψάξει την πρώτη της νίκη στη δεύτερη φάση του θεσμού
21:40
Στην αντίπερα όχθη, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το... δεξί, καθώς έριξε στο καναβάτσο την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μακάμπι Τελ Αβίβ επικρατώντας μέσα στο ΟΑΚΑ με 83-76
21:44
Ο Παναθηναϊκός θα ριχτεί στη μάχη του Παλαού Μπλαουγκράνα με τους Διαμαντίδη, Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Μπατίστα
21:44
Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι ξεκινάνε με τους Χουέρτας, Τζάκσον, Τόμας, Ντόελμαν και Τόμιτς
21:45
Για τους Ισπανούς παρότι έχει δηλωθεί στο φύλλο αγώνα ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο είναι με πολιτικά στον πάγκο και δεν θα αγωνιστεί
21:48
Με τον Ντόελμαν από το ποστ η Μπαρτσελόνα ξεφεύγει με 4-0, ενώ ο Γιάνκοβιτς αστοχεί σε τρίποντο
21:49
Ο Γκιστ ανοίγει λογαριασμό για τον Παναθηναϊκό που κάνει το 4-2
21:49
Λάθος από τον Τόμας κι οι "πράσινοι" έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως ο Μπατίστα δεν συγκρατεί την μπάλα εντός παρκέ
21:52
Ο Σλότερ ευστοχεί σε τρίποντο και για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός είναι μπροστά με 4-7
21:53
Ο Παναθηναϊκός κλέβει και πάλι την μπάλα αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να αποσύρει τον Τζάκσον και τον Χουέρτας βάζοντας τους Σατοράνσκι και Χεζόνια
21:54
Ωραία κυκλοφορία από τον Παναθηναϊκό και με τρίποντο του Διαμαντίδη γίνεται το 4-10
21:55
Και νέο τρίποντο από τον Γκιστ που κάνει το 6-16 και αναγκάζει τον Πασκουάλ να ζητήσει τάιμ άουτ
21:56
Οι "πράσινοι" μέσα σε 2 λεπτά έχουν πετύχει 4 συνεχόμενα τρίποντα με τον Γκιστ να φτάνει τους 8 πόντους
21:56
Στα τελευταία 3 λεπτά η ελληνική ομάδα σκοράρει μόνο με τρίποντα
21:57
Φάουλ του Γκιστ στον Τόμιτς
21:58
Υπό την πίεση του χρόνου ο Ντόελμαν αστοχεί σε δίποντο και ο Αμπρίνες μπαίνει στην θέση του Τόμας
21:58
Φάουλ του Γιάνξκοβιτς στον Χεζόνια για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό της Μπαρτσελόνα
22:02
Διαβάστε την πολύ σκληρή δήλωση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου για τις σημερινές εξελίξεις.
22:02
Καλή άμυνα από τον Διαμαντίδη, όμως η κατοχή μένει στους γηπεδούχους
22:03
Φοβερό καλάθι από τον Αμπρίνες που με αρκετή δόση τύχης κάνει του 14-20 με ντράιβ
22:03
Άστοχος κάτω από τη ρακέτα ο Γιάνκοβιτς, όμως λάθος από τον Αμπρίνες που κάνει το λάθος
22:04
Ο Μπατίστα υπό την πίεση του Τόμιτς κάνει βήματα και η μπάλα περνάει στους "μπλαουγκράνα"
22:04
Φάουλ του Διαμαντίδη στον Σατοράανσκι 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτη περιόδου
22:05
Ο Τόμιτς αστοχεί από το ύψος της βολής και το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει με το σκορ στο 14-20
22:05
Ο Τζέιμς έχει σκοράρει 8 πόντους μέχρι τώρα, ενώ  4 έχει ο Μπατίστα
22:06
Για τους γηπεδούχους ο Χεζόνια έχει 6 με 2/2 τρίποντα
22:06
Ο Παναθηναϊκός έχει υποχρεώσει σε 6 λάθη την Μπαρτσελόνα, ενώ ο ίδιος έχει κάνει μόλις 3
22:06
Ξεκινάει το δεύτερο δεκάλεπτο
22:07
Ο Γιάνκοβιτς με φόλοου κάνει το υπέρ του 22-14
22:08
Σατοράνσκι στη λήξη του χρόνου βρίσκει στόχο και μειώνει στους 6 (16-22)
22:11
ΆΣτοχος σε δίποντο ο Νάχμπαρ, ενώ ο Διαμαντίδης έχει ματώσει στο στόμα έπειτα από αγκωνία που δέχτηκε από τον Νάχμπαρ
22:11
Περνάει στον πάγκο ο Έλληνας γκαρντ
22:12
Λάθος πάσα από τον Μαυροκεφαλίδη, όμως η μπάλα παραμένει στους "πράσινους"
22:12
Άστοχο δίποντο από τον Σλότερ
22:12
Άστοχο λέι απ από τον Νάχμπαρ, όμως στο ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός κάνει λάθος και δίνει την κατοχή στους γηπεδούχους
22:13
Κλέψιμο από τον Νέλσον που κερδίζει το φάουλ του Όλεσον
22:13
Νέλσον αμαρκάριστος για δύο και κάνει το 19-25 στο 13'
22:14
Ο Χουέρτας με καλάθι έπειτα από προσωπική ενέργεια μειώνει στους 4 (21-25)
22:14
Μαυροκεφαλίδης για τρεις και 5/8 τρίποντα για τους "πράσινους"
22:16
Η Μπαρτσελόνα έχει υποχρεωθεί ήδη σε 9 λάθη!
22:21
Ο Τζάκσον αστοχεί σε διείσδυση και ο Παναθηναϊκός έχει την μπάλα με τον Σλότερ να παίρνει το φάουλ του Αμπρίνες
22:25
Τόμιτς πασάρει, όμως ο Χουέρτας αστοχεί, ενώ ο Ιβάνοβιτς φωνάζει στους παίκτες του
22:26
Άστοχο τρίποντο από την Μπαρτσελόνα, όμως με φόλοου του Αμπρίνες μειώνει σε 37-32
22:27
Τόμιτς χτυπάει στο δευτερεύοντα αιφνιδιασμό και μειώνει στο καλάθι (34-37) αναγκάζοντας τον Ιβάνοβιτς σε νέο τάιμ άουτ
22:29
Μέχρι τώρα ο Παναθηναϊκός τα έχει πάει περίφημα αμυντικά εκτός από το τελευταίο τρίλεπτο όταν και είδε την Μπαρτσελόνα να "γκρεμίζει" τη διαφορά που είχε χτίσει
22:30
Ντόελμαν 5, Χεζόνια 9, Χουέρτας 4, Αμπρίνες 7, Σατοράνσκι 2, Τόμας 2, Λάμπε 2 και Τόμιτς 6 είναι οι πόντοι της Μπαρτσελόνα
22:31
Για τον Παναθηναϊκό Σλότερ 7, Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 2, Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης
, Διαμαντίδης, Γκιστ 8, Μπατίστα 4 και Μπλουμς 3
22:32
Οι "πράσινοι" μέχρι τώρα έχουν 5/6 βολές, 7/18 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη και 8 ασίστ
22:33
Η Μπαρτσελόνα έχει 2/2 βολές, 10/22 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 9 λάθη και 10 ασίστ
22:39
Δύσκολη νίκη αλλά σημαντική πήρε και η Εφές που νίκησε με 74-70 την Μάλαγα, η οποία μένει χωρίς νίκη στο ΤΟΡ 16
22:46
Κλέβει ο Μπατίστα και στην συνέχεια της φάσης ο Όλεσον κάνει φάουλ στον Ουρουγουανό
22:47
Σλότερ δεν βρίσκει στόχο σε προσπάθεια για 3
22:47
Νέο φάουλ του Γιάνκοβιτς που τον ποστάρει εκ νέου ο δυνατότερος Τόμας
22:48
Ωραία ασίστ του Τόμιτς στον Ντόελμαν και μετά από 20 λεπτά αγώνα ξαναπερνάει μπροστά με 39-37
22:48
άμεση απάντηση με καλάθι και φάουλ του Μπατίστα
22:49
Με τον Ουρουγουάνο να πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο ο Παναθηναϊκός είναι και πάλι μπροστά με 40-39
22:51
Ο Νέλσον έχει δώσει σημαντικές βοήθειες μέχρι τώρα στους "πράσινους"
22:51
Νέο αμαρκάριστο τρίποντο από τον Χουέρτας που με 3/3 κάνει το 48-42
22:52
Ο Γιάνκοβιτς πάσαρε, όμως ο Μπατίστα δεν τη συγκράτησε και νέα κατοχή για τους γηπεδούχους
22:52
"Καυτός" ο Χουέρτας που πετυχαίνει το 4ο συνεχόμενο τρίποντο και βάζει σε προβλήματα τον Παναθηναϊκό
22:54
Ασταμάτητος ο Χουέρτας που πετυχαίνει 5ο συνεχόμενο τρίποντο και μοιάζει ασταμάτητος
22:55
Ο Διαμαντίδης στον αιφνιδιασμό σκοράρει με τρίποντο και μειώνει σε 54-47 με καλάθι ψυχολογίας
22:55
Ο Ντόελμαν αστοχεί σε τρίποντο, όμως άστοχος είναι και ο Νέλσον
22:55
Για δύο ο Χεζόνια είναι κι αυτός εύστοχος!
23:02
Άστοχο τρίποντο από τον Ντόελμαν, όμως ο Τόμας παίρνει το επιθετικό και ελεύθερος από κάτω κάνει το 60-53
23:03
Στα τελευταία δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου ο Χουέρτας βάζει κι άλλο τρίποντο κάνοντας το 63-53
23:03
Ο Φώτσης στο τέλος της περιόδου απαντάει με τρίποντο κάνοντας το 63-56
23:03
Απίστευτος ο Χούερτας που στο τρίτο δεκάλεπτο είχε 5/5 τρίποντα κάνοντας τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ησυχάσει
23:05
Οι σκόρερ του Παναθηναϊκού μέχρι τώρα είνα Μπατίστα 9, Γκιστ 8, Νέλσον 8, Φώτσης 5, Διαμαντίδης 6, Γιάνκοβιτς 7, Σλότερ 7, Μαυροκεφαλίδης 3 και Μπλουμς 3
23:09
Λάθος πάσα του Σατοράνσκι και ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία να πλησιάσει στο καλάθι
23:10
Ο Χούερτας ξαναμπαίνει στον αγώνα γιατί ο Παναθηναϊκός απειλεί τους "μπλαουγκράνα"
23:15
Από εδώ και στο εξής κάθε φάουλ του Παναθηναϊκού θα στέλνει την Μπαρτσελόνα στις βολές
23:19
Ο Ιταλός ρέφερι ζητάει να αλλάξει ο χρόνος του παιχνιδιού και πλέον απομένου 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα
23:22
Νέο πολύ όμορφο καλάθι από τον Νέλσον που φτάνει τους 14 πόντους μειώνοντας σε 77-72
23:23
Ο Διαμαντίδης κερδίζει το επιθετικό από τον Τόμας και στη συνέχεια της φάσης με λέι απ μειώνει σε 77-74
23:24
1 λεπτό και 57 δευτερόλεπτα για το τέλος το σκορ είναι 77-74
23:25
Μέχρι στιγμής στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχει σκοράρει 18 πόντους έναντι 14
23:25
Λάθος του Τόμας και ο Νέλσον στον αιφνιδιασμό μειώνει στο πόντο 77-76
23:25
Μεγάλη εμφάνιση από τον Νέλσον
23:26
Κερδίζει επιθετικό φάουλ ο Μπατίστα από τον Τόμιτς και ο Παναθηναϊκός μπορεί να περάσει μπροστά
23:26
Λάθος του Διαμαντίδη που χάνει το έλεγχο της μπάλας και δίνει την κατοχή στην Μπαρτσελόνα 1.07 για το τέλος
23:27
Ο Ντόελμαν πετυχαίνει καλάθι, ενώ παίρνει και το φάουλ από τον Γιάνκοβιτς
23:27
Λάθος από τον νεαρό φόργουορντ που δίνει το έμμεσο τρίποντο στον αμερικανό 80-76 στα 56''
23:27
Κρίσιμη επίθεση με τον Σλότερ να αστοχεί σε τρίποντο
23:28
Άστοχος και ο Ντόελμαν
23:28
45'' για φινάλε η μπάλα στους γηπεδούχους
23:28
Αμπρίνες αστοχεί σε τρίποντο, όμως νέο λάθος από τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Μπατίστα κάνει λάθος πάσα
23:29
Αυτό ήταν το 4ο συνεχόμενο λάθος των "πρασίνων"
23:29
Τάιμ άουτ από τον Πασκουάλ με το σκορ στο 80-76
23:30
Ο Παναθηναϊκός δεν κάνει φάουλ και το παιχνίδι τελειώνει με το σκορ στο 80-76
23:31
Ο Παναθηναϊκός στάθηκε εξαιρετικά στο "Παλαού Μπλαουγκράνα" κι αν είχε αποφύγει τα λάθη στο τέλος τότε θα μπορούσε να φύγει με το ροζ φύλλο στις αποσκευές του
23:32
Οι πόντοι της Μπαρτσελόνα προήλθαν από τους: Ντόελμαν 12, Χεζόνια 11, Χουέρτας 22, Αμπρίνες 11, Σατοράνσκι 2, Τόμας 4, Όλεσον 5, Λάμπε 4, Τόμιτς 9
23:33
Για το Παναθηναϊκό οι 76 πόντοι ήρθαν από τα χέρια των: Σλότερ 7, Γιάνκοβιτς 7, Φώτση 8, Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδη 7, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 11, Μπατίστα 9, Μπλουμς 3.
23:34
Η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12/14 βολές, 16/35 δίποντα, 12/20 τρίποντα, 32 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη και 16 ασίστ
23:35
Στην αντίπερα όχθη οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν: 6/7 βολές, 20/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 26 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 13 ασίστ.
23:36
Οι "πράσινοι" στάθηκαν άξια μέσα σε μία δύσκολη έδρα, όμως στο τέλος δεν κατάφερα να αναγκάσουν την Μπαρτσελόνα στην δεύτερη ήττα της στο ΤΟΡ 16
23:36
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στο ΤΟΡ 16, ενώ για την Μπαρτσελόνα ήταν η πρώτη της νίκη
23:45
Μετά το τέλος του αγώνα ο Ντε Μάρκους Νέλσον δήλωσε: "Το σημερινό παιχνίδι ήταν οι συνθήκες στο τέλος του αγώνα. Κάναμε κάποια λάθη στο τέλος. Αυτά ήταν αρκετά για να μην μας δώσουν τη νίκη. Στα τελευταία δύο λεπτά κάναμε λάθη κι αυτά έκριναν το ματς"
23:48
Συνεχίζοντας ο Αμερικανός μιλώντας για την αδυναμία που δείχνει ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας τόνισε: "Σήμερα παίξαμε καλά για 38 λεπτά, όμως αυτό δεν αρκεί κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Αυτό είναι θέμα εμπειρίας". Για το επιθετικό κρεσέντο του Χουέρτας δήλωσε; "Πήραμε ένα ρίσκο σήμερα και δεν μας βγήκε, καθώς σκόραρε τα σουτ που πήρε. Ήμασταν υποχρεωμένοι να το κάνουμε, όμως ακόμα κι έτσι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε"