Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 56-63

Ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη εντός έδρας ήττα του στο top-16 της Ευρωλίγκα από την Μπαρτσελόνα (63-56) και δεν κατάφερε να κάνει άλμα πρόκρισης. Καλύτεροι οι Καταλανοί σ΄όλη τη διάρκεια επικράτησαν δίκαια, νευρικός και άστοχος ο πρωταθλητής Ελλάδας.

Η εξέλιξη

Ο ρυθμός ξέφυγε από τα χέρια του Παναθηναϊκού από το πρώτο σχεδόν λεπτό του αγώνα. Το αμυντικό ρίσκο πάνω στον Χουέρτας γύρισε μπούμερανγκ και ο Βραζιλιάνος πλέι μέικερ με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο οδήγησε την Μπαρτσελόνα στο 4-15. Οι πράσινοι, βλέποντας ότι αμυντικά δεν μπορούν να ανταποκριθούν, έπαιξαν καλύτερα και με διαδοχικά ελεύθερα τρίποντα πέρασαν μπροστά (23-23 με σουτ του Κάρι), στη συνέχεια όμως έχυσαν και πάλι την καρδάρα με το γάλα κάνοντας πολλά και εύκολα λάθη. Η Μπαρτσελόνα τα εκμεταλλεύτηκε άριστα και προηγήθηκε εκ νέου με μεγάλες διαφορές (29-42, 32-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δυνάμωσε την άμυνά του αλλά δυσκολεύτηκε στην επίθεση. Τα τρίποντα ήταν δίκοπο μαχαίρι (πότε βοηθούσαν, πότε όχι) και έτσι παρά το γεγονός ότη Μπαρτσελόνα σκόραρε ελάχιστα (μόλις δέκα πόντους) οι πράσινοι απλώς μείωσαν τη διαφορά (39-44, 47-52). Πλησίασαν ακόμη περισσότερο λίγο αργότερα (51-55 με τον Λάσμε), όμως κάθε φορά που έπρεπε να κάνουν την υπέρβαση για να περάσουν μπροστά, η Μπαρτσελόνα έβρισκε τον τρόπο να ξεφεύγει. Με το σκορ στο 56-62, Λάσμε και Διαμαντίδης αστόχησαν διαδοχικά για τρεις ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Κάρι έκανε λάθος πάσα. Κάπου εκεί οι όποιες ελπίδες εξαντλήθηκαν και ο Παναθηναϊκός καθηλώθηκε στους 56 πόντους.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Μαρσέλο Χουέρτας που έβαλε τα θεμέλια της νίκης της Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο.

2. Ο Κώστας Παπανικολάου που έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και πέτυχε 14 πόντους.

3. Ο Στεφάν Λάσμε, ο πιο συνεπής σε απόδοση παίκτης του Παναθηναϊκού με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

4. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 13 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα αλλά και 5 λάθη.

5. Ο Τζόι Ντόρσεϊ που έκανε έξοχη αμυντική δουλειά.

Το φύλλο αγώνα

Το ανησυχητικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε σε δύο διαφορετικά στιλ μπάσκετ. Στο πρώτο ημίχρονο, με το ρυθμό να ανοίγει ελαφρώς, η άμυνά του δεν ανταποκρίθηκε. Στο δεύτερο που κύλησε σε αργό τέμπο, η επίθεσή του υστέρησε και η αστοχία ήταν χαρακτηριστική. Κοντολογίς δεν υπήρχε ισορροπία αλλά ούτε και η ηρεμία. Η Μπαρτσελόνα σαρώνει αφού μετά το ΣΕΦ και την Κωνσταντινούπολη άλωσε και το ΟΑΚΑ. Με τον Ναβάρο να πετυχαίνει μόλις 1 πόντο!

To live

20:31
Καλησπέρα σας από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων!
20:32
Εδώ, όπου σε περίπου 45 λεπτά θα ξεκινήσει ο αγώνας του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα για την 5η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague.
20:34
O Παναθηναϊκός υπέστη την προηγούμενη εβδομάδα την πρώτη του ήττα στη β' φάση από την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία.
20:35
Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα ήρθε στην Αθήνα όντας αήττητη. Μετράει 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο TOP-16.
20:37
Αυτή τη στιγμή κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν βρίσκεται στο παρκέ... Αρκετοί της Μπαρτσελόνα, κάνουν σουτάκια
20:38
Αποδοκιμασίες για τον Κώστα Παπανικολάου και πριν από λίγο για το Ναβάρο που πετύχαινε συνεχόμενα τρίποντα
20:42
Νωρίτερα κατά την είσοδο τους στο παρκέ χειροκροτήθηκαν κατά σειρά οι Λάσμε, Γκιστ, Ούκιτς και Κάρι
20:54
Στο παρκέ η 12άδα του Παναθηναϊκού. ΑΠοθεώθηκε από τον κόσμο που ζητάει επιτακτικά νίκη.
20:54
Αυτή τη στιγμή περίπου 11.000 κόσμος βρίσκεται στις εξέδρες.
20:58
Αυτή την στιγμή βγήκαν στο παρκέ οι παίκτες της Μπαρτσελόνα.
21:00
Η αναμέτρηση αναμένεται να ξεκινήσει σε λιγότερο από είκοσι λεπτά.
21:04
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν σουτάκια.
21:05
Να αναφέρουμε και πάλι ότι η Μπαρτσελόνα έχει 4-0 και ο Παναθηναϊκός 3-1.
21:13
Ακολουθεί εκείνη του Παναθηναϊκού, με τον κόσμο να αποθεώνει τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη.
21:15
Λάσμε, Ούκιτς, Διαμαντίδης, Ματσιούλις και Γκιστ οι πέντε του Παναθηναϊκού.
21:17
Ναβάρο, Λόρμπεκ, Τόμιτς, Παπανικολάου και Χουέρτας.
21:18
Άρχισε το παιχνίδι!
21:19

Καλό βράδυ. Γνωρίζουμε την προσέγγιση του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Έχοντας όμως απέναντί του μία ομάδα με καλό σουτ, λογικά ο Πεδουλάκης δεν θα...χαρίσει ελεύθερα σουτ. Πολύ σημαντικό σημείο η άμυνα στον Τόμιτς. Στην επίθεση είναι ενδιαφέρον να δούμε πώς θα βγουν ελεύθερα σουτ διότι μοιάζει δύσκολο να κτυπήσουν οι πρωταθλητές στην ρακέτα.

21:19
Άστοχος ο Ναβάρο σε τρίποντο.
21:19
Ο Λάσμε έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό στο 1'.
21:22
Άστοχος σε τρίποντο ο Ούκιτς, η μπάλα στα χέρια του Ναβάρο.
21:22
2-8 με τον Παπανικολάου.
21:22
Άστοχος σε τρίποντο ο Γκιστ, η μπάλα για τη Μπαρτσελόνα.
21:23
2-10 με τον Χουέρτας. Τάιμ άουτ από τον Αργύρη Πεδουλάκη.
21:23

Όλο το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα είναι ο Τόμιτς. Έχει ήδη δύο ασσίστ στον Παπανικολάου και τέσσερις πόντους. Η άμυνα του Παναθηναϊκού μαρκάρει στις αλλαγές είτε με τον Διαμαντίδη είτε με τον Ούκιτς και ο Κροάτης δεν έχει αντίπαλο.

21:26
Δεν θα σημειώσει καλάθι η Μπαρτσελόνα και ο Διαμαντίδης δίνει στον Ούκιτς για το 8-15.
21:27

Ο Παναθηναϊκός πληρώνει έως τώρα την επιλογή του να κυνηγάει τον Ναβάρο. Ο Χουέρτας έχει πέντε σερί πόντους. Στην επίθεση ο Ούκιτς κτυπάει κοντά στο καλάθι βλέποντας την βαριά άμυνα της Μπαρτσελόνα.

21:28
Ακόμα μία καλή άμυνα για τον Παναθηναϊκό.
21:28
Τρίποντο από τον Ματσιούλις και 11-15 στο 7'.
21:30
Ο Χουέρτας πέτυχε το 14-20. Ακόμα 1:57'' για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
21:31
Καλάθι και φάουλ από τον Λάσμε.
21:31
Μέσα και η συμπληρωματική βολή (17-20).
21:32
Ο Παπανικολάου έκανε το 17-22 στο 9ο λεπτό.
21:32
Τρίποντο από τον Ματσιούλις και 20-22.
21:32

Ο Λάσμε κάνει μεγάλο παιχνίδι αλλά και οι συμπαίκτες του βγάζουν τεράστιο πάθος καλύπτοντας  την διαφορά των 11 πόντων πολύ γρήγορα. Πολύ σημαντικό ότι έκλεισε γρήγορα η ρακέτα και η επίθεση γίνεται πιο ταχεία και τιμωρεί την βαριά Μπαρτσελόνα.

21:33
Τρίποντο από τον Κάρι και 23-22.
21:33
Τάιμ άουτ για τη Μπαρτσελόνα.
21:35
Ο Όλεσον κάνει το 23-24, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.
21:36

Τρομερή η επιθετική προσέγγιση του Παναθηναϊκού μόλις είδε ότι η άμυνα δεν βγαίνει. Τιμώρησε την Μπαρτσελόνα με σειρά από ελεύθερα τρίποντα, ακριβώς όπως οι Καταλανοί. Οι πράσινοι στην αρχή προκαλούσαν τον Χουέρτας να τους σκοτώσει αλλά ο Ναβάρο είχε δύο και τρεις παίκτες. Ο Χουέρτας το έκανε. Ο Πασκουάλ απάντησε κυνηγώντας τον Διαμαντίδη και ο Παναθηναϊκός έβγαλε 4/4 ελεύθερα τρίποντα. Πανέμορφο παιχνίδι.

21:37
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο.
21:38
1/2 βολές από τον Χουέρτας και 23-25.
21:38
Ο Χουέρτας και πάλιε έκανε το 23-27 στο 11'.
21:40
Οι Νάχμπαρ και Ντόρσεϊ σημείωσε το 23-32 για τη Μπαρτσελόνα στο 13'. Τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό.
21:43

Το σερί 10-0 της Μπαρτσελόνα είναι απόρροια της αστοχίας του Παναθηναϊκού στην επίθεση και της εισόδου του Ντόρσεϊ. Ο Αμερικανός είναι πολύ πιο δυνατός από τον Γκιστ και στην άμυνα δεν επιτρέπει ντράιβ.

21:44
Φάουλ από τον Λάσμε στον Αμπρίνες και βολές για τον παίκτη της Μπαρτσελόνα.
21:44
23-34 Με 2/2 βολές από τον Αμπρίνες.
21:44
6.37 για το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.
21:46
Ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές μείωσε σε 25-34 στο 14'.
21:47
Άστοχος ο Νάχμπαρ.
21:47

Σημαντική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σάδα στο παρκέ και τους Ντόρσεϊ-Τόμιτς με δύο φάουλ στο 15'. Ήδη η άμυνα κυνηγάει τέσσερις παίκτες. Δεν έχει βοηθήσει ο Μαυροκεφαλίδης.

21:51
Τρίποντο από τον Παπανικολάου και 29-40.
21:52
Δεν θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Φώτσης.
21:53
Ο Σάδα έκανε το 42-29 για τη Μπαρτσελόνα.
21:54
Τρίποντο από τον Φώτση και 32-42 μειώνει ο Παναθηναϊκός.
21:54
32-44 με τον Σάδα.
21:55
Άστοχος ο Ούκιτς σε σουτ τριών πόντων και το ημίχρονο έκλεισε με 44-32 για τη Μπαρτσελόνα.
21:58

Η άμυνα του Παναθηναϊκού έχει δεχθεί 44 πόντους αλλά δεν είναι κακή. Για ποιο λόγο; Διότι οι πράσινοι πάντα δουλεύουν στις επιθετικές αδυναμίες του αντιπάλου. Η Μπαρτσελόνα πήρε από νωρίς μπροστά με πέντε εξαιρετικούς σκόρερ και οι πράσινοι δεν συνήλθαν. Στην προσπάθεια να προστατεθεί ο Διαμαντίδης, οι ψηλοί βγαίνουν έξω, ο Ναβάρο δεν σουτάρει αλλά πασάρει. Στην επίθεση μέχρι να μπει ο Ντόρσεϊ η Μπαρτσελόνα έκλεισε στην ρακέτα. Μόλις μπήκε ο πολύ δυνατός ψηλός, κόπηκε κάθε προσπάθεια για παιχνίδι στην ρακέτα. Ο Παναθηναϊκός δεν ξέρουμε αν μπορεί να αλλάξει εύκολα το αμυντικό του πλάνο όλη την χρονιά, οφείλει να το κάνει. Η άμυνα πέντε σε...τέσσερις σήμερα δεν λειτουργεί.

21:58
Ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο έχει: 3/3 βολές, 7/15 δίποντα και 5/13 τρίποντα.
21:59
Η Μπαρτσελόνα έχει: 3/5 βολές, 13/19 δίποντα και 5/11 τρίποντα.
21:59
Οι "πράσινοι" έχουν 14 ριμπάουντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι 16.

22:16
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης μείωσε σε 39-44 στο 23'.
22:19

Πολύ συγκεντρωμένος στην επίθεση ο Παναθηναϊκός, επιτίθεται στον Ναβάρο. Στην άμυνα το κοντό σχήμα με τον Μασιούλις στο 4 βοηθάει...στο  μπέρδεμα του Λόρμπεκ.

22:19
Τρία δευτερόλεπτα, η μπάλα για την Μπαρτσελόνα.
22:21
Λάθος από τον Μάικ Μπράμος, πάτησε γραμμή. Η μπάλα για τη Μπαρτσελόνα.
22:22

Πάλι η παρουσία του Ντόρσεϊ στέλνει τον Παναθηναϊκό στην περιφέρεια.

22:23
Τρίποντο από τον Φώτση και 42-48, μειώνουν οι "πράσινοι" στο 27'.
22:23
Πολύ καλή άμυνα του Παναθηναϊκού. Η μπάλα για τη Μπαρτσελόνα.
22:23
Άστοχος ο Παπανικολάου, ριμπάουντ για το "τριφύλλι".
22:23

Κόλλησαν οι ομάδες και αυτό βολεύει τον Παναθηναϊκό. Έχει 7/16 τρίποντα η ομάδα του Πεδουλάκη και πηγαίνει την Μπαρτσελόνα σε πιο χαμηλό σκορ.

22:27

Άψογοι οι διαιτητές σωστά δεν μέτρησαν την τάπα του Φώτση στον Παπανικολάου παρά το γεγονός ότι η μπάλα  κτύπησε στο ταμπλό, διότι ήταν στην άνοδο. Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να κατεβάσει όσο μπορεί το σκορ και η Μπαρτσελόνα ακολουθεί σε αυτό το παιχνίδι.

22:27
Άστοχος ο Τόμιτς.
22:28
Τρίποντο από τον Διαμαντίδη και 47-52, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.
22:29

Μεγάλος παίκτης, μεγάλο σουτ. Το τρίποντο του Διαμαντίδη σημαίνει πολλά για τον Παναθηναϊκό καθώς η Μπαρτσελόνα έχασε δύο λέι απ να πάει το παιχνίδι στους 10 και τώρα είναι στους πέντε. Ουσιαστικά η επίθεση είναι το ζήτημα για τον Παναθηναϊκό που βγάζει ελεύθερα σουτ αλλά δεν μπαίνουν.

22:30
Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο.
22:31
Τρίποντο από τον Όλεσον και 47-55 στο 31'.
22:33
Φάουλ του Φώτση στον Τόμιτς.
22:33
Ο Λάσμε μείωσε σε 49-55 στο 32
22:34
Άστοχος ο Μπράμος, φάουλ από τον Ντόρσεϊ.
22:35
22:35
Θα αστοχήσει και ο Ντόρσεϊ.
22:36
51-55 με τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ακόμα 7:19'' για το τέλος του ματς.
22:36
57-51 για τη Μπαρτσελόνα.
22:36
Λάθος από τον Διαμαντίδη και ο Χούέρτας έκανε το 59-51 για τους Καταλανούς.
22:38

Πολύ έξυπνες άμυνες της Μπαρτσελόνα στον Διαμαντίδη τον οποίο υποχρεώνει να κάνει πάσες που δεν θέλει, παράλληλα στην ρακέτα. Πολλά λάθη από τον αρχηγό που παίζει με ηρωϊσμό μεν, αλλά ο Παναθηναϊκός θέλει ομαδική δουλειά και μπάσκετ. Να γυρίσει η μπάλα και να βγουν πάλι σουτ, αφού η ρακέτα είναι ...κλειστή.

22:38
Άστοχος ο Φώτσης, αλλά ο Παναθηναϊκός κερδίζει φάουλ.
22:39
Τρίποντο από τον Ματσιούλις και 54-59.
22:39
Δεν θα πετύχουν καλάθι οι Καταλανοί.
22:39

Χωρίς τον Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός, επιχειρεί να μπερδέψει την άμυνα της Μπαρτσελόνα και να πιέσει στην άμυνα.

22:40
Φάουλ του Νάχμπαρ στον Φώτση.
22:40
Άστοχος ο Μπράμος σε σουτ τριών πόντων.
22:41
Τρίποντο από τον Παπανικολάου και 54-62. Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.