Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 67-80 (VIDEO)

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας αφού έχασε από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με 80-67. Περιπέτεια στο ημίχρονο με τηλεφώνημα για βόμβα (που αποδείχθηκε φάρσα) και την προσωρινή εκκένωση του γηπέδου.

Η εξέλιξη

Η απουσία του Διαμαντίδη (κατά κύριο λόγο) αλλά και αυτή του Μποχωρίδη φάνηκαν ιδιαίτερα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Μετά το 6-4, ο πρωταθλητής Ελλάδας δεν είχε καλή οργάνωση στο παιχνίδι του, έλειψαν επίσης οι αποστάσεις στην επίθεση και η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 0-13 για το το 6-17. Ο Ιβάνοβιτς δοκίμασε και τη λύση του Νέλσον (που έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό), όμως από τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό από το εξαιρετικό παιχνίδι του Χουέρτας δεν σταματούσε να σκοράρει (15-26, 18-32, 23-40).

Μετά την αναστάτωση με την εκκένωση του γηπέδου και την πολύ μεγάλη διακοπή του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να παλέψει και να πουλήσει ακριβά το τομάρι του. Πιέζοντας στην άμυνα και βρίσκοντας λύση στην επίθεση από τους Σλότερ και Φώτση, η ομάδα του Ιβάνοβιτς έφτασε μέχρι το -6 (47-53) αλλά κάπου εκεί έμεινε από δυνάμεις. Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε γρήγορα αφού ήταν πιο φρέσκια και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (47-63) για να εξασφαλίσει τη νίκη.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο καλύτερος παίκτης του Ματς ήταν ο Μαρσέλο Χουέρτας με 17 πόντους και 9 ασίστ.

2. Πολύ πρακτικός και αποτελεσματικός ο Τόμας με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

3. Χεζόνια, ο σταρ του μέλλοντος. Ταχύς και αθλητικός όσο δεν παίρνει.

4. Ο Φώτσης ήταν ο πιο συνεπής πράσινος με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

5. Προσπάθησε πολύ ο Γιάνκοβιτς με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Χωρίς τον Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να βρει εύκολα πατήματα και εύκολα καλάθια μέσα στο παρκέ και ειδικά κόντρα σε πιο γρήγορες ομάδες αντιμετωπίζει προβλήματα. Στο top-16 που αρχίζει σε 14 ημέρες η ομάδα του Ιβάνοβιτς σίγουρα θα χρειαστεί περισσότερη συγκέντρωση στο επιθετικό κομμάτι και μεγαλύτερη βοήθεια από το σύνολο του ρόστερ.

TO LIVE

21:32
Καλησπέρα από το ΟΑΚΑ
21:32
Σε μισή ώρα ξεκινά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Μπαρτσελόνα, για την τελευταία αγωνιστική της regular season
21:34
Στον πρώτο όμιλο το... θρίλερ ολοκληρώθηκε! Η Νίζνι Νόβγκοροντ επικράτησε της Ούνικς Καζάν, κερδίζοντας το εισιτήριο για το Top 16. Λίγη ώρα αργότερα, η Ζαλγκίρις Κάουνας τα... χρειάστηκε απέναντι στη Σάσαρι, αλλά το καλάθι που πέτυχε ο Τζέιμς Άντερσον λίγο πριν την εκπνοή τής χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.
21:35
Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον θα κάνει απόψε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού
21:36
Στο γήπεδο βρίσκονται περίπου οκτώ χιλιάδες φίλοι των "πρασίνων", με κάτι παραπάνω από είκοσι λεπτά να μένουν για το τζάμπολ
21:40
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα φοράνε -για πρώτη φορά φέτος- τη μαύρη εμφάνιση
21:54
Αυτή τη στιγμή γίνεται η παρουσίαση της Μπαρτσελόνα. Είναι το υπ αριθμόν 500 ματς του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο της ισπανικής ομάδας
22:00
Σλότερ, Παππάς, Γιάνκοβιυε, Φώτσης και Μπατίστα οι βασικοί για τον Παναθηναϊκό.
22:03
Ο Γιάνκοβιτς αστοχεί πίσω από τα 6μ.75
22:03
Ο Μπατίστα σκοράρει (2-0), κερδίζει φάουλ από τον Ντόλμαν κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
22:04
Ο Ουρουγουανός αστοχεί όμως ο Φώτσης κατεβάζει το επιθετικό ριμπάουντ.
22:04
Ο Χουέρτας ισοφαρίζει σε 2-2, στο 1'19''.
22:05
Ο Παππάς διαμορφώνει το 4-2.
22:06
Ο Χεζόνια καρφώνει στον αιφνιδιασμό για το 4-4.
22:06
Ο Γιάνκοβιτς (2π., 1/2 δίπ.) κάνει το 6-4, στο 3'.
22:08
Ο Χουέρτας (4π., 2/2 δίπ.) ισοφαρίζει σε 6-6, στο 3'50''.
22:09
Ο Ντόλμαν δίνει το προβάδισμα στους Καταλανούς (6-8).
22:09
Ο Χεζόνια στέλνει τη διαφορά στο +5 (6-11) για τους ''μπλαουγκράνα'', στο 4'59''.
22:10
Ο Ντόλμαν κερδίζει φάουλ από τον Φώτση κι έχει δικαίωμα για δυο βολές.
22:12
Ο Αμερικανός διαμορφώνει το 6-13, με 2/2 βολές.
22:13
Ο Χουέρτας αστοχεί ελεύθερος σε τρίποντο.
22:14
Στο παρκέ ο ΝτεΜάρκους Νέλσον, αντί του Σλότερ.
22:14
Ο Μπατίστα κερδίζει φάουλ από τον Χεζόνια όμως αστοχεί και στις δυο βολές.
22:15
Ο Ντεσόν Τόμας στέλνει τη διαφορά στο +9 (6-15, 6'56'').
22:16
Στο 11-0 το σερί των Καταλανών, στο ΟΑΚΑ.
22:17
Ο Τόμας (4π., 2/4 δίπ.) σκοράρει εκ νέου για το 6-17 (7'41'').
22:17
3 λάθη για τον Παναθηναϊκό, 1 για την Μπαρτσελόνα.
22:18
Ο Παππάς κερδίζει φάουλ από τον Ναβάρο και μειώνει σε 8-17, με 2/2 βολές.
22:18
Ο Τόμας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 8-20.
22:19
Ο Γκιστ αστοχεί από κοντά.
22:20
Ο Άντε Τόμιτς κερδίζει φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη και διαμορφώνει το 8-21, με 1/2 βολές.
22:21
Ο Μαυροκεφαλίδης διαμορφώνει το 10-21, του πρώτου δεκαλέπτου.
22:22
Τα δεκάλεπτα: 10-21.
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης, Νέλσον, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 2, Γκιστ, Μπατίστα 2.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 4, Χεζόνια 5 (1), Χουέρτας 4, Ναβάρο, Σατοράνσκι, Τόμας 7 (1), Λάμπε, Τόμιτς 1.
22:24
Ο Τόμας αστοχεί πίσω από τα 6μ.75.
22:25
Ο Φώτσης ευστοχεί σε τρίποντο κι ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 13-21, στο 11'49''.
22:26
Ο Μαυροκεφαλίδης ευστοχεί για το 15-21, στο 12'21''.
22:26
Τάιμ άουτ για τους Καταλανούς.
22:29
Ο Χουέρτας (7π., 1/3 τρίπ.) δίνει λύσεις στην επίθεση της Μπαρτσελόνα (15-24, 13'12'').
22:31
Ο Χουέρτας σκοράρει για το 15-26.
22:31
Ο Γιάνις Μπλουμς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 18-26, στο 14'56''.
22:32
Ο Λάμπε στέλνει τη διαφορά στο +10 (18-28).
22:33
Ο Ματσέι Λάμπε σκοράρει εκ νέου για τους Καταλανούς (18-30, 15'45'').
22:34
Ο Λάμπε φτάνει τους έξι σερί πόντους και η Μπαρτσελόνα προηγείται με 18-32. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς καλεί τάιμ άουτ, στα 3'45'' για τη λήξη του ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ.
22:36
Ο Γκιστ κερδίζει φάουλ από τον Λάμπε, όμως αστοχεί και στις 2 βολές.
22:37
Ο Παππάς (6π., 4/4 βολ.) κερδίζει φάουλ από τον Πλάις και μειώνει σε 20-32 με 2/2 βολές, στο 17'12''.
22:39
Στο +14 (20-34) η Μπαρτσελόνα, με καλάθι του Νάχμπαρ.
22:41
O Μπλουμς μειώνει σε 21-34 με 1/2 βολές, έπειτα από φάουλ του Χεζόνια.
22:43
Σατοράνσκι και Χουέρτας σκοράρουν για το 21-38, στα 43'' για τη λήξη του ημιχρόνου.
22:43
Ο Γκιστ κερδίζει φάουλ από τον Νάχμπαρ και μειώνει σε 23-38, με 2/2 βολές.
22:45
Ο Χουέρτας κερδίζει φάουλ από τον Παππά και διαμορφώνει το 23-40, με 2/2 βολές.
22:45
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ (23-40).
22:47
Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-40.
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 3 (1), Νέλσον, Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης 4, Γκιστ 2, Μπατίστα 2, Μπλουμς 4 (1), Ράιτ.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 4, Χεζόνια 5 (1), Χουέρτας 13 (1), Ναβάρο, Σατοράνσκι 2, Πλάις, Τόμας 7 (1), Λάμπε 6, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 1.
22:50
Στατιστική ημιχρόνου
Παναθηναϊκός (23):
7/13 βολές (53%), 5/22 δίποντα (22%), 2/6 τρίποντα (33%), 14-6 ριμπάουντ, 7 λάθη, 6 ασίστ, 1 κόψιμο.
Μπαρτσελόνα (40): 5/6 βολές (83%), 13/27 δίποντα (48%), 3/10 τρίποντα (30%), 17-8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη, 8 ασίστ, 1 κόψιμο.
22:54
Απειλή για βόμβα στο ΟΑΚΑ και εντολή για εκκένωση του γηπέδου!
22:56
Οι εξέδρες στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων αδειάζουν από τους φίλους του Παναθηναϊκού!
22:57
Οι αρχές ζήτησαν από τους φιλάθλους να εκκενώσουν το γήπεδο! Όλες οι θύρες στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων είναι ανοιχτές, για να διευκολύνουν την αποχώρηση του κόσμου!
22:59
''Υπήρξε τηλεφώνημα σε ένα site και σε μια εφημερίδα, ότι στις 23:00 θα γίνει έκρηξη! Η αστυνομία μας ενημέρωσε κι εμείς ενημερώσαμε διαιτητές και κομισάριο!'' εξήγησε ο υπεύθυνος ασφαλείας της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Μιχάλης Γεωργαντής.
22:59
Μόλις ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα του ΟΑΚΑ ότι αγώνας του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα ματαιώνεται!!!
23:03
Ορισμένοι φίλοι του Παναθηναϊκού έχουν μείνει στις θέσεις τους και ο Μιχάλης Γεωργαντής τους ζητά να αποχωρήσουν!
23:05
Οι εξέδρες στο ΟΑΚΑ άδειασαν μέσα σε λίγα μόλις λεπτά... Αυτή τη στιγμή, περίπου 100 φίλοι του αγώνα βρίσκονται ακόμα εκεί.
23:07
Οι άνθρωποι της Μπαρτσελόνα ζητούν εξηγήσεις από τις αρχές. Η αστυνομία ζήτησε χρόνο ώστε να ελέγξει τον περιβάλλοντα χώρου του γηπέδου. Το παιχνίδι θα συνεχιστεί!
23:11
Οι άνθρωποι των δυο ομάδων περιμένουν το ΟΚ της αστυνομίας ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας.
23:12
Η Euroleague έχει ζητήσει να συνεχιστεί ο αγώνας.
23:13
Μερίδα οπαδών δεν φεύγει από το γήπεδο και τα σκυλιά της αστυνομίας δεν μπορούν να ψάξουν για βόμβα!
23:14
Αρκετοί οργανωμένοι του Παναθηναϊκού παραμένουν στο πέταλο και φωνάζουν συνθήματα!
23:19
Οι αστυνομικές αρχές ενημέρωσαν τους ανθρώπους των δυο ομάδων ότι ο έλεγχος στον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε και ότι το παιχνίδι θα ξεκινήσει πάλι, αφού ελεγχθεί και το κλειστό.
23:19
Η Euroleague θα εξαντλήσει τα περιθώρια ώστε να ξεκινήσει ο αγώνας.
23:22
O έλεγχος συνεχίζεται στο ΟΑΚΑ από τα σκυλιά της αστυνομία και αναμένεται να ολοκληρωθεί μέσα στα επόμενα 20 λεπτά.
23:24
Σε 10' λεπτά ο αγώνας αρχίζει ! Οι πύλες του ΟΑΚΑ άνοιξαν και ο κόσμος επιστρέφει στις εξέδρες.
23:24
Σε λίγο οι παίκτες του Παναθηναϊκού και της Μπαρτσελόνα θα πατήσουν ξανά στη σάλα του ΟΑΚΑ για ζέσταμα.
23:26
Αυτή τη στιγμή προθερμαίνονται οι παίκτες του Παναθηναϊκού...
23:27
Ακολούθησαν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα.
23:30
Ο αγώνας θα ξεκινήσει σε 4'.
23:33
''Είναι η πρώτη φορά που ζω κάτι τέτοιο στην καριέρα μου'' εξήγησε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς ενώ το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ξεκινά.
23:34
Έπειτα από καθυστέρηση σχεδόν 40', ο Παναθηναϊκός εκδηλώνει την πρώτη επίθεση.
23:35
Ο Μπατίστα κερδίζει φάουλ από τον Τόμιτς.
23:35
Ο Ουρουγουανός σέντερ μειώνει σε 24-40, με 1/2 βολές.
23:37
Ο Σλότερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 27-40, στο 20'53''.
23:38
Ο Χουέρτας σκοράρει τέσσερις σερί πόντους για το 29-44. Στους 17 προσωπικούς πόντους ο Βραζιλιάνος γκαρντ της Μπαρτσελόνα.
23:39
Ο Γιάνκοβιτς κερδίζει φάουλ από τον Τόμας και μειώνει σε 31-44, με 2/2 βολές.
23:40
Ο Τόμιτς κερδίζει φάουλ από τον Νέλσον και διαμορφώνει το 31-45 με 1/2 βολές.
23:40
Ο Γιάνκοβιτς (6π., 2/8 δίπ.) δίνει λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού (33-45).
23:42
Ο Χεζόνια καρφώνει για το 33-47.
23:43
Ο Φώτσης (5π., 1/1 δίπ.) μειώνει σε 35-47, στο 24'03''.
23:43
Ο Φώτσης σκοράρει από τα 7 μέτρα και ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 38-47.
23:45
Ο Τόμιτς στέλνει τη διαφορά στο +11 (38-49, 25').
23:45
Ο Τόμας ευστοχεί από κοντά για το 38-51.
23:46
Ο Γκιστ σκοράρει για το 40-51.
23:46
Ο Φώτσης καρφώνει και ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 42-51.
23:48
Στο 42-53 η Μπαρτσελόνα, με 2/2 βολές του Ντόλμαν.
23:48
Ο Γκιστ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 47-53! Ο Τσάβι Πασκουάλ καλεί τάιμ άουτ.
23:50
Στο +8 (47-55) η Μπαρτσελόνα, με καλάθι του Τόμας.
Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-40, 47-60.
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1), Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 10 (2), Νέλσον 2, Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης 4, Γκιστ 7 (1), Μπατίστα 3, Μπλουμς 4 (1), Ράιτ.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 8, Χεζόνια 7 (1), Χουέρτας 17 (2), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 2, Πλάις, Τόμας 11 (1), Λάμπε 8, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 4.
23:56
Ο Γκιστ μειώνει σε 49-63.
23:58
Ο Ναβάρο κερδίζει φάουλ από τον Μπλουμς.
23:58
Ο Τόμας συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού (49-65, 21'16'').
00:00
Ο Φώτσης μειώνει σε 51-65.
00:01
Ο Λάμπε διατηρεί τη διαφορά στο +16 (51-67).
00:02
Ο Μαυροκεφαλίδης απαντάει στο εντυπωσιακό κάρφωμα του Χεζόνια (53-69).
00:02
Ο Νάχμπαρ στέλνει τη διαφορά στο +18 (53-71, 33'52'').
00:03
Ο Νέλσον βρίσκει τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος σκοράρει για το 55-71.
00:04
Ο Πλάις διαμορφώνει το 55-73.
00:04
Ο Νέλσον μειώνει σε 57-73. Τάιμ άουτ.
00:07
O Παππάς κερδίζει φάουλ από τον Χεζόνια και μειώνει σε 59-73, με 2/2 βολές.
00:07
Ο Νάχμπαρ με γκολ-φάουλ διαμορφώνει το 59-76.
00:09
Ο Χαραλαμπόπουλος κερδίζει το πέμπτο φάουλ του Χεζόνια και διαμορφώνει το 60-76, με 1/2 βολές. Απομένουν 2'53'' για τη λήξη του αγώνα.
00:09
Ο Γιάνκοβιτς μειώνει σε 62-76.
00:10
Ο Τίμπορ Πλάις κερδίζει φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη και διαμορφώνει το 62-78, με 2/2 βολές.
00:12
Ο Μαυροκεφαλίδης μειώνει σε 65-78 με 2/2 βολές.
00:12
Ο Τόμας σκοράρει για το 65-80.
00:13
Ο Φώτσης (14π.) μειώνει σε 67-80.
00:15
Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ. Η Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει τη νίκη με 67-80 ενώ οι δυο ομάδες θα τα πουν ξανά στο TOP-16 της Euroleague.