ΤΣΣΚΑ-Παναθηναϊκός 77-51

Προδομένος από την απίστευτη αστοχία του ο Παναθηναϊκός συνετρίβη από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με 77-51 και είναι πίσω με 0-2 στη σειρά.Το επόμενο παιχνίδι τη Δευτέρα του Πάσχα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Σχολίασε ο Τάσος Μαγουλάς.

Η εξέλιξη

Αυτό που δεν θα περίμενα κανείς σ' αυτό το παιχνίδι ήταν ένα κακό αμυντικό πρόσωπο για τον Παναθηναϊκό. Και όμως συνέβη. Η περιφερειακή (κυρίως) άμυνα των Κυπελλούχων ήταν αναιμική και έτσι η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη ουδέποτε οφελήθηκε από την καλή επιθετική της παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο (21-19).

Αντιθέτως, όταν τα σουτ σταμάτησαν να μπαίνουν (και ήταν πολλά αυτά τα σουτ) η ΤΣΣΚΑ όχι μόνο αισθάνθηκε καλύτερα αλλά εξασφάλισε και μεγάλη διαφορά αφού ο Παναθηναϊκός επέτρεπε τα ελεύθερα περιφερειακά σουτ. Το σκορ έγινε 29-19 και 35-19 με τους πράσινους να μένουν χωρίς καλάθι για σχεδόν 7 αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο (και με τον Διαμαντίδη να παίζει ελάχιστα λόγω αιμοραγίας στη μύτη από το 2').

Εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επουλώσεις τις αμυντικές πληγές του, οι επιθετικές όμως έμειναν ακόμα ανοιχτές. Κάθε ελληνικό καλάθι ερχόταν και ιδρώτα και αίμα, η αστοχία ήταν παροιμιώδης, καθι η ΤΣΣΚΑ χωρίς να κάνει κάτι εξαιρετικό προηγήθηκε πάλι με 16 (50-34) πριν οι πράσινοι μαζέψουν κάπως τα πράγματα (50-40). Εφόσον όμως το πρόβλημα στην επίθεση δεν λύθηκε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά, πολύ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης με την ΤΣΣΚΑ απλώς να ευστοχεί σε περιφερειακά σουτ με πρωταγωνιστή τον Ουίμς.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Ουίμς έβλεπε το καλάθι του Παναθηναϊκού σαν βαρέλι στο 4ο δεκάλεπτο όταν και υπέγραψε την καταδίκη των πράσινων. Είχε συνολικά 23 πόντους.

2. Μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκός έκανε και ο Μίτσοφ παρά το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε πολύ. Σημείωσε 12 πόντους σε 13:31 λεπτά συμμετοχής.

3. Πολλή δουλειά στην άμυνα και μεγάλη προσφορά στα ριμπάουντ (11) για το σπεσιαλίστα του είδους Χριάπα. Είχε και 7 ασίστ.

4. Αρχισε καλά ο Ούκιτς αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Πρόλαβε πάντως να πετύχει 15 πόντους.

5. Στα λίγα σουτ που επιχείρησε, ο Φριτζόν πλήγωσε τον Παναθηναϊκό.

Φύλλο αγώνα

Με 51 πόντους καμία ομάδα δεν έχει ελπίδα να νικήσει την ΤΣΣΚΑ εκτός έδρας (ούτε και εντός αλλά λέμε τώρα). Προτεραιότητα για τον Παναθηναϊκό είναι να ανακάμψει ψυχολογικά μετά από μία συντριπτική ήττα. Στη συνέχεια, όσο προλαβαίνει, θα πρέπει να βρει τον τρόπο να είναι πιο αποτελεσματικός στην επίθεση έτσι ώστε να προκαλέσει προβλήματα στον αντίπαλο.

TO LIVE

18:45
Καλησπέρα σας! Σε περίπου μισή ώρα ξεκινάει ο αγώνας της ΤΣΣΚΑ με τον Παναθηναϊκό.
18:46
Πρόκεται για τον δεύτερο αγώνα της σειράς ανάμεσα στις δύο ομάδες.
18:47
Να υπενθυμίσουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε με 77-74 του Παναθηναϊκού στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Οι "πράσινοι" έπαιξαν πολύ καλά και στο τέλος έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το "μπρέικ".
18:49
O Μίλος Τεόντοσιτς θα είναι εκτός και της δεύτερης διαδικασίας -αναμένεται να επιστρέψει στο τρίτο ματς της σειράς
18:50
O Γιόνας Ματσιούλις διαβεβαίωσε πως ο Παναθηναϊκός πήγε στη Μόσχα, για να πάρει εκεί μια νίκη
18:51
Ο Ζακ Ράιτ είπε πως "έχουμε μια δεύτερη ευκαιρία και δεν θέλουμε να τη χάσουμε"
18:59
Πρίφτης: Θα προσπαθήσουμε να είμαστε συνεπείς σε κάποια πράγματα και να έχουμε το ίδιο επίπεδο ενέργειας, αλλά και την ίδια άμυνα
19:03
Ο πρώτος σκόρερ του πρώτου ματς ήταν ο Σόνι Ουίμς (21π.)
19:03
Από τον Παναθηναϊκό, οι Ματσιούλις και Λασμέ είχαν από 14π.
19:04
Τα τρίποντα ήταν 8/21 για την ΤΣΣΚΑ και 6/25 για τον ΠΑΟ
19:04
Οι βολές ήταν 15/25 για τους γηπεδούχους, 18/25 για τους "πράσινους"
19:10
Oι ομάδες είναι στο παρκέ, με την αντίστροφη μέτρηση για το τζάμπολ να έχει ξεκινήσει
19:11
Την 12άδα του ΠΑΟ συμπληρώνει σήμερα ο Νίκος Παππάς. Εκτός ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς
19:14
Καλό βράδυ σε όλους. Μεγάλη Παρασκευή με μπάσκετ και μία μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, για να φύγει με ένα διπλό και να ισοφαρίσει την σειρά. Πάλι θα πρέπει να βγει ο Τζάκσον από τον ρυθμό διότι δεν υπάρχει δεύτερο γκαρντ και στην επίθεση ένας καλός Διαμαντίδης αρκεί.
19:16
Ο Κάρι στη θέση του Διαμαντίδη (δέχθηκε χτύπημα στη μύτη και έχει αποσυρθεί για τις πρώτες βοήθειες)
19:16
Έπρεπε να έχει σταματήσει το παιχνίδι καθώς άνοιξε η μύτη του Διαμαντίδη και κατάφερε να γυρίσει στην άμυνα. Στην θέση του ο Κάρι.
19:18
Ο Φώτσης μόνος για τρεις και 7-10 (3.50)
19:20
Ο Κάρι χάνει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά. Ο Κρστιτς καρφώνει για το 11-12 (5.29)
19:20
Έξυπνη άμυνα από τον Παναθηναϊκό που δίνει σουτ σε Τζάκσον και Χάινς ενώ στην άμυνα ο Ούκιτς επιτίθεται με ντράιβ στους νωθρούς αμυντικά γηπεδούχους.
19:22
Ο Ουίμς αστοχεί, νέο ριμπάουντ για τον ΠΑΟ (4-2 για τους "πράσινους" 3-0 για την ΤΣΣΚΑ)
19:22
Ο Ουίμς προλαβαίνει πριν πάει πάνω του ο Ματσιούλις (17-17)
19:23
Λάθος του Λασμέ
19:23
Τρέχει ο Χριάπα και ανάποδο κάρφωμα (19-17)
19:23
Στους εννέα πόντους ο Ούκιτς και ο Παναθηναϊκός επιτίθεται στις κακές άμυνες της ΤΣΣΚΑ. Το πρόβλημα είναι η εξίσου κακές άμυνες των πρωταθλητών Ελλάδας στην ρακέτα που έχουν δεχθεί το 90% των πόντων.
19:23
Φάουλ του Χάινς, σε κάρφωμα του Λασμέ. Ο Γκαμπονέζος δεν σκοράρει. Κερδίζει φάουλ
19:23
Τάιμ άουτ
19:24
Ο ΠΑΟ έχει μπει με 3/4 διπ., 4/12 διπ., με την ΤΣΣΚΑ να μετρά 8/10 διπ. και 1/3 τριπ.
19:24
Ο Ούκιτς οδηγεί την κούρσα των σκόρερ (9π.).
19:24
Το παιχνίδι το δείχνει η ΔΤ2. Εκεί που ήταν έως τώρα το TV5, το γαλλικό, για όποιον ακόμα δεν έχει συντονιστεί.
19:24
Για την ΤΣΣΚΑ, ο Ουίμς έχει 7π.
19:26
Ο Μπατίστ στη θέση του Λασμέ που ευστόχησε στις βολές (19-19)
19:26
Ο Μϊτσοφ προσθέτει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ (21-19)
19:27
Ο Ούκιτς φτάνει μέχρι μέσα, αστοχεί, ο Μίτσοφ στο ριμπάουντ. Φάουλ του Ματσιούλις στον Τζάκσον (25.4'' για το τέλος της περιόδου)
19:28
Είναι τρομερό αυτό που συμβαίνει με τα λέι απ, τα καρφώματα και τα φόλοου του Παναθηναϊκού. Με εξαίρεση τον Ούκιτς, οι υπόλοιποι έχουν 0/5.
19:28
Ο Παππάς έχει περάσει στο παρκέ, πήρε το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε
19:29
Στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟ έχει 2/2 βολές, 4/13 διπ., 3/5 τριπ., 5-3 ριμπ., 1 κλεψ., 1 λάθος, 3 ασίστ. Η ΤΣΣΚΑ μέτρησε 9/12 διπ., 1/3 τριπ., 7 αμ. ριμπ., 2 λάθη και 6 ασίστ, συν 2 τάπες
19:29
Για τον Παναθηναϊκό, ο Φώτσης έχει 3π., ο Ούκιτς 9, ο Λαασμέ 2 και ο Ματσιούλις 5
19:29
Καμία σχέση με ότι περιμέναμε ή ότι θα δούμε στην συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Διαμαντίδη από την πρώτη κιόλας επίθεση, έτρεξε με τον Ούκιτς και πήγε σε ένα γρήγορο τέμπο. Αυτό όμως του κόστισε την άμυνά του η οποία έχει δεχθεί τα πιο εύκολα καλάθια σε αγώνα της. Το πρόβλημα όμως εντοπίζεται στα χαμένα λέι απ, καρφώματα και φόλοου που ουσιαστικά επέτρεψαν στην ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά στο σκορ έστω και με δύο πόντους.
19:29
Για την ΤΣΣΚΑ, ο Μίτσοφ έχει 2, όσους και ο Τζάκσον, αλλά και ο Χριάπα, 4 ο Κρστιτς, άλλους τόσους ο Χάινς και 7 ο Ουίμς
19:33
Ο Φριτζόν και πάλι δίνει λύσεις από τον πάγκο με το περιφερειακό του σουτ.
19:33
Ο Μπατίστ μπροστά στον Καούν. Αστοχεί
19:33
Ο Μπατίστ σταματά με φάουλ Φριντζόν
19:33
Απαράδεκτη άμυνα από τον Παναθηναϊκό. Με δύο πάσες στην αδύναμη πλευρά της άμυνας, υπάρχει βέρτιγκο και αυτό είναι αδιανότητο.
19:34
Ο Βορόντσεβιτς βρίσκει το στόχο και 28-19 (ήταν ελεύθερος)
19:35
Η είσοδος του επηρεασμένου από τον τραυματισμό στο ξεκίνημα Διαμαντίδη και του Μπατίστ καθιστούν την άμυνα πιο βαριά.
19:37
O Mίτσοφ αυξάνει τη διαφορά (31-19)
19:37
Ο Διαμαντίδης αστοχεί και πάλι
19:38
Η ΤΣΣΚΑ έχει 3/5 τριπ. Ο Πάργκο σκοράρει και αυτός (33-19)
19:38
Φάουλ του Μίτσοφ στον Γκιστ
19:39
Στο 12-0 το σερί της ΤΣΣΚΑ
19:39
Χαμένο λέι απ νούμερο έξι και στο -14. Σαν να μην ενδιαφέρεται κανείς να παίξει άμυνα. Είναι ΜΟΝΟ θέμα διάθεσης. Ο Ούκιτς έφυγε στο -4 για να πάρει ανάσες κι επιστρέφει στο -14. Σε 4' πραγματική καταστροφή.
19:40
Πέντε λεπτά χωρίς καλάθι ο ΠΑΟ. Ο Λασμέ χάνει την μπάλα, ο Ούκιτς διατηρεί την κατοχή
19:40
Ο Ράιτ χάνει ένα ακόμα σουτ για τον ΠΑΟ που ακόμα δεν έχει σκοράρει στη β' περίοδο (4.19 για τη λήξη του α' ημιχρόνου)
19:44
Ο Πάργκο σώζει την κατοχή στο κέντρο, την πετά την μπάλα και τη βάζει, αλλά έχει λήξει  επίθεση (1.50 για το τέλος)
19:44
Αυτό που έχει αλλάξει ο Παναθηναϊκός είναι ο ...Πάργκο που έχει κάνει άνω κάτω την ομάδα του. Μεγάλη ευκαιρία για να μειωθεί η διαφορά.
19:50
Οι Ρώσοι πήραν το πάνω χέρι, χάρη στο 14-0 με το οποίο πορεύτηκε έως το 16.30 που σκόραρε ο Κάρι
19:51
Ο τραυματισμός του Διαμαντίδη στην πρώτη κιόλας επίθεση δεν επηρέασε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού καθώς ο Ούκιτς σκόραρε κατά βούληση. Το πρόβλημα όμως ήταν τα επτά χαμένα λέι απ, καρφώματα και η πιο κακή άμυνα που έχει παίξει αυτή την διετία η ομάδα των πρασίνων. Η ΤΣΣΚΑ έχει πολύ καλή κυκλοφορία την μπάλα αλλά δεν είναι κάτι τρομερό και όμως όλα τα σουτ είναι ελεύθερα, καρφώματα, λέι απ. Απαράδεκτη η αμυντική κατάρρευση σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι. Σαν να ξέχασαν να παίζουν άμυνα.
20:02
Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟ είχε 3/9 διπ., 0/5 τριπ., 3-1 ριμπ., 2 ασίστ και 2 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ είχε 6/10 διπ., 2/3 τριπ. ,10-1 ριμπ., 3 λάθη και 5 ασίστ
20:04
Ο Αλβέρτης έχει χρησιμοποιήσει έως τώρα τους Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ, Φώτση, Ούκιτς, Λασμέ, Διαμαντίδη (4.59''), Γκιστ, Παππά (για 28''), Ματσιούλις και Ράιτ
20:06
Κλέβει ο Λάσμε και καρφώνει στον αιφνιδιασμό (39-27, 21.24)
20:10
Τρία λεπτά η άμυνα του Παναθηναϊκού είναι όπως...πάντα. .Στο μηδέν μένει η ΤΣΣΚΑ εξαιτίας της προσπάθειας των πρασίνων.
20:11
Κλέψιμο του Ράιτ. Λάθος του ΠΑΟ, σώζει ο Γκιστ. Ο Μαυροκεφαλίδης αστοχεί. Ο Κρστιτς στο ριμπάουντ
20:12
Κλέβει ο Ματσιούλις
20:12
Είναι το τέταρτο κλέψιμο του ΠΑΟ. Η ΤΣΣΚΑ δεν έχει κάποιο. Φάουλ του Ουίμς στον Ματσιούλις. 5.57'' για το τέλος της γ' περιόδου