Μπάγερν - Παναθηναϊκός 81-75 (VIDEO)

Στο Μόναχο γκρεμίστηκε το εφετινό αήττητο του Παναθηναϊκού. Οι "πράσινοι" έδωσαν τη μάχη τους, αλλά έχασαν από την Μπάγερν που στα τελευταία τρία λεπτά έτρεξε σερί 11-7 και πήρε την πρώτη νίκη της στον όμιλο.

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός δεν... βιαζόταν απέναντι στην Μπάγερν που αρέσκεται να παίζει γρήγορα. Ο Γιάνκοβιτς, με τους 7 πόντους του, κράτησε το "τριφύλλι" σ' ένα διάστημα που δεν υπήρχαν άλλες επιθετικές λύσεις (12-12) και όταν ο Μπατίστα επέστρεψε στο παρκέ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας απέκτησαν σημείο αναφοράς. Ο Ουρουγουανός είχε 6/7 δίποντα στο πρώτο μισό και σε συνδυασμό με το δίποντο του Σλότερ στην εκπνοή οι "πράσινοι" ήταν στο +3 (35-32).

Παρά το 10-4 των Βαυαρών σε 2:30 λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έπαιρνε δύναμη από την επίθεση. Ο Σλότερ έβαλε τα σουτ, ο Φώτσης και ο Μπλουμς το ίδιο, με αποτέλεσμα το 55-49, σκορ που αποτύπωνε την καλή δουλειά της ελληνικής ομάδας.

Οι "πράσινοι" έμειναν μπροστά μέχρι το 61-60. Όσα όμως είχαν πετύχει σε 31 λεπτά, δεν τα υπερασπίστηκαν στα τελευταία εννιά. Η άμυνα τρυπήθηκε, ενώ επιθετικά ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στην προσπάθεια να περάσει την μπάλα στον Μπατίστα που είχε πια κουραστεί (έπαιξε 35:26). Η Μπάγερν προσπέρασε (68-61) και παρά το "πράσινο" ξέσπασμα (70-68) ανέλαβε τα ηνία. Τα τρίποντα των Τζέντοβιτς - Σαβάνοβιτς (δύο) έκριναν οριστικά το ματς, αφού η ομάδα του Ιβάνοβιτς δεν μπορούσε να επιστρέψει από το -9 (79-70) σε 46''.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς, ο οποίος είναι παίκτης που στην καλή βραδιά του κρίνει αγώνας. Το έκανε με 5/7 τρίποντα και 20 πόντους απέναντι στο "τριφύλλι".

2. Ο Νίχαντ Τζέντοβιτς, ένας φόργουορντ με συγκεκριμένες αρετές. Πάντα χρήσιμος στα χέρια του Πέσιτς.

3. Ο Άντον Γκαβέλ, ο οποίος διατάραξε την ισορροπία στο παρκέ με συνεχόμενους πόντους του.

4. Ο Εστέμπαν Μπατίστα, γιατί παρά τα 5 λάθη του και την κούραση στο φινάλε, κέρδισε τις μάχες που έδωσε στην επίθεση.

5. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος όσο αποκτά σταθερότητα τόσο πιο πολύτιμος γίνεται.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός είναι μια καινούρια ομάδα και ακόμη δημιουργείται. Οπότε τα σκαμπανεβάσματα από ματς σε ματς αλλά και μέσα στη διάρκεια του αγώνα είναι δικαιολογημένα. Απλώς με την άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο οι "πράσινοι" αδίκησαν την προσπάθεια που καταβάλει μέχρι τότε. Οι έξι πόντοι δεν είναι διαφορά που δεν ανατρέπεται στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ προκειμένου να οι "πράσινοι" να υπερτερούν σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, μια και η Μπάγερν είναι ομάδα με τους ίδιους στόχους.

21:16
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Μπάγερν Μονάχου, για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.
21:16
Οι "πράσινοι" δοκιμάζονται από τους Βαυαρούς, έχοντας ως στόχο τη νίκη που θα τους φέρει πιο κοντά στο Top 16.
21:23
Ο Εστέμπαν Μπατίστα θα αντιμετωπίσει απόψε τον -επί μία διετία συμπαίκτη του στην Αναντολού Εφές- Ντούσκο Σαβάνοβιτς.
21:23
Για το "τριφύλλι", το ντεμπούτο του στη φετινή Euroleague αναμένεται να κάνει ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.
21:23
Ο έμπειρος φόργουορντ/σέντερ βρίσκεται για δεύτερη φορά φέτος στη δωδεκάδα του Παναθηναϊκού.
21:25
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης μπορεί να "γράψει ιστορία" στο παιχνίδι με τους Γερμανούς, αφού χρειάζεται οκτώ ασίστ για να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που θα φτάσει τις χίλιες.
21:29
Ο Νίκος Παππάς θέλει να μεγαλώσει το σερί ευστοχίας που έχει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο 24χρονος γκαρντ έχει 13/13 βολές που έχει εκτελέσει στα τελευταία παιχνίδια στη Euroleague.
21:35
Θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα της Euroleague, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Τουρόφ με 84-77.
21:36
Από την άλλη, η Μπάγερν Μονάχου ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα με 83-81.
21:39
Σε περίπου πέντε λεπτά ξεκινά το παιχνίδι...
21:40
Άρχισε η παρουσίαση των δύο ομάδων...
21:43
Οι παίκτες ακούνε τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
21:44
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ.
21:45
Διαμαντίδης - Σλότερ - Γιάνκοβιτς - Φώτσης - Μπατίστα η αρχική πεντάδα για τον Παναθηναϊκό.
21:46
Γκαβέλ - Ντζέντοβιτς - Μπένζινγκ - Σαβάνοβιτς - Μπράιαντ η βασική πεντάδα της Μπάγερν Μονάχου.
21:46
Η πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό
21:47
Φάουλ του Ντζέντοβιτς στον Γιάνκοβιτς.
21:47
Τρίποντο από τα εννιά μέτρα δια χειρός Γιάνκοβιτς (0-3 στο 1')
21:47
Κλέψιμο από τους "πράσινους"
21:48
Νέο τρίποντο. Αυτή τη φορά από τον Φώτση (0-6 στο 1')
21:50
Δύσκολο καλάθι από τον Γκαβέλ (5-6 στο 2')
21:50
Χάνει το καλάθι εξ επαφής ο Μπατίστα
21:50
Ο Ντζέντοβιτς χάνει το δίποντο, αλλά ο Μπράιαντ ανανεώνει την επίθεση των Βαυαρών
21:52
Ο Γκαβέλ "χτυπάει" τον Φώτση στα πόδια και μεγαλώνει το σερί των γηπεδούχων (9-6 στο 4')
21:53
Ο Γιάνκοβιτς αστοχεί από τα 6μ75 για τρεις στη λήξη της επίθεσης
21:53
Στην άλλη πλευρά του παρκέ παίρνει όμως το αμυντικό ριμπάουντ και κερδίζει το -αντιαθλητικό- φάουλ από τον Γκαβέλ
21:53
2/2 από τον 24χρονο φόργουορντ. 9-8 στο 5'
21:54
Air ball σουτ τριών πόντων από τον Γιάνκοβιτς
21:54
Φάουλ του Φώτση (με το σώμα) στον Μπένζινγκ που προσπάθησε να διεισδύσει προς το "πράσινο" καλάθι
21:56
Ο Γιάνκοβιτς και ο Φώτσης είναι οι μόνοι παίκτες του Παναθηναϊκού που έχουν σκοράρει
21:57
Ο Σαβάνοβιτς κερδίζει τον Γκιστ στο ένας εναντίον ενός (11-8 στο 6')
21:57
Ξανά άστοχος ο Σλότερ. Για τρεις αυτή τη φορά...
21:58
Στη γραμμή των βολών ο Σαβάνοβιτς. Κέρδισε το φάουλ από τον Διαμαντίδη, που προσπάθησε να τον κόψει
21:58
1/2 από τον Σέρβο φόργουορντ, που βάζει μπροστά τη Μπάγερν με +4 (12-8 στο 6')
21:59
Νέο άστοχο τρίποντο από τον Σλότερ
21:59
Ο Γιάνκοβιτς όμως κλέβει τη μπάλα στην άμυνα των "πρασίνων"
21:59
Παππάς αντί Σλότερ
21:59
2/7 τρίποντα ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 7λεπτο
22:00
Ο Μπατίστα πετυχαίνει το πρώτο δίποντο του Παναθηναϊκού (12-10 στο 7')
22:00
Καλή άμυνα από τους "πράσινους" που οδηγούν σε λάθος τον Μίσιτς
22:00
Δύσκολο καλάθι από τον Γιάνκοβιτς (12-12 στο 8')
22:03
Έχει 2/2 βολές και βάζει μπροστά το "τριφύλλι" (13-14 στο 9')
22:03
Απαντάει όμως ο Στίματς με χουκ (15-14)
22:04
Κακή επιλογή από τον Γκιστ που αστοχεί από τα τρία μέτρα
22:04
Ο Στίματς παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ξανασκοράρει (17-14)
22:04
Ο Γκιστ μειώνει με φόλοου στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου
22:05
Τέλος πρώτης περιόδου: Μπάγερν Μονάχου - Παναθηναϊκός 17-16
22:05
Μετά το αρχικό 0-6, οι Γερμανοί είχαν επιμέρους σκορ 12-2, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης
22:06
Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχει 3/6 δίποντα, 2/10 (!) τρίποντα και 4/4 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο
22:06
Από την άλλη, η Μπάγερν Μονάχου ακουμπάει πιο πολύ τη μπάλα το λόου ποστ. Εξ ου και τα 6/10 δίποντα
22:07
Ο Ντζέντοβιτς σκοράρει στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου (19-16 στο 11')
22:07
Λάθος από τον Γκιστ, με τον Γιάγκλα να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (21-16 στο 11')
22:08
Δύσκολο καλάθι του Μποχωρίδη (με ταμπλό), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους τρεις (21-18)
22:08
Ο Γκιστ βγάζει τη μπάλα εκτός παρκέ. Επτά δευτερόλεπτα απομένουν για την επίθεση των γηπεδούχων
22:09
Ο Μπατίστα επέστρεψε στο παρκέ
22:09
Ο Σαφάρτζικ χάνει το σουτ από τα οκτώ μέτρα, με τη μπάλα να περνάει εκτός
22:10
Λάθος του Μποχωρίδη, που προσπάθησε να βρει τον Γκιστ με πάσα πίσω από την πλάτη
22:11
Τρίποντο υπό πίεση από τον Μπλουμς (23-21 στο 13')
22:15
Σαβάνοβιτς από τα οκτώ μέτρα! Ξανά μπροστά οι Γερμανοί (26-25 στο 15')
22:15
Φάουλ του Μπλουμς για να ανακόψει τον γερμανικό αιφνιδιασμό
22:16
Ο Σαβάνοβιτς αστοχεί εξ επαφής, με τον Σαφάρτζικ να κάνει αμέσως το φάουλ στον Παππά
22:18
Ο Γιάνκοβιτς βάζει μπροστά τον Παναθηναϊκό (26-27 στο 16')
22:19
Ο Σλότερ επιστρέφει στο παρκέ. Στη θέση του Παππά...
22:20
Ο Μίσιτς "τρυπώνει" στην "πράσινη" ρακέτα, δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (32-27) στην ομάδα του στο 18'
22:21
Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς
22:21
Μετά το καλάθι του Γιάνκοβιτς, η Μπάγερν Μονάχου έχει σημειώσει έξι αναπάντητους πόντους
22:22
Φάουλ του Μπένζινγκ στον Γιάνκοβιτς
22:23
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Μπατίστα (32-29)
22:23
Ο Μπράιαντ χάνει ένα πολύ εύκολο καλάθι
22:23
Ο Μπατίστα όμως... δεν κάνει το ίδιο λάθος. Μειώνει στον πόντο (32-31) στο 19ο λεπτό
22:24
Έξι συνεχόμενοι πόντοι από τον Μπατίστα και ο Παναθηναϊκός περνάει μπροστά στο σκορ (32-33) με 8'' για το τέλος του πρώτου μέρους
22:24
22:25
Οι "πράσινοι" έχουν πετύχει 10 δίποντα στο πρώτο μέρος, με τον Μπατίστα να έχει τα 6 εξ αυτών
22:26
Βήματα του Μίσιτς
22:26
Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς καλεί τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου
22:26
Ο Παναθηναϊκός έχει 5'' για να επιτεθεί
22:27
Εκπληκτικό σόλο από τον Σλότερ, που βάζει μπροστά τον Παναθηναϊκό με τρεις στο φινάλε του πρώτου μέρους
22:27
Σκορ ημιχρόνου: Μπάγερν Μονάχου - Παναθηναϊκός 32-35
22:28
8-0 σερί είχε ο Παναθηναϊκός στα τελευταία δύο λεπτά, από τη στιγμή που ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ