Παναθηναϊκός - Ζιελόνα Γκόρα 82-51

Με MVP τον υπερηχητικό Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τη Ζιελόνα Γκόρα στο ΟΑΚΑ με και προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο στο top-16 της Ευρωλίγκας. Δούλεψαν εξαιρετικά στην επίθεση οι πράσινοι που πήραν επίσης πολά από τους Γκιστ, Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς.

Ετσι κρίθηκε

Ως προς την επίθεση, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο. Ας είναι καλά η εξαιρετική ημέρα στην οποία βρέθηκε ο Καλάθης ο οποίος και σκόραρε και δημιουργούσε με την ίδια συνέπεια. Η αβελτηρία στην άμυνα όμως, κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψε στους πράσινους να ξεφύγουν νωρίς (18-14, 18-19, 24-22).

Οταν όμως η άμυνα έγινε σαφώς πιο αποφασιστική (κυρίως στην περιφέρεια γιατί από εκεί απειλούσε η Ζιελόνα) όλα έγιναν σαφώς πιο απλά. Στο 13' η διαφορά άνοιξε για πρώτη φορά στους 10 (35-25) ενώ λίγο αργότερα έφτασε και τους 15 (45-30) με τον Καλάθη να βρίσκει συμπαραστάτη στα πρόσωπα του Γκιστ, του Κούζμιτς και του πάντα δημιουργικού Διαμαντίδη. Η επιθετική συγκομιδή των 47 πόντων (47-33) τα λέει όλα για τον Παναθηναϊκό του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα λόγο να κατεβάσουν ταχύτητα. Συνέχιζαν να πιέζουν με την ίδια αποτελεσματικότητα προκαλώντας πολλά προβλήματα στον αντίπαλο. Ο Καλάθης ανέλαβε και πάλι να ενορχηστρώσει τα πράγματα στην επίθεση όπου βέβαια όλα πια ήταν πιο απλά με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμα και στους 24 πόντους γεγονός που έριξε πρόωρα τους τίτλους τέλους στο ματς.

Οι Χαραλαμπόπουλος και Παπαγιάννης πήραν στη συνέχεια χρόνο χωρίς αυτό να επηρεάσει τη συνοχή του Παναθηναϊκού ο οποίος έφτασε και πάνω από τους 30 πόντους το χάντικαπ κόντρα σε μια Ζιελόνα που είχε παρατήσει κάθε προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-33, 67-47, 82-51

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 2, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 10 (4ασ), Φώτσης 9, Ραντούλιτσα 6 (3ασ), Φελντέιν 8, Διαμαντίδης 6 (6ασ), Γκιστ 14, Καλάθης 18 (7/8 σουτ, 7 ασίστ), Παπαγιάννης 1, Κούζμιτς 8 (9ρ).

Ζιελόνα Γκόρα: Μπουστ 5, Ρέινολντς 8, Σέβτσικ 6, Πόνιτκα Μαρ. 2, Πόνιτκα Ματ. 11, Γκρουσέτσκι, Χρίτσανιουκ 5, Ζαμοΐσκι 3, Μπορόβνιακ 3, Κόζαρεκ 8

Ο άνθρωπος του αγώνα

Νικ Καλάθης ο...πυραυλοκίνητος. Και τι δεν έκανε πάνω στο παρκέ ο ομογενής γκαρντ. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού (και προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα με 18) διακρίθηκε όμως τόσο στη δημιουργία όσο και στην άμυνα βγάζοντας μεγάλα αποθέματα ενέργειας. Βρίσκεται, πέρα από κάθε αμφιβολία, στην καλύτερη φάση της καριέρας του.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός βελτιώνεται, τουλάχιστον στα εντός έδρας παιχνίδια του δείχνει το πρόσωπο που θέλουν να βλέπουν οι οπαδοί του. Αποτελεσματικότητα και ταχύτητα στην επίθεση, σοβαρότητα στην άμυνα, διάρκεια στην απόδοση. Ο πρώτος στόχος επετεύχθη και πλέον οι πράσινοι στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο top-16, εκεί που αρχίζει η πραγματική Ευρωλίγκα.

Το LIVE του αγώνα

21:16
Καλησπέρα σας από ΟΑΚΑ, εδώ όπου απόψε ο Παναθηναϊκός παίζει την παρουσία του στο Top 16 της Euroleague με αντίπαλο τη Ζιελόνα Γκόρα
21:17
Ο Παναθηναϊκός θέλει τη νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση της Euroleague, αλλά και για να... εκδικηθεί την πολωνική ομάδα για ό,τι είχε γίνει στον α' γύρο
21:18
Καταλαβαίνετε λοιπόν πως τα κίνητρα είναι περισσότερα από ένα για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς
21:20
Για ένα ακόμη παιχνίδι, το "τριφύλλι" θα παραταχθεί σε πλήρη σύνθεση αφού άπαντες είναι παρόντες. Εξαιρουμένου φυσικά του Λευτέρη Μποχωρίδη, ο οποίος παραμένει στα "πιτς" προσπαθώντας να αφήσει πίσω του τον σοβαρό τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί εδώ και τρεις μήνες
21:23
"Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να μην… τρελαθούμε σε κανένα σημείο του αγώνα. Δε θα κερδίσουμε ούτε από το πρώτο δεκάλεπτο, ούτε από το δεύτερο. Το ματς θα πάει, λεπτό-λεπτό, μπάλα-μπάλα, φάση-φάση. Δεν θα είναι εύκολο ματς", ανέφερε μεταξύ άλλων ο Σάσα Τζόρτζεβιτς μιλώντας για την αποψινή αναμέτρηση με τη Ζιελόνα Γκόρα
21:28
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στο παρκέ για την καθιερωμένη προθέρμανση με περίπου ένα τέταρτο να μένει για το τζάμπολ
21:29
Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται τη νίκη για να προκριθεί στο Top 16, αλλά δεν μπορεί να "κλειδώσει" από απόψε την τρίτη θέση, όπως ενδεχομένως περίμεναν όλοι.
21:32
Ο λόγος; Η εκτός έδρας νίκη της Ζαλγκίρις επί της Μπαρτσελόνα, χθες το βράδυ. Πλέον ο Παναθηναϊκός πρέπει να κάνει το 2/2 για να τερματίσει στην τρίτη θέση του γ' ομίλου και να μην προκύψει όμιλος στο Top 16 με διπλή ελληνική εκπροσώπηση
21:34
Αυτή τη στιγμή έχουμε τα εξής σκορ:
Τσεντεβίτα - Αρμάνι 60-71 (34')
Μπάγερν Μονάχου - Ρεάλ Μαδρίτης 24-30 (15')
Στρασμπούρ - Χίμκι 3-3 (2')
21:34
Δέκα λεπτά έμειναν για το τζάμπολ στο ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν την προθέρμανσή τους
21:39
Στο ΟΑΚΑ βρίσκονται μερικές δεκάδες Πολωνοί για να υποστηρίξουν τη Ζιελόνα Γκόρα στο αποψινό παιχνίδι
21:39
Ώρα για την παρουσίαση των παικτών του Παναθηναϊκού, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να γνωρίζει την αποθέωση
21:40
Πέντε λεπτά έμειναν για την έναρξη της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ, στο οποίο βρίσκονται περίπου οκτώ χιλιάδες φίλοι του Παναθηναϊκού
21:41
Η ισχύς εν τη ενώσει απόψε στο παρκέ του ΟΑΚΑ, αφού πέρα από τη Fun Patrol, στο γήπεδο βρίσκονται κι οι τσιρλίντερ της Ζιελόνα Γκόρα!
21:42
Τρία λεπτά έμειναν για την έναρξη του αγώνα
21:43
Οι φίλοι του Παναθηναϊκού συνεχίζουν να έρχονται στο γήπεδο, το οποίο πάντως δεν πρόκειται να γεμίσει. Παρόλ' αυτά, αρκετός είναι ο κόσμος που βρίσκεται στο ΟΑΚΑ, αν κρίνουμε και από το όνομα του αντιπάλου, αφού -καλώς ή κακώς- η Ζιελόνα Γκόρα δεν είναι πολύ... εμπορική
21:44
Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς
21:45
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι
21:46
Το παιχνίδι ξεκινάει με τον Γκιστ να σκοράρει και να κερδίζει και το φάουλ, μετά από ένα δυνατό κόψιμο στο καλάθι.
21:47
Λάθος του Πάβλοβιτς. Στο ανοιχτό γήπεδο ο Πονίτκα σκοράρει για τρεις κάνοντας το 2-5.
21:48
Απάντηση από τον Γκιστ. Ο Αμερικανός ισοφαρίζει με τρίποντο. Γκιστ και Πονίτκα έχουν όλους τους πόντους του αγώνα (5-5).
21:49
Άστοχος στο χουκ ο Χρίστιανουκ. Άστοχος και ο Πάβλοβιτς στη δική του προσπάθεια.
21:49
Ο Σέβτζικ αστοχεί για τρεις. Άστοχος επίσης και ο Φελντέιν
21:49
Μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Κούζμιτς ο Καλάθης ευστοχεί σε τρίποντο για το 8-5.
21:50
Ο Πονίκτα κερδίζει φάουλ από τον Κούζμιτς. Ευστοχεί σε δύο βολές και μειώνει σε 8-7.
21:51
Άμαεσηη απάντηση για τον Πάβλοβιτς (10-7) στο 4'.
21:51
Ο Γκιστ βάζει τα χέρια του στη μπάλα και παραλίγο να κάνει το κλέψιμο. Μένουν 7'' για την επίθεση των Πολωνών.
21:52
Ο Πονίτκα αυτή τη φορά αστοχεί. Χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, όμως και καθώς κυκλοφόρησε η μπάλα ο Κόζαρεκ κερδίζει το φάουλ από τον Φελντέιν.
21:52
21:52
Ο έμπειρος Λούκας Κόζαρεκ με 2/2 βολές μειώνει σε 10-9.
21:53
Πέρασε στο παρκέ ο Ραντούλιτσα αντί του Κούζμιτς. Αστοχεί ο Πάβλοβιτς σε τρίποντο υπό την πίεση των 24''.
21:53
Κλέψιμο για τον Παναθηναϊκό, σταματούν τον αιφνιδιασμό με φάουλ οι παίκτες του Φιλιπόφσκι.
21:54
Ωραία προσπάθεια για τον Καλάθη. Σκοράρει με λέι-απ και φτάνει τους 5 προσωπικούς πόντους (12-9).
21:55
Δύσκολο τρίποντο του Κόζαρεκ προ του Καλάθη. Η μπάλα στο σίδερο. Στην απέναντι πλευρά του γηπέδου ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα κάνει μια πολύ καλή κίνηση και πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους, κάνοντας το 14-9.
21:55
Άμεση αντίδραση από τον Σάσο Φιλιπόφσκι που πήρε τάιμ-άουτ.
21:55
Μεγάλη διαφορά στα σουτ εντός πεδιάς ως τώρα: ο Παναθηναϊκός έχει 6/10 και οι Πολωνοί 2/6.
21:56
Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο: Οι 12 από τους 14 πόντους του Παναθηναϊκού έχουν έρθει από τελική πάσα.
21:57
Καλάθι και φάουλ από τον Μπορόβνιακ. Έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού μετά το pick-n-roll. Με έμμεσο τρίποντο μειώνει σε 14-12.
21:57
Ο Ραντούλιτσα αλλάζει ρόλους με τον Καλάθη. Πασάρει πολύ ωραία στον 25χρονο γκαρντ, ο οποίος με ένα ανάποδο λέι-απ κάνει το 16-12.
21:57
Ο Καλάθης είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 7 πόντους.
21:58
Στον πάγκο ο Φελντέιν. Πήρε τη θέση του ο Δημήτρης Διαμαντίδης που καταχειροκροτείται.
21:58
Ο Πονίτκα με 2/2 βολές φέρνει ξανά την Ζιέλονα Γκόρα σε απόσταση βολής (16-14 στο 7').
21:59
Σε άμυνα ζώνης τώρα οι Πολωνοί. Άστοχος στην πρώτη του προσπάθεια να τη σπάσει ο Παναθηναϊκός. Ο Γκιστ αστόχησε σε τρίποντο. Έχει 1/2.
21:59
Ο Διαμαντίδης συνδέεται με το καλάθι έστω και από τη γραμμή των βολών. Οι πρώτοτι του πόντοι κάνουν το 18-14.
22:00
Ο Φώτσης στη θέση του Γκιστ. Μπήκε και ο Ρέινολντς για τη Ζιέλονα Γκόρα στη θέση του Σέβτζικ.
22:00
Ο Κόζαρεκ βρίσκει στόχο από τα 6.75 μειώνοντας σε 18-17.
22:01
Προβάδισμα για τη Ζιελόνα Γκόρα (18-19 στο 7') μετά το λάθος του Καλάθη που έγινε εύκολο λέι-απ για τον Πονίτκα στον αιφνιδιασμό. Ο διεθνής Πολωνός έχει κάνει μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό. Έχει φτάσει ήδη τους 11 πόντους.
22:01
Άμεση αντίδραση από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς που καλεί τάιμ-άουτ.
22:02
Η Ζιέλονα Γκόρα έχει καταφέρει να κάνει αυτό που πέτυχε στη Βαρκελώνη και στο Κράζνονταρ. Υπνωτίζει τον αντίπαλο και τον υποχρεώνει να παίξει στο ρυθμό της.
22:02
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει με προσωπική ενέργεια (20-19).
22:03
Ο Πονίτκα αυτή τη φορά αστοχεί σε δύσκολο τρίποντο. Στον αιφνιδιασμό οι "πράσινοι" βρίσκουν τον Ραντούλιτσα μες στη ρακέτα. Κερδίζει το φάουλ αυτός από τον Μπρόβνιακ.
22:03
Ο Σέρβος, παραδοσιακά εύστοχος στις βολές,με 2/2 κάνει το 22-19.
22:04
Στο παρκέ ο Ντι Μποστ και ο Χρίνιατσουκ. Έκανε 2 φάουλ ο Μπορόβνιακ και κάθισε στον πάγκο.
22:04
Ο Μποστ αστοχεί σε λέι-απ και ο Κούζμιτς σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 24-19.
22:04
Άστοχος ο Χρίτσιανουκ. Η μπάλα ξανά για τον Παναθηναϊκό.
22:05
Ο Φελντέιν προσπάθησε να πετύχει ένα δύσκολο καλάθι αλλά ήταν άστοχος. Η Ζιέλονα Γκόρα τιμώρησε το λάθος. Ο Ρέινολντς με τρίποντο από τη γωνία κάνει το 24-22.
22:05
Οι Πολωνοί έπαιξαν ξανά άμυνα ζώνης , αλλά ο Διαμαντίδης με δεύτερη συνεχόμενη ασίστ χαρίζει στον Γιάνκοβιτς ένα εύκολο καλάθι (26-22 στο 9').
22:07
Φάουλ από τον Διαμαντίδη 1'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Έδωσε δικαίωμα στον Χρίτσιανουκ για βολές. Ο ψηλός της Ζιέλονα Γκόρα βάζει μόνο τη δεύτερη για το 26-23.
22:08
Το δεκάλεπτο τελειώνει με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 26-23. Ελέγχουν το ματς οι "πράσινοι", που βλέπουν όμως τους Πολωνούς να τιμωρούν το παραμικρό τους λάθος. Σε πολύ καλή ημέρα ο Πονίτκα ξεκίνησε σκοράροντας 11 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό ξεχωρίζει ο Καλάθης με 7 πόντους.
22:09
Περισσότερα ριμπάουντ (10-6) και περισσότερες ασίστ (10-6) για τον Παναθηναϊκό.
22:09
Επιθετικό φάουλ του Χρίτσιανουκ, που έκοψε το δρόμο του Ραντούλιτσα στην προσπάθεια του τελευταίου να σταματήσει το μπάσιμο του Κόζαρεκ.
22:09
Ευστοχεί για τρεις πόντους ο Φελντέιν (29-23).
22:10
Πολύ δύσκολη προσπάθεια από τον Κόζαρεκ που παρά τα χρόνια του, έχει ακόμη μπόλικη ενέργεια. Με δεξί μπάσιμο κάνει το 29-25.
22:10
Ο Γιάνκοβιτς σουτάρει ανενόχλητος από τη γωνία, αλλά η μπάλα βρίσκει σίδερο. Σταματάει με φάουλ τον αιφνιδιασό της Ζιέλονα Γκόρα ο Διαμαντίδης.
22:11
Στον πάγκο ξανά ο Φώτσης. Επιστρέφει ο Τζέιμς Γκιστ.
22:11
Άστοχος εξ επαφής ο Χρίτσιανουκ. Δύσκολη προσπάθεια του Γκιστ που αναζήτησε την επαφή για να πάρει το φάουλ. Ο Σέβτσικ δεν μπορεί να συγκρατήσει τη μπάλα, που καταλήγει ξανά στον Παναθηναϊκό για νέα 14''.
22:12
Ο Καλάθης ξανά στο παρκέ. Πηρε τη θέση του Διαμαντίδη που είχε 2 πόντους και 2 ασίστ στο 5λεπτο που χρησιμοποιήθηκε.
22:13
Δύσκολη προσπάθεια για τον Φελντέιν. Με το floater που επιχείρησε σκοράρει και κερδίζει και το φάουλ. Αστοχεί στη βολή, αλλά προηγουμένως έχει κάνει το 32-25 στο 12'.
22:13
Το μεγαλύτερο προβάδισμα ως τώρα για τον Παναθηναϊκό. Ο Γκιστ μάζεψε το ριμπάουντ έτρεξε σαν ... σφαίρα στον αιφνιδιασμό και ως τρέιλερ πήρε τη μπάλα και κέρδισε το φάουλ. Ένα μεγάλο "αχ" από την κερκίδα, καθώς η μπάλα κύλησε έξω από τη στεφάνη.
22:14
Ο Γκιστ με 2/2 βολές κάνει το 33-25 και φτάνει ο ίδιος τους 7 πόντους.
22:14
Ο Γιάνκοβιτς εκτός. Πήρε τη θέση του ο Πάβλοβιτς.
22:14
Ο Μποστ αστοχεί σε ένα δύσκολο σουτ. Έκανε όμως ο ίδιος το κλέψιμο μετά την μακρινή πάσα του Καλάθη. Νέα επίθεση για τη Ζιέλονα Γκόρα.
22:15
Ο Παναθηναϊκός απαντά στο κλέψιμο με... κλέψιμο και ο Καλάθης στο ανοιχτό γήπεδο σκοράρει για το 35-25. Πρώτη φορά στο σημερινό ματς που οι γηπεδούχοι προηγούνται με 10 πόντους
22:16
Ο Καλάθης είναι ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 9 πόντους. Έχει ακόμη 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.
22:17
Ο Σέβτζικ σκοράρει μετά την όμορφη πάσα του Μποστ μειώνοντας σε 35-27 στο 15'.
22:17
Ο Πάβλοβιτς παραλίγο να χάσει τη μπάλα. Τελικά κερδίζει το φάουλ από τον Ρέινολντς.
22:18
Αστοχεί σε μια προσπάθεια που φαινόταν εύκολη ο Τζέιμς Γκιστ.
22:18
Ο Σέβτζικ αστοχεί σε τρίποντο. Κλέβει όμως τη μπάλα μέσα από τα χέρια του Ραντούλιτσα και ενώ ο τελευταίος ετοιμαζόταν να σκοράρει.
22:19
Δεύτερο καλάθι του Σέβτσικ, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο. Κινήθηκε στην πλάτη του Γκιστ. Με 4 πόντους έφερε τη διαφορά στους 6 πόντους στο 15' (35-29).
22:20
Άμεση απάντηση από τον Κούζμιτς (37-29).
22:20
Συνεχόμενς αλλαγές για τους δύο προπονητές. Ο Κόζαρεκ πήρε τη θέση του Μποστ. Επιστρέφει και ο Πονίτκα. Ο Μποστ μάλιτσα φαίνεται να ανταλλάσει κάποιες κουβέντες με τον προπονητή του.
22:21
Ο Διαμαντίδης επιστρέφει, αλλάζοντας τον Φελντέιν. Ο γκαρντ από τη Δομινικανή Δημοκρατία έχει 5 πόντους και 3 ασίστ.
22:21
Με 2/2 βολές του Καλάθη (φτάνει τους 10 πόντους) ο Παναθηναϊκός ξανά στους 9 (38-29).
22:22
Εξαιρετική συνεργασία μεταξύ Καλάθη και Γκιστ. Alley-hoop πάσα του πρώτου και κάρφωμα του δεύτερου. Ξεσηκώνεται το ΟΑΚΑ στο 40-29.
22:22
Ο Φώτσης παίρνει τη θέση του Τζέιμς Γκιστ. Συνεχείς αλλαγές από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς, που θέλει να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του.
22:23
Ο Μπορόβνιακ αστοχεί. Εύκολο ριμπάουντ και νέα επίθεση για τον Παναθηναϊκό.
22:23
Ο Κούζμιτς παίρνει τη μπάλα σε προνομιακή θέση και σκοράρει με άνεση με αυτό το δεξί χουκ. Για πρώτη φορά η διαφορά στους 13 (42-29).
22:24
Ο Γιάνκοβιτς αντί Πάβλοβιτς.
22:24
Πολύ καλή άμυνα του Καλάθη στον Κόζαρεκ. Οι "πράσινοι" υποχρεώνουν την Ζιέλονα Γκόρα να ψάχνει διαρκώς φάσεις ένας-εναντίον-ενός, που δεν είναι και το πιο δυνατό τους σημείο.
22:24
Αστοχεί σε δύσκολη προσπάθεια ο Κούζμιτς.
22:25
Ο Σαμοϊλκσκι αστοχεί σε αριστερό λέι-απ.
22:25
Ο Διαμαντίδης έπαιξε πλάτη, αλλά δέχτηκε το κόψιμο. Στη συνέχεια της φάσης δέχεται και τεχνική ποινή.
22:26
Ο Κόζαρεκ εκμεταλλεύτηκε την έξτρα βολή και μείωσε σε 42-30.
22:26
Ο Χρίτσιανουκ έκανε επιθετικό φάουλ στο ξεμαρκάρισμα. Η μπάλα ξανά στα χέρια των γηπεδούχων.
22:27
Τάιμ-άουτ από τον Τζόρτζεβιτς για αυτή τη νέα επίθεση.
22:28
Τρίποντο από τον Καλάθη για το 45-30!
22:28
Φτάνει τους 13 πόντους ο Καλάθης.
22:28
Τρίποντη απάντηση από τον Ζαμοίσκι (45-33).
22:29
Ο Διαμαντίδης βρίσκει τον Φώτση κάτω από το καλάθι και εκείνος ευστοχεί για το 47-33.
22:29
Αυτή ήταν η τρίτη ασίστ του Διαμαντίδη στα 9 λεπτά που έχει χρησιμοποιηθεί.
22:30
Ο Ρέινολντς αστοχεί στη γεμάτη από σώματα και χέρια ρακέτα του Παναθηναϊκού. Προλαβαίνουν να βγάλουν σουτ οι Πολωνοί. Ο Σαμοίλσκι όμως δεν βρίσκει στόχο. Το ημίχρονο τελειώει με το σκορ στο 47-33.
22:30
Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού: 7/10 βολές, 14/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 17-5 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα
22:31
Τα στατιστικά της Ζιελόνα Γκόρα: 9/10 βολές, 6/19 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 9-3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη, 4 κλεψίματα
22:32
Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 2, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 4,Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 13 (2), Κούζμιτς 6.
22:32
Ζιέλονα Γκόρα: Μποστ, Ρέινολντς 3 (1), Σέβτζικ 4, Πονίτκα 11 (1), Γκρουσέβζκι, Χρίτσανιουκ 1, Ζαμοίλσκι 3 (1), Μπορόβνιακ 3, Κόζαρεκ 8 (1).
22:33
Ενδιαφέροον στατιστικό: ο συντελεστής ασίστ-λαθών του Παναθηναϊκού που ανέρχεται στο εντυπωσιακό 16-4!
22:33
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έχει χρησιμοποιήσει εννιά παίκτες σ' αυτό το πρώτο ημίχρονο. Έχουν σκοράρει και οι εννιά! Οι μόνοι που δεν έχουν παίξει είναι οι Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος και Παππάς.
22:34
Στα άλλα παιχνίδια: η Ρεάλ κερδίζει μες στο Μόναχο (77-55) και κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύεται απεναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Προπορεύεται 39-37.
22:40
Σε ότι αφορά το χρόνο συμμετοχής: ο Καλάθης έχει παίξει τον περισσότερο χρόνο (16 λεπτά). Ακολουθεί ο Γκιστ (12 λεπτά) και ο Γιάνκοβιτς (11 λεπτά).
22:45
Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο
22:45
Ο Καλάθης συνεχίζει ζεστός! Σκοράρει ξανά για τρεις πόντους και κάνει το 50-33.
22:46
Φτάνει τους 16 πόντους ο Καλάθης.
22:47
Ο Χρίτσανιουκ σκοράρει από κοντινή απόσταση (50-35).
22:47
Άστοχος σε τρίποντο ο Φελντέιν.
22:48
Πέμπτο λάθος για τη Ζιέλονα Γκόρα.
22:48
Ο Ραντούλιτσα αστοχεί στη δική του προσπάθεια, αλλά έρχεται ο Γκιστ για να διορθώσει. Με ένα χαστούκι στη μπάλα κάνει το 52-35 στο 23'.
22:49
Κλέψιμο και καλάθι για τον Νικ Καλάθη. Φτάνει τους 18 πόντους και κάνει ρεκόρ καριέρας στην Euroleague.
22:49
Νέα κατοχή για τον Παναθηναϊκό με τά το επιθετικό φάουλ του Χρίτσανιουκ. Είναι το 4ο του φάουλ και θα περάσει εκτός παρκέ.
22:50
Εντυπωσιακό κόψιμο από τον Γκιστ! Πολύ καλή κι η πάσα του Ραντούλιτσα.
22:50
Κλέψιμο του Ραντούλιτσα. Ο Φελντέιν ωστόσο αστοχεί σε ανοιχτό τρίποντο στον αιφνιδιασμό.
22:51
Ο Παναθηναϊκός τρέχει ένα επιμέρους 9-2 σ' αυτό το τρίτο δεκάλεπτο.
22:51
Άστοχος σε ένα σουτ από μέση απόσταση ο Μπορόβνιακ.
22:52
Ωραία κομπίνα και καλάθι από τον Γιάνκοβιτς. Νέα ασίστ από τον Καλάθη που φτάνει τις 5 !
22:52
Το +23 είναι η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Στο 58-35 το σκορ στα 24'.
22:53
Ο Γιάνκοβιτς έφτασε τους 6 πόντους.
22:53
Επιστροφή στο παρκέ μετά το τάιμ-άουτ που πήρε ο Σάσο Φιλιπόφσκι.
22:54
Λάθος πάσα από τον Γκιστ. Ο Μποστ τρέχει στον αιφνιδιασμό και σημειώνει το γκολ-φάουλ, με δύσκολο μάλιστα τρόπο.
22:55
Με έμμεσο τρίποντο ο Μποστ κάνει το 58-38.
22:55
Συνεχίζει να παίζει πολύ κλειστά στην άμυνα της η Ζιέλονα Γκόρα.
22:55
Ο Μποστ χρεώνεται με φάουλ στην προσπάθεια του να σπρώξει τον Γκιστ μακριά από τη ρακέτα.
22:55
Ο Διαμαντίδης αντί του Φελντέιν.
22:55
Ο Γκιστ έχει 1/2 βολές για το 59-38 στο 26'.
22:56
Εύστοχος ο Γιάνκοβιτς! Φτάνει στους 9 πόντους μ' αυτό το εύστοχο σουτ τριών πόντων. Στο +24 η διαφορά (62-38).
22:57
Ο Μποστ απαντά. Φτάνει τους 5 πόντους ο Αμερικανός γκαρντ.
22:57
Βήματα από τον Γκιστ. Στον πάγκο ο Ραντούλιτσα και ο Καλάθης. Μέσα ο Κούζμιτς και ο Φελντέιν.
22:58
Καλάθι από τον Φελντέιν. Φτάνει τους 7 πόντους.
22:59
Απάντηση από τον Ρέινολντς. Για τρεις πόντους (64-43).
22:59
Εύκολο καλάθι με το αριστερό χουκ για τον Κούζμιτς. Φτάνει τους 8 πόντους.
22:59
Ο Ρέινολντς κερδίζει το φάουλ από τον Γιάνκοβιτς που έκλεισε τη ρακέτα για να βοηθήσει τον Κούζμιτς.
23:00
Ο Αμερικανός γκαρντ σκοράρει και τον 5ο συνεχόμενο πόντο του, πριν αντικατασταθεί. Ο Ρέινολντς έχει 7 πόντους.
23:01
Παρόμοια φάση. Ο Κούζμιτς υποδέχεται ξανά τη μπάλα στην καρδιά της ρακέτας. Δεν σκοράρει, αλλά κερδίζει το φάουλ. Είναι άστοχος όμως και στις δύο. Ο Γιάνκοβιτς παίρνει το επιθετικο ριμπάουντ. Φαίνεται να χτύπησε στη διεκδίκηση.
23:02
Στο παρκέ - για πρώτη φορά - ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Αντικαθιστά τον Γιάνκοβιτς, που δέχεται τις πρώτες βοήθειες, γιατί χτύπησε (ελαφρώς) στη μύτη.
23:02
Ο Μποστ δεν σκοράρει ούτε με τρίτη προσπάθεια! Δύο δίποντα και ένα τρίποντο στην ίδια φάση για τον Αμερικανό, που είναι φανερά σε κακή μέρα.
23:03
Ο Φελντέιν κερδίζει το φάουλ Με δύο βολές κάνει το 67-45.
23:04
Με επιθετικό ριμπάουντ ο Χρίτσανουκ μειώνει σε 67-47.
23:05
Με αυτό το σκορ (67-47) κλείνει η τρίτη περίοδος. Η διαφορά είναι σταθερά στους 20 πόντους διαφορά για τον Παναθηναϊκό. Πολύ καλός ο Παναθηναϊκός που καταφερε να κρατήσει την Ζιέλονα Γκόρα στους 14 πόντους σ' αυτό το δεκάλεπτο.
23:06
Με Καλάθη, Διαμαντίδη, Χαραλαμπόπουλο, Φώτση και Ραντούλιτσα ξεκινάει την 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός.
23:06
Ο Ραντούλιτσα με μια όμορφη κίνηση κάνει το 69-47.
23:07
Τρίποντο από τον Φώτση! "Καυτός" ο Παναθηναϊκός προηγείται με 25 πόντους διαφορά (72-47).
23:07
Διπλή ντρίμπλα από τον Πονίτκα.
23:10
Φώτσης για τρεις, και 77-47 (32'25").
23:13
O Φώτσης κερδίζει το 5ο φάουλ του Χριτσάνιουκ και διαμορφώνει το 78-47 με 1/2 βολές.
23:13
Ακόμα 6'16" για το τέλος του αγώνα στο ΟΑΚΑ.
23:14
Ο Διαμαντίδης στέλνει τη διαφορά στο +33 (80-47).
23:16
Ο Παπαγιάννης αστοχεί από κοντά.
23:18
Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς κάνει το 81-47 με 1/2 βολές.
23:18
Ο Καλάθης στο παρκέ αντί του Διαμαντίδη, ο οποίος περνάει στον πάγκο μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του Παναθηναϊκού που φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του.
23:20
Ο Σέβτσκι μειώνει σε 81-49.
23:22
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με +30 (81-51).
23:23
Ο Παπαγιάννης διαμορφώνει το 82-51 με 1/2 βολές.
23:24
Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ.
23:25
Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Ζιελόνα Γκόρα με 82-51 και "σφράγισε" την πρόκρισή του στο TOP-16 της Euroleague.
23:25

23:28
Συνολική στατιστική
Παναθηναϊκός: 82 πόντοι, 12/22 βολές (54%), 23/35 δίποντα (65%), 8/21 τρίποντα (38%), 43 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 29 ασίστ, 1 κόψιμο, 23 κερδισμένα φάουλ, 117 ranking.
Ζιελόνα Γκόρα: 51 πόντοι, 12/13 βολές (92%), 12/41 δίποντα (29%), 5/22 τρίποντα (22%), 34 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 13 ασίστ, 2 κοψίματα, 17 κερδισμένα φάουλ, 39 ranking.