Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν 80-92 (παρ)

H εκπληκτική Λοκομοτίβ Κούμπαν του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε στη Βαρκελώνη με 92-80 την Μπαρτσελόνα στην παράταση και έστειλε τη σειρά ξανά στο Κράσνονταρ για 5ο ματς τη Μεγάλη Τρίτη. Ο Ράντολφ έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Λοκομοτίβ έπαιξε καλύτερα και επέβαλλε το δικό της τέμπο. Οι διαφορές των 5 και των 7 πόντων ήταν συνηθισμένο φαινόμενο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που έβρισκε σκορ κυρίως από την περιφέρεια.

Η Μπαρτσελόνα πάντως είχε τον τρόπο να επιστρέφει. Το 10-16 το έκανε 25-21, το 42-40-49, 54-51, δεν ήταν τυχαίο. Προς το τέλος η Κούμπαν είχε σφιχταγκαλιάσει τη νίκη. Ειδικά όταν ο Ράντολφ πέτυχε το 65-71 70 δεύτεροα πριν από το τέλος οι Ρώσοι πίστεψαν ότι είχαν στείλει ήδη τη σειρά ξανά στο Κράσνονταρ.

Η άστοχη βολή του Ράντολφ όμως στα 12 δεύτερα έδωσε στην Μπαρτσελόνα τη δυνατότητα να ισοφαρίσει και ταυτόχρονα αφαίρεσε από τη Λοκομοτίβ την επιλογή του φάουλ. Ο Ναβάρο πήρε την μπάλα στα χέρια του και έκανε αυτό που έχει κάνει χιλιάδες φορές στο παρελθόν. Σκόραρε με σουτ εκτος ισορροπίας για το 76-76. Παράταση!

Η Λοκομοτίβ πάντως δεν κιότεψε, κάθε άλλο. Η κουρασμένη Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να κυνηγήσει άλλο στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να τρέξουν ένα 0-8 και να κάνουν το 78-86 1:38 πριν από το τέλος το οποίο εν συνεχεία έγινε 0-11 (78-89). Ο Ράντολφ είχε ορίσει τη μοίρα του ματς με μία σειρά από μεγάλα σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 54-51, 76-76, 80-92

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 9, Ρίμπας, Αμπρίνες 7, Ναβάρο 19 (5/7δ, 2/9τρ, 4ασ), Σατοράνσκι 10 (5ρ, 2ασ), Σάμουελς 4, Ολεσον, Αρόγιο, Περπέρογλου 13 (4ρ, 1ασ, 1κλ).

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 15 (7ρ, 7ασ), Σίγκλετον 14 (2/4τρ), Ράντολφ 28 (3/4τρ, 8/13φ, 7ρ), Ντρέιπερ 4, Κλαβέρ 17 (10ρ), Μπίκοφ 2, Τζάνινγκ 10 (3ασ), Ζούμπκοφ 2, Μπρόκχοφ.