Ερυθρός Αστέρας - ΤΣΣΚΑ 71-78

Η ΤΣΣΚΑ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στο Final-4 του Βερολίνου. Επικράτησε 78-71 του Ερυθρού Αστέρα στο κολασμένο Βελιγράδι και έκανε το 3-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Λοκομοτίβ ή Μπαρτσελόνα ο αντίπαλός της στον ημιτελικό.

Για 13η φορά σε 14 σεζόν η ΤΣΣΚΑ θα είναι παρούσα στο Final-4. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άδραξε την πρώτη ευκαιρία που είχε και νικώντας 78-71 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι έκλεισε θέση για το Βερολίνο.

Η κάτοχος της Αδριατικής Λίγκας είχε κοντράρει τους Ρώσους στη Μόσχα και με την ίδια συνταγή προσπάθησε να βρει το αποτέλεσμα που θα την κρατούσε ζωντανή. Πιέζοντας πολύ στην μπάλα και αποτρέποντας τις ασίστ Ντε Κολό - Τεόντοσιτς κατάφερε ν' αφήσει την ΤΣΣΚΑ με 1/7 σουτ και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου να έχει σταθερό προβάδισμα (8-4, 16-10, 25-21).

Οι Μοσχοβίτες έκαναν πολύ εύκολα το λάθος, πέφτοντας στις παγίδες των Σέρβων, αλλά αφότου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +1 (36-35) αισθάνθηκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ. Ο Χάινς και ο Τζάκσον έτειναν χείρα βοηθείας στον Ντε Κολό, οι γηπεδούχοι ήταν φορτωμένοι με φάουλ και σταδιακά η ΤΣΣΚΑ έφτασε ακόμη και στο +12 (59-47), χωρίς να έχει λάμψει με την απόδοσή της.

Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να παραδοθούν και παρά την απελπιστική αστοχία απ' έξω (2/14) κυνήγησαν τις πιθανότητες που τους αναλογούσαν. Με επιμέρους 11-2, από σουτ που βρήκαν στόχο, βρέθηκαν στο -1 (67-66) και έβαλαν στο παιχνίδι τον κόσμο. Σαν να 'ταν όμως... ξυπνητήρι για τους παίκτες του Ιτούδη το ξέσπασμα του Αστέρα, αφού ακολούθησαν τρία μεγάλα σουτ, από Κουρμπάνοφ, Χίγκινς και Ντε Κολό, με αποτέλεσμα το 76-68. Οι Σέρβοι ξόδεψαν, χωρίς ψυχραιμία, δύο επιθέσεις και στο τελευταίο λεπτό δεν μπορούσε ν' ανατραπεί η κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-36, 47-59, 71-78

Ερ.Αστέρας: Κίνσεϊ 9(1/4τρ, 3ασ), Ντάνγκουμπιτς 11(2τρ, 4ρ, 3ασ), Μίτροβιτς, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 2, Σιμόνοβιτς 7(1/4τρ), Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6(6ρ, 6ασ), Μίλερ 15(6/9δ, 0/4τρ, 5ρ), Τσίρμπες 7, Στίματς 12

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 20(7/9δ, 1/5τρ, 5λ), Τεόντοσιτς 12(2/4τρ, 7ασ, 7λ), Φριντζόν 2, Νίκολς 3(0/4τρ), Τζάκσον 6(2τρ, 4ασ), Λαζέρεφ, Βοροντσέβιτς 8(2/5τρ), Χίγκινς 8(2τρ, 9ρ), Κουρμπάνοφ 12(2/4τρ 6ρ), Χάινς 7(4ρ)

Το live του αγώνα

21:37
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από το τζάμπολ στην αναμέτρηση μεταξύ του Ερυθρού Αστέρα και της ΤΣΣΚΑ για τα πλέι οφ στην Ευρωλίγκα.
21:38
Οι Μοσχοβίτες προηγούνται 2-0 στις νίκες και θέλουν να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα προκριθεί στο Final-4 του Βερολίνου.
21:39
Πάντως ο Αστέρας, χάρη στις πολύ καλές εμφανίσεις του στη Ρωσία, διεκδικεί την ανατροπή των δεδομένων και τουλάχιστον ένα ματς ακόμη στο Βελιγράδι.
21:41
Εφόσον χρειαστεί τέταρτο παιχνίδι θα διεξαχθεί την Τετάρτη στις 21:00.
21:43
Δεν συζητάμε ότι η Μπεογκράτσκα Αρένα είναι κατάμεστη από οπαδούς του Αστέρα. Πρόκειται ίσως για την πιο καυτή έδρα στην Ευρωλίγκα.
21:49
Κόψιμο του Κίνσεϊ στο λέι απ του Φριντζόν! Από δύο χαμένες επιθέσεις κάθε ομάδα.
21:49
Εξαιρετικές άμυνες έως τώρα, μετά από 1,5 λεπτό στο ματς.
21:50
Λάθος του Χάινς, τρίτη ημιτελής προσπάθεια των Μοσχοβιτών.
21:50
Με φόλοου κάρφωμα του Ντάνγκουμπιτς, το 2-0 για τον Αστέρα.
21:53
Θα πάρει πάντως βολές ο Φριντζόν μετά την έξυπνη επαναφορά του Τζάκσον.
21:54
Μέσα και οι δύο, 2-2.
21:55
Ο Μίλερ κλέβει μετά το καλάθι του Τσίρμπες, ξανά μπάλα ο Αστέρας (4-2).
21:56
Στο 4'40'' ο Γιόβιτς κάνει το 6-2 στο τρανζίσιον.
21:56
Το πρώτο καλάθι της ΤΣΣΚΑ μετά από 0/4 και τέσσερα λάθη από τον Ντε Κολό, 6-4.
21:58
Στο 5'54'' ο Μίλερ καρφώνει για το 8-4. Με 1/7 έχει αρχίσει η ΤΣΣΚΑ στα σουτ εντός πεδιάς.
22:01
Τρίποντο ο Χίγκινς, δίποντο ο Κίνσεϊ, 10-7.
22:01
Στο 7'05'' ο Βοροντσέβιτς ισοφαρίζει 10-10 με τρίποντο.
22:03
Λάθος του Τεόντοσιτς στο κατέβασμα. Πέμπτο για την ΤΣΣΚΑ σε 7'23''!
22:04
Με 4/4 βολές από Στίματς και Κίνσεϊ ο Αστέρας πηγαίνει στο 14-10.
22:04
Τραγικός Τεόντοσιτς, δεύτερο λάθος σε δύο επιθέσεις!
22:05
Με τη συμπλήρωση 8 λεπτών στο +6 ο Αστέρας, 16-10.
22:08
Στο 8'37'' ο Αστέρας κρατάει το +6 (18-12).
22:10
Οι βολές φέρνουν την ΤΣΣΚΑ στο -2 (18-16).
22:11
Ακόμη 45'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
22:11
Πολλά τα φάουλ στην πρώτη περίοδο, 15 σύνολο (7-8).
22:12
Το 20-16 με βολές του Στίματς που κάνει καλή δουλειά.
22:13
Με καλάθι του Ντε Κολό και άστοχο σουτ του Σιμόνοβιτς ολοκληρώνεται η πρώτη περίοδος. Στο +2 ο Αστέρας, 20-18.
22:14
Οι διαιτητές είδαν τον instant replay και δίνουν δύο βολές στον Στίματς, σε νεκρό χρόνο!
22:16
Χάνει τη δεύτερη βολή ο Στίματς και το σκορ της περιόδου διαμορφώνεται σε 21-18.
22:18
Άρχισε η δεύτερη περίοδος.
22:19
Με καλάθι του Ντε Κολό, που φτάνει τους 8, η ΤΣΣΚΑ μειώνει σε 21-20.
22:19
Άμεση απάντηση από τον Μίλερ, 23-20.
22:20
Χωρίς τρίποντο οι γηπεδούχοι μετά από 11'45'' (0/5).
22:21
Άστοχος και ο Τεόντοσιτς, 2/8 έχουν οι Μοσχοβίτες!
22:22
Μόνο μία βολή για τον Χάινς, 23-21 στο 12'25''.
22:23
Αρχίζει να σκοράρει με συνέπεια η ΤΣΣΚΑ, 25-23 με ωραίο καλάθι του Νίκολς.
22:25
Ο Σιμόνοβιτς δεν βοήθησε, ήταν άστοχος σε ελεύθερα σουτ, και αποχώρησε πολύ γρήγορα.
22:26
Στο 14'29'' ο Κουρμπάνοφ ισοφαρίζει 25-25 στο τρανζίσιον. Ίσως ήταν η καλύτερα εκτελεσμένη επίθεση της ΤΣΣΚΑ. Με ταχύτητα και ακρίβεια.
22:28
Με το άστοχο σουτ του Κίνσεϊ, ο Αστέρας έφτασε τα 8/26 εντός πεδιάς. Έξτρα κακό το τρίτο φάουλ του Γιόβιτς.
22:29
Στα οκτώ λάθη η ΤΣΣΚΑ.
22:29
Με τον Βοροντσέβιτς στο 5 παίζει η ΤΣΣΚΑ!
22:30
Στο 15'58'' ο Μίλερ κερδίζει γκολ-φάουλ. Η ΤΣΣΚΑ δεν προσπέρασε και της κόστισε.
22:30
Το 28-25 από τον Αμερικανό.
22:31
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ μετά το 28-27 δια χειρός Ντε Κολό. Ο Γάλλος διψήφιος με 10 πόντους.
22:33
Στο 16'35'' ο Βοροντσέβιτς σκοράρει για τρεις, 28-30. Γρήγορα ισοφαρίζει ο Τσίρμπες, 30-30.
22:33
Βήματα του Μίλερ σε εύκολη φάση, τον μπέρδεψε η πάσα του Μίτσιτς.
22:36
Το πρώτο τρίποντο του Αστέρα δια χειρός Ντάνγκουμπιτς, 33-32.
22:37
Στα 10 λάθη η ΤΣΣΚΑ μετά από 18 λεπτά!
22:38
Πολλές διαμαρτυρίες από την εξέδρα, νέο φάουλ χρεώνεται στον Αστέρα.
22:39
Με 13/16 βολές η ΤΣΣΚΑ πηγαίνει στο 34-33. Ακόμη 1'39'' για τη δεύτερη περίοδο.
22:42
Χάνει βολές ο Ντάνγκουμπιτς, παίρνει φάουλ ο Τσίρμπες μετά το επιθετικό.
22:42
Έχουν σφυριχτεί 28 φάουλ, 14 για κάθε ομάδα.
22:43
Με 1/2 βολές, το 34-34.
22:44
Ο Ντάνγκουμπιτς είχε μόνο 1/4 βολές, 35-34.
22:45
Στο 19'18'' ο Ντε Κολό κάνει το 36-35. Τάιμ άουτ.
22:47
Στο 19'33'' λάθος του Λάζιτς.
22:49
Λάθος και ο Νίκολς, επίθεση 5'' για τον Αστέρα.
22:49
Δεν προλαβαίνει να εκτελέσει σωστά ο Λάζιτς. Το 36-35 για την ΤΣΣΚΑ είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
22:51
Σ' ένα παιχνίδι με φάουλ και χωρίς ρυθμό, η ΤΣΣΚΑ των 12 λαθών προηγείται με ένα πόντο γιατί έχει λίγο καλύτερα ποσοστά (11/24 σουτ εκ των οποίων 3/11 τρίποντα).
22:52
Ο Αστέρας παίζει τρομερή άμυνα και έχει πάρει τα ριμπάουντ (19-16), αλλά με 11/32 σουτ (1/7 τρίποντα) και 12/17 βολές δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα.
22:53
Ο Ντε Κολό με 13 πόντους είναι ο αρχισκόρερ της ΤΣΣΚΑ, έχει και 3 λάθη. Στα 4 ο Τεόντοσιτς που συνεχώς του φεύγει η μπάλα μέσα από τα χέρια.
23:05
Άρχισε η τρίτη περίοδος με τρίποντο του Κίνσεϊ, 38-36.
23:07
Τρία φάουλ και για τον Ντάνγκουμπιτς μετά από Γιόβιτς και Κίνσεϊ, τα 3/5 της βασικής πεντάδας.
23:08
Στο 22' η ΤΣΣΚΑ είναι χωρίς καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο.
23:08
Στα 13 λάθη οι Μοσχοβίτες μετά το τέταρτο του Ντε Κολό.
23:09
Στο 22'41'' το τέταρτο φάουλ του Ντάνγκουμπιτς, όφειλε να προφυλάξει τον εαυτό του.
23:10
Μετά από τρία λεπτά το πρώτο καλάθι της ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο, 38-38, με κάρφωμα του Χάινς.
23:10
Στο 23''20'' ο Κουρμπάνοφ κάνει το 41-40 για την ομάδα του Ιτούδη.
23:11
Χάνει το τρίποντο ο Μίλερ, 2/12 ο Αστέρας. Τρίτο φάουλ του Αμερικανού.
23:12
Ο Κίνσεϊ μειώνει σε 42-43 με ωραία προσπάθεια από τη base line.
23:13
Αν πάρει μπροστά και ο Τεόντοσιτς, ο Αστέρας θα έχει πρόβλημα. Το 46-42 από τρίποντο του Σέρβου.
23:15
Στο 25' ο Μίτσιτς μειώνει με 2/2 βολές, 44-46.
23:16
Τελειώνει φάσεις ο Χάινς, 48-44 για την ΤΣΣΚΑ.
23:17
Στο 25'57'' ο Τζάκσον σκοράρει για τρεις, στο +7 η ΤΣΣΚΑ (51-44).
23:17
Με 6/16 σουτάρουν οι Μοσχοβίτες έξω από τα 6μ75, με 2/12 οι γηπεδούχοι.
23:19
Έχει κολλήσει επιθετικά ο Αστέρας.
23:21
Στο 27'30'' τρίποντο του Τεόντοσιτς και 54-44 για την ΤΣΣΚΑ.
23:21
Σχεδόν τρία λεπτά έμεινε χωρίς πόντο ο Αστέρας. Τέταρτο φάουλ ο Χάινς και βολές για τον Στίματς.
23:22
Στο 27''46'' ο Στίματς κάνει με βολές το 54-46.
23:23
Λάθος του Μίλερ, στην ΤΣΣΚΑ η μπάλα.
23:26
Στο 29'20'' ο Τζάκσον σκοράρει ξανά για τρεις, 59-47.
23:26

23:27
Ο Τζάκσον χάνει την τελευταία επίθεση και το 59-47 είναι το σκορ της τρίτης περιόδου. Ισχυρό αβαντάζ για την ομάδα του Ιτούδη.
23:29
Γρήγορα το πρώτο καλάθι για τον Αστέρα.
23:29
Κλέβει και μειώνει στους 8 ο Σιμόνοβιτς, 51-59.
23:30
Λάθος του Τεόντοσιτς, κλέβει και παίρνει φάουλ ο Ντάνγκουμπιτς.
23:30
Ο Βοροντσέβιτς έχει 0/2 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο.
23:31
Πάντως ο Στίματς κάνει βήματα και ο Ιτούδης παίρνει τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Ακόμη 8'30'' για τη λήξη.
23:33
Στο 22'15'' ο Γιόβιτς μειώνει σε 61-53.
23:33
Κόβει ο Νίκολς τον Στίματς και αποτρέπει το -6.
23:34
Λάθος πάσα του Τεόντοσιτς, έχει αισίως 5 προσωπικά.
23:36
Το 63-55 από τον Ντε Κολό που φτάνει τους 15.
23:36
Τρομερό κάρφωμα του Κουρμπάνοφ για το 65-55 της ΤΣΣΚΑ.
23:37
Χάνεται η επίθεση του Αστέρα, ακόμη 5'24'' για τη λήξη.
23:38
Στο 34'55'' η μπάλα στον Αστέρα μετά από λάθος του Νίκολς.
23:38
Ωραίο καλάθι του Τσίρμπες με πλάτη, 57-65.
23:39
Στο 35'36'' ο Σιμόνοβιτς σκοράρει για τρεις, 60-65. Τάιμ άουτ ο Ιτούδης.
23:42
Τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς, 66-67. Όσα δεν έβαλε ο Αστέρας, τα βάζει μαζεμένα.
23:42
Ο Κουρμπάνοφ σκοράρει για τρεις από την κορυφή, 66-70.
23:43
Φόλοου κάρφωμα του Μίλερ σε μια τρομερή φάση, 68-70.
23:43
Στο 37'34'' ο Χίγκινς ευστοχεί απ' έξω για το 73-68 της ΤΣΣΚΑ.
23:45
Ακόμη 2 λεπτά για τη λήξη.
23:45
Τρίποντο και από τον Ντε Κολό για το 76-68.
23:46
Παραδίδουν το πνεύμα οι Σέρβοι στο 1'30'' για τη λήξη. Δεν κάνουν φάουλ.
23:46
Στο 38'45'' ο Τεόντοσιτς θα πετάξει την μπάλα και θα ευστοχήσει. Instant replay για να το μετρήσουν ή όχι οι διαιτητές.
23:52
Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα είναι παρούσα στο Βερολίνο, αφού έκανε το 3-0 και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν φαβορί. Αξιόμαχος ο Αστέρας, δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση.