Κίμκι - Κάχα Λαμποράλ 82-86

Η Κάχα Λαμποράλ άντεξε στην πίεση της Κίμκι στα τελευταία λεπτά και έφυγε από τη Μόσχα με μία πολύτιμη νίκη στις αποσκευές της (82-86). Ολα ανοιχτά πλέον στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Η Κάχα παρουσιάστηκε από την αρχή αποφασισμένη να κάνει την υπέρβαση και να ενισχύσει τη θέση της ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής. Το μεγάλο σκορ την βοήθησε, όπως και το γεγονός ότι ο Ζόραν Πλάνινιτς, βασικό ατού της Κίμκι, φορτώθηκε νωρίς με 3 φάουλ.

Με ξέσπασμα στην τρίτη αλλά και στην τέταρτη περίοδο (και με τους Νοτσιόνι, Λάμπε να κάνουν μεγάλη ζημιά) οι Βάσκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους διαφορά και δικαίως οραματίζονταν ότι μπορούν να καλύψουν το χάντικαπ της ήττας τους στη Βιτόρια (-12).

Η Κίμκι όμως όχι μόνο επέστρεψε αλλά λίγο έλειψε να πάρει και τη νίκη. Με το σκορ στο 82-84, ο Κόπονεν πήρε την μπάλα στα χέρια του για να οργανώσει την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Φιλνανδός προτίμησε να μην πασάρει σε κανέναν και η λόμπα του ήταν καταδικασμένη σε αποτυχία. Η Κάχα πήρε το ριμπάουντ και μαζί τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 43-46, 60-68, 82-86

Κίμκι: Ογκουστίν 12, Φριτζόν 8, Κόπονεν 12, Βιάλτσεφ 4, Λόντσαρ 6, Ρίβερς 10, Μόνια 13, Πλάνινιτς 2, Ντέιβις 15.

Κάχα Λαμποράλ: Κουκ 3, Νοτσιόνι 24, Μπιέλιτσα 2, Σαν Εμετέριο 10, Πλις 2, Ερτέλ, Γέλινεκ 3, Λάμπε 21, Μπιέλιτσα Νεμάνια 13, Κοσέρ 8.