Η Μπάμπεργκ έβγαλε νοκ-άουτ και την ΤΣΣΚΑ, θριαμβευτική πρόκριση της Λοκομοτίβ

Άλλο ένα κακό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, αφού η απίθανη Μπάμπεργκ έριξε στο καναβάτσο και την ΤΣΣΚΑ. Τεράστια επιτυχία για τη Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα! Ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ζήσης Μπάμπεργκ

Μπάμπεργκ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 91-83

Η Μπάμπεργκ απέδειξε ότι δεν τρομάζει μπροστά σε οποιαδήποτε πρόκληση και ιδίως στην έδρα της μπορεί να νικήσει κάθε αντίπαλό της. Η πρωτοπόρος ΤΣΣΚΑ δεν αποτέλεσε εξαίρεση, αφού η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πέτυχε να φέρει το ματς στα δικά της μέτρα, σταματώντας την δημιουργία απ' έξω προς τα μέσα.

Ο Νίκος Ζήσης έκανε μεγάλο ματς και ήταν αυτός που έδειξε το δρόμο. Είχε 11 πόντους στο πρώτο μισό, με την Μπάμπεργκ να προηγείται ακόμη και 43-35, ενώ στο δεύτερο, αφού η άμυνα του Ιτούδη προσαρμόστηκε πάνω του, έγινε δημιουργός για τους υπόλοιπους, μοιράζοντας σύνολο έξι τελικές πάσες.

Μετά το 55-48 των γηπεδούχων, οι Μοσχοβίτες κατάφεραν να πλησιάσουν στο -1 (68-67), να ισοφαρίσουν 72-72 και να προηγηθούν 75-74.

Το σύνδρομο Τεόντοσιτς πάντως δεν άφησε την ΤΣΣΚΑ να συνεχίσει στον ίδιο δρόμο. Ο Σέρβος ξόδεψε διαδοχικές επιθέσεις και η μυαλωμένη Μπάμπεργκ τιμώρησε τις κακές επιλογές του. Ο Ραντόσεβιτς έκανε το 82-77 και με ήρωα των τελευταίων φάσεων τον Νικολό Μέλι (απίθανο καλά, 2/2 βολές) οι πρωταθλητές Γερμανίας έριξαν στο καναβάτσο την "αρκούδα".

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-39, 68-67, 91-83

Μπάμπεργκ: Μέλι 17(2τρ, 6ρ), Ζήσης 14(3/6τρ, 4ρ, 6ασ), Νίκολιτς 5(1), Στάιγκερ, Τάις 3(8ρ), Γουαναμέικερ 11(1τρ, 6ασ), Στρέλνιεκς 10(6ασ), Χάρις 8, Μίλερ 9(1), Ραντόσεβιτς 14

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 21(1/5τρ, 7ασ), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 19(3/10τρ), Φριντζόν, Τζάκσον 4, Κορόμπκοφ 2, Λαζάρεφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 17(5/8τρ), Χίγκινς 4, Κουρμπάνοφ 7(1), Χάινς 9

Λοκομοτίβ Κουμπάν - Ερυθρός Αστέρας 86-62

Ορθάνοικτος ο δρόμος της Λοκομοτίβ Κουμπάν με προορισμό τη δεύτερη θέση στον όμιλο του Παναθηναϊκού μετά τη διπλή νίκη επί του Αστέρα στο Κράσνονταρ και το αβαντάζ σε όλες τις ισοβαθμίες.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε με χαμηλό ποσοστό από το τρίποντο (2/9), υστερώντας παράλληλα στα ριμπάουντ. Τούτο είχε ως αποτέλεσμα οι Σέρβοι να έχουν επαφή έως το 28-28. Απ' όταν όμως οι γηπεδούχοι σκόραραν διαδοχικά απ' έξω (5/5 σερί) και ξέφυγαν 39-30 και 50-35, το ματς απέκτησε συγκεκριμένη μορφή. Η "Λόκο" έκανε διαχείριση της υπέρ της διαφορά ασφαλείας και ο Αστέρας έψαχνε τον τρόπο να μειώσει.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σοβαρό πρόβλημα με τα λάθη και τα φάουλ, αποτυγχάνοντας να ξαναμπούν στο ματς και το +17 (66-49) του 30' αποδείχθηκε μη αναστρέψιμο. Μάλιστα η διαφορά άνοιξε στο όριο των 20 πόντων χάρη στην ενέργεια του Βορόνοφ και τα 3/16 τρίποντα των παικτών του Ράντονιτς.

Το τελικό 86-62 αφενός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της Λοκομοτίβ αφετέρου σφράγισε την πρόκρισης στα πλέι οφ για πρώτη φορά στα χρονικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-35, 66-49, 86-62

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 12(1τρ, 9ασ), Σίνγκλετον 17(2), Ράντολφ 17(3/4τρ, 4κλ), Ντρέιπερ 3(1), Κλαβέρ 8, Τζάνινγκ 9(1/5τρ, 4ασ), Βορόνοφ 7, Ζούμπκοφ 2, Μπρόκοφ 11(2τρ, 4ασ)

Ερ.Αστέρας: Κίνσεϊ 10(2/7δ, 0/3τρ), Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 2(5ρ), Λάζιτς 2, Μίτσιτς 5(1), Σιμόνοβιτς 6(1), Γκούντουριτς 13(2τρ, 4ασ), Γιόβιτς 2, Μίλερ 6, Τσίρμπες 7(8ρ), Στίματς 9(5ρ)

Το LIVE των αγώνων

18:51
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από το τζάμπολ στο ματς της Λοκομοτίβ Κουμπάν με τον Ερυθρό Αστέρα.
18:53
Πρόκειται για ένα παιχνίδι το αποτέλεσμα του οποίου αφορά ξεκάθαρα τον Παναθηναϊκό, με δεδομένο ότι θα παίξει κομβικό ρόλο στη μάχη πρώτα της πρόκρισης στα πλέι οφ και κατόπιν του πλασαρίσματος στην τελική κατάταξη του ομίλου.
18:56
Θυμηθείτε ποια είναι τα σενάρια που αφορούν την ελληνική ομάδα.
19:00
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ.
19:01
Η πρώτη κατοχή για τον Αστέρα.
19:04
Από Ντάνγκουμπιτς και Ράντολφ τα πρώτα δύο καλάθια του ματς.
19:05
Ο Αστέρας έχει 3/3 επιθέσεις και προηγείται 6-2.
19:06
Με δύο φάουλ στον πάγκο ο Βορόνοφ.
19:10
Ο Ράντολφ έχει 3/4 τελειώματα και φέρνει το ματς στα ίσα (6-6) έχοντας πετύχει όλους τους πόντους της Λοκομοτίβ.
19:10
Με τέσσερα λάθη σε πέντε λεπτά ο Αστέρας χαράμισε το καλό αμυντικό ξεκίνημα.
19:11
Πρώτο προβάδισμα της ομάδας του Μπαρτζώκα με σουτ του Κλαβέρ. Άμεση απάντηση από τον Μίλερ (8-8 στο 6').
19:14
Με 6/9 δίποντα οι Ρώσοι πηγαίνουν στο 12-8 μετά από 7,5 λεπτά αγώνα.
19:14
10-2 το επιμέρους της ομάδας του Μπαρτζώκα σε διάστημα 5 λεπτών.
19:18
Ο Μίτσιτς δίνει λύσεις στον Αστέρα με πέντε σερί πόντους (14-13).
19:21
Με 19-15 υπέρ της Λοκομοτίβ κλείνει η πρώτη περίοδος.
19:22
Ο Ράντολφ έχει 9 πόντους και 3 κλεψίματα! Συνολικά η Λοκομοτίβ 6/10 δίποντα και ο Αστέρας 7 λάθη!
19:25
Ο Αστέρας "τρέχει" σε 5-0 και προσπερνάει με 20-19.
19:29
Ο Γκούντουριτς παίρνει το τρίτο φάουλ του Ζούμπκοφ και ο Μπαρτζώκας εξοργίζεται.
19:29
Μετά από 13 λεπτά η Λοκομοτίβ προηγείται 26-25.
19:30
Ο Γκούντουριτς φτάνει τους τους 8 για τον Αστέρα, αλλά ο Κλαβέρ έχει 6 για τη Λοκομοτίβ και κάνει το 28-25.
19:31
Με υψηλά ποσοστά στα σουτ, ο Αστέρας είναι σταθερά κοντά (30-28).
19:36
O Ράντολφ γύρισε με την ίδια... όρεξη. Στους 12 ο Αμερικανός και στο 33-28 η Λόκο.
19:39
Εύστοχος ο Ντρέιπερ, στο 40% το ποσοστό της Λόκο από το τρίποντο (4/10), και 36-30.
19:41
Ξέσπασμα με τρίποντα από τους γηπεδούχους. Έχουν τρία σερί απ' έξω και στο +9 σε 4 λεπτά.
19:45
Τρομερός Ντιλέινι και γκολ - φάουλ με απίθανη ενέργεια, κάνει το 45-33 στα 36'' για το ημίχρονο.
19:49
Μόνο με βολές σκοράρει από το 6'17'' ο Αστέρας. Οκτώ σερί και 45-35.
19:50
Λάθος του Ντρέιπερ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Δεν αλλάζει το 45-35 της Λοκομοτίβ απέναντι στους Σέρβους.
19:51
Η Λοκομοτίβ πήρε διαφορά γιατί μετέτρεψε το 2/9 τρίποιντα σε 6/13 παίρνοντας σκορ από Ντιλέινι και Σίνγκλετον.
20:07
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:07
Ο Ράντολφ έχει 14 πόντους, ουδείς μπορεί να τον σταματήσει.
20:09
Το 50-35 από το πρώτο τρίποντο του Τζάνινγκ.
20:11
Τρίτο φάουλ του Μίτσιτς, κι άλλο πρόβλημα για τον Αστέρα
20:17
Λάθος στον αιφνιδιασμό για τον Αστέρα, 15 στο σύνολο.
20:18
Η Λοκομοτίβ ξεφεύγει 59-41 με επιμέρους 14-6 στην τρίτη περίοδο.
20:22
Τρίποντο του Ράντολφ και φάουλ στον Μπρόκοχφ. Τίποτα δεν δουλεύει για τον Αστέρα.
20:22
Στο +18 η Λόκομοτίβ, 65-47.
20:28
Ο Σίγνκλετον δεν γίνεται ακόμη διψήφιος, έχει 9 και η Λόκομοτίβ κλείνει την τρίτη περίοδο στο 66-49.
20:34
Στα 19 λάθη ο Αστέρας, το +16 (67-51) μοιάζει διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του Μπαρτζώκα.
20:35
Στο 32'30'' ο Βορόνοφ κάνει το 71-51. Πρώτη φορά τόσο ψηλά η Λοκομοτίβ.
20:40
Ο Βορόνοφ αποβάλλεται με πέντε φάουλ, αυτό δεν αλλάζει ιδιαίτερα τις ισορροπίες.
20:46
Ο Σίνγκλετον χάνει το κάρφωμα και την ευκαιρία για το +20.
20:46
Το κάνει όμως στην επόμενη φάση, 79-59.
20:46

20:47
Δεν χάνει ούτε τη διαφορά η Λοκομοτίβ, θα καλύψε το -14 του πρώτου αγώνα.
20:50
Στα πλέι οφ η Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά το 86-62 επί του Ερυθρού Αστέρα!
20:52
Πλέον η ομάδα του Έλληνα κόουτς βάζει στόχο τη δεύτερη θέση, έχει το πλεονέκτημα σε κάθε ισοβαθμία και εύκολο πρόγραμμα με Μάλαγα και Νταρουσάφακα.
20:52
Μείνετε συντονισμένοι για το ματς που αρχίζει στις 21:45 μεταξύ της Μπάμπεργκ και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
21:46
Άρχισε το δεύτερο μεγάλο ματς της ημέρας μεταξύ της Μπάμπεργκ και της ΤΣΣΚΑ.
21:49
Με τρίποντο του Βοροντσέβιτς άρχισε το ματς.
21:49
Ο Μέλι σκοράρει πέντε σερί και η Μπάμπεργκ προσπερνάει 5-3.
21:52
Γκολ - φάουλ από τον Νίκο Ζήση, ο οποίος κάνει το 10-5.
21:54
Η Μπάμπεργκ κρατάει ένα μικρό προβάδισμα μετά από πέντε λεπτά (12-10).
22:01
Η ΤΣΣΚΑ είχε προσπεράσει 14-12, αλλά ο Ζήσης ισοφαρίζει 14-14, φτάνοντας τους 5 πόντους.
22:02
Τρίποντο του Μέλι και τεχνική ποινή στον Χίγκινς για... θέατρο!
22:03
Η Μπάμπεργκ παίρνει έξι πόντους σε μια επίθεση, 20-16!
22:06
Με δύο φάουλ στον πάγκο ο Μέλι.
22:07
Η Μπάμπεργκ δίνει το τρίποντο, η ΤΣΣΚΑ δεν το εκμεταλλεύεται (3/8).
22:08
Φινάλε στην πρώτη περίοδο, η Μπάμπεργκ έχει ισχνό προβάδισμα (22-20), αφού η ΤΣΣΚΑ έχασε την τελευταία επίθεση.
22:12
Φάουλ στο τρίποντο του Τεόντοσιτς. Αυτό ήθελε, αυτό πήρε ο Σέρβος.
22:16
Μέσα από τις βολές η ΤΣΣΚΑ ξεφεύγει με τρεις, 25-22 στο 12'15''.
22:18
Η Μπάμπεργκ απαντάει με μυαλωμένο παιχνίδι, 26-25.
22:23
Ο Ζήσης με τρίποντο στους 8 και η Μπάμπεργκ στο 33-31 (15'42'').
22:24
Η Μπάμπεργκ έχει 10/15 δίποντα και 3/8 τρίποντα, 9 ασίστ και μόλις 3 λάθη. Γι' αυτό προηγείται μετά από 16 λεπτά.
22:25
Αντιαθλητικό φάουλ στον Κουρμπάνοφ, σωστό.
22:30
Τεχνική ποινή στον Τρινκέρι για διαμαρτυρία.
22:30
Το ματς έχει αγριέψει, έχει γίνει πολύ σκληρό (αντιαθλητικό φάουλ του Ραντόσεβιτς στον Τεόντοσιτς).
22:31
Ο Σέρβος χάνει τις βολές.
22:32
Ο Ντε Κολό ισοφαρίζει με δικό του ζευγάρι (35-35).
22:36
Το 40-35 από τον Νίκο Ζήση που φτάνει τους 11 πόντους με απόλυτα ποσοστά!
22:38
Στο +8 η Μπάμπεργκ (43-35).
22:39
Η ΤΣΣΚΑ μαζεύει γρήγορα το -8 και πηγαίνει στο 43-39.
22:39
Ο Ντε Κολό δράσης με ασίστ και βολές.
22:42
Ημίχρονο στη Γερμανία. Με κορυφαίο τον Ζήση η Μπάμπεργκ προηγείται 43-39, εξέλιξη όχι βολική για τον Ολυμπιακό.
22:42
Ο Έλληνας γκαρντ έχει 11 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/3 βολές. Μαζί με 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.
22:43
Η ΤΣΣΚΑ έχει προδοθεί από την περιφέρειά της, αφού έχει 5/16 τρίποντα και 7 λάθη.
22:56
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
22:57
Με καλάθι του Μέλι άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο.
22:58
Ο Ζήσης οδηγεί την Μπάμπεργκ στο 48-42.
23:01
Η Μπάμπεργκ έχει λύσεις, το 53-46 από το τρίποντο του Γουαναμέικερ.
23:04
Η ΤΣΣΚΑ δεν βρίσκει τις λύσεις που θέλει. Στο -7 η ομάδα του Ιτούδη (55-48).
23:08
Άλεϊ ουπ του Ζήση με τον Ραντόσεβιτς, ξανά στο 6 η Μπάμπεργκ (57-51).
23:08
Στις 6 ασίστ ο Ζήσης που είναι πλέον δημιουργός και 59-53 από τον Στρέλνιεκς.
23:11
Ο Ντε Κολό κρατάει την ΤΣΣΚΑ, 63-59.
23:15
Ο Βοροντσέβιτς σκοράρει για τρεις και η ΤΣΣΚΑ πλησιάζει στο -2 (66-64).
23:16
Στο -1 η ΤΣΣΚΑ με βόμβα του Τεόντοσιτς, 68-67. Ακόμη δέκα λεπτά για τη λήξη του μεγάλου ματς στη Γερμανία. Η Μπάμπεργκ αντέχει.
23:19
Ο Χίγκινς δεν δίνει προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ.
23:23
Στο 72-72 και ακόμη 7'39'' για τη λήξη.
23:24
Η Μπάμπεργκ είναι σκληρό καρύδι, το 74-72 από τον Μίλερ.
23:25
Το 75-74 από τρίποντο του Ντε Κολό, απάντηση του Μίλερ (77-75).
23:26
Στα 6'19'' για τη λήξη ο Τεόντοσιτς ξοδεύει μια επίθεση.
23:27
Λάθος από Ντε Κολό, λάθος και από Μέλι.
23:27
Μπάλα στην Μπάμπεργκ μετά από καραμπόλες.
23:28
Ακόμη 5'18'' και 78-75.
23:28
Χαμένη επίθεση από την ΤΣΣΚΑ δια χειρός Τεόντοσιτς.
23:29
Ο Μέλι σκοράρει με φόλοου, 80-75 στο 35'09''.
23:30
Βολές για τον Ντε Κολό.
23:32
Χάι λόου για την Μπάμπεργκ, σκοράρει ο Ραντόσεβιτς, 82-77.
23:32
Στο 36' μειώνει ο Τζάκσον, 82-79.
23:33
Με βολές ο Χάινς φέρνει την ΤΣΣΚΑ στο -1 (82-81, 36'35'').