Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 74-62

Ο εξαιρετικός Ολυμπιακός έκανε την Μπαρτσελόνα να φαίνεται χαμηλό εμπόδιο στην πρεμιέρα του top-16 της Ευρωλίγκας. Παίρνοντας σκορ και βοήθειες από όλους τους παίκτες του, ο πρωταθλητής Ελλάδας επικράτησε με 74-62

Έτσι κρίθηκε

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού δεν ήταν το ενδεδειγμένο αφού ο Σπανούλης ήταν καλά κλεισμένος και δεν μπορούσε να βοηθήσει ούτε στη δημιουργία ούτε στο σκοράρισμα. Ακόμα και έτσι όμως οι "ερυθρόλευκοι" εντόπισαν τους τρόπους να έχουν έναν σχετικό έλεγχο (κυρίως με τη δραστηριότητα του Παπαπέτρου) και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο ουσιαστικά χωρίς απώλειες (14-14).

Την ώθηση για να δημιουργηθεί διαφορά την έδωσε αρχικά ο Τζέιμς (6 σερί πόντοι στην αρχή της δεύτερης περιόδου) και εν συνεχεία ο Σπανούλης που επανήλθε φρέσκος από τον πάγκο. Οι δύο αυτοί παίκτες συν τον Στρόμπερι και τον οίστρο στα ριμπάουντ έκαναν τελικά τη διαφορά στο πρώτο ημίχροινο. Από το 20-21 φτάσαμε στο 32-24 και στο 39-26 που έκανε ο Χάκετ με μπάζερ μπίτερ τρίποντο. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με 8 επιθετικά ριμπάουντ περισσότερα, την ίδια που η Μπαρτσελόνα είχε επτά χαμένες βολές (3/10).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν είχε λόγο να διαφοροποιήσει το πλάνο της και φυσικά δεν το έκανε. Η μοναδική κακή είδηση που ήταν το 4ο φάουλ του Μιλουτίνοφ (στο 42-34) ουσιαστικά δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα καθώς η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισε εν γένει προβλήματα. Αντιθέτως, η άνοδος του τέμπο ευνόησε τους "ερυθρόλευκους" που έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους (52-34) παίρνοντας μάλιστα λύσεις από όλους τους παίκτες τους. Η Μπαρτσελόνα δεν είχε τον τρόπο αλλά ούτε και το πλάνο να αντισταθεί ούσα πολύ άστοχη (10/24 δίποντα).

Με τους Καταλανούς να συνεχίζουν να σπάνε τα καλάθια από κάθε απόσταση ο Ολυμπιακός δεν είχε την παραμικρή ανησυχία για την κατάκτηση της νίκης. Το σου του εξαιρετικά χρήσιμου Στρόμπερι για το 61-42 (35') ουσιαστικά έβαλε τους τίτλους σ' ένα ματς που εξελίχθηκε σε παράσταση μ' έναν πρωταγωνιστή. Τον ατσάλινο Ολυμπιακό του Σφαιρόπουλου που θα μπορούσε να εξασφαλίσει και μεγαλύτερη διαφορά από το +12.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-40, 74-62

Ολυμπιακός: Τζέιμς 6, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 11 (1τρ., 9 ασ.), Στρόμπερι 8 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 6 (2), Μάντζαρης 6 (2), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου 2.

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 4, Ρίμπας 8 (2), Λαουάλ, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 12 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Σάμουελς 7, Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 3 (1), Τόμιτς 16.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Σπανούλης έχει ξανασκοράρει 11 πόντους, σιγά τον αριθμό. Αλλά τις 9 ασίστ ουδείς μπορεί να τις ξεπεράσει αβασάνιστα. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά όταν ξεκλείδωσε ο αρχηγός του Ολυμπιακού έδωσε τα πάντα για την ομάδα του. Και να φανταστεί κανείς ότι ο Λαρισαίος προέρχεται από τραυματισμό.

Το φύλλο αγώνα

Πλήρης επικράτηση του Ολυμπιακού ο οποίος έπαιξε πολύ καλή άμυνα σ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τίτλος τιμής για τον Σφαιρόπουλο ότι πήρε μεγάλες βοήθειες από ΟΛΟΥΣ τους παίκτες που χρησιμοποίησε. Ακόμα και ο Τζέιμς που έπαιξε 5 λεπτά, πέτυχε 6 πόντους και έβαλε το δικό του λιθαράκι για την κατάκτηση της νίκης.

Το live του αγώνα

19:57
Καλησπέρα σας από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Απόψε (21:00, Novasports2) ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, για την πρεμιέρα του TOP-16.
19:59
Οι εξέδρες του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας θα είναι κατάμεστες, καθώς υπάρχει sold-out στην αναμέτρηση. Το πρώτο για την φετινή σεζόν για την ομάδα του Ολυμπιακού.
20:01
Ο κόσμος σιγά-σιγά παίρνει θέση στις εξέδρες του ΣΕΦ. Ένας-ένας βγήκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού για προθέρμανση και ο καθένας πήρε το χειροκρότημα από τον φίλαθλο κόσμο.
20:05
Μοναδική απουσία για τον Ολυμπιακό ο Ματ Λοτζέσκι. Ο Αμερικανός φόργουορντ συνεχίζει να ταλαιπωρείται με θλάση στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο, πρόβλημα το οποίο του επιδεινώθηκε. Θα μείνει εκτός για επιπλέον δύο βδομάδες.
20:07
Ο Ματ Λοτζέσκι, στο προσωπικό του blog στο Euroleague Greece, μίλησε τόσο για τον τραυματισμό του, όσο και για το παιχνίδι του Ολυμπιακού κόντρα στην Μπαρτσελόνα.
20:08
Οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Σάσα Βεζένκοφ είχαν τετ-α-τετ στο παρκέ και τα είπαν για λίγα λεπτά.
20:13
Οι παίκτες του Ολυμπιακού επέστρεψαν στα αποδυτήρια. Παραμένουν στο παρκέ οι αθλητές της Μπαρτσελόνα, οι οποίοι δοκιμάζουν σουτ. Ο Ναβάρο μόλις βγήκε από τα αποδυτήρια και πάτησε το παρκέ του ΣΕΦ.
20:15
Όλο και αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου στις εξέδρες του ΣΕΦ. Αυτή την στιγμή βρίσκονται περίπου 5.000. Όπως είπαμε, το ματς είνα sold-out.
20:20
Στο παρκέ και ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος ξεκίνησε προθέρμανση με την Μπαρτσελόνα. Επιστρέφει στο ΣΕΦ για δεύτερη φορά ως αντίπαλος. Την πρώτη φορά ήταν με την Εφές.
20:21
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα των ερυθρολεύκων, Ντάριους Τζόνσον-Όντομ, θα έρθει στο ΣΕΦ ώστε να παρακολουθήσει από κοντά την πρεμιέρα της νέας του ομάδας στο TOP-16.
20:28
Μόλις βγήκε στο παρκέ του ΣΕΦ η ομάδα του Ολυμπιακού, παίρνοντας το χειροκρότημα των φιλάθλων της.
20:29
Απόψε θα επιστρέψουν στην αγωνιστική δράση, όσον αφορά την Euroleague, οι Βασίλης Σπανούλης και Δημήτρης Αγραβάνης. Στο προηγούμενο ματς κόντρα στην Εφές δεν είχαν παίξει. Πλέον ξεπέρασαν τα προβλήματα τους και είναι σε θέση να παίξουν.
20:31
Υπάρχει κυκλοφοριακό στα πέριξ του ΣΕΦ. Αρκετός κόσμος είναι μέσα στα αυτοκίνητα. Το ματς είναι sold-out και οι κερκίδες θα είναι κατάμεστες.
20:34
Ο Κροάτης σέντερ, Άντε Τόμιτς, είναι φέτος ο κορυφαίος παίκτης της Μπαρτσελόνα. Ολοκλήρωσε την πρώτη φάση της Euroleague με 13.9 πόντους και με 6.3 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αναμένεται να ρίξει πάνω του στην αρχή τον Νίκολα Μιλουτίνοβ.
20:37
Μπορεί ο Ντι Τζέι Στρόμπερι να μην είναι και ο πιο... εμπορικός παίκτης του Ολυμπιακού, αλλά στις κερκίδες του ΣΕΦ ένας φίλαθλος των ερυθρολεύκων έδωσε το "παρών" φορώντας την φανέλα με τον αριθμό και το όνομα του Αμερικανού γκαρντ.
20:38
Στο ΣΕΦ μόλις έδωσε το "παρών" το νέο μεταγραφικό απόκτημα των ερυθρολεύκων, ο Αμερικανός γκαρντ, Ντάριους Τζόνσον-Όντομ. Πήρε το χειροκρότημα του κόσμου και έκατσε με πολιτικά στον πάγκο της ομάδας.
20:42
Το πιο "ζεστό" χειροκρότημα της βραδιάς το πήρε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ο οποίος και ανταπέδωσε.
20:43
Στο παρκέ και η ομάδα της Μπαρτσελόνα, η οποία αποδοκιμάστηκε από το φίλαθλο κοινό.
20:44
Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει και πάλι την Μπαρτσελόνα έξι μήνες μετά. Τον περασμένο Απρίλη ήταν που την απέκλεισε στα playoffs της Euroleague, αν και είχε το μειονέκτημα έδρας, με 3-1 νίκες. Στο τέταρτο ματς της σειράς ο Γιώργος Πρίντεζης είχε σημειώσει το τρίποντο πρόκρισης για την ομάδα του Πειραιά.
20:50
Σε περίπου 10 λεπτά θα έχουμε τζάμπολ στο ματς. Συνεχίζεται η προθέρμανση των δύο ομάδων.
20:57
Oλοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Θερμό χειροκρότημα για τον Στράτο Περπέρογλου, ο οποίος και ανταπέδωσε.
20:58
Ο Ολυμπιακός ξεκινά με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ.
20:59
Η πεντάδα της Μπαρτσελόνα: Ναβάρο, Σατοράνσκι, Περπέρογλου, Ντόελμαν, Τόμιτς.
21:01
Το παιχνίδι ξεκινάει με τον Μιλουτίνοφ να αστοχεί κάτι από το καλάθι
21:01
Είχε προηγηθεί καλάθι από τον Τόμιτς που έκανε το 0-2
21:02
Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο ΤΟΡ 16 είναι τρίποντο κι έρχεται από τον Παπαπέτρου (3-2)
21:02
Ο Ντόελμαν θα απαντήσει με δίποντο για να κάνει το 3-4
21:02
Σπανούλη πασάρει έξω, όμως ο Πρίντεζης αστοχεί σε τρίποντο
21:03
Ο Μάντζαρης έχει αναλάβει να περιορίσει τον αρχηγό των Ισπανών και θα κάνει φάουλ στον Ναβάρο
21:03
Άστοχο τρίποντο του Ντόελμαν
21:04
Ο Σπανούλης προσπάθησε να περάσει μία εξαιρετική ασίστ, όμως δεν συνεργάζεται καλά με τον Πρίντεζη
21:04
Άστοχο τρίποντο από τον Ναβάρο
21:05
Άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη, όμως ο Μιλουτίνοφ στη μάχη του ριμπάουντ θα πάρει το δεύτερο φάουλ του Τόμιτς
21:06
Οι δύο ομάδες έπειτα από 4 λεπτά αγώνα παραμένουν στο 3-4, καθώς η Μπαρτσελόνα κάνει ακόμα μία λανθασμένη επίθεση
21:07
Λάθος από τον Σπανούλη, κλέβει ο Σατοράνσκι και στον αιφνιδιασμό παίρνει το φάουλ του Παπαπέτρου
21:07
Ο Τσέχος από τη γραμμή των βολών έχει 1/2 και θα κάνει το 3-5
21:08
Ο Χάντερ απέναντι στον Λαουάλ δεν μπορεί να σκοράρει κι έτσι παραμένει το 3-5
21:08
Συμπληρώθηκε ένα πεντάλεπτο στον αγώνα και με τρίποντο του Περπέρογλου η Μπαρτσελόνα είναι μπροστά με 3-8
21:09
Ωραία κυκλοφορία από τον Ολυμπιακό και παρά το άστοχο τρίποντο από τον Πρίντεζη, ο Παπαπέτρου παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ από τον Λαουάλ
21:11
Μετά από ένα τηλεοπτικό τάιμ άουτ ο Παπαπέτρου πάει στις βολές και με 2/2 κάνει το 5-8
21:12
Ο Ναβάρο με ντράιβ καταφέρνει να πάρει το δεύτερο φάουλ του Μάντζαρη και εσπευσμένα περνάει για πρώτη φορά στο ματς ο Ντάνιελ Χάκετ
21:12
Ο Ναβάρο με 1/2 βολές κάνει το 5-9
21:13
Εξαιρετική πάσα από τον Σπανούλη που βλέπει το κόψιμο του Παπαπέτρου και ο Έλληνας φόργουορντ κερδίζει φάουλ και πάει πάλι στις βολές
21:14
Ο Παπαπέτρου χάνει την πρώτη, όμως ευστοχεί στη δεύτερη και ο Ολυμπιακός μειώνει σε 6-9
21:14
Ο Σατοράνσκι σε σουτ εκτός ισορροπίας αστοχεί
21:15
Ο Παπαπέτρου κερδίζει νέο φάουλ αυτή τη φορά σε προσπάθεια για τρίποντο κι έτσι πάει για τρεις βολές
21:16
Ο Παπαπέτρου έχει 2/3 και μειώνει στον πόντο (8-9)
21:16
Μέχρι τώρα ο Ολυμπιακός έχει 0/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα, ενώ η Μπαρτσελόνα μετράει 2/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα
21:17
Το πρώτο καλάθι εντός παιδειάς είναι γεγονός για τον Ολυμπιακό που με τον Πρίντεζη προηγείται με 10-9
21:20
Ο Σάμουελς έχει 0/2 κι έτσι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες μπαίνουν με το σκορ στο 12-14
21:20
Ο Αθηναίου κάνει το ντράιβ και παίρνει το φάουλ του Ρίμπας
21:21
Ο Έλληνας γκαρντ με 2/2 βολές ισοφαρίζει σε 14-14 και το κατάμεστο ΣΕΦ πανηγυρίζει
21:21
Διπλή ντρίπλα από τον Σάμουελς και ο Ολυμπιακός έχει ευκαιρία να προηγηθεί
21:22
Επιθετικό φάουλ του Μιλουτίνοφ πάνω στον Σάμουελς. Μέχρι τώρα οι δύο τους έχουν δώσει σκληρές μάχες
21:22
Βήματα του Ρίμπας και ο Ολυμπιακός έχει 17 δευτερόλεπτα να εκδηλώσει επίθεση
21:23
Ο Τζέιμς δεν μπορεί να σκοράρει και το δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ στο 14-14
21:24
Μέχρι τώρα πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και του αγώνα είναι ο Παπαπέτρου που έχει πετύχει 8 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με 3 ασίστ δείχνει να πατάει πολύ καλά μέσα στο παρκέ
21:24
Για τους Καταλανούς Ρίμπας και Περπέρογλου έχουν από 3 πόντους
21:25
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκινάει
21:27
Ο Χάκετ πάει να παίξει έξυπνα άμυνα τον Σάμουελς και θα κάνει φάουλ με τον τελευταίο να κάνει το 14-15 με 1/2 βολές
21:27
Ο Σον Τζέιμς παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει για το 16-15
21:28
Εξαιρετική τάπα από τον Αγραβάνη και ο Τζέιμς στον αιφνιδιασμό κάνει το 18-15
21:28
Το κλειστό σκορ βοηθάει τον Ολυμπιακό που αυξάνει τις ελπίδες για τη νίκη και προκαλεί ταραχή στους "μπλαουγκράνα"
21:28
Νέο λάθος από την Μπαρτσελόνα με τον Σάμουελς να κάνει βήματα
21:29
Καλάθι με πλάτη από τον Τζέιμς που με τον 6ο συνεχόμενο πόντο του στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνει το 20-15
21:32
Ο Τζέιμς κάνει φάουλ πάνω στον Τόμιτς και ο Μιλουτίνοφ παίρνει τη θέση του στο παρκέ
21:35
Σπανούλης σε μακρινό τρίποντο αστοχεί, όμως ο Στρόμπερι είναι εκεί για το ριμπάουντ
21:37
Ο Μιλουτίνοφ παίζει ακόμα μία καλή άμυνα πάνω στον Τόμιτς, όμως η μπάλα περνάει εκτός γραμμής
21:40
Αυτό ήταν το τελευταίο ομαδικό του Ολυμπιακού που από εδώ και στο εξής στέλνει την Μπαρτσελόνα στις βολές
21:41
21:41
Εξαιρετική ασίστ του Πρίντεζη μέσα στη ρακέτα και ο Χάντερ σκοράρει για το 32-24
21:41
Ο Σατοράνσκι βρίσκει διάδρομο και με κάρφωμα μειώνει σε 32-26
21:42
Ο Σπανούλης μέσα στη ρακέτα βρίσκει τρόπο να σκοράρει και κάνει το 34-26, ενώ μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου
21:42
Απομένουν 50 δευτερόλεπτα για το τέλος του ημιχρόνου και ο Ολυμπιακός είναι μπροστά με 34-26, ενώ ο Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ
21:43
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στο παρκέ
21:44
Άστοχο τρίποντο του Σπανούλη, όμως ο Πρίντεζης κερδίζει στους αιθέρες το ριμπάουντ και παίρνει το φάουλ
21:45
Φοβερή ασίστ από Σπανούλη και ο Χάντερ τελειώνει τη φάση για το 36-26
21:45
Πρώτη φορά στο +10 ο Ολυμπιακός
21:46
Πολύ καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό, ενώ ο Σατοράνσκι θα βρει κατά λάθος τον Σπανούλη με τον αγκώνα που δείχνει να τραυματίζεται, όμως δεν είναι κάτι σημαντικό
21:46
Απομένουν 4 δευτερόλεπτα και ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή
21:47
Ο Χάκετ στη λήξη του χρόνου σηκώνεται για τρίποντο και.... 39-26
21:48
Ο Σπανούλης μπήκε κανονικά στην τελευταία επίθεση, όμως μοίρασε την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα και με το τρίποντο του Χάκετ ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 39-26
21:51
Οι πόντοι μέχρι τώρα έχουν ως εξής:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζέιμς 6, Χάντερ 4, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 7 (1τρ., 5 ασίστ), Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης, Μάντζαρης, Χάκετ 5 (1), Αθηναίου 2.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντόελμαν 2, Ρίμπας 3 (1), Λαουάλ, Αμπρίνες, Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 3, Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Σάμουελς 3, Όλεσον 2, Περπέρογλου 3 (1), Τόμιτς 6.
22:00
Τα στατιστικά των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο έχουν ως εξής
 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 7/9 βολές, 10/19 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 23 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη, 12 ασίστ
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 3/10 βολές, 7/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 8 ασίστ
22:01
Η διαφορά στα ριμπάουντ (23 έναντι 9) είναι από τα κομβικά σημεία του αγώνα μέχρι τώρα

22:05
Καλάθι και φάουλ από τον Γιώργο Πρίντεζη έπειτα από την εξαιρετική ασίστ του Σπανούλη
22:05
Ο Έλληνας φόργουορντ με έμμεσο τρίποντο κάνει το 42-27
22:06
Ο Σατοράνσκι βρίσκει διάδρομο και με ντράιβ μειώνει σε 42-29
22:06
Άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη, όμως η κατοχή μένει στον Ολυμπιακό, καθώς ο Παπαπέτρου αναγκάζει τον Περπέρογλου να χάσει την κατοχή της μπάλας
22:08
Η μάχη του Τόμιτς με τον Μιλουτίνοφ βγάζει νικητή τον πρώτο που πετυχαίνει καλάθι και φάουλ. Αυτό ήταν το 4ο φάουλ του Σέρβου
22:08
Ο Τόμιτς βάζει και την βολή κάνοντας το 42-34
22:09
Τρίποντο-ανάσα από τον Μάντζαρη που κάνει το 45-34
22:09
Καλή άμυνα του Χάντερ στον Τόμιτς και στην επίθεση ο Σπανούλης με λέι απ κάνει το 47-34
22:09
Άστοχο τρίποντο του Σατοράνσκι
22:10
Άστοχο τρίποντο του Σπανούλη, ενώ οι δύο προπονητές δεν καλούν τάιμ άουτ αφήνοντας αυτόν τον γρήγορο ρυθμό
22:14
Τρίποντο από τον Αγραβάνη που μόλις μπήκε στον αγώνα (50-34 στο 26')
22:14
Άστοχο τρίποντο για την Μπαρτσελόνα
22:15
Χάντερ με πολύ ωραίο τρόπο σκοράρει μπροστά στον Σάμουελς και ο Πασκουάλ καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, καθώς το σκορ πηγαίνει στο 52-34
22:17
Το ΣΕΦ έχει "ανάψει" για τα καλά και πλέον οι προσπάθειες των παικτών του Πασκουάλ γίνονται ολοένα και πιο δύσκολες
22:17
Φάουλ του Χάντερ πάνω στον Ρίμπας, ο οποίος με τα γρήγορα πόδια του δημιουργεί πρόβλημα
22:20
Ο Αθηναίου αστοχεί σε προσπάθεια για τρεις, όμως δεν συμβαίνει το ίδιο με τον Όλεσον που μειώνει σε 52-39
22:21
Ο Σφαιρόπουλος δεν θέλει να αφήσει την Μπαρτσελόνα να ζεσταθεί και καλεί τάιμ άουτ
22:21
Ο Βασίλης Σπανούλης μέχρι τώρα μπορεί να έχει 9 πόντους (1τρ.), όμως οι 6 ασίστ είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά
22:23
Στρόμπερι με σουτ από μέση απόσταση σκοράρει και το δεκάλεπτο τελειώνει στο 56-40
22:25
Ο Ολυμπιακός καλείται να υπερασπιστεί τη διαφορά των 16 πόντων για ακόμα 10 λεπτά προκειμένου να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει ιδανικά στο ΤΟΡ 16
22:27
Το τέταρτο δεκάλεπτο έχει ξεκινήσει
22:28
Άστοχο τρίποντο του Ναβάρο, ενώ η Μπαρτσελόνα παίζει με δύο πεντάρια (Σάμουελς και Τόμιτς) στο παρκέ
22:29
Ο Ολυμπιακός φτάνει από νωρίς τα 2 ομαδικά φάουλ μετά το φάουλ του Αθηναίου
22:29
Το πρώτο καλάθι της τελευταίας περιόδου είναι από τα χέρια του Τόμιτς που κάνει το 56-42
22:29
Πολύ ωραία κίνηση και ο Μιλουτίνοφ βάζει ένα εύκολο καλάθι για το 58-42
22:30
Άστοχο σουτ από μέση απόσταση από τον Ρίμπας, ενώ απομένουν 6 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα
22:30
Βήματα από τον Χάκετ
22:31
Άστοχο τρίποντο από τον Αμπρίνες και στο ανοικτό γήπεδο ο Στρόμπερι θα πάρει το φάουλ του Όλεσον
22:31
Ο Αμερικανός με 1/2 κάνει το 59-42
22:32
Νέα τάπα από τον Αγραβάνη πάνω στον Σάμουελς και ο Στρόμπερι σκοράρει για να κάνει το 61-42
22:37
Ο Σάμουελς έπειτα από δύο προσπάθειες θα πάρει τελικά το φάουλ και θα πάει στις βολές
22:38
Ο Σπανούλης γίνεται ο πρώτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, καθώς σκοράρει για το 66-49
22:41
Απομένουν 1 και 36 για το φινάλε με το σκορ στο 68-56 και πλέον οι δύο ομάδες θα παλέψουν για τη διαφορά, καθώς ο νικητής έχει κριθεί
22:42
Ο Σατοράνσκι σκοράρει για το 68-58
22:43
Τρίποντο από τον Αγραβάνη και ο Ολυμπιακός μπαίνει στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 71-58
22:45
Απαντάει με τρίποντο από τον Σατοράνσκι η Μπαρτσελόνα και στα 19 δευτερόλεπτα ο Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ
22:46
Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπαθεί να απειλήσει με τον Σπανούλη, ο οποίος δέχεται γρήγορα το φάουλ του Σατοράνσκι