Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 67-66

Ο Παναθηναϊκός κόπιασε πολύ για να κάμψει την αντίσταση της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ και να αρχίσει νικηφόρα (67-66) την πορεία του στο Top 16. Πρώτος σκόρερ του "τριφυλλιού" ο Τζέισον Καπόνο στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του.

Έτσι κρίθηκε

Μετά το αρχικό μούδιασμα που έφερε το γρήγορο 0-5 της Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι. Και πως να μην το κάνει αφού βρήκε, μετά από καλή κυκλοφορία, ελεύθερα σουτ, κυρίως τρίποντα τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Ειδικά από τη στιγμή που πάτησε στο παρκέ ο δαιμόνιος Μπανκς, ο Κυπελλούχος Ελλάδας λειτούργησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 19-11 και 22-13.

Τη σκυτάλη του σκοραρίσματος πήρε στη συνέχεια ο Καπόνο. Ο Πλάθα έκανε το λάθος να δίνει βοήθειες σε όλους τους υπόλοιπους, ο Αμερικανός σούταρε σχεδόν μόνος του και στο άψε σβήσε πέτυχε 14 πόντους για να φτάσει ο Παναθηναϊκός να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους διαφορά (38-23). Αν υπήρχε ένα ανησυχητικό σημείο αυτό ήταν η έλλειψη σκορ από τους ψηλούς ("ψαρωμένος" στο ντεμπούτο του ο Γκιστ, δεν πήρε μπάλες ο Λάσμε).

Η Ζαλγκίρις βρήκε τον τρόπο να περιορίσει την επιθετικότητα του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα και η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Πεδουλάκη αιφνιδιάστηκε. Παρόλα αυτά όμως ο Μπράμος και ο Λάσμε κράτησαν όρθιους τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα (45-40, 54-47) και ο Παναθηναϊκός δεν απώλεσε το προβάδισμα, έστω και αν έπαιζε σχεδόν σε όλο το διάστημα χωρίς τον Διαμαντίδη.

Η έλλειψη καλού οργανωτή φάνηκε πολύ κατά τη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου. Η Ζαλγκίρις όχι μόνο ισοφάρισε (56-56), αλλά με όπλο τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ βρήκε τον τρόπο να πληγώσει τον Παναθηναϊκό (58-62). Οι "πράσινοι" ευτυχώς, παρά τα λάθη τους (κυρίως από τον Μπανκς) δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Με τον Λάσμε να τελειώνει φάσεις ισοφάρισε 66-66 και με βολή του ιδίου προηγήθηκε με 67-66.

Ακολούθησαν διαδοχικά λάθη και από τις δύο ομάδες μέχρι να φτάσουμε στην τελευταία επίθεση (6 δευτερολέπτων) της Ζαλγκίρις. Το play βγήκε, ο Λαβρίνοβιτς πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά αστοχώντας έδωσε στον Παναθηναϊκό οριστικά τη νίκη.

Ο σταρ

Xωρίς την τριάδα των Καπόνο,Λάσμε και Μπράμος,δύσκολα θα έβγαινε νικητής από αυτή τη μάχη ο Παναθηναϊκός.Και οι τρεις συνέβαλαν τα μέγιστα. Ο πρώτος χάρισε τη μεγάλη διαφορά αλλά έπαιξε και με μυαλό στο τέλος. Ο Λάσμε βοήθησε πολύ στα τελευταία λεπτά ενώ ο Μπράμος τα έδωσε όλα σε επίθεση και άμυνα.

Απογοήτευση

Σε κακό βράδυ οργανωτικά ο Μπανκς, έκανε κρίσιμα λάθη και φάνηκε να θολώνει στα τελευταία λεπτά. Πιστώνεται πάντως ένα εκπληκτικό τρίποντο με το οποίο το σκορ μειώθηκε στον πόντο.

Ο...νέος Παναθηναϊκός άρεσε στο πρώτο ημίχρονο, όσο είχε ενέργεια και καλές επιλογές. Χωρίς τον Διαμαντίδη και με τον Μπανκς σε τρικυμία ήταν δύσκολο να γίνουν διαχειρίσιμες οι καταστάσεις στο τέλος αλλά ευτυχώς η νίκη ήρθε και είναι σπουδαία. Ο Πεδουλάκης σίγουρα θα περιμένει και την επιστροφή του Σχορτσανίτη για να ανοίγουν περισσότερο οι αντίπαλες άμυνες.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 3 (1), Μπράμος 15 (5), Ματσιούλις 7 (1), Καπόνο 16 (4), Λάσμε 14, Μπανκς 8 (1), Ούκιτς 2, Τσαρτσαρής, Γκιστ 2.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6 (2), Ντάρντεν 12 (2), Κρ. Λαβρίνοβιτς 13 (3), Γιανκούνας 9 (1), Ντέλας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Λαφαγέτ 7 (1), Καουκένας, Κουζμίνσκας 7 (1).

21:35
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ. Εδώ όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Ζαλγκίρις σε περίπου μισή ώρα.
21:36
Ο αγώνας διεξάγεται στο πλαίσιο της πρεμιέρας του TOP-16 της Ευρωλίγκας.
21:42
Ο Παναθηναϊκός έχει βγει κι έχει ξεκινήσει την προθέρμανσή του, δεν ισχύει το ίδιο για τη Ζαλγκίρις.
21:44
Περίπου 50 οι φίλαθλοι της Ζαλγκίρις που βρίσκονται στις εξέδρες για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.
21:45
Μόλις βγήκε και ο Πεδουλάκης στο παρκέ. Χειροκροτήματα από τον κόσμο.
21:46
Περίπου 9.000 κόσμος αυτή τη στιγμή στο γήπεδο.
21:47
Αποδοκιμασίες για τη Ζαλγκίρις που βρίσκεται τώρα στο παρκέ.
21:47
Στη 12άδα του Παναθηναϊκού επέστρεψε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης. Η συμμετοχή του πάντως θα κριθεί και από την εξέλιξη του αγώνα.
21:49
Ο Γκιστ θα κάνει σήμερα ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, μετά την μετακόμισή του από την Ισπανία και τη Μάλαγα στην Ελλάδα.
21:52
Κανονικά βέβαια θα αγωνιστεί και ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού να θυμίσουμε ότι υπέστη τράβηγμα στους προσαγωγούς το περασμένο Σάββατο στον αγώνα με τον ΚΑΟΔ για το Κύπελλο.
21:53
Έπαιξε χθες η Μακάμπι κι έχασε από τη Σιένα στην Ιταλία, εκ παραδρομής την αναφέραμε.
21:55
Όσον αφορά την παράδοση, ο Παναθηναϊκός έχει επικρατήσει 13 φορές σε 14 παιχνίδι της Ζαλγκίρις.
21:59
Ολα έτοιμα για το τζάμπολ πλέον, ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των ομάδων.
22:03
To παιχνίδι άρχισε.
22:03
0-3 ο Πόποβιτς
22:04
Κλέβει στην άμυνα ο Κροάτης, παίρνει και το φάουλ.
22:10
Κλέβει ο Τσαρτσαρής, παίρνει φάουλ ο Μασιούλις.
22:29
Σώζει την κατοχή ο Μπράμος, παίρνει φάουλ ο Τσαρτσαρής.
22:29
Ο Καπόνο για τρεις, 25-17
22:30
Ο Λαφαγέτ τρίποντο, 25-20
22:30
Λάθος του Καπόνο, η μπάλα στη Ζαλγκίρις.
22:36
Ο Καπόνο έχει σκοράρει 12 πόντους σε 5:39!
22:39
Ο Γκιστ φάουλ πάνω στον Ντ. Λαβρίνοβιτς.
22:39
Λάθος πάσα στον Γκιστ, φάουλ του Μασιούλις.
22:58

Χίλια συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά με τις βόμβες του Καπόνο στο ΟΑΚΑ έπεσαν οι γραμμές. Τζέισον τα...χώνω. Ο Παναθηναϊκός παίζει πολύ έξυπνα αλλά δεν έχει ρυθμό. Βγάζει πολλά ελεύθερα σουτ με πολυβόλα όπως ο Μπράμος και ο Καπόνο να είναι εκπληκτικοί. Σπουδαία αμυντική προσπάθεια από όλους και βεβαίως το σημαντικότερο, δεν φάνηκε το κενό του Διαμαντίδη. Θέλει προσοχή η συνέχεια διότι αν το παιχνίδι πάει στα τρίποντα, η Ζαλγκίρις μπορεί να επιστρέψει.

23:03

Ο Παναθηναϊκός οφείλει να συνεχίσει να παίζει άμυνα και να σκοράρει. Ίσως να καταφέρει να ανεβάσει λίγο τον ρυθμό. Θα ήταν καλό να κτίσει πάνω στην διαφορά του νωρίς.

23:04
Αστοχος ο Μπανκς, τάπα του Γκιστ στη συνέχεια αλλά με φάουλ.
23:05
Τάιμ  άουτ ο Πεδουλάκης.
23:06

Η ταχύτητα είναι το ζήτημα. Ο Παναθηναϊκός οφείλει να τρέξει λίγο στην επίθεση, να βγάλει ελεύθερα σουτ όπως στο πρώτο ημίχρονο.

23:09

Είναι σαφές πως ο Παναθηναϊκός είναι δύσκολο να βρει ρυθμό στην επίθεση γι αυτό και θα προσπαθήσει να παίξει άμυνα. Θα χρειαστεί επίσης να ανοίξουν λίγο το παιχνίδι στην επίθεση, πηγαίνοντας περισσότερο κοντά στο καλάθι.

23:10
Η μπάλα μένει στα χέρια της Ζαλγκίρις.
23:10
Το ίδιο όμως συμβαίνει και στον Παναθηναϊκό.
23:11

Ίσως ο Πεδουλάκης να βιάστηκε να βγάλει τον Μπανκς και τον Καπόνο.

23:11
Χάνει συνεχώς ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός, σκοράρει ο Γιανκούνας.
23:16
Αστοχος ο Τζάαμπερ, ξανά στις βολές ο Λάσμε.
23:16

Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να πάρει τον αγώνα με την άμυνα. Δύσκολο. Ο Ούκιτς ορισμένες φορές μοιάζει να κάνει...γεώτρηση από την πολλή τρίπλα και ...ο Μπράμος σώζει την κατάσταση. Βέβαια οι πράσινοι έχουν αρκετές λύσεις για την τέταρτη περιόδο αν θέλουν να τρέξουν. Σπουδαίος ο Τσαρτσαρής που από την υπερπροσπάθεια έχει γίνει κόκκινος. Κοντά στο ...μελιτζανί του Ομπράντοβιτς.

23:23

Είναι προφανές ότι στον...σκυλοκαυγά τα πράγματα είναι πιο ισορροπημένα. Αργό και κακό παιχνίδι βοηθάει περισσότερο την φετινή Ζαλγκίρις από ότι τον Παναθηναϊκό. Λίγο τρέξιμο, να τελειώνει το παιχνίδι.

23:29

Ο Μπανκς δεν είναι σε καλό βράδυ. Λείπει και ο Διαμαντίδης, δύσκολη η αποστολή γι αυτό  Πεδουλάκης πηγαίνει με την άμυνα. Δεν δικαιώνεται πάντως.

23:31

Με 13 πόντους σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο είναι αμυντικό θαύμα ότι ο Παναθηναϊκός δεν χάνει. Πρέπει να πάει περισσότερο στο καλάθι,  να πάρει φάουλ, να δείξει ενέργεια.

23:32
Αστοχος ο Τσαρτσαρής, κατοχή όμως για τους γηπεδούχους.
23:32
Αστοχεί και ο Λάσμε
23:33
Λάθος πάσα του Μασιούλις, Ζαλγκίρις η μπάλα.
23:33

Κοντό σχήμα με  Μασιούλις στο τέσσερα και καπόνο στο 3.

23:38

Ο Παναθηναϊκός παγιδεύτηκε στο αμυντικό παιχνίδι, στον αργό ρυθμό κι έμπλεξε. Τώρα που όλα κρίνονται από τα σουτ, η Ζαλγκίρις χωρίς άγχος έχει 2/2 τρίποντα. Ο Καπόνο δεν έχει πάρει επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, που ούτως ή άλλως έπαιξε λίγο.

23:42
Αστόχησε ο Τζααμπερ, παίρνει φάουλ ο Μπανκς.
23:43
1/2 ο Μπανκς, 66-66, κατοχή για Παναθηναϊκό
23:44

Τώρα μετράνε μόνο οι προσωπικότητες. Έχουν και οι δύο ομάδες, ας ελπίσουμε οι ΝΒΑερ του Παναθηναϊκού να αντιληφθούν την σοβαρότητα της κατάστασης. Το κάνουν πάντως και κρατάνε την ομάδα τους όρθια.

23:46
Kόβεται με φάουλ ο Λάσμε. Βολές
23:47
1/2 ο Λάσμε που κάνει φάουλ.
23:47

Δύο χαμένες βολές σε κρίσιμο σημείο για τον Παναθηναϊκό και άρχισαν οι αλλαγές χάντμπολ από τους πρασίνους.

23:48
Αστοχεί ο Λαβρίνοβιτς, λάθος του Πόποβιτς, ακόμα 28 δευτερόλεπτα!
23:48
Τάιμ άουτ.
23:49

Πολύ ρίσκο να μένει ο Λάσμε στον Πόποβιτς μετά τις αλλαγές αλλά πιάνει. Ο Γκαμπονέζος είναι... αράχνη. Τελευταία επίθεση, η λογική λέει πως ο Καπόνο θα πάρει την μπάλα. Τρομερό πάθος από τον κόσμο, συντονίζονται με αυτή την καινούργια ομάδα.

23:50
Επιθετικό φάουλ του Μπάνκς στα 6 δευτερόλεπτα!
23:51
Τάιμ άουτ ο Πλάθα
23:51

Η μπάλα κόλλησε στον Μπανκς που έκανε επιθετικό φάουλ. Ο Αμερικανός ζορίζεται πολύ σήμερα με τις κλειστές άμυνες. Ίσως να έπρεπε να κυκλοφορήσει η μπάλα αντί να μείνει στα χέρια ενός παίκτη. Θεωρίες.

23:52
Αστοχεί ο Λαβρίνοβιτς, ο Παναθηναϊκός νικά!
23:53
Τελικό αποτέλεσμα 67-66!
23:53
Σας ευχαριστούμε πολύ. Καληνύχτα.
23:55

Νίκη ξέσπασμα αλλά αν δεν μάθει ο Παναθηναϊκός από τα πολλά λάθη του θα αντιμετωπίσει πρόβλημα. Τελευταίο λάθος; πέρυσι όλη την χρονιά χάθηκαν αγώνες επειδή δεν γινόταν ποτέ η τελευταία επίθεση. Το ίδιο και σήμερα. Ο Μπανκς κράτησε την μπάλα, έπεσαν πάνω του, έκανε λάθος. Ότι συνέβαινε πέρυσι με τον Διαμαντίδη στο τέλος της χρονιάς και δεν φταίνε οι παίκτες. Ο Παναθηναϊκός έδειξε τρομερή καρδιά, αποθέματα ηρεμίας στο τέλος και πλέον γνωρίζει να νικάει παρά το γεγονός ότι είναι καινούργια ομάδα. Οφείλει όμως να αξιοποιήσει σωστά το ρόστερ του και να παίξει το μπάσκετ που μπορεί. Σπουδαία αμυντική δουλειά, πολύ κακή στην επίθεση. μένει η νίκη όμως και το καλό ξεκίνημα χωρίς μάλιστα τον Διαμαντίδη. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και αισιοδοξία ότι κι αν συμβαίνει γύρω μας.