Ρεάλ-ΤΣΣΚΑ 86-78

H Ρεάλ συνεχίζει την αήττητη προέλασή της στο top-16 της Ευρωλίγκα. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν και της ΤΣΣΚΑ με 86-78 στην παράταση και έφτασαν στο 6-0.

Οπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Ρεάλ, με άξονες στην επίθεση τους Κάρολ και Φερνάντεθ, έφτασε δύο φορές, σε σχετικά καλές διαφορές (37-30, 59-54) αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε σε αμφότερες.

Στο τέλος μάλιστα οι Μοσχοβίτες κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ (65-66 με βολή του Ουίμς) πριν οι δύο ομάδες χάσουν από μία μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη (χαμένα τρίποντα του Κάρολ και του Τεόντοσιτς).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στον έξτρα χρόνο κατά τον οποίο η Ρεάλ έδειξε ότι διαθέτει και δυνάμεις. Ο Γιουγ με δύο βολές διαμόρφωσε το 79-76, στην επόμενη επίθεση αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο ο Ερτσεγκ και στη συνέχεια ο Κάρολ με ζευγάρι βολών εξασφάλισε τη 6η συνεχόμενη νίκη των Μαδριλένων.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-27, 43-44, 66-66, 86-78

Ρεάλ: Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 20, Σουάρεθ 3, Ρέγες 4, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ 3, Χετσχάιμερ 5, Μπέγκιτς, Κάρολ 31, Γιουγ 10, Σλότερ.

ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 13, Μίτσοφ 12, Τζάκσον 4, Κρστιτς 11, Ουίμς 10, Ζοζούλιν, Ερτσεγκ 13, Κρίστμας, Καούν 11, Κριάπα 4, Πονκρασόφ.