Αποκλεισμός χωρίς προπονητή για ΑΕΚ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ. Το κακό ξεκίνημα και η μέτρια παρουσία στην 3η περίοδο, έδωσαν προβάδισμα στη Μονακό, η οποία επικράτησε με +8 (95-87), κάλυψε το -1 του ΟΑΚΑ και πήρε την πρόκριση στην 8άδα. Αποβλήθηκε από τα νεύρα του ο Ζντοβτς στο 27'.

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ÁÅÊ - ÌÏÍÁÊÏ
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ÁÅÊ - ÌÏÍÁÊÏ EUROKINISSI SPORTS

Η αποβολή του Γιούρι Ζντοβτς στο 27΄ για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές, αποδείχτηκε τελικά καθοριστικός παράγοντας προκειμένου να έρθει ο αποκλεισμός για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κρατήσει το +1 του ΟΑΚΑ (69-68) και μετά την ήττα της με 95-87 από τη Μονακό στο Μόντε Κάρλο αποχαιρέτισε από τη φάση των "16" το Champions League.

Οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με +11 (30-19). Η ΑΕΚ βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έριξε τη διαφορά στο -7 (47-40) στο τέλος του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό έβαλε ξανά το... πόδι στο γκάζι και εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Ζντοβτς στο 27' και την αναστάτωση που αυτή προκάλεσε, έφτασε να προηγείται στο 30' με 75-61. Οι "κιτρινόμαυροι" το πάλεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως παρά το υπέρ τους 26-20, δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο από το να μαζέψουν την ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σούλερ με 20 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ για τους Γάλλους ξεχώρισε και ο Μποστ με 18 πόντους. Για την Ένωση ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 47-40, 75-61, 95-87

MONAKO: Ντέιβις 8, Μποστ 18 (2), Ράιτ 9 (6 ασ.), Σι 12, Γκλαντιρ 11 (1), Αμπούντου 2, Φοφανά 2, Κάρεν-Μέντλεϊ 10, Σούλερ 20 (3), Ουατάρα 3 (1).

ΑΕΚ: Ούκιτς 6, ΜακΓκράθ, Ελόνου 10, Σάκοτα 9 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 18 (12 ρ.).