Με σούπερ δίδυμο έκανε περίπατο η ΑΕΚ

Με χαρακτηριστική άνεση η ΑΕΚ νίκησε 89-76 τη Σολνόκι στην Ουγγαρία και έφτασε τις 5 νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τρομερός Ούκιτς στο πρώτο ημίχρονο, ακόμα σκοράρει ο Ντίξον.

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (Eurokinissi Sports - ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ ÈÁÍÁÓÇÓ)
BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (Eurokinissi Sports - ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ ÈÁÍÁÓÇÓ) EUROKINISSI SPORTS

Τα παιχνίδια μία ομάδα τα κάνει εύκολα μόνο με την απόδοσή της στο παρκέ. Και αυτό της Ουγγαρίας η ΑΕΚ το απλοποίησε αφού φρόντισε να παρουσιαστεί σοβαρή κόντρα στην Σολνόκι.

Σοβαρή και αποτελεσματική, κυρίως στην επίθεση. Με 50 πόντους ενεργητικό στην επίθεση η Ενωση δεν θα μπορούσε να χάσει αυτό το ματς, και πράγματι δεν το έχασε.

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς πήρε από το χέρι την ΑΕΚ στο πρώτο ματς και με 16 πόντους την οδήγησε στο 50-37, ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ντίξον ο οποίος πέτυχε 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει η ΑΕΚ στο άνετο 89-76.

Τα δεκάλεπτα:22-21, 37-50, 58-74, 76-89

Σολνόκι: Μπάρνις 4, Ράιτ 5, Έιλινγσφελντ, Ουίτμαν 6 (2), Βοϊβόντα 11 (1), Τοτ 9, Μπορίσοφ 13 (1), Πόποβιτς 6, Παβλίσεβιτς 22 (6).

ΑΕΚ: Ούκιτς 20 (3), Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 29 (8/12 τρίπ.), Λαρεντζάκης 10 (2), Φάλκερ 4, Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 2, Ουίλιαμς 2.