Αποκλεισμός σοκ με βαριά ήττα για την Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς!

Η δεύτερη σεζόν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επί τουρκικού εδάφους χαρακτηρίζεται αποτυχημένη, καθώς η Φενέρμπαχτσε υπέστη βαριά ήττα από την Καρσίγιακα (82-64) στην τέταρτη μονομαχία τους και αποκλείστηκε στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Με όπλο τους την άμυνα, οι γηπεδούχοι κράτησαν την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Νίκου Ζήση στους 30 πόντους στο ημίχρονο (41-30 το σκορ), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο φρόντισαν να διαφυλάξουν το σημαντικό προβάδισμα.

Η τελευταία περίοδος ήταν μονόπλευρη, αφού η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους και απλά προς το τέλος η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να... μειώσει στους 18 πόντους.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης έχασε δύο αγώνες στην παράταση (97-96 τον πρώτο, 84-83 το δεύτερο) και παρά το γεγονός ότι είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το 84-70 του δεύτερου αγώνα της σειράς, έπεσε αμαχητί στον τέταρτο αγώνα με 82-64 (η σειρά έληξε 3-1).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-30, 57-45, 82-64

Καρσίγιακα: Ντίξον 24, Ντίμπλερ 7, Στρόμπερι 15, Γκάμπριελ 4, Ναλγκά 3, Παλάσιος 16, Χερσέκ 5, Βεϊσέλογλου 3, Σεντούρκ 2, Κοτς, Σονσιρμά 3.

Φενέρμπαχτσε: Ζήσης 7, Μπογκντάνοβιτς 9, Βέσελι, Πρέλτζιτς 8, Σαβάς 1, Γκάουντλοκ 8, Μπιέλιτσα 14, Ερντέν 8, Μαχμούτογλου 6, Ζόριτς, Σιπαχί 3.

Η Φενέρμπαχτσε υποχρεώθηκε να αφήσει το στέμμα της, ενώ αντίθετα, η ψυχωμένη Καρσίγιακα προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικούς από τη σεζόν 1986-87 (σ.σ. τότε είχε κατακτήσει το μοναδικό της πρωτάθλημα) και θα αντιμετωπίσει την Εφές.