Ελιτζούρ Ράμλα-Αθηναϊκός 74-59

«Θόλωσε» την Πέμπτη (24/02) το όνειρο του Αθηναϊκού για πρόκριση στον τελικό του Eurocup. Στον πρώτο ημιτελικό με την Ελιτζούρ Ράμλα στο Ισραήλ, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με το «βαρύ» 74-59 και πλέον για να μπορέσει να υπερασπιστεί τα σκήπτρα της θα πρέπει στη ρεβάνς της 3ης Μαρτίου στο κλειστό του Βύρωνα να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Στην πρώτη περίοδο ο Αθηναϊκός ήταν εμφανώς έξω από τα νερά του. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων, τον οδήγησε σε πολλά λάθη και βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση που έβρισκαν στόχο με το…σταγονόμετρο. Επακόλουθο ήταν η Ελιτζούρ να κάνει ένα σερί 10-0, να ξεφύγει με 18-5 και να φτάσει και στο +14 (29-15). Στα περίπου τρεισήμισι λεπτά που απέμεναν για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα βγήκε από το…τέλμα και έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο, μειώνοντας σε 29-23 και σε 39-34 στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά μέχρι εκεί.

Η γηπεδούχος συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με πρώτα της δύο τρίποντα μετά από δέκα ανεπιτυχείς προσπάθειες πήρε και πάλι αέρα με διψήφιο αριθμό (52-38). Σε μια ακόμα αντεπίθεση του, ο Αθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει σε 58-56 στην τελευταία περίοδο, ωστόσο και πάλι η Ελιτζούρ ήταν ψύχραιμη και συγκεντρωμένη, έκανε ένα επί μέρους σερί 16-1 και ξέφυγε με 74-57, με την ελληνική ομάδα στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμεναν να μην μπορεί να κλείσει την ψαλίδα, χάνοντας εν τέλει με 74-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 31-23, 52-44, 74-59.

Ελιτζούρ: Ντορόν 11, Ιβάνσεβιτς 10, Σέλγουιν 11(1), Σβαρτζ, Ζαϊρί, Γκρίνμπομ 8(1), Ουίλινγκαμ 22, Ράιτ 10(1), Αΐζενστατ, Ζαρίτσκα 2.

Αθηναϊκός: Καλέντζου 8(1), Λύμουρα 4, Χατζηνικολάου 2, Σωτηρίου 14(1), Κρες, Ρίλεϊ 12, Ντέιβις 11, Μπάλετιτς 6(1), Ζόνοβα 2.