Ελλάδα - Ιταλία 63-52

Με τους Σκουλίδα και Χαραλαμπόπουλο να σημειώνουν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 63-52 της αντίστοιχης ομάδας της Ιταλίας και επέστρεψε στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ στο Βόλο. Δείτε τη βαθμολογία του ομίλου.

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Βόλο η Εθνική Εφήβων, η οποία επικράτησε με 63-52 της Ιταλίας και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε ρυθμό από πολύ νωρίς στον αγώνα, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Διονύση Σκουλίδα και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, οι οποίοι με 10 και 0 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο δεκάλεπτο, έστειλαν τη διαφορά στο +13 (24-11).

Στη δεύτερη περίοδο, η Εθνική διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά της, φτάνοντας ακόμη και στο +19 (30-11), αφήνοντας τους Ιταλούς για αρκετή ώρα χωρίς πόντους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπροστά με 10 πόντους (32-22).

Τα λάθη επί λαθών εκατέρωθεν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, με την Εθνική να μη χάνει το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, ο Ντουζίδης έστειλε τη διαφορά στο +22 (52-30).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με αποτέλεσμα οι Έφηβοι να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του Ευρωμπάσκετ.

20:59
Η Εθνική Εφήβων αντιμετωπίζει απόψε την Ιταλία, στην πρεμιέρα της β' φάσης του Eurobasket U18 που διεξάγεται στον Βόλο.
21:01
Η Ελλάδα μεταφέρει δυο ήττες στην β' φάση του τουρνουά όπου θα αντιμετωπίσει διαδοχικά τις Ιταλία (27/7, 21:15), Τουρκία (28/7, 21:15) και Ρωσία (29/7, 21:15).
21:09
Ώρα για την παρουσίαση της ελληνικής ομάδας, μέσα σε αποθέωση.
21:11
Ακολουθεί η ανάκρουση των εθνικών Ύμνων.
21:13
Φλιώνης, Λούντζης, Σκουλίδας, Χαραλαμπόπουλος και Παπαγιάννης οι βασικοί της Εθνικής.
21:15
Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.
21:17
Πρώτη επίθεση για την Ιταλία.
21:17
Εύκολο ριμπάουντ του Λούντζη, μετά το άστοχο σουτ των Ιταλών.
21:18
Ο Σκουλίδας κερδίζει φάουλ από τον Λατόρε. Επαναφορά από τη βασική γραμμή.
21:19
Ο Παπαγιάννης σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα (2-0, 1'20").
21:19
Εν συνεχεία κόβει εντυπωσιακά τον Κόστα.
21:19
Ο Κάντι ισοφαρίζει για τους Ιταλούς (2-2, 1'55").
21:20
Ο Λούντζης διαμορφώνει το 3-2, με 1/2 βολές (2'05").
21:20
Ο Κάντι κάνει το 3-4 από την κορυφή της ρακέτας.
21:21
Ο Σκουλίδας παίρνει τα βήματα και δίνει ξανά το προβάδισμα στην Ελλάδα (5-4, 3').
21:22
Ο Λα Τόρε κάνει το 5-6 (3'25").
21:23
O Σκουλίδας κάνει το 7-6, με μακρινό σουτ.
21:24
Εν συνεχεία σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και στέλνει τη διαφορά στο +4 (10-6, 4'50").
21:24
Η Ιταλία απαντάει γρήγορα με τον Λα Τόρε (10-8).
21:24
Νέο τρίποντο από τον Σκουλίδα και η Εθνική στο +5 (13-8).
21:25
Ακόμα 4'18" για το πρώτο δεκάλεπτο.
21:25
Ο Χαραλαμπόπουλος σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Σκορμπάτι κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
21:26
Στο 16-8 η Ελλάδα, με το έμμεσο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου.
21:28
Ο Χαραλαμπόπουλος κερδίζει φάουλ και στέλνει τη διαφορά στο +10 (18-8, 6'29") με 2/2 βολές.
21:28
Η Εθνική έχει βρει ρυθμό ενώ το σχήμα που έχει τη βοηθάει να παίξει πιεστικά στην άμυνα.
21:29
Ο Χαραλαμπόπουλος κερδίζει φάουλ από τον Βαλέριο Κόστα κι έχει δικαίωμα για βολές. Στα 5 ομαδικά φάουλ οι Ιταλοί κι ενώ απομένουν 2'53" για το δεκάλεπτο.
21:29
Ο διεθνής φόργουορντ κάνει το 19-8 με 1/2 βολές.
21:30
Ο Μορέτι δίνει λύσεις στην επίθεση της Ιταλίας (19-10, 8'45").
21:30
Ο Χαραλαμπόπουλος κερδίζει ξανά φάουλ από τον Μορέτι και πάει στις βολές.
21:31
Στο +10 η Ελλάδα (20-10, 8'06") με 1/2 βολές του Χαραλαμπόπουλου.
21:33
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
21:33
Ο Τσεζάνα στις βολές μετά το φάουλ του Σκουλίδα.
21:34
Η Ιταλία μειώνει σε 20-11 όμως ο Παπαγιάννης διαμορφώνει το 22-11.
21:35
Ο Χαραλαμπόπουλος φτάνει τους 9 προσωπικούς πόντους, κάνοντας το 24-11 της πρώτης περιόδου με 2/2 βολές.
21:37
Οι πόντοι της Ελλάδας: Λούντζης 1, Σκουλίδας 10, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 9.
21:38
Ο Φλιώνης κερδίζει φάουλ από τον Μορέτι και πάει στις βολές.
21:39
Αστοχεί στην πρώτη.
21:39
Αστοχεί και στη δεύτερη.
21:42
Ο Μουράτος βρίσκει ελεύθερο τον Λούντζη και ο διεθνής γκαρντ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (27-11, 12'04").
21:42
Το +16 είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα για την Ελλάδα.
21:43
3/6 τρίποντα για την Ελλάδα, 0/3 για την Ιταλία.
21:44
Ο Χαραλαμπόπουλος εκτοξεύει τη διαφορά στο +19 (30-11) με τρίποντο!
21:44
Στον πάγκο ο Παπαγιάννης, στη θέση του ο Χρηστίδης.
21:46
Ο Τοτέ χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στον Χρηστίδη. Επίθεση για την Ελλάδα στα 6'41" για το ημίχρονο.
21:46
Ο Χρηστίδης χρεώνεται με 3".
21:47
Ο Σκορμπάτι αστοχεί εκτός ισορροπίας.
21:47
Φάουλ χαμηλά, στο ξεκίνημα της προσπάθειας του Λούντζη.
21:48
Ο Χρηστίδης χρεώνεται με επιθετικό φάουλ.
21:49
Οι διαιτητές χρεώνουν τον Χρηστίδη με αντιαθλητικό φάουλ, στην προσπάθεια της Εθνικής να τρέξει στον αιφνιδιασμό.
21:52
Ο Λα Τόρε αστοχεί από κοντά, η μπάλα για την ελληνική ομάδα.
21:53
Ο Μπουκαρέλι μειώνει σε 30-16 για την Ιταλία.
21:54
Ο Λούντζης κάνει το 32-16 με 2/2 βολές.
21:55
Ο Μπουκαρέλι συνεχίζει να δίνει λύσεις στην επίθεση των Ιταλών (32-18).
21:55
Τάιμ άουτ, στα 2'11" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
21:57
Η Ιταλία σκοράρει στον αιφνιδιασμό με τον Μορέτι (32-20).
21:59
Ο Λούντζης αστοχεί από τη γωνία για τρεις.
22:00
Η Εθνική πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-22. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με +19 (30-11).
22:02
Ελλάδα (10/15 βολές, 5/15 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 23 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο): Λούντζης 6 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης, Μουράτος, Σκουλίδας 10 (2), Χρηστίδης, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 12 (1).
22:15
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:16
Ο Παπαγιάννης γυρίζει και σκοράρει με fade away σουτ, για το 34-22 (21').
22:17
O Nοουότσα κερδίζει το τρίτο φάουλ του Παπαγιάννη και μειώνει σε 34-24 με 2/2 βολές.
22:18
Ο Φλιώνης σκοράρει και πάει στις βολές αφού κέρδισε φάουλ από τον Μορέτι.
22:19
Αστοχεί στη βολή, παραμένει το 36-24.
22:22
Λάθη επί λαθών από τις δυο ομάδες, στα τελευταία λεπτά.
22:23
Ο Καρότι ρίχνει τη διαφορά στους 10 (36-26, 23'50").
22:23
Ο Χαραλαμπόπουλος αστοχεί από τη γωνία για τρεις.
22:25
O Kαρότι κερδίζει το τρίτο φάουλ του Λούντζη (δίνει τη θέση του στον Δίπλαρο) και η Ιταλία μειώνει σε 36-28, με 2/2 βολές.
22:26
Ο Σκουλίδας (12π.) διαμορφώνει το 38-28 με 2/2 βολές.
22:28
Ο Δίπλαρος αστοχεί για τρεις από τη γωνία.
22:29
O Xαραλαμπόπουλος (14π.) στις βολές μετά το φάουλ του Λα Τόρε, για το 40-28 (26'40").
22:30
Στο 43-28 η Ελλάδα, με το έμμεσο τρίποντο του Παπαγιάννη. 2'50" για την τρίτη περίοδο.
22:32
Ο Χαραλαμπόπουλος στη γραμμή, για το 45-28 (27'55").
22:33
Στο 9-0 το σερί της Ελλάδας.
22:34
Πολύ ωραία προσπάθεια από τον Δίπλαρο, και 47-30.
22:34
Ο Σκουλίδας σκοράρει στον αιφνιδιασμό και η Ελλάδα ξανά στο +19 (49-30).
22:35
Ο Ντουζίδης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Ελλάδα προηγείται με 52-30 (29'02")! Το +22 είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ελληνική ομάδα.
22:35
Είχε προηγηθεί το +19 (30-11), στο 12'35".
22:37
Ο Μουράτος αστοχεί στη λήξη του χρόνου.
22:37
Τέλος τρίτης περιόδου (52-33).
22:40
Φλιώνης, Δίπλαρος, Σκουλίδας, Ντουζίδης και Παπαγιάννης ξεκινούν για την Ελλάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
22:41
Ο Παπαγιάννης αλλοιώνει την προσπάθεια του Σκορμπάτι.
22:48
Οι Ιταλοί έχοτυν μειώσει στους δέκα πόντους, 52-42 το σκορ και ενώ απομένουν 6 λεπτά για το τέλος του αγώνα.
22:50
55-42 με τρίποντο για την Εθνική μας στη λήξη της επίθεσης με τον Σκουλίδα.
22:53
55-46 μείωσαν οι Ιταλοί με τους Τοτέ και Μορέτι.
22:53
Ακόμα 3 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα για το τέλος.
22:53
57-46 με κάρφωμα του Παπαγιάννη!
22:54
Τάιμ άουτ και ενώ απομένουν 2'45'' για το φινάλε. Η Εθνική μας ελέγχει την κατάσταση, αλλά θέλει προσοχή.
22:57
57-48 με άλεϊ ουπ κάρφωμα του Τοτέ.
22:58
Βολές με τον Τοτέ στα 59,1'' από το τέλος.
22:58
1/2 βολές και 57-49.
23:00
2/2 βολές ο Λούντζης και 59-49.
23:01
61-49 με τον Παπαγιάννη στα 17,3'' πριν το φινάλε. Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, η Εθνική μας θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.
23:01
Τάιμ άουτ.
23:02
63-49 με κλέψιμο και λέι απ του Μουράτου.
23:03
63-52 με τρίποντο του Μορέτι. Τάιμ άουτ στα 7,4''
23:04
Λήξη του αγώνα!
23:04
Η Ελλάδα έφτασε απολύτως δίκαια στη νίκη απέναντι στην Ιταλία με 11 πόντους διαφορά (63-52).