Ελλάδα - Ιταλία 51-46

Η Εθνική ομάδων των γυναικών άρχισε με μία σημαντική νίκη επί της Ιταλίας (51-46) την παρουσία της στο Ευρωμπάσκετ της Ρουμανίας.

Δημητράκου μπάσκετ Εθνική Ελλάδας

Η πρεμιέρα της Εθνικής ομάδας στο Ευρωμπάσκετ ήταν ιδανική. Τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου επιβλήθηκαν 51-46 της Ιταλίας και άρχισαν με το δεξί την παρουσία τους στο 2ο όμιλο της διοργάνωσης. Έβαλαν δηλαδή τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση (προκρίνονται οι πρώτες τρεις κάθε ομίλου).

Παρά το κάκιστο ξεκίνημα και το 18-2 των Ιταλίδων στο πρώτο πεντάλεπτο, η Εθνική αντέδρασε και στο υπόλοιπο του αγώνα έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Εκεί ακριβώς στηρίχθηκε η αντεπίθεση των Ελληνίδων, οι οποίες με τη Σπανού να δίνει πόντους από τη ρακέτα κάλυψε την εις βάρος της διαφορά.

Προηγήθηκε για πρώτη φορά 23-22, έχοντας αναγκάσει τις αντιπάλους της σε 13 λάθη, και παρόλο που στη διάρκεια της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο -8 (37-29), είχε τον έλεγχο. Η Δημητράκου και η Καλτσίδου έδωσαν σκορ όταν υπήρχε ανάγκη, η Σωτηρίου έβαλε τις βολές και το 51-44 στα 54'' πριν από τέλος σφραγίστηκε η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 25-22, 31-37, 51-46

Ελλάδα: Δημητράκου 9, Χατζηνικολάου 4, Καλτσίδου 9(5ρ), Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 4(6ρ, 5ασ), Σωτηρίου 13(1), Κοσμά 3(1), Σπανού 9(9ρ)

Ιταλία: Κονζολίνι, Φασίνα 4, Ντότο 10, Σοτάνα 2, Γκάτι, Τζανόνι 2, Γκορίνι 5, Μασκιάρντι 6(2τρ, 7ρ), Κρίπα 2, Ρες 13(11ρ), Φορμίκα 2

* Στο άλλο ματς του ομίλου η Λευκορωσία επικράτησε 65-49 της Πολωνίας και έκανε το "δύο στα δύο". Ρεπό είχε η Τουρκία.

17:47
Καλησπέρα, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του πρώτου αγώνα της Εθνικής Γυναικών στο Eurobasket της Ρουμανίας και της Ουγγαρίας
17:48
Η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, στη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης. Η "γαλανόλευκη" είχε ρεπό χθες (11/6)
17:48
Ο όμιλος της Εθνικής περιλαμβάνει ακόμη την Τουρκία, την Πολωνία και τη Λευκορωσία
17:49
Σήμερα (12/6) λοιπόν η Εθνική επιστρέφει σε Eurobasket, μετά από διάλειμμα έξι ετών. Τελευταία φορά που έπαιξε σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν το 2009, όταν είχε καταλάβει την πέμπτη θέση για να κερδίσει το εισιτήριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της επόμενης χρονιάς
17:50
Από τη φετινή δωδεκάδα λείπουν οι Τούλα Καλέντζου και Εβίνα Μάλτση, για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία

17:50
Τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας του Β' Ομίλου:
Πολωνία - Τουρκία 54-57
Ιταλία - Λευκορωσία 76-85
17:53
Ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος σχολίασε τη σημερινή αντίπαλο της "γαλανόλευκης λέγοντας πως "είναι μια ομάδα, που ενώ έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στο προηγούμενο Eurobasket, πέρσι και σε όλα τα φετινά φιλικά δεν παρουσιάζεται στην καλύτερη φάση της. Στο Eurobasket πέρασε σαν τελευταία ομάδα από τα προκριματικά. Δεν μπορούμε να την υποτιμήσουμε. Θέλει μεγάλη προσοχή, γιατί διαθέτει παίκτριες παίκτριες που έχουν εμπειρία από την Euroleague. Η Τζόρτζια Σοτάνα (πλεϊμέικερ) και η Ραφαέλα Μασκιάντρι (φόργουορντ) είναι τα ατού τους. Πιστεύουμε ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από την Ιταλία".
17:53
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων
17:54
Η δωδεκάδα της Εθνικής ομάδα: Γκοτζή, Νικολοπούλου, Δημητράκου, Χατζηνικολάου, Χριστινάκη, Καλτσίδου (αρχηγός), Παπαμιχαήλ, Λύμουρα, Σωτηρίου, Κοσμά, Φασούλα και Σπανού.
17:55
Τι διακυβεύεται σε αυτό το Eurobasket; Οι δύο πρώτες ομάδες θα προκριθούν απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο, ενώ οι τέσσερις επόμενες ομάδες θα συμμετάσχουν στο προολυμπιακό τουρνουά
17:57
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων και σε τρία λεπτά θα ξεκινήσει το παιχνίδι

18:01
Η Ιταλία σκοράρει στην πρώτη επίθεση του αγώνα (0-2)
18:02
Η Καλτσίδου ποστάρει την προσωπική της αντίπαλο, αλλά το fade away σουτ δεν βρίσκει τον στόχο
18:02
Φάουλ της Παπαμιχαήλ στην Ρες, που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
18:03
Η Ιταλίδα σέντερ θα βάλει μόνο τη δεύτερη βολή (0-3)
18:03
Χαμένο αριστερό λέι απ από τη Δημητράκου, με τη Γκορίνι να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (0-5 στο 1'24'')
18:03
Άστοχο σουτ από τη Δημητράκου, από τα πέντε μέτρα. Με 0/3 σουτ έχει ξεκινήσει η Εθνική
18:04
Τρίποντο της Γκορίνι και στο 8-0 η "σκουάντρα ατζούρα"
18:04
Ούτε τώρα καλάθι για την Ελλάδα, αφού η Καλτσίδου δεν βρίσκει τον στόχο
18:05
Τυχερό καλάθι για την Ιταλία, με τη Φασίνα να εκμεταλλεύεται την κακή εκτίμηση της φάσης από τη Σπανού, για να σκοράρει από το "βαμμένο" (0-10)
18:05
Τάιμ άουτ πήρε άμεσα ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος
18:06
Βήματα από την Παπαμιχαήλ, με τη μπάλα να περνά ξανά σε ιταλικά χέρια. Δίχως πόντο η Εθνική μετά από 3'02'' αγώνα στην Οραντέα
18:07
Νέα δεύτερη επίθεση για την Ιταλία, με τη Μασκιάντρι να σκοράρει για τρεις (0-13 στο 3'43'')
18:08
Η Ιταλία έχει 5/7 σουτ μέχρι τώρα, την ώρα που η Ελλάδα δεν έχει πάρει ούτε ένα (!) ριμπάουντ στο παιχνίδι
18:08
Η Σπανού ποστάρει, αλλά το αριστερό χουκ δεν θα βρει τον στόχο
18:08
Λάθος της Σπανού και φάουλ της Καλτσίδου στην Ντότο στην εξέλιξη της φάσης. Τρία ομαδικά φάουλ έχει η "γαλανόλευκη"
18:09
Στο παρκέ η Σωτηρίου, αντί της Παπαμιχαήλ
18:09
Άστοχο τρίποντο από τη Δημητράκου
18:09
Νέο φάουλ στη Ρες, από τη Σπανού. Δύο βολές για τη σέντερ της "σκουάντρα ατζούρα"
18:10
Χωρίς πόντο η Ελλάδα μετά από 4'55'' αγώνα
18:10
Η Ιταλίδα σέντερ θα βάλει 1/2 βολές και θα μεγαλώσει το προβάδισμα για την ομάδα της (0-14)
18:10
Η Δημητράκου θα πετύχει το πρώτο καλάθι της  Ελλάδας στο Eurobasket με λέι απ (2-14)
18:11
Κακή άμυνα μετά την επαναφορά της μπάλας, με τη Ντότο να παίρνει τη μπάλα κάτω από το καλάθι και να σκοράρει (2-16 στο 5'40'')
18:11
Κακή συνεργασία Σπανού - Σωτηρίου, με τη μπάλα να περνά εκτός παρκέ. Αυτό ήταν το 3ο λάθος της Εθνικής
18:12
Η Φορμίκα θα παίξει με πλάτη τη Σπανού, θα την κερδίσει και θα πετύχει ακόμη ένα καλάθι (2-18)
18:12
Airball από την Καλτσίδου
18:13
Η Λύμουρα παραχωρεί τη θέση της στη Χατζηνικολάου
18:13
Καλή άμυνα από τη Σωτηρίου που υποχρεώνει σε λάθος τις Ιταλίδες. Τάιμ άουτ από τον Ρομπέρτο Ρικίνι
18:14
Η Ελλάδα έχει 1/7 δίποντα και 0/1 τρίποντα, μαζί με 1 ασίστ, 3 λάθη και 2 κλεψίματα σε 6'15'' αγώνα. Από την άλλη, η Ιταλία έχει 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/4 βολές, μαζί με 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο
18:15
Πολύ ωραία επίθεση από την Εθνική, που καταλήγει σε εύκολο καλάθι της Σπανού από το "βαμμένο" (4-18)
18:15
Η Μασκιάντρι αστοχεί για τρεις και η Σωτηρίου παίρνει το πρώτο (!) ριμπάουντ της "γαλανόλευκης" στο παιχνίδι
18:16
Τρίποντο τώρα από τη Σωτηρίου (7-18 στο 7'55'')
18:16
Άμυνα ζώνης από την Ελλάδα
18:16
Νέα καλή άμυνα, που οδηγεί σε κακό σουτ από τη Σοτάνα
18:17
Η Χατζηνικολάου κερδίζει το φάουλ από την Κονσολίνι και θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
18:18
Η 32χρονη γκαρντ λειτουργεί... εκτάκτως ως πλεϊμέικερ από τη στιγμή που πέρασε στο παρκέ
18:18
Θα βάλει μόνο την πρώτη βολή (8-18), αλλά η Σπανού θα μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ
18:18
Λάθος από την Σωτηρίου σε προσπάθεια να βρει τη Σπανού
18:19
Δύο σερί χαμένες επιθέσεις από την Ιταλία, με την Καλτσίδου να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ
18:19
Η Δημητράκου αστοχεί από τη ρακέτα, με το σκορ να μην αλλάζει
18:20
Χαμένη επίθεση από την Ιταλία, με την Ελλάδα να έχει την τελευταία επίθεση του πρώτου δεκαλέπτου
18:20
Η Σπανού κερδίζει το φάουλ από τη Φορμίκα στα 5.1'' για το τέλος της πρώτης περιόδου. Βολές για τη νεαρή φόργουορντ/σέντερ
18:20
Θα βάλει μόνο τη δεύτερη (9-18)
18:21
Βήματα από την Κονσολίνι και νέα επίθεση (2.3'') για την Ελλάδα
18:21
Δεν θα εκδηλώσει επίθεση η Εθνική, αφού η Σπανού δεν θα καταφέρει να βρει με πάσα την Χατζηνικολάου
18:21
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: Ελλάδα - Ιταλία 9-18
18:23
Η Ελλάδα θα ξεκινήσει το δεύτερο δεκάλεπτο με τις Χατζηνικολάου, Λύμουρα, Σωτηρίου, Δημητράκου και Σπανού
18:24
Δύσκολο καλάθι από την Σπανού που προσποιείται στη Φορμίκα, την... ξεφορτώνεται και σκοράρει (11-18)
18:24
Εξαιρετική άμυνα από την Εθνική, που υποχρεώνει σε παράβαση των 24'' την "σκουάντρα ατζούρα"
18:25
Η Ιταλία αμύνεται με άμυνα ζώνης, την οποία δεν "πληγώνει" η Χατζηνικολάου. Το τρίποντο που επιχείρησε βρήκε το στεφάνι
18:25
Επιθετικό φάουλ της Δημητράκου στην Κονσολίνι, σε προσπάθεια της πρώτης να ποστάρει
18:26
Η Ιταλία έχει χάσει τον ρυθμό της, με τη Σοτάνα να σουτάρει ξανά (δίχως αποτέλεσμα) για τρεις
18:26
Η Ιταλία έχει πλέον 2/8 τρίποντα (έχει χάσει πέντε σερί)
18:27
Στο 9-0 το σερί της Ελλάδας, την ώρα που η Ιταλία είναι δίχως πόντο για περίπου εφτά αγωνιστικά λεπτά
18:30
Η αρχηγός θα βάλει και τις δύο βολές, μεγαλώνοντας το σερί της Ελλάδας (13-18 στο 13'28'')
18:31
Καλάθι από την Φασίνα (13-20) μετά από σχεδόν οκτώ αγωνιστικά λεπτά
18:31
Καλάθι από την Καλτσίδου και αμέσως μετά η Σωτηρίου θα σκοράρει στον αιφνιδιασμό (17-20 στο 14'22'')
18:32
Νέο κλέψιμο από τη Σωτηρίου, που έχει "δέσει" την ελληνική άμυνα. Είναι ίσως η κορυφαία παίκτρια της Ελλάδας μέχρι τώρα...
18:33
Κι άλλο λάθος για την Εθνική, αυτή τη φορά από την Καλτσίδου που πάτησε τη baseline
18:35
Εύκολο καλάθι από τη Ζανόνι, που ήταν μόνη της στο "βαμμένο" μετά από την ασίστ που της έδωσε η Ρες (17-22 στο 15'50'')
18:38
Εν τω μεταξύ, η Κοσμά και η Δημητράκου πήραν τη θέση της Σπανού και της Χατζηνικολάου
18:38
Επιθετικό φάουλ από τη Δημητράκου στο λόου ποστ
18:39
Τάπα της Σωτηρίου στη Ζανόνι και αμέσως φάουλ από τη Ρες, που θα στείλει την Ελληνίδα φόργουορντ στη γραμμή για δύο βολές
18:41
Τρίποντο από την Κοσμά που δίνει το προβάδισμα στην Εθνική για πρώτη φορά απόψε (23-22)
18:42
Επιθετικό φάουλ κερδίζει τώρα από τη Ρες, και το παιχνίδι έχει έρθει τούμπα
18:42
Με 1'19'' να μένει στο πρώτο ημίχρονο, η "γαλανόλευκη" μπορεί να μεγαλώσει το προβάδισμά της
18:43
Νέο λάθος από τις Ιταλίδες, με τη Σοτάνα να πατάει την πλάγια γραμμή
18:43
Ασίστ της Σπανού και καλάθι από τη Δημητράκου (25-22)
18:43
Η Σοτάνα θα αστοχήσει στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου
18:44
Σκορ πρώτου ημιχρόνου: Ελλάδα - Ιταλία 25-22
18:45
Η Ελλάδα "τρέχει" επιμέρους σκορ 23-4 σε διάστημα 14'11'' στο πρώτο ημίχρονο. Μετέτρεψε το -16 (2-18) σε +3 (25-22)
18:47
ΕΛΛΑΔΑ (7/17 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες): Γκοτζή, Νικολοπούλου, Δημητράκου 4, Χατζηνικολάου, Χριστινάκη, Καλτσίδου 4, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα, Σωτηρίου 6 (1), Κοσμά 3 (1), Φασούλα, Σπανού 7.
ΙΤΑΛΙΑ (7/17 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 2/4 βολές, 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα): Κονσολίνι, Φασίνα 4, Ντότο 4, Σοτάνα, Γκάτι, Ζανόνι 2, Γκορίνι 5 (1), Μασκιάντρι 3 (1), Λατέρτσα, Κρίπα, Ρες 2, Φορμίκα 2.
18:49
Το Shot Chart του πρώτου ημιχρόνου στην Οραντέα
18:56
Σε λίγο θα ξεκινήσει το τρίτο δεκάλεπτο
18:57
Οι παίκτριες των ομάδων ακούνε τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους πριν αρχίσει το τρίτο δεκάλεπτο
18:58
Η Ελλάδα θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο με τις Λύμουρα, Παπαμιχαήλ, Καλτσίδου, Δημητράκου και Σπανού
18:58
Η Ιταλία έχει την πρώτη επίθεση της επανάληψης
18:58
Η Ντότο θα σκοράρει με τζαμπ σουτ από τα τέσσερα μέτρα (25-24)
18:59
Ίδια επιλογή από τη Δημητράκου, άλλο αποτέλεσμα. Το σουτ της βρει στο σίδερο
19:00
Η Ρες θα χάσει το αριστερό χουκ υπό την πίεση της Παπαμιχαήλ και η Δημητράκου θα σκοράρει με δεξί λέι απ στον αιφνιδιασμό (27-24 στο 21'30'')
19:00
Τρίποντο από τη Μασκιάντρι, που ισοφαρίζει (27-27) το παιχνίδι
19:01
Η Δημητράκου θα προσπαθήσει να απαντήσει, αλλά δεν θα βρει τον στόχο (έχει 0/4 απόψε)
19:01
Γκολ φάουλ από τη Ρες
19:01
Θα χάσει τη συμπληρωματική βολή (27-29 στο 22'14'')
19:02
Χαμένη προσπάθεια από την Παπαμιχαήλ, αλλά η Σπανού είναι εκεί για να ανανεώσει την επίθεση και να κερδίσει το φάουλ
19:04
Λάθος μετά από ώρα για την Εθνική και αλλαγή. Η Χατζηνικολάου παίρνει τη θέση της Λύμουρα
19:05
Βιαστικές επιλογές από τις παίκτριες των δύο ομάδων στα τελευταία λεπτά, με το σκορ να μην αλλάζει (27-29 στο 24'26'')
19:05
Κλέψιμο από την Ντότο, που θα σκοράρει με δεξί λέι απ στον αιφνιδιασμό (27-31 στο 24'35'')
19:06
Τάιμ άουτ από τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο, αφού η Ελλάδα έχει πετύχει μόλις ένα καλάθι σε 4'35'' αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο
19:06

19:07
Λάθος πάσα της Χατζηνικολάου, με τη Ρες να κλέβει τη μπάλα
19:08
Εύστοχο τζαμπ σουτ της Κρίπα από τη γραμμή των βολών (27-33 στο 25'26'')
19:08
Στο 11-2 το επιμέρους σκορ για την Ιταλία στο τρίτο δεκάλεπτο
19:08
Ακόμη ένα λάθος από τις παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου. Είναι το 15ο στο αποψινό παιχνίδ
19:09
Η Λύμουρα παίρνει τη θέση της Δημητράκου στο παρκέ
19:09
Πολύ ωραίο καλάθι από τη Σπανού που βάζει τέλος στην επιθετική δυστοκία της Ελλάδας (29-33)
19:10
Πήρε τη μπάλα στο "βαμμένο" προσποιήθηκε και σκόραρε με αριστερό χουκ
19:10
Στην επόμενη φάση όμως έκανε το τρίτο της φάουλ, σε προσπάθεια να παίξει άμυνα πάνω στη Ρες. Αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα για τον ομοσπονδιακό τεχνικό
19:10
Η Ντότο θα σκοράρει ξανά από μέση απόσταση (29-35 στο 26'39'')
19:11
Λάθος της Καλτσίδου, που έκανε αμέσως το φάουλ στην Γκορίνι
19:12
Η Ντότο θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων, αλλά η Καλτσίδου δεν θα μπορέσει να συγκρατήσει τη μπάλα σε προσπάθεια να πάρει το αμυντικό ριμπάουντ
19:12
Η Ρες πηγαίνει τη Σπανού κοντά στο καλάθι και σκοράρει με δεξί χουκ (29-37 στο 27'32'')
19:13
Λάθος της Σπανού, με τη Χατζηνικολάου να σταματάει με φάουλ τον αιφνιδιασμό της Ιταλίας. Από το επόμενο ελληνικό φάουλ, η Ιταλία θα εκτελεί βολές
19:13
Στο παρκέ Δημητράκου και Κοσμά, αντί των Καλτσίδου και Σπανού
19:13
Χαμένο λέι απ από τη Ντότο
19:14
Ωραίο καλάθι της Λύμουρα, μετά από προσωπική ενέργεια (31-37 στο 28'30'')
19:14
Καλή άμυνα -μετά από ώρα- για την Ελλάδα, που υποχρεώνει σε λάθος τις Ιταλίδες
19:15
Φάουλ στη Δημητράκου, μόλις το δεύτερο ομαδικό για την Ιταλία στο τρίτο δεκάλεπτο
19:15
Νέο φάουλ, αυτή τη φορά στην Κοσμά πριν η μπάλα μπει στο παρκέ
19:16
Η Δημητράκου θα σουτάρει για τρεις, δίχως να βρει τον στόχο (0/5 απόψε)
19:16
Από μία επίθεση για τις δύο ομάδες
19:17
Η Γκορίνι αστοχεί από την περιφέρεια, με την Ελλάδα να έχει 7.7'' για να εκδηλώσει επίθεση και την Ιταλία να έχει δικαίωμα για ένα ακόμη φάουλ πριν στείλει την Ελλάδα στις βολές
19:17
Δεν θα κάνουν φάουλ οι Ιταλίδες, αλλά το σουτ της Χατζηνικολάου δεν θα βρει τον στόχο
19:17
Σκορ τρίτου δεκαλέπτου: Ελλάδα - Ιταλία 31-37
19:20
Ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με γκολ φάουλ της Χατζηνικολάου
19:20
Θα χάσει όμως τη βολή (33-37 στο 30'12'')
19:20
Λύμουρα, Χατζηνικολάου, Κοσμά, Σωτηρίου και Δημητράκου στην πεντάδα της Ελλάδας
19:21
Τέλος στα 24'' της ιταλικής επίθεσης, δίχως να γίνει κάποιο σουτ
19:22
Ωραία πάσα της Λύμουρα στη Σωτηρίου, η οποία πήρε τη μπάλα στο "βαμμένο" και με δεξί χουκ σκόραρε για δύο (35-37 στο 31'10'')
19:22
Άστοχο τρίποντο από τη Γκορίνι
19:23
Η Λύμουρα αστοχεί σε σουτ από τα πέντε μέτρα, αλλά η Κοσμά θα κερδίσει το φάουλ και η μπάλα θα πάει ξανά σε ελληνικά χέρια. Τρία ομαδικά φάουλ για τη "σκουάντρα ατζούρα" σε διάστημα 90'' στο τελευταίο δεκάλεπτο
19:25
Νέο καλάθι και φάουλ από τη Δημητράκου (38-37 στο 32'00'')
19:26
Πέμπτο ομαδικό φάουλ από την Ιταλία, με τη Χατζηνικολάου να έχει δικαίωμα για δύο βολές
19:26
Θα βάλει μόνο την πρώτη (39-37 στο 32'23'')
19:27
Λάθος από τις παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου
19:29
Τάπα της Δημητράκου στη Ρες που σφυρίζεται όμως φάουλ και δίνει δικαίωμα για δύο βολές στην σέντερ της Ιταλίας
19:29
Θα βάλει μόνο τη μία (39-38)
19:29
Καλάθι δύο πόντων από την Καλτσίδου (41-38)
19:31
Βολές για την Καλτσίδου που κέρδισε νέο φάουλ (42-38 στο 34'36'')
19:32
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο με την Ελλάδα να έχει πάλι την κατοχή
19:34
Φάουλ στης Ρες, που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές. Οι δύο ομάδες έχουν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ
19:34
Θα βάλει μόνο τη δεύτερη (42-39 στο 35'34'')
19:35
Νέο φάουλ από την Ιταλία και η Σωτηρίου θα πάει στη γραμμή για νέο ζευγάρι βολών
19:35
Θα ευστοχήσει σε αμφότερες βολές για το +5 (44-39) της Ελλάδας με 4'10'' να μένουν στο παιχνίδι
19:36
Μειώνει στους τρεις η Ιταλία με δύο εύστοχες βολές (44-41)
19:36
Δύσκολο καλάθι από την Καλτσίδου (46-41)
19:36
Φάουλ της Κοσμά στη Ρες, που θα εκτελέσει ακόμη δύο βολές
19:37
Η σέντερ της "σκουάντρα ατζούρα" θα βάλει μόνο την πρώτη βολή (46-42)
19:38
Η Κοσμά θα κάνει airball σε σουτ τριών πόντων από τα 8 μέτρα. Τέλος για την επίθεση της Ελλάδας
19:38
Η Σπανού επιστρέφει στο παρκέ, αντί της Κοσμά
19:38
Τρία λεπτά ακριβώς για το φινάλε της αναμέτρησης
19:40
Η Λύμουρα κλέβει τη μπάλα και η Σωτηρίου κερδίζει το φάουλ αμέσως μετά. Δύο βολές για την Ελληνίδα φόργουορντ
19:42
Καλάθι δύο πόντων από τη Λύμουρα (50-42 στο 38'13'')
19:45
Μειώνει στους έξι η Ιταλία με δύο βολές της Ρες (50-44)
19:45
Αστοχεί σε αριστερό λέι απ η Σπανού, μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα
19:46
Η Ντότο αστοχεί από την περιφέρεια (3/20), με τη Σωτηρίου να παίρνει ένα ακόμη ριμπάουντ και να πηγαίνει στη γραμμή των βολών, μετά το φάουλ που της έκανε η Μασκιάντρι
19:46
Θα χάσει την πρώτη, με 51.7'' να μένουν στο παιχνίδι
19:46
Βάζει τη δεύτερη (51-44)
19:47
Πολύ δύσκολο καλάθι από τη Σοτάνα μπροστά από τη Σπανού (51-46), με τον Τζώρτζη Δικαιουλάκου να καλεί τάιμ άουτ
19:47
Η Εθνική βρίσκεται στο +5 με 48'' να μένουν στην αναμέτρηση
19:48
Η μπάλα στα χέρια της Καλτσίδου, δεν κάνουν φάουλ οι Ιταλίδες
19:49
Η Σπανού θα χάσει το χουκ, αλλά η Σοτάνα δεν καταφέρνει να συγκρατήσει τη μπάλα. Νέα επίθεση για την Ελλάδα με 31.2'' για το τέλος