Ελλάδα - Βουλγαρία 74-67

Η προερχόμενη από τον υποβιβασμό Εθνική Νέων Ανδρών αφυπνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησε 74-67 της Βουλγαρίας και κόντρα στην Κροατία (18/7, 18:30) θα διεκδικήσει τη 17η θέση στο Ευρωμπάσκετ της Ιταλίας.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής Νέων Ανδρών στην αναμέτρηση με την αντίστοιχη της Βουλγαρίας, αφού προηγήθηκε 14-2, ωστόσο οι αντίπαλοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 21-2 και μπήκαν σε θέση οδηγού (16-23).

Τα πολλά λάθη (11) της Ελλάδας έδωσαν εύκολα καλάθια στη γειτονική ομάδα, η οποία κατέγραψε επτά κλεψίματα, με συνέπεια να πάει στράφι η διαφορά στις ασίστ (13-7) και να λήξει 36-42 το πρώτο ημίχρονο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, πάντως, ισορρόπησε την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο και πάτησε γκάζι στο τέταρτο, φτάνοντας στη νίκη που θα της επιτρέψει να διεκδικήσει τη 17η θέση του Ευρωμπάσκετ της Ιταλίας.

Τελευταίος αντίπαλος της ομάδας του Μάνου Μανουσέλη στη διοργάνωση θα είναι η Κροατία (18/7, 18:30), η οποία νωρίτερα έκαμψε την αντίσταση της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 36-42, 55-55, 74-67

Ελλάδα: Σπυριδωνίδης 6, Λιάπης 14, Κώττας 4, Χριστοδούλου 7, Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 2, Θεοδώρου 9, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 9, Σταμάτης 3, Οικονομόπουλος 4, Σπυρόπουλος 14.

Βουλγαρία: Ίλιεβ 3, Κότσεβ 3, Στάβρεβ 11, Χατζιρούσεβ 16, Μίλοβ 12, Ίβκοβ 7, Γκεοργκίεβ 10, Πεϊτσίνοβ, Βανγκέλοβ, Ντιμιτρόβ, Βασίλεβ 5, Σεκούλοβ.

17:22
Καλησπέρα σας. παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα της Εθνικής Νέων Ανδρών με τη Βουλγαρία
17:23
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να μείνει στην Α' Κατηγορία, παρά την ευρεία σε έκταση νίκη της επί της Βοσνίας (75-56)
17:23
Κι αυτό γιατί η Πολωνία έκαμψε την αντίσταση της Σλοβενίας (58-50), παίρνοντας αυτή τη δεύτερη θέση για τη... δεύτερη ευκαιρία των ομάδων προκειμένου για την παραμονή τους στην Α' Κατηγορία
17:24
Έτσι, η Ελλάδα δίνει πλέον αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17 ως 20
17:24
Όπως καταλαβαίνετε, μικρή σημασία έχει πλέον το τι θα γίνει από εδώ και πέρα, αφού τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει την ιστορία σε αυτό το Πανευρωπαϊκό
17:25
Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη πλήρωσε τα πολλά λάθη που έκανε στους αγώνες της α' φάσης και κυρίως σε αυτόν με το Ισραήλ
17:25
Αν σε εκείνο το παιχνίδι είχε καταφέρει να πάρει τη νίκη, τότε τίποτα απ όσα ακολούθησαν δεν θα είχε γίνει
17:26
Ακόμη κι όταν φτάσαμε στη β' φάση των αγώνων κατάταξης πάντως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε άτυχο
17:26
Ηττήθηκε από την Πολωνία στην παράταση και από τη Σλοβενία στη δεύτερη παράταση
17:26
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των ομάδων, όπως επίσης η ανάκρουση των εθνικών ύμνων
17:29
Θυμίζουμε πως η Ελλάδα παρατάχθηκε στη διοργάνωση με πολλές απουσίες. Πιο συγκεκριμένα, απουσίαζαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Κώστας Μήτογλου (λόγω των κολεγίων τους), ενώ ο Γιώργος Διαμαντάκος αποκλείστηκε από την αποστολή λόγω τραυματισμού (θλάση στον ώμο)
17:30
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση
17:31
Η Ελλάδα θα ξεκινήσει με τους Πουλιανίτη, Κώττα, Οικονομόπουλο, Χριστοδούλου και Κώττα στην πεντάδα
17:31
Η Βουλγαρία θα κάνει την πρώτη επίθεση του αγώνα
17:31
Κλέψιμο και καλάθι του Χριστοδούλου στον αιφνιδιασμό (2-0)
17:33
Κάρφωμα από τον ίδιο στον αιφνιδιασμό (6-2 στο 2'31'')
17:36
Η Ελλάδα φτάνει στο +8 (10-2 στο 4'41'')
17:36
Και τώρα στο +10 (12-2) με τον Σπυρόπουλο να πετυχαίνει ακόμη δύο εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό
17:37
Τάιμ άουτ από τη Βουλγαρία
17:37
Ο 20χρονος φόργουορντ του Πανιωνίου σκόραρε μετά από ασίστ του Οικονομόπουλου, φτάνοντας ήδη τους 8 πόντους στον αγώνα
17:38
Η Ελλάδα βρίσκεται στο +10 μετά από 5'33'' αγώνα
17:39
Η Ελλάδα συνεχίζει να βγάζει σωρηδόν αιφνιδιασμούς, με τον Οικονομόπουλο να σκοράρει δύο εύκολους πόντους (14-2)
17:39
Ο Γκεόργκιεφ βάζει τέλος στο ελληνικό σερί, με καλάθι από την περιφέρεια (14-5 στο 6'04'')
17:40
Ο Κώττας χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά οι Βούλγαροι αστοχούν στον αιφνιδιασμό
17:40
Ο Χριστοδούλου δεν θα βρει τον στόχο από τα 6μ75
17:41
Βολές για τον Κότσεφ, που κέρδισε το φάουλ (7'21'')
17:42
Θα βάλει την πρώτη, θα χάσει τη δεύτερη, αλλά οι Βούλγαροι σκοράρουν μετά από επιθετικό ριμπάουντ (14-8)
17:42
Τώρα είναι η σειρά τους να δημιουργήσουν σερί (0-6)
17:43
Ο Κότσεφ κόβει στον αιφνιδιασμό τον Μπιλλή κι ο Χατζιρούσεφ ρίχνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (14-10 στο 8'26'')
17:43
Σε άμυνα ζώνης (3-2) η Βουλγαρία
17:44
Λάθος από τον Σταμάτη και καλάθι από τον Μίλοφ (14-12)
17:44
Ο Τσαλμπούρης καρφώνει την μπάλα, βάζοντας τέλος στο σερί (10-0) της Βουλγαρίας, για να "γράψει" το +4 (16-12 στο 9'21'')
17:49
Η Βουλγαρία περνάει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά απόψε (16-17 στο 10'34'')
17:50
Βολές για τον Χατζηρούσεφ
17:52
Από το κακό στο χειρότερο οι Νέοι Άνδρες, που τώρα (12'02'') βρίσκονται στο -7 (16-23)
17:52
Τάιμ άουτ από τον Μάνο Μανουσέλη
17:52
Μέσα σε λίγα λεπτά, το +12 (14-2) μετατράπηκε σε -7 (16-23)
17:52
Δηλαδή, η Βουλγαρία "τρέχει" επιμέρους σκορ 21-2
17:54
Ο Χατζηνικόλας αστοχεί από τα 6μ75, αλλά ο Θεοδώρου μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ
17:54
Βολές για τον 20χρονο φόργουορντ/σέντερ
17:55
Μέσα και οι δύο (18-23)
17:55
Καλή άμυνα, μετά από ώρα για την Ελλάδα, που υποχρεώνει σε παράβαση των 24'' τη Βουλγαρία
17:56
Λάθος από τον Χατζηνικόλα, που δίνει τη θέση του στον Σταμάτη
17:56
Τάιμ άουτ από τον Μάνο Μανουσέλη, που βλέπει τους παίκτες του να μην έχουν ρυθμό (13'09'')
18:05
Τρία σερί καλάθια από τη Βουλγαρία και η Εθνική βρίσκεται ξανά πίσω στο σκορ (32-37 στο 17'36'')
18:10
Σταμάτης, Οικονομόπουλος, Χατζηνικόλας, Σουρόπουλος και Κώττας στην πεντάδα για το τελευταίο λεπτό
18:11
Ο Κώττας χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ, αφού έσπρωξε τον αντίπαλό του εκτός φάσης
18:11
Κι όλα αυτά με 3.8'' να μένουν στο πρώτο μισό
18:11
Βάζει και τις δύο βολές ο Γκεόργκιεφ (36-42)
18:12
Άστοχη η τελευταία επίθεση των Βούλγαρων
18:12
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ελλάδα - Βουλγαρία 36-42
18:12
Η κακή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν έχει να κάνει με την ποιότητα, αλλά με τη διάθεση
18:13
Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη είναι εμφανώς απογοητευμένοι από την απώλεια του στόχου της παραμονής
18:16
ΕΛΛΑΔΑ: 9/18 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 19 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: 10/23 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 7/9 βολές, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.
18:17
ΕΛΛΑΔΑ: Σπυριδωνίδης, Λιάπης 8 (2), Κώττας 2, Χριστοδούλου 2, Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 2, Θεοδώρου 2, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης 3 (1), Οικονομόπουλος 4, Σπυρόπουλος 8.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ίλιεφ, Κότσεφ 3, Στάβρεφ 6 (2), Χατζηρούσεφ 12, Μίλοφ 6, Ίβκοφ 5 (1), Γκεόργκιεφ 10 (2), Πεϊτσίνοφ, Βανγκέλοφ, Ντιμίτροφ, Βασίλεφ, Σεκούλοφ.
18:19
Για να συνοψίσουμε όσα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο:
1) Η Ελλάδα βρέθηκε στο +12 (14-2) στα μισά της πρώτης περιόδου
2) Στο 13ο λεπτό βρέθηκε όμως στο -7 (16-23), με το επιμέρους σκορ της Βουλγαρίας να φτάνει στο 21-2
3) Τα πολλά λάθη (11) της Ελλάδας έχουν δώσει εύκολα καλάθια στη Βουλγαρία (7 κλεψίματα)
4) Ο Σπυρόπουλος είναι ο πρώτος σκόρερ (μαζί με τον Λιάπη, με 8 πόντους), αλλά δεν έχει σκοράρει μετά το 4ο λεπτό της αναμέτρησης
18:29
Ο Ίβκοφ εκμεταλλεύεται το λάθος του Σπυριδωνίδη και σκοράρει στον αιφνιδιασμό (39-44 στο 21'28'')
18:29
Μειώνει ο Θεοδώρου με νέο καλάθι, αυτή τη φορά δύο πόντων (41-44)
18:31
Στο 23ο λεπτό, η Ελλάδα βρίσκεται στο -3 (43-46) με γκολ φάουλ του Μπιλλή. Έχει δικαίωμα και για μία βολή
18:32
Ο παίκτης του Ικάρου θα σκοράρει για το έμμεσο τρίποντο
18:32
Κλέψιμο για την Ελλάδα και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο Σπυρόπουλος ισοφαρίζει σε 46-46