Ελλάδα - Βουλγαρία 60-51

Πρώτη νίκη για την Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ της Ιταλίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε 60-51 της Βουλγαρίας και έδειξε σφυγμό μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα της πρεμιέρας από τη Λετονία. Την Πέμπτη (17:30) με Ισραήλ.

Με νίκη 60-51 επί της Βουλγαρίας αντέδρασε η Εθνική Νέων Ανδρών στην ήττα της πρεμιέρας από τη Λετονία. Ελέγχοντας την κατάσταση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασε στο και μπήκε ξανά σε τροχιά πρόκρισης, αρκεί βέβαια να νικήσει και το Ισραήλ την Πέμπτη (16:30).

Το βασικό ζητούμενο ήταν η νίκη και όχι τόσο η εμφάνιση. Γι' αυτό και οι διεθνείς του Μάνου Μανουσέλη πόνταραν στην άμυνα. Πίεσαν εξ αρχής τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να τους δυσκολέψουν τη ζωή στο παρκέ.

Η Βουλγαρία αντέδρασε στο 19-14, αλλά γρήγορα η Ελλάδα ξέφυγε ξανά. Σταδιακά μάλιστα άρχισε να "χτίζει" διαφορά, η οποία έφτασε τρεις φορές τους εννέα πόντους (35-26, 46-37, 50-41). Το μπλακ άουτ μετά το 34' λίγο έλειψε να κοστίσει στην Εθνική, το τρίποντο όμως του Λιάπη και δυο άμυνες που έβγαλαν οι διεθνείς στο 55-51 λειτούργησαν καταλυτικά για την τελική έκβαση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-23, 43-37, 60-51

Ελλάδα: Σπυριδωνίδης 10(2), Λιάπης 19(3/9τρ), Κώττας 6(5ρ), Χριστοδούλου 8(5ρ), Πουλιανίτης 3(1), Χατζηνικόλας, Θεοδώρου 1, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 5(1), Σπυρόπουλος 8(8ρ)

Βουλγαρία: Ίλιεφ 2, Κότσεφ 2, Στάβρεφ, Χαντζιρούσεφ 3(1), Μίλοφ 10(2), Ίβκοφ 17(2), Γκεοργκίεφ, Πεϊτσίνοφ, Βανγκέλοφ 11(7ρ), Ντιμίτροφ, Βασίλεφ, Σεκούλοφ 6(1)

* Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου η Σερβία νίκησε 69-56 τη Λετονία.

Το LIVE του αγώνα

21:52
Καλησπέρα σας, παρέα θα δούμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Ελλάδας με τη Βουλγαρία
21:52
Πρόκειται για αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής της α' φάσης στο Πανευρωπαϊκό Νέων Ανδρών, που διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας
21:54
Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε χθες (7/7) από τη Λετονία με 61-50, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης
21:54
Λίγη ώρα νωρίτερα, οι γείτονες είχαν χάσει από το Ισραήλ με 79-68
21:54
Όπερ και σημαίνει πως η νίκη είναι απαραίτητη και για τις δύο ομάδες
22:03
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάζεται τη νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Πανευρωπαϊκού
22:06
Το παιχνίδι θα καθυστερήσει να ξεκινήσει αφού δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη το Σερβία - Λετονία που προηγήθηκε...
22:07
Με 57'' για το τέλος, η Σερβία κερδίζει τη Λετονία με 67-54
22:09
Τελικό σκορ: Σερβία - Λετονία 69-56
22:09
Καλό αποτέλεσμα για την Εθνική, που θα πρέπει βέβαια απόψε να κάνει το καθήκον της απέναντι στη Βουλγαρία
22:18
Στη Βουλγαρία μην περιμένετε να δείτε τον Σάσα Βεζένκοφ. Ο 20χρονος φόργουορντ δεν συμμετέχει στη Νέων Ανδρών της χώρας του, αλλά στην Ανδρών
22:24
Όπως βλέπετε κι εσείς στο live stream που υπάρχει, συνεχίζεται η προθέρμανση των δύο ομάδων
22:31
Οι παίκτες επέστρεψαν στους πάγκους για να ακούσουν τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους
22:32
Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με μισή ώρα καθυστέρηση όπως καταλαβαίνετε...
22:33
Η Εθνική ξεκινά τον αγώνα με τους Λιάπη, Χατζηνικόλα, Σπυριδωνίδη, Κώττα και Σπυρόπουλο
22:36
Ο Κώττας μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ, μετά το χαμένο λέι απ του Χατζηνικόλα, και σκοράρει (2-0 στο 1'20'')
22:38
Καλάθι του Λιάπη στον αιφνιδιασμό (4-0 στο 3'08'')
22:38
Χαμένη επίθεση από τη Βουλγαρία
22:38
Ο Σπυρόπουλος αστοχεί από τα έξι μέτρα
22:39
Σειρά του Σπυριδωνίδη να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (6-0)
22:40
Οι Βούλγαροι επιτίθενεται δίχως πλάνο, πάνε κατά μέτωπο στο καλάθι με αποτέλεσμα να κάνουν διαρκώς λάθη
22:41
Μετά από περίπου τέσσερα λεπτά αγώνα, η Βουλγαρία θα πετύχει δύο σερί τρίποντα (6-6 στο 4'27'')
22:41
Απάντηση από τον Λιάπη, με σουτ από την κορυφή (9-6 στο 4'55'')
22:42
Νέο τρίποντο για τη Βουλγαρία, που όμως δεν θα βρει τον στόχο
22:42
Ο Σπυριδωνίδης σουτάρει στην εκπνοή της ελληνικής επίθεσης, δίχως να βρει τον στόχο
22:42
Τρίτο αποψινό τρίποντο από τη Βουλγαρία, που ισοφαρίζει ξανά (9-9)
22:43
Έρχεται όμως νέα... απάντηση! Αυτή τη φορά από τον Σπυριδωνίδη (12-9)
22:43
Φωνές από τον Μάνο Μανουσέλη, που ζητάει από τους παίκτες του να περιορίσουν τα περιφερειακά σουτ των αντιπάλων τους
22:43
Ο Τσαλμπούρης αντικαθιστά τον Κώττα
22:44
Λάυος από την Εθνική, αφού οι διεθνίες δεν προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση στα 24'' που είχαν στη διάθεσή τους
22:45
Μετά από 7'12'' αγώνα έρχεται το πρώτο δίποντο της Βουλγαρίας (12-11)
22:45
Ο Λιάπης σκοράρει με τη βοήθεια του ταμπλό (14-11)
22:47
Χαμένος αιφνιδιασμός για την Ελλάδα, αλλά ο Πουλιανίτης μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και κερδίζει αμέσως το φάουλ
22:48
Κακό σουτ από τον Σπυρόπουλο, που δεν καταλήγει στον στόχο
22:48
Ο Πουλιανίτης κλέβει τη μπάλα, ενώ μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου
22:49
Λάθος από την Εθνική, που οδηγεί σε καλάθι του Βανγκέλοφ (14-13) στον αιφνιδιασμό
22:50
ΕΛΛΑΔΑ: 5/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: 2/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα
22:51
Ο Λιάπης είναι ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας στο πρώτο δεκάλεπτο, με 7 πόντους (2/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο)
22:52
Η δεύτερη περίοδος ξεκινά με τους Σταμάτη, Πουλιανίτη, Χριστοδούλου, Σπυρόπουλο και Τσαλμπούρη
22:52
Λάθος από τον Πουλιανίτη
22:52
Ο Βανγκέλοφ κερδίζει το φάουλ από τον Σπυρόπουλο και θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
22:55
Δύο σερί χαμένα τρίποντα για τη Βουλγαρία, που παραμένει στο -2 (11'56'')
22:56
Ο Πουλιανίτης πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι, από τα 6μ75 (19-14)
22:57
Καλή άμυνα από τον Πουλιανίτη που οδηγεί σε λάθος τους Βούλγαρους
22:57
Τώρα όμως θα κάνει αυτός το λάθος, αφού η πάσα του προς τον Θεοδώρου δεν έφτασε ποτέ στον αποδέκτη της
22:58
Νέο λάθος από τη Βουλγαρία, που μένει δίχως πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο (13'05'')
22:58
Κάρφωμα από τον Χριστοδούλου για το +7 (21-14)
22:59
Φάουλ από τον Πουλιανότη στον Ίλιεφ
23:00
Ο Σπυριδωνίδης γύρισε στο παρκέ, αντί του Πουλιανίτη
23:00
Ο Σεκούλοφ σκοράρει μετά από ώρα για τη Βουλγαρία. Για τρεις μάλιστα (21-17)
23:00
Σπυρόπουλος και Λιάπης μέσα, Μπιλλής και Λιάπης έξω
23:01
Ο Θεοδώρου χρεώνεται με φάουλ στον Ίβκοφ, που θα εκτελέσει δύο βολές
23:01
Θα βάλει μόνο την πρώτη (21-18 στο 14'22'')
23:02
Airball του Σπυρόπουλου από τη γωνία
23:02
Ο Σεκούλοφ σκοράρει ξανά για τρεις και... ισοπαλία (21-21)
23:02
Στο 7-0 το σερί της Βουλγαρίας στο τελευταίο ενάμιση λεπτό
23:03
Ο Κώττας παίρνει τη θέση του Θεοδώρου στο παρκέ
23:03
Ωραίο καλάθι από τον Χριστοδούλου (23-21 στο 15'35'')
23:07
Τάιμ άουτ από τον Μάνο Μανουσέλη που θέλει να σχεδιάσει την επόμενη επίθεση της Εθνικής
23:08
Τρίποντο του Σταμάτη από τα εφτά μέτρα και η Ελλάδα μεγαλώνει το προβάδισμά της (26-21)
23:09
Νέα καλή άμυνα από τους διεθνείς, που κερδίζουν τη μπάλα
23:09
Ξανά σε ζώνη η Βουλγαρία
23:12
Ωραίο καλάθι δύο πόντων από τον Λιάπη, που μέχρι στιγμής είναι ο πιο αξιόπιστος παίκτης της Εθνικής (28-21 στο 18'42'')
23:12
Τάιμ άουτ από τη Βουλγαρία
23:13
Μειώνουν στους πέντε οι Βούλγαροι (28-23)
23:17
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: 3/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 2/4 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα.
23:19
ΕΛΛΑΔΑ: Σπυριδωνίδης 5 (1), Λιάπης 9 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Πουλιανίτης 3 (1), Χατζηνικόλας, Θεοδώρου, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 3 (1), Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ίλιεφ, Κότσεφ, Στάβρεφ, Χατζιρούσεφ 3 (1), Μίλοφ 8 (2), Ίβκοφ 1, Γκεόργκιεφ, Πεϊτσίνοφ, Βανγκέλοφ 5, Ντιμίτροφ, Βασίλεφ, Σεκούλοφ 6 (2).
23:31
Η Ελλάδα θα ξεκινήσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Χατζηνικόλα, Σπυριδωνίδη, Κώττα, Σπυρόπουλο και Λιάπη
23:31
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο τρίποντα. Ένα από κάθε ομάδα (31-26)
23:32
Ο Σπυριδωνίδης σκοράρει για δύο (33-26 στο 21'25'')
23:37
Μετά από 3'35'' στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα βρίσκεται στο +9 (35-26), χάρη στο καλάθι του Κώττα
23:38
Μειώνει με σουτ από τα τέσσερα μέτρα ο Μίλοφ (35-28)
23:38
Βολές για τον Θεοδώρου
23:39
Θα βάλει μόνο τη μία (36-28)
23:39
Δύσκολο καλάθι από τον Ίβκοφ, που ρίχνει τη διαφορά στους έξι (36-30)
23:39
Βήματα από τον Χριστοδούλου (24'43'')
23:41
Καλή άμυνα από την Ελλάδα που οδηγεί σε σουτ υπό κακές προϋποθέσεις τη Βουλγαρία
23:42
Ο Ίβκοφ σκοράρει για τρεις και μειώνει τη διαφορά (36-33) αναγκάζοντας τον Μάνο Μανουσέλη να καλέσει τάιμ άου (25'41'')