Εθνική Κορασίδων: Βαριά ήττα και αποκλεισμός από το Ευρωπαϊκό

Η Εθνική Κορασίδων (U16) ηττήθηκε 72-52 από την αντίστοιχη της Λιθουανίας και, πλέον, θα διεκδικήσει μια θέση από την 5η έως την 8η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας.

Κορασίδες Κορασίδων Εθνική INTIME SPORTS

Η ελληνική ομάδα πάλεψε για την νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα πλησίασε τη διαφορά των 9 πόντων που χρειαζόταν.

Από εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, η Λιθουανία άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και στο 17' πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 22-21.

Το συγκρότημα του Τάκη Μπακογεώργου παρουσίασε και πάλι την επιθετική δυστοκία, με συνέπεια σε δύο λεπτά λεπτά η διαφορά να αυξηθεί στους 10 πόντους.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Εθνική Koρασίδων πλησίασε στο σκορ, αλλά η προσπάθεια έμεινε ημιτελής και τελικά δεν άργησε να επέλθει η κατάρρευση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα τεθεί αντιμέτωπο με την Ρουμανία το Σάββατο (22/8, 15:15) με φόντο την πέμπτη θέση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-26, 59-40, 72-52

Λιθουανία: Κακτέτε 6, Καζοσιουνέτε 13 (2), Πελεγριμάτε, Ταμουσαουσκέτε, Σερκεβισιούτε 7, Σεγκντέτε 8, Σακεβισιούτε 2, Γιανουσεβισιούτε 2, Ντονσκίσιτε 18 (4), Μπιουβιντέτε, Τουρσκίτε 4, Ταμούτιτε 12

Ελλάδα: Φάρου 6, Τσινέκε Κ. 5 (1), Τσινέκε Ε. 2, Μυλωνάκη 8 (1), Χατζηβασιλείου 1, Δημητριάδου 2, Χρυσανθίδου 2, Παναγιωτοπούλου 2, Αναστασοπούλου 9, Τσιχλάκη 15 (1), Κοντογεώργου , Καραμπάτσου