Ιρλανδία - Ελλάδα 47-93

Με πέντε παίκτες της να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, η Εθνική Νέων Ανδρών "διέλυσε" την Ιρλανδία με το εμφατικό 93-47 στην πρεμιέρα του Πανευρωπαϊκού Β' κατηγορίας που διεξάγεται στη Χαλκίδα. Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα το Σάββατο (16/7, 18:45) κόντρα στην Ολλανδία.

Με ένα τρομερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, η Εθνική Νέων Ανδρών "διέλυσε" την αντίστοιχη ομάδα της Ιρλανδίας με το εμφατικό 93-47 στην πρεμιέρα του Πανευρωπαϊκού Β' κατηγορίας που διεξάγεται στη Χαλκίδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι - χέρι, με την Εθνική να έχει ένα προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της περιόδου (12-15). Σιγά σιγά, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβαζαν στροφές στην επίθεση με αποτέλεσμα στο ημίχρονο η διαφορά να είναι στους 14 πόντους (20-34). Το ξέσπασμα για την Εθνική μας ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο κατά το οποίο η γαλανόλευκη σημείωσε 35 πόντους, την ώρα που η Ιρλανδία δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι σκοράροντας μόλις 14.

Πρωτεργάτες στην επίθεση ήταν οι Κώττας, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης, Σταμάτης και Χαραλαμπόπουλος, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Με τη νίκη αυτή, η Εθνική έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο. Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο (16/7, 18:45) κόντρα στην Ολλανδία.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

(16/7, 18:45) Ελλάδα - Ολλανδία

(17/7, 18:45) Αλβανία - Ελλάδα

(19/7, 18:45) Ελλάδα - Κόσοβο

(20/7, 18:45) Ελλάδα - Μεγάλη Βρετανία

Τα δεκάλεπτα:12-15, 20-34, 34-69, 47-93

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 8, Κώττας 12, Κόνιαρης 13 (6 ασίστ), Τσαλμπούρης 11, Σκουλίδας 3, Μπίλλης 9, Σταμάτης 12, Χαραλαμπόπουλος 10, Δίπλαρος 3, Μουράτος 4, Λούντζης 8.

*Δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Ιρλανδία: Χάνλον 4, Κούμπες 5, Γκίλιγκαν 2, Μπάρον 3, Μπράνελι 3, Ο'σι, Τούμον 2, Φλουντ 8, Κάνινγχαμ, Μπλουντ 8, Νίρι 4, Κίερναν 8.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

18:36
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρεμιέρα του Πανευρωπαϊκού Β' Κατηγορίας που διεξάγεται στη Χαλκίδα. Στο πλαίσιο αυτής, η Εθνική Νέων Ανδρών αντιμετωπίζει την Ιρλανδία.
18:48
Ξεκίνησε το παιχνίδι
18:48
Η αρχική πεντάδα της Εθνικής
18:48
Η περσινή Εθνική U20 δεν κατάφερε να κρατηθεί στην κατηγορία και φέτος οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι έτοιμοι να κατακτήσουν μια από τις 3 πρώτες θέσεις της διοργάνωσης για να ανεβάσουν την ομάδα ξανά στην 1η κατηγορία.
18:49
Το πρώτο καλάθι για την Εθνική στη διοργάνωση δια χειρός Λούντζη
18:50
Το πρόγραμμα της Εθνικής Νέων Ανδρών:
(15/7, 18:45) Ιρλανδία - Ελλάδα
18:52
Ο Κώττας ευστοχεί για το 2-4 όμως οι Ιρλανδοί απαντούν άμεσα (4-4)
18:53
Με τρίποντο του Μπράνελι η Ιρλανδία παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (7-4) όμως ο Κώττας μειώνει σε 7-6
18:54
5:30 απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου
18:56
Ο Τολιόπουλος ισοφαρίζει με τρίποντο σε 9-9
19:00
Το προβάδισμα ξανά στην Ιρλανδία που διαμορφώνει το 11-9 με τον Μπλουντ και στη συνέχεια ο Λούντζης στον αιφνιδιασμό ισοφαρίζει σε 11-11.