Η ΤΣΣΚΑ "έκλεψε" τον Καλάθη

Με 18 κλεψίματα (!), 22 ασίστ και έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων η ΤΣΣΚΑ συνέχισε το νικηφόρο σερί της στη United League.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποδέχθηκε στη Μόσχα την υπολογίσιμη Αστάνα και με σταθερό προβάδισμα από την πρώτη περίοδο δεν κόπιασε έως ότου φτάσει στο 89-63 (έβδομη νίκη σε οκτώ ματς) με πρώτο σκόρερ τον Αντρέι Βοροντσέβιτς που είχε 15 πόντους.

Τη... διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έκανε ο αριθμός των λαθών, αφού η εκπρόσωπος του Καζακστάν είχε 27 λάθη έναντι μόλις 6 των κατόχων του τίτλου.

Από τους ηττημένους ο Πατ Καλάθης δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα. Έπαιξε 20:36 λεπτά και τέλειωσε το ματς με 2 πόντους από 1/8 σουτ και 7 ριμπάουντ. Μόνο ο Τζέι Κόβαν Μπράουν, πρώην παίκτης του ΚΑΟΔ, διακρίθηκε από τους ηττημένους έχοντας 20 πόντους με 6/9 τρίποντα.