Λευκορωσία - Ελλάδα 82-57

Προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ η Εθνική ομάδα των γυναικών παρά τη βαριά ήττα, 82-57, από τη Λευκορωσία, αφού η Τουρκία επικράτησε της Ιταλίας και την άφησε εκτός συνέχειας.

Εθνική Γυναικών

Με νίκη η Εθνική θα προκρινόταν στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ χωρίς να εξαρτάται από το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του ομίλου. Η Λευκορωσία πάντως αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο και το 82-57 επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας.

Μέχρι το 12:30 τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου ήλεγχαν την κατάσταση, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα (21-20) με πρώτη σκόρερ τη Ζωή Δημητράκου. Μαζί όμως με το μπλακ άουτ στο γήπεδο, με αποτέλεσμα τη 10λεπτη διακοπή της αναμέτρησης, επήλθε μπλακ άουτ και στην απόδοση των διεθνών.

Ευρωμπάσκετ Γυναικών Εθνική

Από το 29-21, σκορ κατά τη διάρκεια του "μαύρου" σε γήπεδο και οθόνες, η Λευκορωσία πήγε στο 41-23 του πρώτου ημιχρόνου και στο 58-25 του 25'. Η Εθνική εγκατέλειψε νωρίς τη μάχη και δεν πολέμησε για την ανατροπή. Η εις βάρος της διαφορά, που ανέβαινε διαρκώς, άγγιξε τους 40 πόντους (76-39), με τις Λευκορωσίδες να σουτάρουν με τρομερά ποσοστά από το τρίποντο.

Αναγκαστικά το μέλλον της στη διοργάνωση κρίθηκε από το αποτέλεσμα του ματς Ιταλία-Τουρκία που έριξε την αυλαία του 2ου ομίλου. Οι Ελληνίδες χρειάζονταν νίκη της Τουρκίας, η οποία επικράτησε 50-44 και τις πήρε μαζί της.

Στη δεύτερη φάση ομίλων η Εθνική μπαίνει με 0-2 και θ' αντιμετωπίσει τη Γαλλία, το Μαυροβούνιο και την Τσεχία με στόχο να καταλάβει μία από τις πρώτες τέσσερις θέσεις και να συνεχίσει στα προημιτελικά. Αλλιώς θα παίξει για τις θέσεις 8-12.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 41-23, 66-35, 82-57

Λευκορωσία: Παπόβα 20(4/5τρ, 7ρ), Κουντράσοβα, Σνίτσινα 9(1τρ, 5ασ), Ριτσικάβα, Λιχταρόβιτς 18(4/5τρ), Ζιουζκόβα, Βεραμεγένκα 8(1), Λεουτσάνκα 11(11ρ), Χάρντινγκ 6(5ασ), Τρόινα 9(3/4τρ), Τραφιμάβα, Ιβαστσάνκα 1

Ελλάδα: Γκότζη, Νικολοπούλου 4, Δημητράκου 14(1), Χατζηνικολάου 8, Χριστινάκη 4, Καλτσίδου 6, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 5(1), Σωτηρίου 2, Κοσμά 2, Φασούλα 4, Σπανού 8

17:53
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Ελλάδας με τη Λευκορωσία, για την τελευταία αγωνιστική της α' φάσης του Eurobasket Γυναικών
17:56
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε χθες (14/6) από την Τουρκία (61-50) με αποτέλεσμα να πάρει... παράταση η πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurobasket
17:57
Αυτό που χρειάζεται η Εθνική σήμερα είναι είτε νίκη επί της Λευκορωσίας, είτε ήττα της Ιταλίας από την Τουρκία, σε αγώνα που γίνεται αμέσως μετά από τον δικό μας...
17:59
Η Ελλάδα θα ξεκινήσει το παιχνίδι με τις Νικολοπούλου, Καλτσίδου, Σπανού, Δημητράκου και Παπαμιχαήλ
18:04
Η Δημητράκου σκοράρει με τζαμπ σουτ στον αιφνιδιασμό (3-2 στο 2'00'')
18:05
Η Λιχτάροβιτς σκοράρει για δύο (5-2)
18:05
Φάουλ στη Δημητράκου, η οποία θα εκτελέσει δύο βολές
18:06
Η Ελλάδα θα μειώσει στον πόντο χάρη στις δύο εύστοχες βολές της Δημητράκου (5-4)
18:06
Προβάδισμα τώρα για την Εθνική, μετά το δίποντο της Καλτσίδου (5-6 στο 3'10'')
18:06
Άμεση απάντηση από τη Λεφτσάνκα (7-6)
18:07
Φάση ένας εναντίον ενός από την Καλτσίδου, η οποία όμως αστοχεί
18:08
Στον πόντο ξανά το παιχνίδι μετά από νέο ζευγάρι βολών της Δημητράκου (9-8)
18:08
Τρίποντο από την Πάποβα (12-8 στο 4'50'')
18:09
Νέο καλάθι από τη Δημητράκου (12-10), που φτάνει πολύ γρήγορα τους 6 πόντους στο παιχνίδι
18:09
Κακό σουτ από τη Νικολοπούλου, αφού η μπάλα δεν βρήκε καν το στεφάνι
18:10
Η Λύμουρα παίρνει τη θέση της Νικολοπούλου στο παρκέ
18:10
Δεύτερο σερί τρίποντο από τη Λευκορωσία, από τα χέρια της Λιχτάροβιτς (15-10)
18:11
Η Σπανού αστοχεί από το "βαμμένο"
18:13
Στο +7 (17-10) η διαφορά υπέρ της Λευκορωσίας
18:15
Η Ελλάδα πετυχαίνει γρήγορα πέντε σερί πόντους, για να μειώσει αισθητά τη διαφορά (17-15 στο 9'01'')
18:21
Τρίποντο της Δημητράκου, μετά την ασίστ που πήρε από την Σπανού (17-19 στο 10'50'')
18:21
Στους 12 πόντους ήδη η Ελληνίδα γκαρντ
18:22
Άμεση απάντηση, επίσης με τρίποντο, από τη Σνίτσινα (20-19)
18:23
Κακή επίθεση για την Εθνική, με την Σπανού να σουτάρει ανεπιτυχώς υπό πίεση
18:24
Η Λεοτσάνκα θα αστοχήσει από το "βαμμένο", με τη Σπανού να μαζεύει το ριμπάουντ
18:24
Αριστερό λέι απ από τη Λύμουρα, που βάζει την Ελλάδα ξανά σε θέση οδηγού (20-21 στο 12'38'')
18:24
Η Χάρντινγκ σκοράρει με τον ίδιο τρόπο (22-21)
18:34
Η Πάποβα διαμορφώνει το 27-21 με 2/2 βολές. Εν συνεχεία η Κοσμά αστοχεί σε τρίποντο.
18:35
Η Λεοτσάνκα στέλνει τη διαφορά στο +8 (29-21), στα 3'33" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
18:39
H Kαλτσίδου χρεώνεται με βήματα.
18:41
Προσωρινή διακοπή στον αγώνα, καθώς "έπεσε" το ρεύμα στο γήπεδο.
18:43
Το πρόβλημα ηλεκτροδότησης του γηπέδου έχει αποκατασταθεί εν μέρει. Οι δυο ομάδες κάνουν ζέσταμα.
18:44
Ακόμα 3'09" πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η Λευκορωσία έκανε σερί 9-0, ανατρέποντας το εις βάρος της 20-21 σε 29-21. Η Ελλάδα έχει μείνει 4.5 λεπτά χωρίς πόντο.
18:48
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Νικολοπούλου, Δημητράκου 12 (1), Χατζηνικολάου, Καλτσίδου 2, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 5 (1), Σωτηρίου, Κοσμά, Σπανού 2.

18:50
Το παιχνίδι ξεκινά αφού το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.
18:51
Η Λεουτσάνκα στέλνει τη διαφορά στο +10 (31-21). 18-6 οι πόντοι στο "ζωγραφιστό" για τις δυο ομάδες.
18:52
Η Σπανού σκοράρει με τη λήξη της επίθεσης. Άμεση η απάντηση από την Λεουτσάνκα (33-23, 18'07").
18:52
Η Σνίτσινα ευστοχεί με λέι απ για το 35-23.
18:53
Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια της Σπανού. Επίθεση για τη Λευκορωσία.
18:54
Στο 18-2 το επιμέρους σκορ για τη Λευκορωσία, μετά το τρίποντο της Λικχτάροβιτς (38-23).
18:54
Η Λιχτάροβιτς σκοράρει εκ νέου πίσω από τα 6μ.75, για το 38-23.
18:55
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Λευκορωρία πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-23, μετά το τρίποντο της Λιχτάροβιτς.
18:58
Στατιστική ημιχρόνου
Λευκορωσία: 41 πόντοι, 4/6 βολές (66.7%), 11/20 δίποντα (55%), 5/11 τρίποντα (45.5%), 14-2 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
Ελλάδα: 23 πόντοι, 5/6 βολές (83.3%), 6/18 δίποντα (33.3%), 2/6 τρίποντα (33.3%), 13-1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα.
19:01
Οι πόντοι για την Εθνική: Ζημητράκου 12 (1), Καλτσίδου 2, Λύμουρα 5 (1), Σπανού 4.
19:09
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.
19:10
Οι παίκτριες στους πάγκους για τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές.
19:12
Η Λευκορωσία "τρέχει" σερί 5-0 στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου και προηγείται με 46-23.
19:12
Η Σπανού μειώνει σε 46-25.
19:12
Εν συνεχεία χρεώνεται με φάουλ στην Λεουτσάνκα.
19:13
Η Χάρντιγνκ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 48-25.
19:15
Η Λευκορωσία στο 50-25, μετά το καλάθι της Λικχτάροβιτς. Ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος καλεί τάιμ άουτ στα 7'33" για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
19:16
Η Βερεμεγένκα διαμορφώνει το 52-25.
19:16
Η Γκοτζή αστοχεί από τη γωνία για τρεις.
19:19
Η Λικχτάροβιτς ευστοχεί σε τρίποντο και στέλνει τη διαφορά στο +30 (55-25, 24'45").
19:19
Νέο τρίποντο για τη Λευκορωσία (8/14) με την Πάποβα (58-25, 25'13").
19:21
Η Δημητράκου μειώνει σε 61-29.
19:21
Ακόμα 2'50" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
19:22
Η Πάποβα διαμορφώνει το 63-29 με 2/2 βολές.
19:23
Η Τρόινα ευστοχεί σε τρίποντο και η Λευκορωσία προηγείται με 66-29.
19:23
Η Στέλλα Καλτσίδου διαμορφώνει το 66-31.
19:24
Η Χατζηνικολάου δίνει λύσεις στην επίθεση της Ελλάδας (66-33).
19:26
Η Καλτσίδου διαμορφώνει το 66-35 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.
19:30
H Δημητράκου δεν βρήκε στόχο υπό την πίεση της Πάποβα.
19:31
Η Πάποβα σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Λευκορωσία προηγείται με 69-35.
19:33
Η Λεουτσάνκα είναι ανίκητη στο "ζωγραφιστό" (71-35). Τάιμ άουτ από τον Δικαιουλάκο.
19:37
Επίθεση για την Εθνική μας μετά το φάουλ της Λεουτσάνκα.
19:38
Εν συνεχεία η Σπανού μειώνει σε 71-37.
19:39
Ακόμα 3'56" για τη λήξη.
19:40
Η Πάποβα φτάνει τους 20 προσωπικούς πόντους (73-37, 36'28").
19:43
H Νικολοπούλου σκοράρει το πρώτο της καλάθι στον αγώνα (73-39). Εν συνεχεία η Τρόινα κάνει το 76-39 με τρίποντο.
19:44
Η Φασούλα μειώνει σε 76-43.
19:45
2/2/ βολές για τη Χατζηνικολάου και 76-45.
19:46
Λέι-απ από τη Χατζηνικολάου και 76-47, στο 39'.
19:47
Η Νικολοπούλου ρίχνει κι άλλο τη διαφορά, με 2/2 βολές (78-51).
19:47
Η Φασούλα σκοράρει στον αιφνιδιασμό και η ελληνική ομάδα μειώνει σε 78-53.
19:48
Η Κοσμά κερδίζει φάουλ στα 24.4" και έχει δικαίωμα για βολές.
19:49
Η Εθνική μειώνει σε 79-55 με 2/2 βολές.
19:50
Η Χριστινάκη διαμορφώνει το 79-57 ενώ η Τρόινα κάνει το τελικό 82-57 με τρίποντο.
19:51
Η Λευκορωσία προκρίνεται στην επόμενη φάση ως αήττητ ενώ η Ελλάδα περιμένει νίκη της Τουρκίας επί της Ιταλίας για να προκριθεί.