Τουρκία - Ελλάδα 68-64

Η Εθνική δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο στην πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, γνωρίζοντας την ήττα από την οικοδέσποινα Τουρκία με 68-64, είχε ωστόσο εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Την ήττα με 68-64 από την οικοδέσποινα Τουρκία γνώρισε η Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ικονίου, λυγίζοντας στο τέλος της αναμέτρησης. Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 12-0, ωστόσο με οδηγό τον Χαραλαμπόπουλο κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 30-30 λίγο πριν από το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι διεθνείς συνέχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και έφτασαν να προηγούνται με 40-45, με το τέταρτο μέρος να είναι σχεδόν ισορροπημένο από πλευράς σκορ. Η αχίλλειος πτέρνα της Εθνικής ήταν οι βολές, με τους παίκτες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος να έχουν 2/7 στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ματς, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τελικά την ήττα με 68-64.

Στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης η Ελλάδα θα μπει με ρεκόρ 1-1 αφού είχε επικρατήσει της Βοσνίας, η οποία συνεχίζει στην διοργάνωση και θα αντιμετωπίσει Σερβία, Ισπανία και Μαυροβούνιο.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 36-33, 49-52, 68-64.

Τουρκία: Μπαϊράμ, Ουγκουρλού 9 (1), Εζντεμίρογλου 8 (2), Αρσλάν 8 (1), Γκετσίμ 5 (1), Μπαϊκάν 2, Κορκμάζ 8 (1), Αράρ, Ολμάζ, Ουλουμπάι 13, Ακιέλ 2, Γκιουβέν 13.

Ελλάδα: Τολιόπουλος 3 (1), Κόνιαρης 5 (1), Κώττας, Οικονομόπουλος 5 (1), Μήτογλου 4, Μουράτος 7 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 14, Παπαγιάννης 8 +8 ριμπ., Χαραλαμπόπουλος 18 +8 ριμπ.

Το LIVE:

20:26
Καλησπέρα σας!
20:26
Σε περίπου πέντε λεπτά αναμένεται να αρχίσει το ματς ανάμεσα στην Τουρκία και την Ελλάδα.
20:32
Οι παίκτες παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
20:35
Αυτή την στιγμή ακούμε τους ύμνους των δύο ομάδων.
20:40
Όλα έτοιμα να αρχίσει το ματς.
20:42
Χωρίς σκορ στο πρώτο λεπτό οι δύο ομάδες.
20:43
Καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή από τον Αρσλάν (4-0).
20:46
Ο Γκιούβεν έκανε το 8-0 για τους Τούρκους. Τάιμ άουτ στο ματς.
20:46
Χωρίς σκορ η Εθνική μας στην αναμέτρηση.
20:46
Δέκα αναπάντητοι πόντοι για την Τουρκία.
20:48
Ο Ουλουμπάι έκανε το 12-0 για τους Τούρκους. Η Εθνική μας έχει 0/3 δίποντα στην αναμέτρηση.
20:49
Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημειώνει τους πρώτους πόντους της Εθνικής στο 4' (12-3).
20:50
Καλάθι από τον Αρσλάν και 14-3.
20:53
Στο +14 η Τουρκία στο 6' (17-3).
20:55
Ο Τσεμίν έκανε το 19-4, ενώ ο Παπαγιάννης μείωσε σε 19-6 για την Εθνική στο 7'. Ελέγχουν τον αγώνα οι Τούρκοι μέχρι στιγμής.
20:59
Ο Τολιόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 21-9, αλλά ο Οζντεμίρογλου ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 15 πόντους (24-9).
21:01
Το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει με 24-13 για την Τουρκία. Η Εθνική μας στα τελευταία δύο λεπτά προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά.
21:05
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο.
21:06
Ο Γκούβεν έχει σημειώσει το μοναδικό καλάθι σε αυτά τα δύο λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο.
21:07
26-15, μειώνει ο Χαραλαμπόπουλος.
21:08
Δύο πόντοι από τον Κόνιαρη και η Εθνική μειώνει σε 28-17.
21:11
Ο Κόνιαρης με τρίποντο έριξε την διαφορά στους οκτώ πόντους για την Εθνική (28-20).
21:13
Ο Κορκμάζ έκανε το 30-20 στο 16'.
21:14
Οικονομόπουλος και Χαραλαμπόπουλος μείωσαν για την Εθνική σε 30-25 στο 16'.
21:16
Καλάθι και φάουλ από τον Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος είναι εξαιρετικός και η Εθνική μειώνει στο καλάθι (30-28)!
21:17
Ο Παπαγιάννης ισοφάρισε σε 30-30. Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
21:18
10-0 σερί για την Εθνική μας στα τελευταία 2:20''.
21:19
Κορυφαίος για την Εθνική, ο Χαραλαμπόπουλος με 12 πόντους μέχρι στιγμής.
21:19
Για πρώτη φορά το προβάδισμα η Εθνική στο παιχνίδι με 32-33, έπειτα από τρίποντο του Μουράτου.
21:21
Τα στατιστικά για την Εθνική μας: 3/6 βολές, 9/18 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη.
21:21
Ο Παπαγιάννης έχει 5 ριμπάουντ σε 13 λεπτά.
21:22
3/4 τρίποντα για τους Έφηβους στο δεύτερο δεκάλεπτο (75%).
21:23
Καλάθι στη λήξη του ημιχρόνου για τους Τούρκους (36-33), σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
21:24
Οι Τούρκοι έχουν στο πρώτο ημίχρονο: 8/13 βολές, 11/21 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα.
21:24
Η Εθνική μας: 3/6 βολές, 9/18 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 λάθη, 2 κλεψίματα.
21:24
Σε περίπου 15 λεπτά επιστρέφουμε!
21:38
Άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο!
21:40
18-8 το επιμέρους σκορ για την Ελλάδα στα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα.
21:46
Ο Χαραλαμπόπουλος στο 25' δίνει το προβάδισμα στους διεθνείς μας.
21:47
Τεχνική ποινή για τον προπονητή της Τουρκίας, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα.
21:48
Η Τουρκία έχει 16 πόντους στα τελευταία 16 λεπτά στο παιχνίδι.
21:48
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος έχει 14 πόντους (2/2 βολές, 6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα).
21:49
Στο +5 η Εθνική με τον Μουράτο.
21:53
Η Εθνική μετράει 4/14 σουτ τριών πόντων (28,6%).
21:55
Στο +3 η Εθνική Εφήβων με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-52).
21:57
Ο Χαραλαμπόπουλος έχει 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Παπαγιάννης μετράει 8 πόντους με 8 ριμπάουντ. Ο Σταμάτης που είναι εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε τους 10 πόντου με 3 ριμπάουντ.
21:59
Άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο.
22:00
2:30'' χωρίς σκορ η Τουρκία.
22:01
Ο Μήτογλου έκανε το 54-49 για την Εθνική, σημειώνοντας το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο.
22:03
4-0 σερί από τους Τούρκους που πλησίασαν στον πόντο στο 33'.
22:04
Κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου και 56-53, ακόμα 6 λεπτά για το τέλος του αγώνα.
22:06
Εννέα λάθη για την Εθνική, στα έξι οι Τούρκοι.
22:07
Προβάδισμα οι Τούρκοι, με το τρίποντο του Κορκμάζ. Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
22:09
6/9 βολές για την Εθνική στο παιχνίδι και 57-58 το σκορ.
22:09
Στα τρίποντα οι διεθνείς μας έχουν 4/15.
22:11
5/15 τρίποντα για τους Τούρκους (33,3%).
22:13
Χωρίς σκορ οι διεθνείς στα τελευταία 3:08''.
22:13
Τάιμ άουτ στην αναμέτρηση.
22:16
Η Ελλάδα έχει αστοχήσει στα τελευταία έξι σουτ τριών πόντων που έχει επιχειρήσει.
22:16
Επίσης, οι διεθνείς μας έχουν αστοχήσει στους τέσσερις τελευταίες βολές.
22:18
2/7 βολές στα τελευταία λεπτά για την Εθνική (62-60).
22:19
Ο Χαρραλαμπόπουλος μειώνει σε 64-62 για την Εθνική, ακόμα 30 δευτερόλεπτα. Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
22:22
Ο Τσεσίμ με 2/2 βολές έκανε το 66-62, 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
22:25
Η Εθνική ηττήθηκε με 68-64 από τους Τούρκους, παρόλα αυτά είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση της στη β' φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι διεθνείς μας μεταφέρουν μία νίκη, καθώς είχαν επικρατήσει των Βόσνιων που επίσης συνεχίζουν στην διοργάνωση.