Μαυροβούνιο - Ελλάδα 63-76

Η Εθνική γυναικών νίκησε 76-63 το Μαυροβούνιο, αλλά επειδή δεν πήρε διαφορά 16 πόντων και η Λευκορωσία ηττήθηκε το βράδυ από τη Γαλλία έμεινε εκτός συνέχειας στο Ευρωμπάσκετ.

Δημητράκου Ελλάδα Μαυροβούνιο

Η τεράστια προσπάθεια της Εθνικής γυναικών στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε για τη Β' φάση του Ευρωμπάσκετ δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου νίκησαν 76-63 το Μαυροβούνιο, κυνηγούσαν όμως το +16 για να μην εξαρτώνται από το αποτέλεσμα του βραδινού παιχνιδιού μεταξύ της Λευκορωσίας και της Γαλλίας και στο τέλος της ημέρας αποκλείστηκαν. Αυτό γιατί οι Λευκορωσίδες έχασαν και στην τριπλή ισοβαθμία η Ελλάδα έμεινε τρίτη και εκτός συνέχειας.

Οι διεθνείς έκαναν το καλύτερο δυνατό απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα και έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 20 πόντους (44-24), ενώ στο φινάλε είχαν διπλή ευκαιρία να φτάσουν την πολυπόθητη διαφορά. Τόσο όμως η Λύμουρα στην επίθεση όσο και η Σωτηρίου (μετά από κλέψιμο στην επαναφορά) δεν βρήκαν στόχο σε σουτ τριών πόντων και το 76-63 δεν άλλαξε.

Κρίμα για την εξαιρετική εμφάνιση που έκαναν τα κορίτσια στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δη η Ζωή Δημητράκου, η οποία είχε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 29 (4/6 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ.

Ήταν αυτή που οδήγησε την Εθνική στο 22-10, στο 35-21 και στο 44-24. Το Μαυροβούνιο άρχισε να καλύπτει την εις βάρος του διαφορά, φροντίζοντας να εκμεταλλευτεί την κούραση της Σπανού, τους πόντους που έδωσε από μέσα η νατουραλιζέ Ρόμπινσον και τα καλύτερα ποσοστά από το τρίποντο (είχαν 1/12 στο πρώτο μισό και 7/27 συνολικά).

Μολονότι πάντως οι αντίπαλες της Ελλάδας έφτασαν στο -6 (57-51), υπήρξε άμεση αντίδραση. Μάλιστα τρία λεπτά πριν από το φινάλε η "γαλανόλευκη" προηγήθηκε 70-53 (τρίποντο Λύμουρα), προβάδισμα όμως που δεν μπόρεσε να προστατεύσει για να φτάσει στην 8άδα του Ευρωμπάσκετ. Πρόκριση που θα ισοδυναμούσε με υπέρβαση. Εκείνο το -25 από τη Λευκορωσία στην πρώτη φάση αποδείχθηκε καταστροφικό.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-44, 51-58, 63-76

Μαυροβούνιο: Ράκοβιτς, Σκέροβιτς 9(3/7τρ, 9ασ), Γιοβάνοβιτς 7(1τρ, 6ρ), Πόποβιτς 2, Άλεξιτς 6(2), Μπιέλιτσα 2, Περοβάνοβιτς 15(10ρ, 5ασ), Πάσιτς 8(1), Βούγιοβιτς 1, Ρόμπινσον 13

Ελλάδα: Δημητράκου 29(4/6τρ, 6ρ, 3ασ), Χατζηνικολάου 9(5ασ), Καλτσίδου 7(1), Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 6(1τρ, 6ρ), Σωτηρίου 2, Κοσμά 8(2), Σπανού 13(1τρ, 8ρ, 4ασ)

18:54
Καλησπέρα, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Εθνικής Γυναικών με το Μαυροβούνιο
18:54
Πρόκειται για το τελευταίο παιχνίδι της Β' Φάσης του Eurobasket Γυναικών, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χρειάζεται τη νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην οκτάδα
18:55
Τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου πρέπει να νικήσουν απόψε και, εν συνεχεία, να περιμένουν το αποτέλεσμα του Λευκορωσία - Γαλλία. Εκεί όπου θέλουν νίκη των τυπικά γηπεδούχων, για να βρεθούν στις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης
18:56
Σε περίπτωση που η Γαλλία νικήσει, τότε η Ελλάδα θα πρέπει να έχει ήδη επικρατήσει του Μαυροβούνιο με τουλάχιστον +16
19:00
Σε περίπου δύο λεπτά θα έχουμε το τζάμπολ της αναμέτρησης
19:00
Η Ελλάδα θα ξεκινήσει το παιχνίδι με τις: Δημητράκου, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Παπαμιχαήλ και Σπανού
19:00
Το Μαυροβούνιο θα παραταχθεί με τις: Σκέροβιτς, Γιοβάνοβιτς, Περοβάνοβιτς, Πάσιτς και Ρόμπινσον
19:03
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης
19:05
Η Πάσιτς ανοίγει το σκορ (2-0)
19:05
Άμεση απάντηση από Δημητράκου, με σουτ τριών πόντων (2-3 στο 1'13'')
19:07
Η Περοβάνοβιτς σκοράρει με λέι απ, αλλά η Δημητράκου πετυχαίνει το δεύτερο σερί τρίποντό της για το ελληνικό +2 (4-6) στο 2'01''
19:07
Φάουλ της Παπαμιχαήλ στη Ρόμπινσον, που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
19:08
Θα βάλει μόνο την πρώτη, αλλά η Περοβάνοβιτς είναι εκεί για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει από το "βαμμένο" (7-6)
19:08
Νέο τρίποντο για την Εθνική, που προηγείται (7-9 στο 3'57''), αν και δεν έχει σκοράρει κάποιο δίποντο μέχρι στιγμής
19:09
Η Δημητράκου κλέβει την μπάλα από την Γιοβάνοβιτς, η οποία κάνει αμέσως το φάουλ για να σταματήσει τον ελληνικό αιφνιδιασμό
19:09
Τάιμ άουτ από το Μαυροβούνιο
19:13
Η Καλτσίδου πετυχαίνει το πρώτο δίποντο της Ελλάδας, για το +4 (7-11) του 4'53''
19:13
Η Κοσμά στη θέση της Παπαμιχαήλ
19:13
Φάουλ στη Ρόμπινσον, που θα ευστοχήσει σε μία ελεύθερη βολή (8-11 στο 5'18'')
19:16
Σε πολύ καλή βραδιά η Εθνική, με τη διαφορά να φτάνει στο +6 (8-14) χάρη σε μία βολή της Σπανού και ένα δίποντο της Δημητράκου
19:16
Τέλος στο σερί της ελληνικής ομάδας, με την Περοβάνοβιτς να ευστοχεί σε δύο βολές (10-14 στο 7'03'')
19:17
Η διαφορά στις δύο ομάδες έγκειται στα ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα. Το Μαυροβούνιο έχει 0/4 πίσω από τη γραμμή των 6μ75, την ώρα που η Ελλάδα μετράει 3/5
19:17
Κι όλα αυτά, με την Εθνική να έχει μόλις 3 ριμπάουντ (έναντι 10 του Μαυροβουνίου)
19:17
Η Λύμουρα στο παρκέ, αντικαθιστώντας την Καλτσίδου
19:20
Νταμπλ σκορ για την ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου, με τις Δημητράκου και Κοσμά να αναλαμβάνουν δράση (10-20 στο 9'03'')
19:21
Η φόργουορντ του Ελληνικού πέρασε στο παρκέ και μέσα σε μερικά δεύτερόλεπτα σκόραρε ένα τρίποντο και δύο βολές, για να ανεβάσει αισθητά τον δείκτη του σκορ
19:21
Η Δημητράκου μεγαλώνει ακόμη περισσότερο το ελληνικό προβάδισμα (10-22 στο 9'31'')
19:22
Απίστευτα πράγματα από την Εθνική μέχρι τώρα, με 3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 4/6 βολές, μαζί με 5 ασίστ και μόλις 1 λάθος.
19:23
Η Πάσιτς σκοράρει μετά από ώρα για το Μαυροβούνιο (11-22)
19:23
Τέλος πρώτης περιόδου: Μαυροβούνιο - Ελλάδα 11-22
19:23
Το Μαυροβούνιο έμεινε άποντο για 3'32'', διάστημα αστο οποίο η Ελλάδα μετέτρεψε το +4 (10-14) σε +12 (10-22)
19:25
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ελλάδα να έχει τις Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Λύμουρα, Σωτηρίου και Κοσμά στο παρκέ
19:25
Ένα από τα αξιοσημείωτα των πρώτων δέκα λεπτών του αγώνα είναι ότι η Σπανού έχει πάρει 5 ριμπάουντ και τα υπόλοιπα έντεκα κορίτσια μόλις... 2
19:28
Το ξεκίνημα της β' περιόδου είναι εξίσου εντυπωσιακό! Η Ελλάδα συνεχίζει να κυριαρχεί στο παρκέ, με τη δαιφορά να παραμένει στο +11 (15-26)
19:29
Τι έγινε στα τελευταία 2'56''; Η Χατζηνικολάου πήρε... το όπλο της και μαζί με τη Σωτηρίου έχουν αναλάβει δράση. Από την άλλη, η Γιοβάνοβιτς με τη Ρόμπινσον είναι απελπιιστικά μόνες
19:29
Η Παπαμιχαήλ πετυχαίνει τους πρώτους της πόντους απόψε (15-28)
19:29
Αλλαγή για το Μαυροβούνιο, με τη Ρόμπινσον να παραχωρεί τη θέση της στην Περοβάνοβιτς
19:32
Καλάθι δύο πόντων από την Μπιέλιτσα, στο οποίο απαντά η Δημητράκου (17-30 στο 13'45'')
19:32
Δύο συνεχόμενα καλάθια από την Περοβάνοβιτς (21-30 στο 14'31'') αναγκάζουν τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο να καλέσει τάιμ άουτ
19:34
Το Μαυροβούνιο εξακολουθεί να βρίσκει... σίδερο από την περιφέρεια (0/8), αλλά όσο ανανεώνει επιθέσεις (7 επιθετικά) μπορεί να ελπίζει
19:35
Τα κορίτσια επιστρέφουν αποφασισμένα στο παρκέ!
19:36
Η Δημητράκου σκοράρει ξανά από τα 6μ75 (έχει ήδη 16 πόντους) και η Λύμουρα δίνει λύση στην επίθεση, για το +14 (21-35) του 15'41''
19:37
Η Δημητράκου είναι η πρώτη σκόρερ του αγώνα μέχρι στιγμής με 16 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/2 βολές
19:37
Μειώνει η Πόποβιτς (23-35)
19:39
Ασταμάτητη η Δημητράκου, αυτή τη φορά θα σκοράρει με δύο βολές (23-37) με 1'44'' να μένουν στο ημίχρονο
19:40
Εν τω μεταξύ, η Βούγιοβιτς θα κάνει το τρίτο ατομικό της φάουλ. Ομοίως και η Καλτσίδου. Πρόβλημα για τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο
19:40
Βολές για την Βούγιοβιτς, που πετυχαίνει 1/2 (24-37) και δίνει τη θέση της στην Πάσιτς
19:40
Η Σπανού σκοράρει με τρίποντο για το +16 (24-40) στο 18'39''
19:41
Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά της Εθνικής απόψε
19:41
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με το Μαυροβούνιο να καλεί τάιμ άουτ
19:50
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (8/16 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 8/12 βολές, 24 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 τάπα): Ράκοβιτς, Σκέροβιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Πόποβιτς 2, Βούτσετιτς, Άλεκσιτς, Μπιέλιτσα 2, Περοβάνοβιτς 10, Πάσιτς 6 (1), Βούγιοβιτς 1, Ρόμπινσον 4.
ΕΛΛΑΔΑ (9/20 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 8/10 βολές, 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα): Γκοτζή, Νικολοπούλου, Δημητράκου 20 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Χατζηνικολάου 4, Χριστινάκη, Καλτσίδου 5 (1), Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 2, Σωτηρίου 2, Κοσμά 5 (1), Φασούλα, Σπανού 4 (1).
19:59
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της Εθνικής με το Μαυροβούνιο
19:59
Αν μείνουν ως έχουν τα πράγματα μέχρι το τέλος, η Ελλάδα θα βρίσκεται από τώρα στους οκτώ του Eurobasket Γυναικών. Ανεξάρτητα του τι θα κάνει η Γαλλία με τη Λευκορωσία
20:01
Οι παίκτριες των δύο ομάδων ακούνε τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών
20:01
"Να είστε έτοιμες ότι θα επιστρέψουν", ήταν η τελευταία ατάκα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου πριν την έναρξη του β' ημιχρόνου
20:02
Η Ελλάδα θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο με τις Δημητράκου, Χατζηνικολάου,Σωτηρίου, Κοσμά και Σπανού στο παρκέ
20:02
Η Σκέποβιτς θα σκοράρει για τρεις (30-44) κι ο πάγκος του Μαυροβουνίου θα σηκωθεί όρθιος για να πανηγυρίσει
20:03
Airball από τη Δημητράκου, σε σουτ τριών πόντων -υπό ασφυκτική πίεση
20:04
Δύο βολές για την Πάσιτς
20:04
Η φόργουορντ του Μαυροβουνίου έχει 2/2 και ρίχνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (32-44 στο 21'04'')
20:04
Δεύτερο τρίποντο από την Σπανού απόψε, για το +15 (32-47)
20:04
Απάντηση με τον ίδιο τρόπο από την Γιοβάνοβιτς (35-47)
20:05
Οι τυπικά γηπεδούχες έχουν 2/2 τρίποντα στα πρώτα 2'04'' του β' μέρους, όταν στο πρώτο ημίχρονο είχαν 1/12
20:05
Η Ρόμπινσον ευστοχεί στο δεξί λέι απ, για να ρίξει αισθητά τη διαφορά (37-47)
20:06
20:08
Νέο καλάθι από τη Ρόμπινσον και +8 (39-47) πλέον για την Εθνική, με 6'23'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
20:09
Η Κοσμά βάζει τέλος στην επιθετική ανομβρία της Ελλάδας, με σουτ τριών πόντων (39-50)
20:09
Η Γιοβάνοβιτς σκοράρει για δύο -υπό πίεση (41-50 στο 24'14'')
20:12
Λάθος επαναφορά από την ελληνική ομάδα, με την κατοχή να περνάει ξανά σε χέρια παικτριών του Μαυροβουνίου
20:14
Δύσκολο καλάθι της Σπανού, μπροστά από την Ρόμπινσον (41-52 στο 26'47'')
20:14
Φάουλ στην Καλτσίδου σε προσπάθεια για λέι απ στον αιφνιδιασμό. Έχει δικαίωμα για δύο βολές
20:18
Μέσα και οι δύο βολές (41-54)
20:18
Νέο τρίποντο από το Μαυροβούνιο, αυτή τη φορά δια χειρός Σκέροβιτς (44-54 στο 26'52'')
20:18
Η Λύμουρα αστοχεί σε σουτ τριών πόντων
20:18
Όχι όμως και η Άλεκσιτς, που μειώνει στους 7 (47-54)
20:20
Βολές για τη Λύμουρα, που ευστοχεί μόνοσ τη μία (47-55)
20:20
Η Καλτσίδου κάνει το τέταρτο φάουλ της, με αποτέλεσμα να περάσει στον πάγκο. Μέσα η Κοσμά, με 1'29'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
20:22
Νέες βολές για την Ελλάδα, με την Σπανού
20:22
Θα βάλει και τις δύο (47-57)
20:22
Ακόμη ένα επιθετικό ριμπάουντ για το Μαυροβούνιο, με την Περοβάνοβιτς να σκοράρει από το "βαμμένο" (49-57)
20:22
Νέο καλάθι από τη Ρόμπινσον, που μειώνει στους έξι (51-57)
20:24
Το Μαυροβούνιο είχε 1/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 4/8 στο τρίτο δεκάλεπτο
20:25
Αντίθετα, τα ποσοστά της Ελλάδας στα δίποντα (37%) έπεσαν, όχι όμως και στα τρίποντα (53.5%)
20:27
Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του ντέρμπι
20:27
Ένα δίποντο από Ελλάδα και Μαυροβούνιο, δεν αλλάζει τη διαφορά (53-60)
20:28
Η Δημητράκου χάνει το δίποντο -υπό ασφυκτική πίεση
20:29
Η Δημητράκου δίνει τη λύση για την Ελλάδα, από τα πέντε μέτρα (53-62 στο 31'54'')