Ο Ίβκοβιτς πήρε... ρεβάνς από τον Ομπράντοβιτς

Σ' ένα μεγάλο ντέρμπι η Εφές νίκησε 84-82 τη Φενέρμπαχτσε και αύξησε τις πιθανότητες πρωτιάς στη ρέγκιουλαρ σίζον.

Αν η Εφές είχε ελπίδες για να "κλέψει" πρωτιά στην κανονική περίοδο, ήταν αυτό το ματς. Πιο αποφασισμένη και αποφασιστική για 15 λεπτά, προηγήθηκε 17-6 και 34-19, προκαλώντας την... οργή του Ομπράντοβιτς για τον τρόπο που οι παίκτες του αντιμετώπιζαν το παιχνίδι.

Σταδιακά η Φενέρμπαχτσε βελτιώθηκε και επανήλθε. Με τον Βέσελι να κάνει μεγάλο ματς μείωσε την εις βάρος της διαφορά και ισοφάρισε 60-60, κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα πριν από την τελευταία περίοδο.

Η Εφές ανέκτησε το προβάδισμα, πηγαίνοντας ως το 76-69, τίποτα όμως δεν είχε κριθεί πριν από το τελευταίο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά σε απόσταση αναπνοής (78-79) και κάθε κατοχή ήταν το ίδιο κρίσιμη.

Το καθοριστικό καλάθι επιτεύχθηκε δια χειρός Κρστιτς, ο οποίος στα 14'' πριν από το τέλος έκανε το 83-80. Ο Περπέρογλου στα 8'' έχασε μία βολή, αλλά με το σκορ στο 84-82 ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε στο σουτ της ανατροπής και η Εφές "απέδρασε" με το διπλό.

Φενέρμπαχτσε: Γκάουνταλ 12(1), Ζήσης 8(3ασ), Ερντέν, Μαχμούτογλου 6(1), Μπογκντάνοβιτς 24(2τρ, 6ρ, 3ασ), Σαβάς 2, Ζόριτς 2, Βέσελι 21(10ρ), Σιπάχι 2, Πρέλντζιτς 5

Εφές: Μπαλμπάι 2, Οσμάν 6, Περπέρογλου 8, Μπατούκ 3(1), Σάριτς 11, Κρστιτς 20, Λάσμε 12(1), Τζάνινγκ 15(5/8τρ, 5ασ), Ερτέλ 5(1τρ, 8ασ), Κιλιτσλί 2, Κοσούτ