Άλλο 19 πόντοι και άλλο 6 για τον ΠΑΟΚ

Τεράστια ευκαιρία για μια ευρεία νίκη που θα τον καθιστούσε ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ ξόδεψε ο ΠΑΟΚ. Ναι μεν νίκησε 74-68 την Καρσίγιακα, αλλά στο 36'30'' είχε προηγηθεί 69-50!

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)
Γκος ΠΑΟΚ Καρσίγιακα EUROKINISSI

Ένα ρητορικό "γιατί (ρε) ΠΑΟΚ;" μένει αναπάντητο μετά το 74-68 επί της Καρσίγιακα, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Όταν στα 3'30'' πριν από τη λήξη οι "ασπρόμαυροι" έχουν προηγηθεί 69-50, έχοντας παίξει την τέλεια άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (16 πόντοι σε 16'30'' λεπτά), η λέξη αυτοκτονία είναι μικρή, παρά τα δέκα γράμματά της, για να χωρέσει την ευκαιρία που ξόδεψαν για το αβαντάζ πρόκρισης στα προημιτελικά.

Με άλλον αέρα, διαφορετική αυτοπεποίθηση θα πήγαινε η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στη Σμύρνη και με άλλη θα πάει τώρα για τη ρεβάνς. Όχι πως δεν έχει κάνει μεγάλες εκτός έδρας εμφανίσεις στη διοργάνωση, επί τουρκικού εδάφους μάλιστα (Γκαζιαντέπ). Παρόλα αυτά οι ισορροπίες πλέον είναι λεπτές και οι πιθανότητες μοιάζουν μοιρασμένες. Αν θα κοστίσουν η λανθασμένη διαχείριση των τελευταίων 3,5 λεπτών, οι πεταμένες μπάλες του τελευταίου λεπτού και το τρίποντο στα 11'', θα το ξέρουμε το βράδυ της επόμενης Τετάρτης (14/3).

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68

ΠΑΟΚ: Χαραλαμπόπουλος, Χρυσικόπουλος 2(0/5τρ, 6ρ), Γκος 13(6ασ), Τζάκσον 13(1), Τζόουνς 3(1), Κατσίβελης 10(1/5τρ), Κόνιαρης 3(1τρ, 8ρ), Κρουμπάλι 10(7ρ), Μαργαρίτης 9(1), Πετεγουέι 9(1), Τσόχλας, Ζάρας 2

Καρσίγιακα: Μπάνιτς 6(6ρ), Γιουλασλάμ, Τζόουνς 13(1τρ, 8ρ), Κένεντι 16(1τρ, 8ρ), Τούρεν 8(5ρ), Ουγκουρλού 10, Γουότερς 10, Γουντ 5