Χάνει μ' όλους τους πιθανούς τρόπους ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 62-60 της Ολντενμπουργκ δύο λεπτά πριν τη λήξη αλλά οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήραν το ματς δείχνοντας ότι ο Δικέφαλος του Βορρά βρίσκεται σε κρίση. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον ΠΑΟΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Κόντρα στα Τρίκαλα ο ΠΑΟΚ έχασε τη μάχη από την αρχή και ματαίως προσπαθούσε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Στη Γερμανία πάλι, όπως το συνηθίζει στην Ευρώπη, προτίμησε το θρίλερ. Με καλάθι του Κλάντον ακριβώς δύο λεπτά πριν από το τέλος προηγήθηκε 60-62 αλλά κάπου εκεί τα φώτα έσβησαν, τα λάθη πολλαπλασιάστηκαν και στο ευρωπαϊκό τεφτέρι γράφτηκε μία ακόμη ήττα (η 4η).

Ακόμα και μετά το 63-62 που ήρθε με το τρίποντο τον Πάουλντινγκ ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία του αλλά ο Χρυσικόπουλος έκανε μεταφορά της μπάλας και η κατοχή χάθηκε. Ο Δικέφαλος σημειωτέον τελείωσε τον αγώνα με 23 (!) λάθη, 10 περισσότερα από τον αντίπαλό του. Πως να μην χάσει...

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62

Όλντενμπουργκ: Κράμερ Κ. 4, Κράμερ Ντ 2, Γουίμπεργκ, Μάσενατ 13, Ντε Ζέεβ 8, Μάντριχ 3, Λόκχαρτ 3, Πάουλντινγκ 7, Σβέτελμ 3, Κβάλε 16 (9ρ), Ντάγκινς 8.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 4, Τσόχλας 5, Τέιλορ 7, Μιλιένοβιτς 12 (4ασ, 5κλ), Γλυνιαδάκης 3, Σάιμπερτ 8, Μπράιαντ 9, Κλάντον 14 (8ρ, 3ασ)