Τι τους "έφτιαξε" η ΑΕΚ...

Εφτάψυχη ΑΕΚ, δεν λύγισε από τον τρόπο που πήγε να χάσει το "τρελό" ματς στην κανονική διάρκεια και έφυγε με το διπλό από τη Βενετία (103-101) χάρη σε καλάθι 2'' πριν από τη λήξη, ξεχρεώνοντας την ήττα από την Εστουδιάντες στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Βλέποντας παίκτες, προπονητές και οπαδοί της ΑΕΚ την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Τζόνσον πίσω από τη σέντρα και με το χρόνο να μηδενίζει, φανταζόμαστε πως (οι περισσότεροι) έκλεισαν τα μάτια! Η μπάλα τούς έκανε πάντως το… χατήρι. Χτύπησε σαδιστικά στη στεφάνη μεν, κατέληξε… σαδιστικά εκτός δε και... σφράγισε την πρώτη νίκη της Ένωσης στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ με 103-101 επί της Βενέτσια.

Μία νίκη που κατά κάποιο τρόπο ρεφάρει τη γκέλα της περασμένης εβδομάδας απέναντι στην Εστουδιάντες, αλλά κυρίως ανακόπτει το σερί των δύο ηττών (αφού είχε ακολουθήσει αυτή από τον Άρη στο πρωτάθλημα) και επαναφέρει την ηρεμία στο "κιτρινόμαυρο" στρατόπεδο που είχε γεμίσει με γκρίνια και αμφισβήτηση τις τελευταίες ημέρες.

Βέβαια ποιος ξέρει τι θα γινόταν και τι θα γραφόταν αν το σουτ του Τζόνσον έβρισκε στόχο και η ΑΕΚ έχανε. Θα κάναμε λόγο για διπλή αυτοκτονία…

Διότι η ομάδα του Μανωλόπουλου, αν και ήταν πίσω σχεδόν σε όλο το ματς (προηγήθηκε μία φορά 34-32 στη 2η περίοδο) και βρέθηκε στο -7 (77-70) τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε, κατάφερε με 9-0 να προσπεράσει 79-77 και στο τέλος του 40λεπτου να έχει αέρα 3 πόντων από τις βολές του Γκριν. Ωστόσο το ανόητο και αχρείαστο αντιαθλητικό του Λαρεντζάκη και "στο καπάκι" η απώλεια αμυντικού ριμπάουντ μετά τις βολές της Βενέτσια και την άστοχη έξτρα επίθεση έδωσαν στους γηπεδούχους (από νέο φάουλ του Λαρεντζάκη στον Όρελικ) την ευκαιρία να πάρουν το ματς. Ο Λιθουανός είχε όμως 1/2βολές και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι τρίποντες "βόμβες" Σάκοτα και Γκριν έκαναν το 93-87, αλλά και πάλι η ΑΕΚ κατάφερε να χάσει τη διαφορά που πήρε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Το 99-93 1'16'' πριν το τέλος έγινε 99-99 42 δευτερόλεπτα αργότερα μέχρι που ο Τζέιμς με κάρφωμα στα 2'' έγραψε το τελικό 103-101 προς γενική ανακούφιση…

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85(κ.α), 101-103

Βενέτσια: Χέινς 8(2/7τρ, 5ασ), Πέριτς 19(7ρ), Τζόνσον 20(3/5τρ), Μπράμος 10(2), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Όρελικ 25(4/10τρ, 10ρ), Μπόλπιν, Μπίλιγκα 6(7ρ), Γουάτ 9(7ρ)

ΑΕΚ: Ελόνου 12(6/7δ, 6ρ), Τζέιμς 4, Γκριν 23(2τρ, 4ασ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15(1τρ, 5ρ, 4ασ), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 14(2/5τρ), Μπάρλοου13(3/8τρ, 5ρ), Μαυροειδής 18(9ρ), Σι