Ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη από μία ευρεία νίκη και την πήρε κόντρα στον αδύναμο Γυμναστικό στο ΣΕΦ. Το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο, κιόλας, δεκάλεπτο αφού οι ερυθρόλευκοι δεν έδωσαν δικαιώματα (100-69)

Τον απέκλεισε από τον τελικό του Κυπέλλου και... συνάντησε την οργή του 2,5 μήνες μετά. Ο Παναθηναϊκός ήταν υπερηχητικός στο ντέρμπι της Stoiximan.gr Basket League και με το εμφατικό 94-74 νίκησε εύκολα την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 12/12. Πόνεσε ο Λοτζέσκι στο πέλμα.

Με τον Γιαννόπουλο να βάζει ένα πραγματικά μεγάλο σουτ και τον Αρη να αυτοκτονεί χαρίζοντας συνεχείς κατοχές, το Ρέθυμνο πήρε μία μεγάλη νίκη με 80-73 στο "Μελίνα Μερκούρη" σε ματς-διαφήμιση.

Ο ΠΑΟΚ έχει πάρει φόρα και σαρώνει, αφού ούτε ο ουραγός Πανιώνιος αντιστάθηκε. Πάντως ο Δικέφαλος εξακολουθεί να είναι πίσω από το εκπληκτικό Λαύριο. Το διπλό της Κύμης στην Αμαλιάδα μετράει διπλά, άνετη η επικράτηση του Κολοσσού.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 64-67

Τελ. ανανέωση : 03/01/16 18:59

Άτρωτος ο Παναθηναϊκός. Παρά την αντίσταση που πρόεβαλε η σκληρή ΑΕΚ, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς νίκησε 67-64 και παρέμεινε αήττητος μετά από 12 αγωνιστικές. Φελντέιν, Καλάθης και Παπαγιάννης οι κορυφαίοι του "τριφυλλιού".

Κόροιβος - ΠΑΟΚ 65-75

Τελ. ανανέωση : 03/01/16 17:56

Ο ΠΑΟΚ, χωρίς τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, άφησε πίσω του τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Φάρο κερδίζοντας εκτός έδρας τον Κόροιβο με σκορ 65-75.

Ολυμπιακός - Απόλλων Πάτρας 83-62

Τελ. ανανέωση : 03/01/16 13:18

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε με 83-62 τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ και πάει με θετική ψυχολογία στη Βιτόρια για τη μάχη με την Μπασκόνια. Ντεμπούτο για Οντομ, μοίρασε το χρόνο ο Σφαιρόπουλος.

Τρίκαλα - Λαύριο 81-77

Τελ. ανανέωση : 02/01/16 18:09

Βαθιά βαθμολογική "ανάσα" πήραν τα Τρίκαλα που επικράτησαν εντός έδρας του Λαυρίου με 81-77.

Κηφισιά-Κολοσσός 77-69

Τελ. ανανέωση : 02/01/16 18:08

Tη δεύτερη εντός έδρας νίκη της πέτυχε το Σάββατο η Κηφισιά που επικράτησε με 77-69 του Κολοσσού στο Ζηρίνειο.

Καβάλα-Αρκαδικός 85-74

Τελ. ανανέωση : 02/01/16 18:05

Ο Στιβ Γιατζόγλου είχε υποσχεθεί ότι η Καβάλα θα τα δώσει όλα κόντρα στον Αρκαδικό και το έκανε. Νίκησε 85-74 και μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά. Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία μετά από 10 σερί ήττες!

Basket League LIVE

Τελ. ανανέωση : 02/01/16 15:40

Ενημερωθείτε ζωντανά από το Contra.gr για την εξέλιξη των αναμετρήσεων της Basket League στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

H Basket League ΣΚΡΑΤΣ ανακοίνωσε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής, με τις αναμετρήσεις ΑΕΚ - Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ να διεξάγονται στις 3 Ιανουαρίου. Δείτε αναλυτικά.

Στο περιθώριο του νικηφόρου αγώνα με τον Πανελευσινιακό ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς κλήθηκε να σχολιάσει την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για την κατακύρωση του προημιτελικού κυπέλλου στον Ολυμπιακό.

Το επιμέρους 25-10 στη δεύτερη περίοδο επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει του Πανελευσινιακού, να πάρει μια εύκολη νίκη (91-54) και στον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να δώσει χρόνο στους νέους. Πρώτος σκόρερ ο Μπατίστα, εξαιρετικοί οι Φώτσης και Νέλσον.

Ρέθυμνο - Τρίκαλα 81-83

Τελ. ανανέωση : 10/01/15 18:04

Τα Τρίκαλα άντεξαν στην αντεπίθεση του Ρεθύμνου και με το 83-81 έφυγαν μ' ένα πολύ μεγάλο διπλό από το "Μελίνα Μερκούρη", εκεί που έχει νικήσει μόνο ο Ολυμπιακός.

Πανιώνιος - Απόλλων Πάτρας 68-71

Τελ. ανανέωση : 10/01/15 17:54

O Aπόλλων απέδειξε ότι διαθέτει μέταλλο και ποιότητα νικώντας τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 71-68. Ηταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Αχαιών.

Κόροιβος - Κηφισιά 79-70

Τελ. ανανέωση : 10/01/15 17:51

Με την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση ο Κόροιβος νίκησε εύκολα την αγνώριστη Κηφισιά στην Αμαλιάδα με 79-70 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την παραμονή του.

ΚΑΟΔ-Κολοσσός 68-72

Τελ. ανανέωση : 10/01/15 17:43

Μεγάλο παιχνίδι στη Δράμα όπου ο ΚΑΟΔ άγγιξε την επική ανατροπή από το -27, αλλά ο Κολοσσός πήρε με χιτσκοκικό τρόπο το διπλό (72-68).

Εκνευρισμένος αποχώρησε από τη συνέντευξη Τύπου του αγώνα με τη Νέα Κηφισιά ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος αντέδρασε μετά από ερώτηση που του έγινε για τη διαιτησία. Δείτε το video (08:33).

Ολυμπιακός - Νέα Κηφισιά 69-64

Τελ. ανανέωση : 05/01/14 20:01

Η Νέα Κηφισιά απείλησε με διπλό στο ΣΕΦ, ο κακός Ολυμπιακός ωστόσο γλίτωσε μια νέα απρόσμενη ήττα επικρατώντας 69-64.

Ρέθυμνο - Παναθηναϊκός 63-82

Τελ. ανανέωση : 05/01/14 16:37

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο και με το 82-63 ξεπέρασε το σκόπελο του Ρεθύμνου στην Κρήτη.

Live η 12η αγωνιστική

Τελ. ανανέωση : 05/01/14 14:56

Παρακολουθήστε live από το Contra.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Κηφισιά.

Τρίκαλα - Άρης 82-76 παρ.

Τελ. ανανέωση : 04/01/14 19:01

Ο Γκρέιντζερ έστειλε με τρίποντο το παιχνίδι στην παράταση και τα Τρίκαλα, με καλύτερη ψυχολογία, επιβλήθηκαν 82-76 του εξίσου μαχητικού Άρη.

Απόλλων Πάτρας - Πανιώνιος 81-89

Τελ. ανανέωση : 04/01/14 18:11

Με εμφάνιση ανάλογη του ρόστερ που διαθέτει, ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, 89-81 τον Απόλλωνα, και διεύρυνε το νικηφόρο σερί του στα έξι ματς, παραμένοντας δεύτερος στη βαθμολογία.

Πανελευσινιακός - ΚΑΟΔ 73-67

Τελ. ανανέωση : 04/01/14 16:56

Ο Πανελευσινιακός δεν... θαμπώθηκε από το θρίαμβο του ΚΑΟΔ επί του Ολυμπιακού, καθώς τον νίκησε 73-67 στο κλειστό της Γούβας και πήρε σημαντική ανάσα.

Κολοσσός - Ίκαρος 70-64

Τελ. ανανέωση : 04/01/14 16:48

Ο Κολοσσός επέστρεψε από το -18 του 20' και κάνοντας την ανατροπή επικράτησε 70-64 του Ικάρου στο Βενετόκλειο για την τέταρτη εφετινή νίκη του στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ - Ηλυσιακός 84-49

Τελ. ανανέωση : 04/01/14 16:24

Ξεκουράστηκε και... περπάτησε. Ο ΠΑΟΚ διέσυρε τον Ηλυσιακό με 84-49 δείχνοντας το καλό του πρόσωπο στο πρώτο παιχνίδι του 2014.