Κόροιβος - ΠΑΟΚ 65-75

Ο ΠΑΟΚ, χωρίς τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, άφησε πίσω του τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Φάρο κερδίζοντας εκτός έδρας τον Κόροιβο με σκορ 65-75.

Έτσι νίκησε:

Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων στο ξεκίνημα του ματς (4-8) και το 4-11 (3'30'') έγινε από τον Μάρκοβιτς. Ο "Δικέφαλος" βρέθηκε στο +9 (4-13) με καλάθι του Ντούβνιακ και μετά στο +11 (4-15). Στην συνέχεια ο Χάρις με συνεχόμενους πόντους του μείωσε σε 10-15 και ο Ντέιβις έκανε το 13-15 (8'). Το 15-15 έγινε από τον Τρότερ, ο Βασιλόπουλος έδωσε το προβάδισμα (17-15) και στο 10' οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 19-15 (15-0 σερί από τον Κόροιβο).

Ο Λιάπης μείωσε σε 19-17 και έτσι ο ΠΑΟΚ "ξεκόλλησε" ενώ μετά ο "Δικέφαλος" προηγήθηκε με 19-20. Ο Κόροιβος πέτυχε καλάθι μετά από περίπου πέντε λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-20) και στο 17' οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με 24-25. Ο Δέδας "χτύπησε" δύο φορές από τα 6.75 (24-28 και 26-31), με βολές από πλευράς γηπεδούχων έγινε το 29-31 και ο Δέδας ξανά με τρίποντο έκανε το 29-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 33-36, ο Σλαφτσάκης (έξι πόντους στο δεύτερο ημίχρονο) έκανε το 35-36 και ο Κόροιβος βρέθηκε στο +3 (39-36 στο 23'). Το 41-39 "γράφτηκε" από τον Χάτσερ και ο Σλαφτσάκης (10 πόντους) έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων (43-39) στους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν με 45-39. Με σερί 0-6, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (45-45 στο 27') και ο Ντέιβις έκανε το 49-47. Τελικά στο 30' το σκορ ήταν 51-51.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε την τελευταία περίοδο δίχως τον Χάτσερ που είχε ένα πρόβλημα τραυματισμού, ο Κόροιβος στο 31' ήταν μπροστά με 56-53 και σε εκείνο το σημείο ο Αμερικανός επέστρεψε στο ματς. Στην συνέχεια ο Μαρκόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή (57-53), ο "Δικέφαλος" κατάφερε να ισοφαρίσει (57-57) και ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 59-60. Ο Τρότερ έκανε το 61-60 (34') και ο Τσόχλας "απάντησε" (61-62) και έκανε το 61-63. Ο Τέπιτς "έγραψε" το 63-65 και ο Μάρκοβιτς διαμόρφωσε το 63-68 (στα 2'39'' πριν το τέλος). Ο Τσόχλας έδωσε ένα +8 (63-71) στον ΠΑΟΚ, η διαφορά "πήγε" στους 10 πόντους (63-73) και ο "Δικέφαλος" κέρδισε με 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75

Κόροιβος (X. Μαρκόπουλος): Ντέιβις 15 (1), Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος 6, Κάουνσιλ, Χάρις 12, Πουλιανίτης 2, Χριστοδούλου, Χάρντινγκ 1, Χαριτόπουλος 9 (1), Τρότερ 10 (1), Γεωργάκης

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16, Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 14 (2), Χάτσερ 14 (1), Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (1), Δέδας 11 (3), Kώττας

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τσόχλας πέτυχε σημαντικούς πόντους στην τελευταία περίοδο και με καλάθια του "έσπρωξε" τον ΠΑΟΚ στην νίκη. Βοήθησε και ο Μάρκοβιτς.

Το φύλλο αγώνα

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Με αυτό το "διπλό" οι "ασπρόμαυροι" "ανέβηκαν" στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου έδειξε για ακόμα μία φορά πόσο αξιόμαχη και σκληροτράχηλη είναι.