Άρης-Ρέθυμνο 68-62

Ο Άρης πέτυχε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφθασε στη νίκη με 68-62 επί του αξιόμαχου Ρεθύμνου.

Η εξέλιξη

Το Ρέθυμνο μπήκε στο παρκέ αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους με την προσήλωση στο ματς και την ευστοχία του, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά στο σκορ βάζοντας δύσκολα στον Αρη. Σε πρώτη και δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πρίφτη έκλεισε μπροστά στο σκορ, αλλά οι Κρητικοί ήταν σε απόσταση "καυτής" ανάσας, ενώ στην τρίτη περίοδο έκλεισαν στο +4 (45-49).

Οι Θεσσαλονικείς, όμως, πήραν τα πάνω τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και στις κρίσιμες στιγμές ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι φτάνοντας στην τελική επικράτηση. Ποιος... φταίει για όλα αυτά; Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο ηγέτης του Άρη στην επίθεση τελειώνοντας με 23 πόντους έχοντας 2/3 βολές, 9/15 δίποντα και 1/6 τρίποντα, με 8 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 1 ασίστ σε 33 λεπτά αγώνα.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Βενζέκοφ. Τα είπαμε και πιο πάνω.

2. Από κοντά και ο Τόμας με κρίσιμα καλάθια.

3. Σημαντική και η βοήθεια του Πάσαλιτς, ειδικά όταν πέτυχε το τρίποντο 1' και 33'' πριν το τέλος.

4. Ο Φαγιέ ήταν για ένα ακόμη ματς ο κορυφαίος του Ρεθύμνου.

5. Πολύ καλός και ο Άλεν με 12 πόντους.

Το φύλλο αγώνα:

Ας πάρουμε το δεδομένο: είδαμε ματσάρα. Το Ρέθυμνο παρουσιάστηκε σκληροτράχηλο κόντρα σε έναν Άρη που όταν σοβαρεύτηκε πήρε τη νίκη. Ας είναι καλά ο Βεζένκοφ. Το Ρέθυμνο είχε τις ευκαιρίες για το μεγάλο διπλό, αλλά αστόχησε σε όλα τα μεγάλα σουτ.