Λαχτάρισε ο Παναθηναϊκός στην Πυλαία

Ο Παναθηναϊκός απώλεσε μία διαφορά 20 πόντων στην Πυλαία κόντρα στο γενναίο ΠΑΟΚ αλλά παρά τη λαχτάρα πήρε τελικά το ματς με 72-68. Χαλάρωσαν επικίνδυνα οι πράσινοι στο 4ο δεκάλεπτο.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ (MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ (MOTION TEAM) EUROKINISSI SPORTS

Με τα φρέσκα πόδια που έριξε στη μάχη ο Τσάβι Πασκουάλ (Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος), ο Παναθηναϊκός βρήκε σχετικά γρήγορα ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό ότι με 10 πόντους από τον πρώτο και άλλους 13 από τον Νικ Καλάθη, οι Κυπελλούχοι είχαν διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο (42-27).

Το χάντικαπ ανέβηκε και άλλο στο τρίτο δεκάλεπτο αφού μέχρι εκείνη την ώρα ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε ικανός να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα και να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Από το 35' όμως και μετά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πιστέψει σε μία αδιανόητη ανατροπή.

Με πρωταγωνιστή σ' αυτό το διάστημα τον ΜακΦάντεν ο οποίος σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανό τρόπο ο Δικέφαλος έριξε τη διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους (68-65) 20 δεύτερα πριν από το τέλος. Χρειάστηκαν δύο βολές του Σίγκλετον και ένα άστοχο τρίποντο από τον ΜακΦάντεν για να εξασφαλίσει τη νίκη ο Παναθηναϊκός. Μία νίκη που μέχρι το 35' φάνταζε σίγουρη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 27-42, 37-56, 68-72.

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης, Μαργαρίτης 6, Σάιμπερτ 18 (3 τρίπ., 7 ριμπ.), Πέινερς 6, Κλάντον 4 (11 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 3 (1), ΜακΦάντεν 16 (4/10 τρίπ.), Μιλιένοβιτς 7, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 15 (13/14 βολ., 13 ριμπ.), Νίκολς, Φελντέιν 2 (1/7 δίπ., 0/2 τρίπ.), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Καλάθης 16 (6/17 σουτ, 2 τρίπ., 8 ριμπ.), Τζέιμς 11 (6 ριμπ.), Μποχωρίδης 10 (2), Φώτσης 4, Τζεντίλε 9, Μπουρούσης 2.