Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 71-79

Σε ακόμη ένα ματς-θρίλερ, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά στο τέλος και νίκησε 79-71 το Ρέθυμνο στην έδρα του.

Η εξέλιξη:

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 6-8 και 8-11 στο 5'. Με ένα σερί 7-2, το Ρέθυμνο πήρε κεφάλι στο σκορ (15-13) αλλά ο "Δικέφαλος" βελτιώθηκε και στο 8' κέρδιζε με 17-20. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-22 για τον ΑΓΟΡ, με τον Σάφτενααρ να έχει έξι πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" "πάτησαν" γκάζι (26-29), περίπου στα μισά της περιόδου (15') ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα (30-31), ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 36-38 στο 18' (μετά από τεχνική ποινή στον πάγκου του ΑΓΟΡ). Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο "Δικέφαλος" (ήταν βελτιωμένος αμυντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο) κέρδιζε με 36-40.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα επτά πόντων (36-43 και 38-45) ενώ ο Τσόχλας έδωσε ένα +10 στον "Δικέφαλο" (38-48 στο 23'). Στη συνέχεια ο ΑΓΟΡ βρέθηκε στο -4 (44-48) και ο Καλαμπόκης έκανε το 48-48 (26'). Ο Φαγιέ μάλιστα έδωσε το προβάδισμα με 51-50 (13-2 σερί για τους γηπεδούχους, μετά το 38-48) αλλά ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και στο 30' ήταν μπροστά με 56-57 (μείωσε με τρίποντο ο Σχίζας στο φινάλε του γ' δεκαλέπτου). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε ένα +6 (56-61) και ο Δέδας μετά από τεχνική ποινή σε βάρος του Ρεθύμνου διαμόρφωσε το 56-62 (31'). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-64 και μετά σε 62-64 (33'), για να κάνει το 62-66 ο Μαργαρίτης στο 35'. Στο 37' έγινε το 64-68 από τον Λάνγκφορντ, ο Φαγιέ (21 πόντους) μείωσε σε 66-68 και ο Τσόχλας "έγραψε" το 66-71. Στο 39' ο Λάνγκφορντ έκανε το 68-73 και ο Κάρτερ έκανε το 68-75 στα 41'' πριν το τέλος, με αποτέλεσμα κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ να έχει "αγκαλιάσει" την νίκη.

Η καλύτερη πεντάδα:

1. Ο Μαργαρίτης ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ βοήθησε και στα ριμπάουντ.

2. Από κοντά ο Οντουμ με 13 πόντους.

3. Σημαντικές οι βοήθειες απόπ Τσόχλα, Οντουμ και Βον, μόνο που ο τελευταίος βοήθησε και στα ριμπάουντ.

4. Ο Φαγιέ ήταν ξανά ο MVP για το Ρέθυμνο.

5. Ο Σίμπσον με 14 πόντους, 2 τρίποντα και 5 ριμπάουντ ήταν η δεύτερη απειλή για τον ΠΑΟΚ.

Φύλλο αγώνα:

Σημαντική νίκη για τον Δικέφαλο σε μια δύσκολη έδρα. Το Ρέθυμνο δεν έπαθε μεγάλη ζημιά, αφού η ήττα αυτή μπορεί να θεωρηθεί εντός προγράμματος.