"Άγγιξαν" το θαύμα τα Τρίκαλα αλλά..., αμερικάνικο σόου στο Ρέθυμνο

Κοντά στο... θαύμα της επιστροφής από το -13 στην τελευταία περίοδο έφτασαν τα Τρίκαλα, αλλά το Λαύριο πήρε τελικά τη νίκη με 78-75. Οι τρεις Αμερικανοί του Ρεθύμνου έκαναν... πάρτι και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας με 71-56.

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

ΤΡΙΚΑΛΑ - ΛΑΥΡΙΟ 75-78

Λίγο έλειψε να πετύχουν μια μεγάλη ανατροπή τα Τρίκαλα, αλλά... τα έκαναν μούσκεμα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κι αυτό γιατί με το σκορ στο 75-77 υπέρ του Λαυρίου κι ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στην επίθεση οΣωτήρης Μανωλόπουλοςζήτησε τον καταλογισμό φάουλ αλλά -αντ’ αυτού- χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φύγουν με τους βαθμούς της νίκης και το τελικό 78-75!

Να σημειωθεί ότι τα Τρίκαλα βρέθηκαν να χάνουν με 67-54 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο κατέβαλαν γενναία προσπάθεια, η οποία... χάλασε στο φινάλε. Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 6-10, αλλά το Λαύριο έχει το πάνω χέρι με δύο νίκες στα μεταξύ τους.

ΡΕΘΥΜΝΟ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 71-56

Πάρτι έκαναν οι Αμερικανοί του Ρεθύμνου κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη με 71-56. Πιο συγκεκριμένα ο Φιτζπάτρικ πέτυχε 21 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ μάζεψε και 13 ριμπαουντ και ακολούθησαν οι Άρνολντ με 17 πόντους και Τάλτον με 16.

Οι Κρητικοί έκαναν επιτυχημένη επανεκκίνηση με τον Νίκο Βετούλα και μετά από τέσσερις σερί ήττες στην Stoiximan Basket League, ξαναμπήκαν δυναμικά στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 27-33, 53-44, 71-56

ΡΕΘΥΜΝΟ(Βετούλας): Άρνολντ 17 (2), Φιτζπάτρικ 21 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τάλτον 16 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Γιαννόπουλος, Κράβιτς, Κώττας 2, Ραζής, Χριστοδούλου 10, Σάφτενααρ 4, Καμπερίδης 1, Θεοδωρίδης, Τζόζεφ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ(Σκουρτόπουλος): Χίκι 12(1), Ράσελ 2, Κουζέλογλου 6, Καλινόσκι 11(1), Ρέινς 6, Στόκτον 9(1), Βεργίνης 5, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 1, Μπάβτσιτς 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 78-68

EUROKINISSI SPORTS

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Stoiximan.gr Basket League έκανε ο Προμηθέας του Βαγγέλη Αγγέλου. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 78-68 του... πληγωμένου Κολοσσού εντός έδρας με τον Νίκο Γκίκα να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση.

Ο Έλληνας άσος του Προμηθέα πέτυχε 18 πόντους με 3/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα σε 22 λεπτά συμμετοχής και πήρε από το χέρι τους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 32-33, 58-45, 78-68

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ(Αγγέλου): Μπάσινγκεϊμ 21(2), Πέττας, Φαγέ 8(1), Ντίκερσον 5, Μουρ 9(1), Παπαντωνίου 4, Γκίκας 18(4), Γερομιχαλός 4, Τζόουνς 8(1), Τόντιτς 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ(Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 7, Ρέλεφορντ, Βασιλόπουλος 6, Χολ 5 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 36 λεπτά), Τσούκου 16(3), Γεωργαλής 6(2), Άχονεν 4, Παπαδάκης 17(5).