Άρης - Λαύριο 82-68

Oπως συνήθως κάνει στο Nick Galis Ηall, o Αρης νίκησε με 82-68 και το Λαύριο χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ετσι νίκησε:

Αν εξαιρέσει κανείς ένα διαστημα στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου όταν και το Λαύριο προηγήθηκε με 24-25, οι κίτρινοι είχαν το πάνω χέρι στο ματς. Εκμεταλλευόμενοι το ύψος τους και την αποτελεσματικότητα των Αμερικανων της στο σκοράρισμα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε αρχικά 6 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (39-33) και στη συνέχεια ανέβασε το χάντικαπ ακόμα και στους 16 πόντους (72-56) αφού δεν βρήκε σοβαρη αντίσταση από τον Λαύριο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές προθέσεις στην άμυνα αλλά στην επίθεση δυσκολεύτηκαν αρκετά( (20/63 σουτ).

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33, 61-52, 82-68

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 17, Ουότερς 8, Χάγκινς 10, Μούρτος 6, ΜακΝίλ 10, Ξανθόπουλος 5, Πελεκάνος 10, Τσούπκοβιτς 2, Φιλιόνης 2, Ζάρας 5, Κοέν 5, Σίμτσακ 2.

Λαύριο (Σερελής): Xάμιλτον 4, Σακελλαρίου 8, Νίξον 4, Κακλαμανάκης, Μπολντς 10, Κρούμπαλι 7, Τσίρος, Κέσελ 10, Περράκης 8, Γιαννακόπουλος 11, Μπάρλος 6, Μπέμπης.

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Συνώνυμο της συνέπειας ο Ουάιτ που τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 7/10 σουτ. Ολα αυτά σε 30 αγωνιστικά λεπτά.