Κηφισιά - Τρίκαλα 115-79

Σε επιθετικό μονόλογο μετέτρεψε το ματς με τα Τρίκαλα η Κηφισιά, η οποία νίκησε με το εντυπωσιακό 115-79 και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα η Κηφισιά έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα γρήγορα χάρη στα εύστοχα σουτ των Κασελάκη και Στίγκερς και το πρώτο δεκάλεπτο του βρήκε μπροστά με 29-22. Στη δεύτερη περίοδο συνέχισαν με σπασμένα φρένα και τον Μάρσαλ να σκοράρει από τη γραμμή του τριπόντου με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους 25 πόντους (58-33) με το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Τα Τρίκαλα φάνηκαν να τα παρατούν, ωστόσο δεν έγινε το ίδιο από τους γηπεδούχους που συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη και πάνω από τους 30 πόντους (70-39) στο τρίτο δεκάλεπτο, με την τελευταία περίοδο να αποκτά διαδικαστικό και μόνο χαρακτήρα. Η Κηφισιά εκεί κατάφερε να σπάσει το φράγμα των 100 πόντων και να επικρατήσει τελικά με μια διαφορά 36 πόντων! (115-79).

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 58-33, 90-54, 115-79

Κηφισιά: Στίγκερς 3 (1), Κασελάκης 10 (2), Χογκ 15 (1), Ελ Αμίν 19 (2), Γλυνιαδάκης 10, Μάρσαλ 16 (4), Χατζηνικόλας 5 (1), Γκίκας 4, Πόποβιτς 4, Σταμάτης 8 (2), Χρυσικόπουλος, Σμιθ 21

Τρίκαλα: Καραθανάσης 5 (1), Κόντζερ 13 (1), Βίλιαμσον 3, Καλλές 5, Ρόμπινσον 20 (3), Κάντουγκαν 3, Τσιλούλης, Τσιάρας 6 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 20, Βαρυτιμιάδης 4.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ονειρικό ντεμπούτο έκανε ο Ζερμέιν Μάρσαλ στην Κηφισιά. Ο Αμερικανός που έφτασε στην ομάδα την Πέμπτη (4/2) πέτυχε 16 πόντους με 4 στα 5 τρίποντα!

Το φύλλο του αγώνα

Εντυπωσιακή η νίκη της Κηφισιάς με την ομάδα να παίζει... μόνη της μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Πολύ καλός ο νεοαποκτηθείς, Μάρσαλ, ο οποίος μάλιστα ξεκίνησε με 3 στα 3 τρίποντα παίρνοντας μεγάλη αυτοπεποίθηση. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σημείωσε ρεκόρ συγκομιδής πόντων σε ένα ματς με τους 115 που πέτυχε, ενώ παράλληλα οι παίκτες της μοίρασαν 27 ασίστ (!), επίδοση που επίσης αποτελεί ρεκόρ.