Ρέθυμνο - Αρκαδικός 89-76

Το Ρέθυμνο, με έναν "σεληνιασμένο" Τόμας Ντελινινκάιτις επικράτησε με 89-76 του ουραγού Αρκαδικού, πήρε τη διαφορά και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Basket League.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι, παρά την προσπάθεια του Τόμας Ντελινινκάιτις (23 π) να "ανοίξει" τη διαφορά για το Ρέθυμνο. Ένα δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο, τους έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 10 πόντους (33-23) στο 15', ενώ δύο εύστοχες βολές του Ντελινινκάιτς έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στο +13 (40-27), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 44-36.

Ο Αρκαδικός προσπάθησε, με πρωτοστάτη τον Άλεξ Λίτζιον (20 π) να "ροκανίσει" το σκορ, όμως οι Ρεθυμνιώτες διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας (67-55). Με οδηγό την άμυνα, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έφτασαν μέχρι το +17 (80-63) στο 36', ενώ ένα όμορφο κάρφωμα του Ράιαν Χάροου στα 13" πριν το τέλος, ήταν το... κερασάκι στην τούρτα της επικράτησης του Ρεθύμνου.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55, 89-76.

Ρέθυμνο: Ντελινινκάιτις 23 (4/5 3π, 7/7 βολές), Σχίζας 7, Μάντεν, Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 8, Χάροου 21, Στόουν 14, Κάρτερ 9, Τσακαρέλης 2, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Αρκαδικός: Λίτζιον 20, Τζόουνς 20 (3/4 3π), Καραμαλέγκος, Καββαδάς 13, Βαν Όστρουμ 8 (6 ρ), Κοψαύτης, Στεφανίδης 2, Νοούτινεν 8, Καλλονικίδης 5, Εζόμο, Τζουγκαράκης, Λι.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τόμας Ντελινινκάιτις βρέθηκε σε εκπληκτική βραδιά και με 23 πόντους (7/7 1π, 2/2 2π, 4/5 3π), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ χάρισε στην ομάδα του μία υπερπολύτιμη νικη.

Το φύλλο αγώνα

Σε έναν αγώνα "do or die", το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο, πιο εύστοχο και πιο σοβαρό από τον Αρκαδικό, ο οποίος αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρει μία σπουδαία νίκη που το απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη.