Αρκαδικός - Κολοσσός 77-67

Βαθιά βαθμολογική "ανάσα" πήρε ο Αρκαδικός στη "μάχη" που δίνει για παραμονή στην κατηγορία, καθώς επικράτησε του Κολοσσού εντός έδρας με 77-67.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Ματς μεγάλης σημασίας ήταν για τον Αρκαδικό αυτό κόντρα στον Κολοσσό, προκειμένου η ομάδα να διατηρήσει τις πιθανότητες παραμονής της στην κατηγορία. Αυτό το γνώριζαν οι παίκτες των γηπεδούχων και βγήκαν με το "μαχαίρι στα δόντια" από το πρώτο λεπτό. Ο Κολοσσός όμως ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Καββαδά να ηγείται της επίθεσης, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πήγαν με το υπέρ τους 36-32 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο έδειχνε ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όμως με ένα "ξέσπασμα" στο τέλος του, ο Αρκαδικός πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (+11).

Κάπου εκεί φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση στο φινάλε και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67

Αρκαδικός: Καββαδάς 15, Βαν Όοστρουμ 3 (1), Νουούτινεν 19 (1), Λι 2, Λίτζιον 15 (3), Τ. Τζόουνς 2, Καραμαλέγκος, Κ. Τζόουνς 15 (2), Κοψαύτης, Στεφανίδης 3, Καλλινικίδης 3 (1).

Κολοσσός Ρόδου: Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 26, Σαλούστρος 9 (1), ΜακΓκί 4, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 6, Γεωργαλλής, Λιούις 6 (2).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Νούτινεν του Αρκαδικού τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Το φύλλο αγώνα

Τέλος σε ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων έβαλε ο Αρκαδικός κόντρα στον Κολοσσό. Οι γηπεδούχοι αν και ξεκίνησαν κάπως νωχελικά το ματς, στη συνέχεια "ξύπνησαν" και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους.