Καβάλα - ΑΕΚ 55-65

Μέσα από την άμυνά της η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να νικήσει 65-55 στην Καβάλα και με έξι σερί επιτυχίες να διατηρηθεί στην τρίτη θέση της Basket League.

Καβάλα ΑΕΚ Καλαμπόκης

Έτσι κρίθηκε

Η ΑΕΚ του Ζντοβτς έχει επικεντρώσει την προσοχή της στην άμυνα και τούτο της δίνει αυτομάτως πλεονέκτημα απέναντι σε ομάδες χαμηλότερης δυναμικότητας. Αφού δεν επέτρεψε είτε στον Λέιζερ είτε στον Κοστόβ να σκοράρουν, είχε απ' αρχής το προβάδισμα (9-3, 21-13) και μοναδικός μπελάς ήταν ο Γουίλιαμς. Χάρη σε αυτόν η Καβάλα έμεινε στο ματς και όταν μπήκαν ένα-δυο σουτ προσπέρασε 24-22.

Ήταν και η μοναδική φορά, αφού ο "Δικέφαλος" έκλεισε το πρώτο μισό στο +3 (32-29) και στη διάρκεια της τρίτης περιόδου έθεσε τις βάσεις της επικράτησής του. Χάρη κυρίως στο ξέσπασμα του Μαλίκ Χέρστον, ο οποίος βρήκε πεδίο δράσης, τέλειωσε τις φάσεις και οδήγησε την ΑΕΚ έως το 43-33. Όσο κι αν προσπάθησε έκτοτε η Καβάλα, δεν κατάφερε να επιστρέψει με αξιώσεις. Ο Καλαμπόκης έστειλε την Ένωση ακόμη και στο +13 (53-40), όταν και έγινε αντιληπτό ότι το ματς δεν γυρνούσε.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-32, 40-50, 55-65

Καβάλα: Λέιζερ 7(1), Γουίλιαμς 18(20ρ), Μακί 9(1), Κοστόβ 2, Κρόμα 9(5λ), Σταμπουλής 2, Γκέλιος 5, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3(1/6τρ), Δεμερτζής

ΑΕΚ: Χέρστον 15(2), Μιλόσεβιτς 9(11ρ), Μαυροκεφαλίδης 9(9ρ), Κατσίβελης 7(1), Καλαμπόκης 9(2/8τρ, 4ασ), Παπαντωνίου 5(1), Σάκοτα 6(1), Κάρτερ 5, Μπράουν, Σαρικόπουλος, Μαυροειδής

Ο άνθρωπος του αγώνα

Πετυχαίνοντας τους 9 από τους 15 πόντους του σε τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο ο Μαλίκ Χέρστον υπήρξε κομβικός προκειμένου η ΑΕΚ να χτίσει διαφορά και να γίνει αφεντικό στο ματς.

Το φύλλο αγώνα

Σ' ένα πρωτάθλημα χαμηλής ταχύτητας η καλή άμυνα αρκεί στην ΑΕΚ για να παίρνει χρήσιμες νίκες. Ο Ζντοβτς επιμένει πολύ σε αυτό το κομμάτι, αυτό που δεν έχει καταφέρει είναι να βρει στάνταρ πράγματα στην επίθεση και γι' αυτό η Ένωση στηρίζεται ως επί το πλέον στις ατομικές πρωτοβουλίες. Κάτι που αποτυπώνεται στις μόλις 13 ασίστ. Με την Καβάλα ήταν ο Χέρστον και το Καλαμπόκης εκείνοι που έκαναν τη διαφορά. Αντίθετα ο Μπράουν έπαιξε πολύ λίγο, δείγμα της μη προσαρμογής του. Η Καβάλα βρήκε δυο-τρεις καλούς ξένους και πάνω σε αυτούς θα στηριχθεί μήπως και σώσει τη σεζόν. Είναι βελτιωμένη και παίζει καλύτερα επί Γιατζόγλου, θα κριθεί πάντως στα ματς με τις ομάδες του επιπέδου της.

Το στατιστικό του αγώνα

To live του αγώνα

16:58
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από το τζάμπολ στο παιχνίδι της Καβάλας με την ΑΕΚ.
17:02
Με Λέιζερ, Γουίλιαμς, Μακί, Κοστόβ και Κρόμα η πεντάδα της Καβάλας.

Με Κατσίβελη, Καλαμπόκη, Χέρστον, Μιλόσεβιτς και Μυροκεφαλίδη η ΑΕΚ.
17:03
Με πέντε ξένους επέλεξε για την πεντάδα του ο Στιβ Γιατζόγλου.
17:07
Άρχισε το παιχνίδι στην Καλαμίτσα.
17:08
Με άστοχα σουτ εκατέρωθεν έχει αρχίσει το ματς. 0/3 οι γηπεδούχοι, 0/2 οι κιτρινόμαυροι.
17:08
Αισθητή η παρουσία των οπαδών της ΑΕΚ στο κλειστό.
17:09
Λάθος στο λάθος.
17:10
Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Η ΑΕΚ στο 5-0 μετά από 3'20''.
17:15
Με πολύ κόπο και ιδρώτα σκοράρει η Καβάλα. Τρεις πόντοι με βολές έως τώρα οι γηπεδούχοι (3-7).
17:16
Ο Γιατζόγλου καλεί τάιμ άουτ μετά το 9-3 της ΑΕΚ στο 5'36''.
17:17
Με 5/9 σουτ η ΑΕΚ κάνει τη δουλειά της, 0/7 η Καβάλα εντός πεδιάς.
17:18
Στο +10 η ΑΕΚ (13-3) με δυο σερί καλάθια του Κατσίβελη.
17:20
Μίνι σερί από την Καβάλα που συνήλθε μετά τις αλλαγές του Γιατζόγλου.
17:20
Μειώνει η Καβάλα με γκολ-φάουλ του Γκέλιου (10-13).
17:21
Τεχνική ποινή στον πάγκο της Καβάλας για διαμαρτυρία μετά από φάουλ.
17:22
Μόνο δύο βολές παίρνει η ΑΕΚ από βολές και επίθεση (10-15), αφού ο Κάρτερ έχασε μία βολή και ένα σουτ από τα 6 μέτρα.
17:24
Ο Γουίλιαμς με 7 πόντους είναι ο αρχισκόρερ της Καβάλας (12-17, 8'439'')
17:28
Φάση-φάση η ΑΕΚ ξαναχτίζει μίνι προβάδισμα. Τη διαφορά κάνουν οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (21-13).
17:30
Φινάλε πρώτης περιόδου, η ΑΕΚ είναι στο +6 (21-15).
17:30
Υπεροπλία σε ριμπάουντ και ποσοστά.
17:33
Ο Γουίλιαμς φτάνει τους 11 πόντους και η Καβάλα στο -4 (17-21).
17:35
Το 8-0 της Καβάλας και το 21-21 κάνει ο Κρόμα. Άποντη η ΑΕΚ σε 2'10' στη δεύτερη περίοδο.
17:38
Πέρασαν τέσσερα λεπτά στη β' περίοδο και η ΑΕΚ παραμένει άσφαιρη στη δεύτερη περίοδο.
17:40
Ο Γιαννακίδης σκοράρει για τρεις και η Καβάλα προσπερνάει 24-22.
17:41
Τα επιθετικά ριμπάουντ αποτελούν πανάκεια για την ΑΕΚ, αφού μετά από ένα τέτοιο ο Μιλόσεβιτς παίρνει γκολ-φάουλ.
17:43
Ο Παπαντωνίου σκοράρει για τρεις μετά από 0/6 σερί των κιτρινόμαυρων.
17:45
Πόντο - πόντο οι δυο ομάδες, 29-27 η ΑΕΚ με 2/2 βολές του Μαυροκεφαλίδη.
17:48
Δύο σερί επιθετικά φάουλ για την ΑΕΚ, το χρεώνεται ο Μαυροκεφαλίδης (29-29, 18'47'').
17:51
Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ έχει μικρό προβάδισμα (32-29).
17:53
Η άμυνα της ΑΕΚ είναι στο πρώτο μισό το σημείο αναφοράς, αφού έχει 6 κλεψίματα, αναγκάζοντας παράλληλα την Καβάλα σε 9/25 σουτ εντός πεδιάς.
17:55
Ο Μαυροκεφαλίδης είναι ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 7 πόντους και ο Γουίλιαμς της Καβάλας με 11.
18:07
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
18:08
Όπως ακριβώς άρχισε το πρώτο ημίχρονο, άρχισε και το δεύτερο: με τρίποντο του Μαλίκ Χέρστον (35-29 η ΑΕΚ).
18:12
Η Καβάλα προσπαθεί να διατηρηθεί κοντά, η αστοχία των δύο συνεχίζεται (31-35).
18:13
Μίνι 4-0 για την ΑΕΚ και +8 (39-31).
18:18
Χτίζει ξανά προβάδισμα δέκα πόντων η ΑΕΚ (43-33) χάρη στο ξέσπασμα του Χέρστον.
18:19
Ο Αμερικανός έχει 9 από τους 11 πόντους της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο.
18:23
Ο Μιλόσεβιτς παίρνει τη σκυτάλη και κάνει με τρεις δικούς του το 46-36.
18:29
Φινάλε στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ έχει χτίσει ένα +10 (50-40) και έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.
18:30
Ο Γιάννης Καλαμπόκης είναι αξιόπιστος και το 53-40 κάνει την ΑΕΚ αφεντικό.
18:33
Στο 31'30'' ο Λέιζερ μειώνει για την Καβάλα στους οκτώ (45-53).
18:34
Στο -6 η Καβάλα (47-53) που αντεπιτίθεται ξανά.
18:36
Στα 6'15'' πριν από τη λήξη η ΑΕΚ είναι στο +8 (57-49).
18:39
Ο Γουίλιαμς φτάνει τους 18 πόντους. Έχει και 19 ριμπάουντ! 50-57 το σκορ στο 34'11''.
18:44
Το 59-50 από τον Χέρστον είναι πολύ πιθανό να ρίξει τους τίτλους τέλους.
18:48
Η Καβάλα μειώνει στους επτά (55-62), αλλά δεν προλαβαίνει.
18:51
Φινάλε στο ματς. Η ΑΕΚ νικάει 65-55 την Καβάλα και διατηρείται στην τρίτη θέση με την έκτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.