Άρης - Κόροιβος 99-56

Ρεσιτάλ από τον Άρη, σκόρπισε τον Κόροιβο χάρη στο 99-56 και καταχειροκροτήθηκε από το κοινό του. Πέντε σερί επιτυχίες για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που κυνηγάει την τρίτη θέση.

Άρης Κόροιβος πρωτάθλημα

Έτσι κρίθηκε

Ο Άρης συνδύασε την αποτελεσματική άμυνα με τις άριστες συνεργασίες στην επίθεση προκειμένου να ξεφύγει του Κοροίβου (22-13) και να μην απειληθεί σε κανένα κομμάτι του παιχνιδιού. Σταδιακά μάλιστα οι "κίτρινοι" έφτασαν στο 41-21 σουτάροντας με 14/18 δίποντα και 3/4 τρίποντα!

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αντίδοτο, μείωσαν κάποια στιγμή 58-41, αλλά τρόπο ν' αντισταθούν στο αδιάκοπο τρέξιμο του Άρη δεν είχαν. Οι "κίτρινοι" πήγαν στο 70-42 με συνοπτικές διαδικασίες, συνεχίζοντας στον ίδιο ακριβώς ρυθμό παρά το ροτέισον του Πρίφτη. Τσούπκοβιτς και Δίπλαρος μπήκαν επίσης στην εξίσωση και το 86-44 ή το 91-50 αποτύπωσαν με ακρίβεια την τεράστια διαφορά στη θέση των δύο ομάδων να παίξουν μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56

Άρης: Γουάιτ 9(5ρ), Γουότερς 13(1), Χάγκινς 15(6/6δ), Μούρτος 7(1), ΜακΝιλ 12(2), Ξανθόπουλος 7(7ασ), Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 3(1), Δίπλαρος 5, Ζάρας 10(2), Κοέν 9(2), Σίμτσακ

Κόροιβος: Τρότερ 10(2), Σλαφτσάκης 6(5ρ), Βασιλόπουλος 9(1), Τσάπιν 6(2/7τρ), Χάρις 6, Συνετός, Πουλιανίτης, 3 Χριστοδούλου 6, Χάρντινγκ 4, Χαριτόπουλος 6(6λ), Γεωργάκης

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος στο 300ο παιχνίδι του στην πρώτη κατηγορία έχει 7 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Το γιόρτασε δεόντως.

Το φύλλο αγώνα

Όχι μόνο δεν χάνει στην έδρα του ο Άρης, αλλά ποδοπατάει τους αντιπάλους του χάρη στην ενέργεια, την αποτελεσματική άμυνα και τον ορθόδοξο τρόπο που παίζει. Με το απόλυτο σχεδόν στο Παλέ, η ομάδα του Πρίφτη εξακολουθεί να ελπίζει ότι στο φινάλε της κανονικής περιόδου θα είναι αυτή που θα κατακτήσει την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο. Ο Κόροιβος, παίζοντας χωρίς τον Ντέιβις και με φορτωμένο με φάουλ τον Βασιλόπουλο από το πρώτο ημίχρονο, παραδόθηκε δίχως να παλέψει.

Το στατιστικό του αγώνα

16:59
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα στο Nick Galis Hall μεταξύ Άρη και Κοροίβου.
17:00
Σε εξέλιξη βρίσκεται ήδη το ματς μεταξύ του Κολοσσού και του ΠΑΟΚ στη Ρόδο. Οι "θαλασσί" προηγούνται 38-21!
17:01
Ένα πρόβλημα στο χρονόμετρο καθυστερεί την έναρξη του αγώνα.
17:02
Άρχισε το ματς.
17:04
Δύο εντυπωσιασές φάσεις από τον Χάγκινς. Ένα κάρφωμα στην επίθεση και ένα κόψιμο στην άμυνα. Πάντως ο Τρότερ σκοράρει για τρεις.
17:06
Στο 6-5 ο Άρης με 4 πόντους του Χάγκινς.
17:09
Στο 10-10 οι δύο ομάδες μετά το τρίποντο του Βασιλόπουλου.
17:11
Ο ΜακΝιλ κάνει το 15-0 με μίνι σερί των "κίτρινων".
17:12
Στους 8 ο ΜακΝιλ, στο 20-12 ο Άρης.
17:16
Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έχει επτά πόντους. Τόση και η διαφορά που χωρίζει τον Κόροιβο από τον Άρη (22-15).
17:19
Μίνι 4-0 για την ομάδα της Αμαλιάδας και 22-17 το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Σταθερό προβάδισμα για τον Άρη.
17:20
Τρίποντο του Ξανθόπουλος και ο Άρης ξανά στο +8 (25-17).
17:24
Για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα η διαφορά του Άρη.
17:24
Πλέον στο +12 (29-17) με καλάθι του Πελεκάνου στο τρανζίσιον.
17:28
Ο Γουότερς έχει 3/3 σουτ και ο Άρης φτάνει στο +14 (33-19).
17:30
Αγγίζει το +20 η ομάδα του Πρίφτη (37-29). Οι κίτρινοι έχουν 6/6 δίποντα στη δεύτερη περίοδο!
17:32
Πίεση, κλέψιμο, λέι απ Πελεκάνου και 41-21 για τον Άρη στο 15'.
17:32
Απίθανα τα ποσοστά των γηπεδούχων, 14/18 δίποντα και 3/4 τρίποντα!
17:34
Μόνο Τρότερ και Βασιλόπουλος κρατούν τον Κόροιβο επιθετικά (43-26).
17:38
Στους δέκα πόντους ο ΜακΝιλ, 46-26.
17:42
Τρίτο φάουλ του Βασιλόπουλου.
17:46
Μετά από μισό αγώνα ο Άρης απέχει 19 πόντους του Κορίβου (51-32) με 12 πόντους από τον ΜακΝιλ και 10 από τον Χάγκινς
18:01
Άρχισε η δεύτερη περίοδος.
18:04
Το +22 (55-33) είναι η μεγαλύτερη έως τώρα διαφορά για τον Άρη, με φόλοου κάρφωμα του Γουάιτ.
18:08
Μετά από γκολ-φάουλ του Χάρις ο Κόροιβος μειώνει σε 58-39.
18:10
Εντυπωσιακό κάρφωμα του Μούρτου για το 60-41 του 35'. Ο Άρης είναι μακριά...
18:23
Φινάλε στην τρίτη περίοδο, ο Άρης προηγείται 75-44 και έχει εξασφαλίσει εν πολλοί τη νίκη.
18:27
To 79-44 από τρίποντο του Κοέν.
18:32
Με 6/6 δίποντα ο Χάγκινς κάνει το 86-44.
18:44
Φινάλε στο ματς, ο Ζάρας χάνει το σουτ και ο Άρης την 100άρα. Νικάει 99-56 τον Κόροιβο με πρώτο σκόρερ τον Τζαμέλ Χάγκινς!